مهر   |  سلامت  |  

پرستاران از روزهای بحران کرونا گفتند/مرز مادری و پرستاری

به گزارش خبرنگار مهر، کادر پرستاری در کنار تیم پزشکی، سختی‌ها و مشقت‌های زیادی را در روزهای بحرانی کرونا تحمل کردند تا افراد درگیر این بیماری، کمتر دچار آسیب شوند. لذت و آرامش سختی‌های این روزها، زمانی بر جان خسته پرستاران می‌نشست که می‌دیدند بیماران مبتلا به کرونا، بهبود یافته و از بیمارستان مرخص می‌شوند و برعکس، اگر یک نفر از همین بیماران فوت می‌کرد، این کادر درمان بود که بیشتر…

پرستاران از روزهای بحران کرونا گفتند/مرز مادری و پرستاری

به گزارش خبرنگار مهر، کادر پرستاری در کنار تیم پزشکی، سختی‌ها و مشقت‌های زیادی را در روزهای بحرانی کرونا تحمل کردند تا افراد درگیر این بیماری، کمتر دچار آسیب شوند.

لذت و آرامش سختی‌های این روزها، زمانی بر جان خسته پرستاران می‌نشست که می‌دیدند بیماران مبتلا به کرونا، بهبود یافته و از بیمارستان مرخص می‌شوند و برعکس، اگر یک نفر از همین بیماران فوت می‌کرد، این کادر درمان بود که بیشتر از دیگران متحمل فشار روحی می‌شد.

خلق صحنه‌های زیبای ایثار

پرستو آریاملو مدیر پرستاری مجتمع بیمارستانی امام خمینی، با بیان اینکه کرونا با وجود همه سختی‌ها و مشکلات، نکات مثبت بسیاری داشت، به ازخودگذشتگی‌های کادر پرستاری در این بحران اشاره کرد و افزود: فرصت خوبی فراهم شد که تیم درمانی و کادر پرستاری آن‌طور که باید دیده شوند و هم شاهد خلق صحنه‌های زیبایی از ایثار و ازخودگذشتگی آنان باشیم.

کرونا تبلور انسانیت

مهین سعیدی مدیر پرستاری بیمارستان شریعتی به‌سختی کار و نگرانی و ترسی که در بیمارستان‌ها و جامعه حاکم بود اشاره کرد و گفت: کرونا تبلور انسانیت بود و مجموعه پزشکان، پرستاران، نیروهای خدماتی، نگهبانان و کادر پشتیبانی در این بحران به‌گونه‌ای هماهنگ عمل کردند که انگار سال‌هاست خود را برای کار تیمی در چنین شرایطی آماده کرده‌اند.

تجلی روحیه همدلی در کادر پرستاری

زهرا قاضی مدیر پرستاری بیمارستان بهارلو با اشاره به اتفاقاتی که در این مدت در این مرکز رخ داد، گفت: روحیه همدلی در بهارلو به حدی بود که در ابتدای بحران که یکی از پرستاران مبتلا شد همه همکاران بدون استفاده از پوشش حفاظتی می‌خواستند از همکار خود پرستاری کنند.

مادر و مدیر بودن کار سختی بود

سوریا بابایی مدیر پرستاری بیمارستان سینا، همراهی کادر درمانی بیمارستان‌ها و مردم را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت: روزهای سختی بود و در کنار آن زیبایی‌هایی هم داشت. در آن شرایط مادر و مدیر بودن و تصمیم درست گرفتن کار سختی بود اما با همکاری همه دانشگاه علوم پزشکی تهران خوش درخشید. هیچ‌کس از وظایف خود جا نزد مگر آنکه شرایط خاصی در خانواده‌شان وجود داشت. جا دارد از همه همکارانم در کادر پرستاری قدردانی کنم.

عملکرد کادر پرستاری مصداق کار خیرین است

اعظم زینعلی مدیر پرستاری بیمارستان روزبه با اشاره به رعایت دقیق دستورالعمل‌ها به منظور پیشگیری از ابتلای بیماران این مرکز، به سخن رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مبنی بر اینکه پرستاران جز خیرین دانشگاه هستند، اشاره کرد و گفت: مصداق این جمله عملکرد کادر درمانی بود که در این بحران شاهد آن بودیم.

