ایلنا   |  اقتصادی  |  

استارتاپ‌ها، جاده‌ای به مقصد گردشگری 20 میلیونی در ایران

همواره ایران یک مقصد جذاب اما پر از ابهام و رمز و راز برای گردشگران خارجی بوده است تا جایی که خیلی اوقات گردشگران عطای بازدید از ایران را به لقایش می‌بخشیدند. البته در این میان نباید از وجود اطلاعات نادرست و شایعات در سطح بین‌المللی چشم‌پوشی کرد...

استارتاپ‌ها، جاده‌ای به مقصد گردشگری 20 میلیونی در ایران

همواره ایران یک مقصد جذاب اما پر از ابهام و رمز و راز برای گردشگران خارجی بوده است تا جایی که خیلی اوقات گردشگران عطای بازدید از ایران را به لقایش می‌بخشیدند. البته در این میان نباید از وجود اطلاعات نادرست و شایعات در سطح بین‌المللی چشم‌پوشی کرد. آمارها نشان می‌دهند طی سال‌های اخیر آمار گردشگری چه خارجی و چه داخلی در ایران رشد خوبی داشته است هر چند که با مطلوب خود فاصله زیادی دارد. اما این اتفاق چطور رخ داده است؟ نقش استارتاپ‌ها در این میان چه بوده است؟

ایلنا؛ دنیای دیجیتال، فضای بدون مرز ارتباط و آشنایی است. رشد استارتاپ‌های گردشگری ایران در بستر دیجیتال، نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده است. انتشار اطلاعات و تولید محتوای به‌روز و درست از پتانسیل‌های گردشگری در ایران، سهولت تهیه بلیط هواپیما ارزان، رزرو هتل ارزان، مقایسه قیمت و … زمینه‌ساز بهبود شرایط گردشگری برای هر دو دسته گردشگران داخلی و خارجی شده‌اند.

ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اخیرا درباره اهمیت استارتاپ‌ها در بهبود فضای کسب و کار در ایران صحبت و از تراکنش مالی بیش از 130 هزار میلیارد تومانی استارتاپ‌های ایرانی خبر داد. وی عنوان کرد که از سال 92 تا کنون 28 استارتاپ در حوزه‌های راهنمای شهری و گردشگری، 15 استارتاپ در زمینه خدمات رزرو بلیط هواپیما و 12 استارتاپ نیز در زمینه رزرو هتل به مرحله راه‌اندازی رسیده‌اند که در بستر سایت و اپلیکیشن به مشتریان خدمات می‌دهند. تنوع گروه‌های فعال در این زمینه و امکان رقابت باعث شده، کیفیت خدمات و انگیزه پیشرفت روز به روز بالاتر رفته و شاهد رشد و رونق بیشتری در این حوزه باشیم.

رشد 600 درصدی گردشگری داخلی در 10 سال اخیر

برای داشتن یک ارزیابی درست از آنچه در صنعت گردشگری کشور می‌گذرد و فضایی که استارتاپ‌ها در آن فعالیت می‌کنند، بد نیست نیم‌نگاهی به آمارهای ثبت شده داشته باشیم. آمارهای متعددی در حوزه حضور گردشگر در ایران، خبر از رشد حضور گردشگران خارجی می‌دهند که البته درباره میزان آنها بین سازمان جهانی گردشگری با سازمان میراث فرهنگی اختلافاتی وجود دارد. چرا که سازمان جهانی آمار را بر مبنای اقامت در هتل و سازمان میراث فرهنگی بر اساس عبور از مرز محاسبه می‌کنند.

محمد ثابت اقلیدی مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری در گفتگو با ایسنا گفته است:" در سال 96 جمعیت گردشگران، پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر بود که در مقایسه با سال 95 با چهار میلیون و 901 هزار و 84 نفر مسافر، 4.23 درصد رشد مثبت را تجربه کرد."

همچنین مقایسه تعداد گردشگران داخلی در 7 بهار گذشته طبق اطلاعات مرکز آمار ایران از رشد 600 درصدی در سال 97 نسبت به سال 87 حکایت دارد.

زمان

تعداد کل سفرهای داخلی

بهار 1387

17,888,049

بهار 1390

54,797,940

بهار 1391

71,100,200

بهار 1392

62,585,304

بهار 1393

69,818,665

بهار 1395

75,523,050

بهار 1396

102,593,932

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین طبق گزارش مرکز آمار ایران، در سال 96 حدود 10میلیون و 500 هزار نفر با پروازهای داخلی، حدود 24میلیون نفر با قطار و نزدیک به 179میلیون نفر از طریق حمل‌و‌نقل جاده‌ای در داخل کشور جابه‌جا شده‌اند. در بخش پروازهای بین‌المللی هم حدود 6 میلیون نفر در پروازهایی یک سر آن ایران بوده، جا‌به‌جا شده‌اند.

