ایلنا   |  اقتصادی  |  

استارتاپ‌ها، جاده‌ای به مقصد گردشگری 20 میلیونی در ایران

همواره ایران یک مقصد جذاب اما پر از ابهام و رمز و راز برای گردشگران خارجی بوده است تا جایی که خیلی اوقات گردشگران عطای بازدید از ایران را به لقایش می‌بخشیدند. البته در این میان نباید از وجود اطلاعات نادرست و شایعات در سطح بین‌المللی چشم‌پوشی کرد...

استارتاپ‌ها، جاده‌ای به مقصد گردشگری 20 میلیونی در ایران

همواره ایران یک مقصد جذاب اما پر از ابهام و رمز و راز برای گردشگران خارجی بوده است تا جایی که خیلی اوقات گردشگران عطای بازدید از ایران را به لقایش می‌بخشیدند. البته در این میان نباید از وجود اطلاعات نادرست و شایعات در سطح بین‌المللی چشم‌پوشی کرد. آمارها نشان می‌دهند طی سال‌های اخیر آمار گردشگری چه خارجی و چه داخلی در ایران رشد خوبی داشته است هر چند که با مطلوب خود فاصله زیادی دارد. اما این اتفاق چطور رخ داده است؟ نقش استارتاپ‌ها در این میان چه بوده است؟

ایلنا؛ دنیای دیجیتال، فضای بدون مرز ارتباط و آشنایی است. رشد استارتاپ‌های گردشگری ایران در بستر دیجیتال، نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده است. انتشار اطلاعات و تولید محتوای به‌روز و درست از پتانسیل‌های گردشگری در ایران، سهولت تهیه بلیط هواپیما ارزان، رزرو هتل ارزان، مقایسه قیمت و … زمینه‌ساز بهبود شرایط گردشگری برای هر دو دسته گردشگران داخلی و خارجی شده‌اند.

ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اخیرا درباره اهمیت استارتاپ‌ها در بهبود فضای کسب و کار در ایران صحبت و از تراکنش مالی بیش از 130 هزار میلیارد تومانی استارتاپ‌های ایرانی خبر داد. وی عنوان کرد که از سال 92 تا کنون 28 استارتاپ در حوزه‌های راهنمای شهری و گردشگری، 15 استارتاپ در زمینه خدمات رزرو بلیط هواپیما و 12 استارتاپ نیز در زمینه رزرو هتل به مرحله راه‌اندازی رسیده‌اند که در بستر سایت و اپلیکیشن به مشتریان خدمات می‌دهند. تنوع گروه‌های فعال در این زمینه و امکان رقابت باعث شده، کیفیت خدمات و انگیزه پیشرفت روز به روز بالاتر رفته و شاهد رشد و رونق بیشتری در این حوزه باشیم.

رشد 600 درصدی گردشگری داخلی در 10 سال اخیر

برای داشتن یک ارزیابی درست از آنچه در صنعت گردشگری کشور می‌گذرد و فضایی که استارتاپ‌ها در آن فعالیت می‌کنند، بد نیست نیم‌نگاهی به آمارهای ثبت شده داشته باشیم. آمارهای متعددی در حوزه حضور گردشگر در ایران، خبر از رشد حضور گردشگران خارجی می‌دهند که البته درباره میزان آنها بین سازمان جهانی گردشگری با سازمان میراث فرهنگی اختلافاتی وجود دارد. چرا که سازمان جهانی آمار را بر مبنای اقامت در هتل و سازمان میراث فرهنگی بر اساس عبور از مرز محاسبه می‌کنند.

محمد ثابت اقلیدی مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری در گفتگو با ایسنا گفته است:" در سال 96 جمعیت گردشگران، پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر بود که در مقایسه با سال 95 با چهار میلیون و 901 هزار و 84 نفر مسافر، 4.23 درصد رشد مثبت را تجربه کرد."

همچنین مقایسه تعداد گردشگران داخلی در 7 بهار گذشته طبق اطلاعات مرکز آمار ایران از رشد 600 درصدی در سال 97 نسبت به سال 87 حکایت دارد.