اعلام آمادگی کادر پرستاری برای اعزام به خوزستان

شادی رضایی مدیر پرستاری بیمارستان فارابی به انگیزه و درخواست کادر پرستاری بیمارستان فارابی برای خدمت داوطلبانه در بیمارستان‌های درگیر کرونا اشاره کرد و گفت: در حالی‌که بخش چشم‌پزشکی بیمارستان‌های خصوصی و شهرستان‌های اطراف تهران تعطیل‌شده بود بیمارستان فارابی به بیماران خدمت‌رسانی می‌کرد و اکنون نیز که بحران در دانشگاه کاهش پیداکرده، همکاران این بیمارستان برای اعزام به خوزستان اعلام آمادگی کرده‌اند.

مرکز قلب و نقش آن در مدیریت کرونا

معصومه دلاور مدیر پرستاری مرکز قلب تهران با اشاره به آماده‌سازی بخش‌های این مرکز برای پذیرش بیماران قلبی مبتلابه کرونا، گفت: ابتدا دو بخش را به این بیماران اختصاص دادیم ولی با توجه به افزایش بار مراجعه این تعداد به شش بخش افزایش یافت. بخشی از پرسنل این مرکز نیز خودشان درگیر کرونا شدند که درمانگاه ویژه‌ای را برای آنان ایجاد کردیم.

کرونا باعث افزایش صمیمت کادر درمانی شد

نازیلا خلیل زاده مدیر پرستاری مرکز طبی کودکان با بیان سختی کار با کودکان، گفت: وحشتی که در جامعه حاکم بود در کادر درمانی نیز وجود داشت. بااین‌وجود حتی یک مورد هم از همکارانم نشنیدم گلایه کنند وقتی به بیمارستان می‌آیند از فرزند خود کجا نگهداری کنند. این بحران باعث افزایش ارتباطات و صمیمت در کادر درمانی شد.

ایران و سرزمین شیران، مصداق دلاوری‌های کادر پرستاری

مریم محمدی مدیر پرستاری بیمارستان رازی نیز بابیان اینکه کرونا به ما چیزهای بسیاری یاد داد افزود: مصداق اینکه می‌گویند اینجا ایران و سرزمین شیران است را ما در بیمارستان‌ها و در ایثارگری‌های همکاران و مردم دیدیم.

آرش و پذیرش مادران مبتلا به کرونا

فریبا نوری مدیر پرستاری بیمارستان آرش نیز با اشاره به تخصیص بخش VIP این مرکز به بیماران مبتلا به کرونا گفت: بااینکه بیمارستان آرش مرکز بیماران مبتلا به کرونا نبود ولی در این مدت 120 مادر مبتلا به کرونا را پوشش داد.

بهرامی و رسیدگی به کودکان مشکوک به کرونا

رؤیا مجیدی مدیر پرستاری بیمارستان بهرامی با اشاره به پذیرش کودکان مشکوک به کرونا در این مرکز گفت: تمامی بیماران مشکوک به کرونا را که مراجعه می‌کردند؛ مدیریت کردیم. خوشبختانه در این مدت فقط سه بیمار قطعی داشتیم و همکاران این مرکز مشتاقانه در بیمارستان‌های دیگر داوطلب می‌شدند و شیفت برمی‌داشتند.

به اشتراک گذاشتن تجربیات بیمارستان‌ها در این بحران

تهمینه ناجی مدیر پرستاری بیمارستان ضیائیان به مقایسه شرایط پرستاران در دوران کرونا و رزمندگان دفاع مقدس پرداخت و گفت: زمانی که رزمندگان از جبهه بازمی‌گشتند خانواده‌ها مشتاقانه به استقبال آنان می‌رفتند ولی وقتی کادر درمانی به خانه بازمی‌گشت اعضای خانواده با نگرانی و محلول ضدعفونی به استقبالشان می‌رفتند. البته این بحران تجربیات بسیاری داشت که باید در بین بیمارستان‌های مختلف به اشتراک گذاشته شود.

هیچ‌کدام از همکاران نگران ابتلای خود نبودند

لیلا ساعدی مدیر پرستاری بیمارستان امیراعلم با بیان اینکه کرونا درسی را به من آموخت که در تمامی سال‌های دوران خدمتم نیاموختم، افزود: ایثارگری‌هایی را به معنای واقعی در این بحران دیدم که بسیار با ارزش بود. هیچ‌کدام از کارکنان برای خود نگران نبودند بلکه نگرانی آنها به دلیل عزیزانی بود که در خانه داشتند.