خیز بلند برای دستیابی به گردشگری 20 میلیونی

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارد اما با این وجود و علیرغم سیر مثبت چند سال اخیر، گردشگری در ایران هنوز بعنوان یک صنعت شناخته نشده است. بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال 93 سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان بسیار ناچیز و کمتر از یک درصد بوده است. در شرایطی که در همان سال از 188 میلیون نفر گردشگر در جهان، کشور همسایه، ترکیه موفق به جذب 36 میلیون نفر از آنها شد که درآمدی معادل 32 میلیارد دلار برای این کشور به ارمغان آورده است.

در همین سال سیاست‌های جدیدی برای حوزه گردشگری در ایران وضع شد که مهمترین آن "میزبانی 20 میلیون گردشگر خارجی در افق 10ساله" بود که بسیاری مسئولین از جمله رئیس مجلس و وزرای وقت از آن حمایت کردند. هدفی که علاوه‌بر سرمایه‌گذاری خارجی و گسترش زیرساخت‌ها،‌ نیازمند حضور قدرتمندتر بخش‌های خدماتی و از جمله استارتاپ‌هاست.

اولین استارتاپ ویکند گردشگری تهران

در راستای اهداف بلندمدت کشور برای دستیابی به گردشگری 20 میلیونی، از سال 1394 توجه به توسعه صنعت توریسم و نگاه به این حوزه به عنوان راهکار توسعه پایدار و همچنین توسعه زیرساخت‌های اینترنت در کشور، در دستور کار قرار گرفت و توجه ویژه‌تری به عرصه گردشگری شد تا جایی که در خرداد ماه 94 اولین رویداد استارت‌آپ ویکند گردشگری در تهران برگزار شد و بدنبال آن موج گسترش کسب و کار در این حوزه در پایتخت و دیگر شهرهای توریستی ایران راه افتاد.

از آن سال به بعد استارتاپ ویکند گردشگری هر ساله در تهران و در بسیاری شهرهای دیگر از جمله مازندران، تبریز، ایلام، گیلان، مشهد و... با حمایت گروه‌های مختلف برگزار شده است.

رویداد استارتاپ ویکند یکی از حوزه‌هایی است که با پر و بال دادن به ایده‌های خوب حوزه گردشگری می‌تواند قدمی مثبت در رشد گردشگری ایران بردارد. نکته جالب اینکه بیش از 36 درصد از استارت‌آپ‌هایی که در استارتاپ ویکند گردشگری تشکیل شده‌اند، هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و بیش از 80 درصد از شرکت‌کنندگان نیز تصمیم به ادامه همکاری با تیم یا استارتاپ خود را دارند.

اهمیت رشد استارتاپ‌های گردشگری در ایران

ورود سالانه 5 میلیون گردشگر به ایران نشان از این دارد که صنعت توریسم از ظرفیت‌های گسترده‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار برخوردار است. کسب‌وکارهایی که می‌توانند به شکل استارتاپ راه‌اندازی شده و دروازه‌های جدیدی از کسب‌وکارها را به روی اکوسیستم‌ استارتاپی ایران باز کنند.

علی رفیعی، سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی تهران در مصاحبه با شنبه‌مگ گفته است که در حال حاضر بیش از 100متقاضی در حوزه‌ عرضه و فروش محصولات و خدمات گردشگری یا بازاریابی و تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری به این سازمان رجوع کرده‌اند.

بطور کلی در چند سال اخیر شاهد رشد استارتاپ‌های گردشگری متنوع از فروش آنلاین بلیط و هتل گرفته تا برگزاری تورهای محلی و طبیعت‌گردی برای مسافران داخلی و خارجی هستیم.

دسترسی راحت‌تر به اطلاعات گردشگری و همینطور امکان خرید آنلاین بلیط چارتر و سیستمی و مقایسه قیمت‌ها و همچنین رزرو اماکن اقامتی بصورت آنلاین از اهرم‌های اصلی رشد گردشگری در سالهای اخیر ایران هستند. البته این فضا هنوز بخشهای بکر زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به تولید محتوای بین‌المللی اشاره کرد. محتوایی که علاوه بر معرفی ایران زمینه‌ساز ایجاد تصویری امن از ایران در بین مردم کشورهای مختلف جهان است.

طبق گفته‌های آرش نورآقایی، دبیر انجمن راهنمایان گردشگری ایران در کنوانسیون جهانی گردشگری که در ایران برگزار شد، 320 راهنمای گردشگری با 52 ملیت گوناگون به ایران آمدند. بنابراین هر چه بهتر بتوان پتانسیل‌های ایران با تولید محتوای بین‌المللی نمایش داد، همین افراد می‌توانند گردشگران بیشتری را به ایران بیاورند.

