دولت هزار مصیبت / سیاست اقتصادی دولت در روزهای سخت تحریم و کرونا چیست؟

مصائب و معضلات اقتصادی، به‌تنهایی کافی است تا ملتی و دولتی را با دشواری‌هایی اساسی مواجه سازد. دشواری‌هایی که البته حالا هم ملت و هم دولت با آن دست به گریبانند اما آنچه از آمار و ارقام به دست می‌رسد نشان از آن دارد که دست‌کم مقاومتی مقابل این فشارها در جریان است و شاید اگر نبود این مقاومت عمدتا مردمی، امروز اوضاع به ‌مراتب وخیم‌تر از این بود.

دولت هزار مصیبت / سیاست اقتصادی دولت در روزهای سخت تحریم و کرونا چیست؟

اعتمادآنلاین| بعد از ظهر دوشنبه بود که خبری به ‌نقل از معاون ‌اول اصلاح‌طلب دولت اعتدالی حسن روحانی روی خروجی خبرگزاری‌های کشور رفت و حتی در یکی، دو خبرگزاری رسما دولتی چون ایسنا هم با تیتر «طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستورکار خارج شد» از این مهم خبر دادند. اما هنوز ساعتی از اذان مغرب همان روز نگذشته بود که دفتر آقای معاون ‌اول در اطلاعیه‌ای مختصر این خبر و گفته اسحاق جهانگیری را تکذیب کرد و از اتفاقی درست عکس آنچه پیش‌تر رسانه‌ای شده بود، خبر داد؛ اینکه طرح فروش اوراق سلف نفتی از دستورکار خارج نشده است! آن ‌هم در حالی که در خبر مفصل اولیه، رسانه‌ها نه‌تنها از قول جهانگیری درباره خروج از دستورکار این طرح معیشتی و البته بسیار مهم برای دولت نوشته بودند، بلکه در ادامه به ‌نقل از او، از این گزارش داده بودند حالا در شرایطی که ظاهرا به ‌دلیل مخالفت‌های پیدا و پنهان قوای مقننه و قضاییه با طرح معیشتی و اقتصادی قوه مجریه، این طرح از دستورکار و برنامه‌های اجرایی کشور خارج شده، دولت چه برنامه‌هایی برای جبران این خلأ در دست دارد. برنامه‌هایی که البته اجرای آن ممکن است الزاما در تضاد با اجرا یا عدم اجرای طرح فروش اوراق سلف نفتی در ارتباط نباشد اما به هر حال اینکه آیا از این پس عمده تمرکز دولت در این روزهای سخت ناشی از تحریم و شیوع گسترده کرونا همچنان بر طرح مدنظر خود خواهد بود یا احیانا باید از اساس به موضوعی تازه بیندیشد و راهی نو در پیش گیرد و دست‌کم بخشی از توان برنامه‌ریزی و اجرایی خود را نیز به این طرح‌های نو معطوف سازد، موضوعی است که صحت و سقم خبر اولیه یا تکذیبیه ثانویه در آن اثرگذار خواهد بود. موضوعی که البته با توجه به فضای خاص سیاسی - رسانه‌ای جمهوری اسلامی، راه‌حل روشنی برای اینکه دریابیم کدامیک از احتمالات بیش از دیگران به واقعیت نزدیک‌تر است، در پیش نیست مگر صبر و حوصله بیشتر و انتظار برای آنچه در آینده رخ خواهد داد.

فارغ از تمامی اینها اما آنچه در اصل قضیه ثابت است، اوضاع نامساعد کشور به ‌لحاظ اقتصادی و روزگار سخت ملت از حیث معیشتی است. اینکه تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده علیه ایران که عملا شدیدترین تحریم‌های تاریخ بشریت را علیه کشور و ملتی رقم زده - که نه این چند سال، بلکه دهه‌هاست در تحریم و مضیقه اقتصادی‌اند - شاید تنها بخشی از مشکل این‌ روزهای ایران باشد و علاوه بر آن، حالا ایران و ایرانیان- البته شبیه به بسیاری از کشورها و ملت‌های دیگر- با یک بحران کم‌نظیر سلامت ناشی از شیوع گسترده کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و البته ازجمله سخت‌ترین شرایط را میان کشورهای درگیر کرونا پشت سر می‌گذارند. چنان‌که همین دیروز مقامات بهداشتی کشور از احتمال ورود ایران به سومین موج شیوع این ویروس همچنان ناشناخته خبر می‌دهند و اگر این مصائب را به آنچه حتی پیش از ورود کووید19 به مرزهای سرزمینی ایران و البته پیش از خروج دونالد ترامپ از مرزهای حقوقی برجام و توافق هسته‌ای، بیفزاییم، آنگاه درمی‌یابیم که همین یک فقره از مصائب ایران که مصائب و معضلات اقتصادی باشد، به‌تنهایی کافی است تا ملتی و دولتی را با دشواری‌هایی اساسی مواجه سازد. دشواری‌هایی که البته حالا هم ملت و هم دولت با آن دست به گریبانند اما آنچه از آمار و ارقام به دست می‌رسد نشان از آن دارد که دست‌کم مقاومتی مقابل این فشارها در جریان است و شاید اگر نبود این مقاومت عمدتا مردمی، امروز اوضاع به ‌مراتب وخیم‌تر از این بود.