یاس با حمایت‌های دانشگاه نمره بیست می‌گیرد

زهرا مختاری مدیر پرستاری بیمارستان یاس، با قدردانی از تلاش‌های مدیر پرستاری پیشین این مرکز گفت: اگر نمره یاس در بحران کرونا به‌جای بیست، نوزده و نیم شد این انتظار وجود دارد که کمبودهای آن دیده نشود و آن نوزده و نیم به چشم بیاید. یاس تجهیزات و فضای خوبی دارد و امیدوارم با حمایت‌های مدیریت بیمارستان و دانشگاه به نمره 20 برسد.

آنچه مسلم است، پنهان ماندن واقعیت‌های ایثار و تلاش کسانی است که در سخت‌ترین روزهای کرونا، بدون هیچ چشم داشتی فقط مشغول خدمت به بیماران بودند. در این بین، کادر پرستاری فراتر از شنیده‌های ما، سختی کشیده اند و حالا روزهای جبران از راه رسیده است.

شاید حالا بحران کرونا را تا حدودی پشت سر گذاشته ایم و آرامش نسبی برقرار شده است، باید به پاس احترام به خدمات پرستاری، به خواسته‌های آنها پاسخ داد. هم مردم و هم مسئولان هر کدام به شکلی، این وظیفه را بر عهده دارند.

مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، برای اینکه کمتر بیمار شوند و مسئولان با اجرای حداقل خواسته‌های به حق و قانونی پرستاران که سال‌های سال است بر زمین مانده است.

‌قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، مهم‌ترین مطالبه پرستاران است که از سال 1386 تا کنون، در بایگانی وزارت بهداشت خاک می‌خورد.

وزارت بهداشت کودکان خانواده   اخبار برگزیده
  

کارشناس مسئول تغذیه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: بهره‌گیری از رژیم غذایی مناسب برای فرد مبتلا به کرونا می‌تواند در تسریع بهبودی موثر باشد.
رویداد۲۴ تغذیه درمان رژیم غذایی 

  

گزارش مقام سازمان ملل درباره ترور ژنرال سلیمانیفارس/ گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی، جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و المهندس را غیرقانونی و نقض منشور ملل متحد توصیف کرد.
مثلث سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

اگر واکسن کرونا تولید شود با همکاری سازمان بهداشت جهانی آن را وارد می‌کنیم/ مازنداران دوباره در وضعیت هشدار قرار دارد/ وضعیت بیمارستان‌های نوشهر مانند روزهای ابتدایی شیوع کرونا استیک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: درحال حاضر ساخت واکسن کرونا در حد ادعا است و تا زمان تایید نهایی زمان زیادی مانده است اما اگر واکسن کرونا تولید شود با همکاری سازمان بهداشت جهانی آن را وارد می‌کنیم
ایلنا تولید سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت 

  

بازار خودرو بی مشتری شد | آخرین قیمت هابه دنبال افزایش قیمت ارز بازار خودرو متأثر از این موضوع با رشد قیمت ها بدون خریدار و مشتری شد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت ارز 

  

رفتار با ظریف در مجلس، مظهر بی‌اخلاقی بودنماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی حواشی جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه را مظهر بی‌اخلاقی توصیف کرد و گفت: این رفتارها نشانه این است که ما هنوز به عقلانیت کامل نرسیده‌ایم.
اعتماد مجلس شورای اسلامی مجلس نهم ادبیات 

  

پشت پرده درخواست ایران برای فعال سازی مکانیزم حل‌اختلاف برجامقتصادنیوز: به‌دنبال بد‌عهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان، ایران چند روز پیش تصمیم به رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام گرفت. اکنون این سوال مهم مطرح شده که چرا ایران تصمیم به استفاده از این مکانیزم در این مقطع زمانی گرفته است؟ برخی کارشناسان نارضایتی و برخی دیگر فشار ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی را دلیل این تصمیم می‌دانند.
اقتصادنیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی 

  