زمان

تعداد کل سفرهای داخلی

بهار 1387

17,888,049

بهار 1390

54,797,940

بهار 1391

71,100,200

بهار 1392

62,585,304

بهار 1393

69,818,665

بهار 1395

75,523,050

بهار 1396

102,593,932

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین طبق گزارش مرکز آمار ایران، در سال 96 حدود 10میلیون و 500 هزار نفر با پروازهای داخلی، حدود 24میلیون نفر با قطار و نزدیک به 179میلیون نفر از طریق حمل‌و‌نقل جاده‌ای در داخل کشور جابه‌جا شده‌اند. در بخش پروازهای بین‌المللی هم حدود 6 میلیون نفر در پروازهایی یک سر آن ایران بوده، جا‌به‌جا شده‌اند.

خیز بلند برای دستیابی به گردشگری 20 میلیونی

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارد اما با این وجود و علیرغم سیر مثبت چند سال اخیر، گردشگری در ایران هنوز بعنوان یک صنعت شناخته نشده است. بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال 93 سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان بسیار ناچیز و کمتر از یک درصد بوده است. در شرایطی که در همان سال از 188 میلیون نفر گردشگر در جهان، کشور همسایه، ترکیه موفق به جذب 36 میلیون نفر از آنها شد که درآمدی معادل 32 میلیارد دلار برای این کشور به ارمغان آورده است.

در همین سال سیاست‌های جدیدی برای حوزه گردشگری در ایران وضع شد که مهمترین آن "میزبانی 20 میلیون گردشگر خارجی در افق 10ساله" بود که بسیاری مسئولین از جمله رئیس مجلس و وزرای وقت از آن حمایت کردند. هدفی که علاوه‌بر سرمایه‌گذاری خارجی و گسترش زیرساخت‌ها،‌ نیازمند حضور قدرتمندتر بخش‌های خدماتی و از جمله استارتاپ‌هاست.

اولین استارتاپ ویکند گردشگری تهران

در راستای اهداف بلندمدت کشور برای دستیابی به گردشگری 20 میلیونی، از سال 1394 توجه به توسعه صنعت توریسم و نگاه به این حوزه به عنوان راهکار توسعه پایدار و همچنین توسعه زیرساخت‌های اینترنت در کشور، در دستور کار قرار گرفت و توجه ویژه‌تری به عرصه گردشگری شد تا جایی که در خرداد ماه 94 اولین رویداد استارت‌آپ ویکند گردشگری در تهران برگزار شد و بدنبال آن موج گسترش کسب و کار در این حوزه در پایتخت و دیگر شهرهای توریستی ایران راه افتاد.

از آن سال به بعد استارتاپ ویکند گردشگری هر ساله در تهران و در بسیاری شهرهای دیگر از جمله مازندران، تبریز، ایلام، گیلان، مشهد و... با حمایت گروه‌های مختلف برگزار شده است.

رویداد استارتاپ ویکند یکی از حوزه‌هایی است که با پر و بال دادن به ایده‌های خوب حوزه گردشگری می‌تواند قدمی مثبت در رشد گردشگری ایران بردارد. نکته جالب اینکه بیش از 36 درصد از استارت‌آپ‌هایی که در استارتاپ ویکند گردشگری تشکیل شده‌اند، هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و بیش از 80 درصد از شرکت‌کنندگان نیز تصمیم به ادامه همکاری با تیم یا استارتاپ خود را دارند.

اهمیت رشد استارتاپ‌های گردشگری در ایران

ورود سالانه 5 میلیون گردشگر به ایران نشان از این دارد که صنعت توریسم از ظرفیت‌های گسترده‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار برخوردار است. کسب‌وکارهایی که می‌توانند به شکل استارتاپ راه‌اندازی شده و دروازه‌های جدیدی از کسب‌وکارها را به روی اکوسیستم‌ استارتاپی ایران باز کنند.

علی رفیعی، سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی تهران در مصاحبه با شنبه‌مگ گفته است که در حال حاضر بیش از 100متقاضی در حوزه‌ عرضه و فروش محصولات و خدمات گردشگری یا بازاریابی و تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری به این سازمان رجوع کرده‌اند.

بطور کلی در چند سال اخیر شاهد رشد استارتاپ‌های گردشگری متنوع از فروش آنلاین بلیط و هتل گرفته تا برگزاری تورهای محلی و طبیعت‌گردی برای مسافران داخلی و خارجی هستیم.

دسترسی راحت‌تر به اطلاعات گردشگری و همینطور امکان خرید آنلاین بلیط چارتر و سیستمی و مقایسه قیمت‌ها و همچنین رزرو اماکن اقامتی بصورت آنلاین از اهرم‌های اصلی رشد گردشگری در سالهای اخیر ایران هستند. البته این فضا هنوز بخشهای بکر زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به تولید محتوای بین‌المللی اشاره کرد. محتوایی که علاوه بر معرفی ایران زمینه‌ساز ایجاد تصویری امن از ایران در بین مردم کشورهای مختلف جهان است.