گردشگری پنج ‌بخش اساسی دارد‌: حمل‌ونقل، اقامت، خدمات تفریحی، خدمات رفاهی و راهنمایان تورها که استارتاپ‌های ایرانی در هر کدام از این بخش‌ها به نحوی حضور دارند و موجب رونق گردشگری در ایران شده‌اند. اما هنوز ظرفیت‌های بسیاری برای کشوری که همواره جز 20 کشور جذاب جهان از نظر میراث فرهنگی معرفی شده است، وجود دارد.

بهار جاده اینترنت   اخبار برگزیده
  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

تصویب ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده منجر به افزایش عدم شفافیت خواهد شدعلی رغم انتقادات جدی به ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده و با وجود مفسده خیز بودن تصویب این ماده اما اعضای کمیسیون اقتصادی با چشم پوشی از گزارش دیوان محاسبات پیرامون منشا حقوق های نجومی، با تصویب ماده مذکور موافقت کردند.
فارس مالیات مالیات بر ارزش افزوده دیوان محاسبات 

  

«تقصیرِ تحریم است؟» | ضعف نظارت دولت و گران‌فروشی کالاهایی که ارز 4200 می‌گیرنددرحالی که قمیت ارز کاهش یافته کاهش یافته است اما روند قیمت اجناس مصرفی مردم در بازار روند معکوس را در پیش گرفته است که دیگر نمی‌توان دلیل آن را افزایش دلار دانست یا به گردن تحریم‌ها انداخت.
تسنیم دولت کشاورزی پول 

  

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه با فساد و فرار مالیاتیوزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر رفع کاستی‌ها و ایرادات احتمالی سامانه جامع مالیاتی کشور گفت: کارآمدترین راه مبارزه با فساد به ویژه فرار مالیاتی الکترونیکی کردن فرایندهای دریافت مالیات است.
ایلنا فساد اداری فناوری دولت 

  

فضای مجازی برای حقانیت ارزش های انقلابی استفاده شودسمنان- ایرنا- معاون پارلمانی آستان قدس رضوی استان سمنان گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ظرفیت خوبی برای بیان حقانیت و دستاوردهای انقلاب در مقابله با جنگ روانی دشمن است.
ایرنا فضای مجازی استان سمنان ایرنا 

  

ساختمان های بلندمرتبه تهران مورد ارزیابی ایمنی قرار بگیرندشهردار تهران در مراسم دومین سالگرد شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو گفت: ساختمان های بلندمرتبه تهران از نظر ایمنی باید مورد بررسی قرار بگیرد که آیا استانداردهای لازم را رعایت کرده‌اند.
ایلنا تهران پلاسکو بهشت زهرا 

  

رکود فعلی از تورم خطرناک‌تر است/ماجرای مذاکره با رئیسی در هواپیماعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رکود بسیار خطرناک‌تر از تورم است،‌گفت: چاره این است که در داخل از نظر فعالیت و اشتغال مولد قوی باشیم و اگر اشتغال مولد باشد ترس و نگرانی نداریم.
فارس تورم هواپیما مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

موذی‌ترین سرطان در بدن که 5 نشانه بارز دارد!تومور سرطانی کلیه یکی از موذی ترین تومورها هستند که شاید اطلاعات لازم درباره آن را نداشته باشید.
خبرفوری سرطان رایانه خواب 

  

راه مبارزه با فرار مالیاتی و فساد، ‎الکترونیکی کردن فرآیندهاست‎تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سریعترین و کارآمدترین راه برای مبارزه با فساد، بویژه فرار مالیاتی و شفاف سازی در اقتصاد، الکترونیکی کردن جامع فرآیندهای مالیات ستانی است.
ایرنا وزارت امور اقتصادی و دارایی فناوری حوزه 

  

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه پرداخت ارز 4200 تومان موجب کنترل قیمت کالاهای وارداتی با این ارز نشده است، گفت: حدود 70 درصد از کالاهای مشمول ارز 4200 تومان قابل حذف هستند و منابع حاصله را می‌توان به روش‌های مختلف به مردم بازگرداند.
فارس ارز یارانه قاچاق 

  

تحقیق و توسعه حلقه مفقوده در زنجیره ارزش فعالیت‌های شبکه تعاونی صنعت زنبورداری کشور استمدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران تاکید کرد: ما نیازمند تحول در فهم شخصی‌مان در بهره‌برداری از منابع پایه و بازنگری "دانشی، بینشی و مهارتی" در صنعت زنبورداری کشور و ایجاد نهادهای مدنی- تولیدی مدرن و ساختارهای بازار محور نوین هستیم.
ایلنا آفریقای جنوبی بودجه کشاورزی