انتقاد تند ظریف از تخریب وزارت‌خارجه: با کشیدن عکس مار جامعه را تهییج می‌کنندوزیر امور خارجه با بیان اینکه «امروز وزارت امور خارجه در صحنه خارجی با کشور‌ها و گروه‌هایی مواجه است که از همه توان خود برای فشار بر مردم ایران استفاده می‌کنند»، گفت: همانطور که دیروز هم در جلسه مجلس مشاهده شد، وزارت امور خارجه در مقابل دوستان داخلی هم مجبور است از خود دفاع کند.
رویداد۲۴ وزارت خارجه اصلاح طلبان عکس 

  

قیمت مسکن با اجرای مالیات بر خانه‌های خالی کاهش می یابد/عرضه هم باید افزایش یابدیک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس یازدهم هم در دستور کار است تا با اجرای این طرح هم برای دولت منبع درآمدی ایجاد شود و هم با عرضه این واحد‌ها، قیمت ها در بازار مسکن کاهش دهد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

ایسنا/ یک عضو هیات رییسه مجلس گفت که 200 میلیون ودیعه مسکن نمایندگان تا پایان دوره نمایندگی از حقوق‌شان کسر خواهد شد.
نامه نیوز مسکن گاز خودرو 

  

مجلس یازدهم به دنبال سقوط دولت روحانی استکابینه 19 عضو دارد و در‌صورتی‌که این روند به هر علت دیگر یعنی استعفا، عزل یا استیضاح ادامه پیدا کند و تنها دو وزیر دیگر از دایره دولت خارج شوند؛ یعنی نصف کابینه دچار تغییر شده و طبق قانون دولت باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند؛ اتفاقی که در سال آخر دولت بی‌فایده و مضحکه‌آمیز به نظر می‌رسد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت جبهه پایداری 

  اخبار داغ
  

برگزاری «متمرکز» مسابقات راهکاری برای داشتن لیگ کشتی پس از کاهش کرونا‎بعد از عبور از دوره اوج‌گیری دوباره کرونا، باید دید برگزاری لیگ کشتی به صورت متمرکز و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تا چه حد امکان‌پذیر خواهد بود.
تسنیم لیگ برتر کشتی فرنگی فدراسیون کشتی 

  

شمار جان باختگان کرونا در کرمان به مرز 200 نفر نزدیک می‌شود دریافت 5 MB به گزارش خبرنگار مهر، مهدی شفیعی بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان کرمان پرداخت و اظهار کرد: تعداد بیماران بستری قطعی مبتلا به کرونا هم اکنون در بیمارستان‌های استان کرمان 314 نفر است. وی اظهار کرد: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان 165 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 20 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت 74 نفر، حوزه دانشگاه علوم…
مهر استان کرمان خبرنگار حوزه 

  

چطور کرونا را دور بزنیم؟!اقتصاد نیوز: خبر لزوم استفاده از ماسک به عنوان بهترین و در دسترس ترین راه حل برای مقابله با بیماری کرونا در حال حاضر، سوژه کارتونی از راندال انوس در سایت کگل شد.
اقتصادنیوز اقتصاد ماسک 

  

هنوز هیچ‌جا واکسن کرونا را نساخته/ گام به گام با دنیا پیش می‌رویمرئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که اعطای مجوز به تولید داروی رمدسیویر منوط به تایید کمیته علمی کروناست، گفت: در زمینه واکسن کرونا پابه‌پای دنیا کار می‌کنیم.
۵۵ آنلاین ایران سازمان بهداشت جهانی بانک مرکزی 

  

فرماندار داکوتای جنوبی که با یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در تماس بوده، با رئیس جمهور آمریکا سوار هواپیمای مخصوصش شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ویروس 

  

اگر کربوهیدرات بخورید؛ کرونا نمی گیرید!رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص توصیه های تغذیه ای در مواجهه با تظاهرات گوارشی بیماری کرونا گفت: این دسته از بیماران باید از یک رژیم غذایی سبک، حاوی موز، برنج سفید، بلغور جو دو سر، سیب زمینی پخته، مرغ بدون پوست، کمپوت سیب و نان سفید (کم سبوس) که کربوهیدرات بدنشان را تامین می کند پیروی کنند.
برنا تغذیه مشهد رژیم غذایی