دولت اما این‌ طور که پیداست تنها با مشکلاتی چون تحریم و شیوع غیرمنتظره یک ویروس مسری سر و کار ندارد و مشکلات کشور به ‌نحوی است که به باور بسیاری از کارشناسان و اهالی فن، اگر این دو فقره نامیمون بر سر کشور هموار نشده بود هم امروز بعید بود اوضاع اقتصادی و معیشتی دولت و ملت بر وفق مراد باشد. به یاد بیاوریم تاکید رهبر انقلاب بر لزوم اصلاح ساختار بودجه و فرمان ایشان به رییس مجلس دهم که اگر چه با دوران تحریم‌های جدید ناشی از خروج ترامپ معاصر بود اما ماه‌ها پیش از شیوع کرونا صادر شد و هنوز پس از اتمام آن مجلس و در حالی که بیش از یکصد روز از مجلس یکدست اصولگرای یازدهم هم گذشته، هیچ خبری از آن اصلاحات نیست. همین ‌طور از یاد نبریم آن بررسی کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس دهم در روزهای نخست آن مجلس که در گزارشی از حدود 20 ابرچالش کشور خبر می‌داد و جالب آنکه دست‌کم در 5 مورد نخست و بالایی آن فهرست مصائب، مشکلات اقتصادی، بی‌رقیب پیشتاز بودند. چالش‌ها یا به تعبیر خود کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، ابرچالش‌هایی چون نابسامانی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی، تورم و رکود تورمی، بحران اشتغال و بیکاری، ایرادهای اساسی و البته ساختاری نظام بودجه‌نویسی و بودجه‌ریزی در ایران، خشکسالی، بحران بی‌آبی و کم‌آبی که اثرات اقتصادی آن غیرقابل انکار است و البته چندین و چند فقره مشابه که بی‌توجهی بر هرکدام از آنها به‌تنهایی می‌تواند فاجعه‌ای عظیم را رقم بزند که کارشناسان تا سال‌های سال قادر به حل مشکل نباشند.

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

دولت حسن روحانی دونالد ترامپ   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

ظرف ده روز اخیر تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا فقط در شهر تهران دو برابر شده/مدارس همچنان محل انتقال ویروس استمجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در پستی توییتری که تصویر آن را در اینستاگرام خود نیز منتشر کرده نسبت به تصمیمات مربوط به کرونا در تهران انتقاد کرد. وی نوشته است: بر اساس آمار ظرف ده روز اخیر تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا فقط در شهر تهران دو برابر شده است و عجیب آنکه شرایط دورکاری در استان تهران لغو شد و مدارس همچنان محل انتقال ویروس است...
رویداد۲۴ شورای شهر تهران تهران دورکاری 

  

واکنش مهران رجبی به اخبار منتشر شده درباره وضعیتش پس از ابتلا به کرونامهران رجبی، بازیگر تلویزیون و سینما درباره آخرین وضعیت جسمی خود بعد از ابتلا به کرونا توضیحاتی را ارائه داد.
شما‌نیوز بازی تلویزیون تولد 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم آخرین وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در استان قم تا 28 شهریور ماه را اعلام کرد.
صراط قم استان قم ویروس 

  

راستی‌آزمایی کاهش قیمت خودرو/ خودرو منتظر چکاندن ماشهسرعت افزایش قیمت محصولات پرتیراژ در بازار به نسبت هفته گذشته کاهش‌یافته اما همچنان قیمت خودرو در بازار روند صعودی خود را حفظ کرده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

همچنان شاهد حضور برخی مردم بدون ماسک در مکان های عمومی و خدمات رسان و همچنین عدم وجود مواد ضد عفونی کننده در اکثر مراکز عمومی شهر هستیم.
نامه نیوز قم استان قم عکس 

  

قیمت دلار و ارز جمعه 28 شهریورامروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 26 هزار و800 تومان است.
مستقل‌آنلاین قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آمار‌ها نشان می‌دهد رژلب در سطح جهان بیشترین زیان را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده است.
نامه نیوز ازدواج الناز شاکردوست لوازم آرایش 

  

تشخیص سریع کرونا بدون مراجعه به آزمایشگاهدانشمندان انگلیسی موفق شدند به روشی سریع و مطمئن برای تشخیص ابتلای افراد به کرونا دست یابند.
خبرفوری دولت ویروس واکسیناسیون 

  

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان؛ تعداد قربانیان در مرز یک میلیون نفراقتصادنیوز: تعداد مبتلایان کرونا به 30 میلیون و390هزار نفر رسید.
اقتصادنیوز سازمان بهداشت جهانی درمان بلژیک 

  

پزشک معالج مهران رجبی در بیمارستان امام حسین (ع) زنجان با اشاره به وضعیت عمومی وی گفت: حال عمومی این هنرمند ارزنده کشورمان خوب نیست و مردم برایش دعا کنند.
نامه نیوز پزشک بیمارستان امام حسین 

  

حال مهران رجبی بعد از ابتلا به کرونا خوب نیستپزشک معالج مهران رجبی در بیمارستان امام حسین(ع) زنجان با اشاره به وضعیت عمومی وی گفت: حال عمومی این هنرمند ارزنده کشورمان خوب نیست و مردم برایش دعا کنند.
رویداد۲۴ پزشک بیمارستان امام حسین