طبق گفته‌های آرش نورآقایی، دبیر انجمن راهنمایان گردشگری ایران در کنوانسیون جهانی گردشگری که در ایران برگزار شد، 320 راهنمای گردشگری با 52 ملیت گوناگون به ایران آمدند. بنابراین هر چه بهتر بتوان پتانسیل‌های ایران با تولید محتوای بین‌المللی نمایش داد، همین افراد می‌توانند گردشگران بیشتری را به ایران بیاورند.

گردشگری پنج ‌بخش اساسی دارد‌: حمل‌ونقل، اقامت، خدمات تفریحی، خدمات رفاهی و راهنمایان تورها که استارتاپ‌های ایرانی در هر کدام از این بخش‌ها به نحوی حضور دارند و موجب رونق گردشگری در ایران شده‌اند. اما هنوز ظرفیت‌های بسیاری برای کشوری که همواره جز 20 کشور جذاب جهان از نظر میراث فرهنگی معرفی شده است، وجود دارد.

بهار جاده اینترنت   اخبار برگزیده
  

اتفاق عجیب در فریدونکنار/ وضعیت وخیم پسر و دختر جوان در خانه مسکونیرئیس اورژانس بیمارستان امام خمینی فریدونکنار از مرگ مشکوک یک پسر و وضعیت وخیم دختر جوان در این شهرستان خبر داد.
برنا درمان اورژانس بیمارستان 

  

بیرانوند از لیست بهترین‌ها خط خورددروازه بان پرسپولیس از لیست نامزدهای نهایی کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا خارج شد.
برنا علیرضا بیرانوند باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

سرقت از حساب های بانکی از طریق کپی عابربانکرئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف فروشندگان دستگاه اسکیمر (کپی برداری از کارت عابربانک) خبر داد و گفت: متهمین در پوشش فروشنده و درج آگهی در سایتهای فروش اهداف مجرمانه خود را عملی می‌نمودند.
برنا کپی برداری پلیس فتا پلیس 

  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  اخبار داغ
  

بررسی آخرین وضعیت ارزان فروشی پالایشگاه کرمانشاه در جلسه عصر امروز کمیسیون انرژیعضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ارزان فروشی پالایشگاه کرمانشاه و اجرای تحقیق و تفحص در این خصوص گفت: در جلسه عصر امروز آخرین وضعیت این موضوع بررسی و نمایندگانی از سازمان خصوصی سازی هم حاضر بودند.
فارس پالایشگاه کرمانشاه کمیسیون انرژی مجلس 

  

ارزش سهام عدالت یک خانوار پنج نفره 12 میلیون تومان استرئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: ارزش اسمی سهام عدالت عموم مشمولان معادل 532 هزار تومان است که با احتساب چهار برابر شدن این ارزش، این سهم برای هر مشمول حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان ارزش دارد.
تسنیم سهام عدالت سهام رئیس جمهور 

  

تصمیمات جدید ارزی به زودی ابلاغ می‌شودوزیر صنعت،‌ معدن و تجارت تاکید کرد که تصمیمات جدید ارزی در آستانه ابلاغ است.
برنا صنعت معدن دولت 

  

بازار متشکل ارز آزاد مقدمه ای برای نظام تک نرخی استرئیس کل اسبق بانک مرکزی با استقبال از تصمیم اخیر بانک مرکزی در راستای به رسمیت شناختن بازار آزاد ارز گفت: اگر بانک مرکزی تلاش نکند که قیمت خاصی را در این بازار ثابت کند به مرور به سمت نظام تک‌نرخی حرکت می‌کنیم.
تسنیم ارز نرخ ارز کالاهای اساسی 

  

امکان مدیریت سریع‌تر خدمات ارزش افزوده از طریق «ایرانسل من» فراهم شدنرم‌افزار کاربردی «ایرانسل من» با هدف آسان‌سازی دسترسی مشترکان ایرانسل به خدمات ارزش افزوده فعال و نیز اطلاع از ترتیب مصرف بسته‌های اینترنت به روزرسانی شد.
ایلنا اینترنت ایرانسل گوگل پلی 

  

ارزش خدمات شرکت ملی گاز به مردم بیش از 300 هزار میلیارد تومان استمعاون وزیر نفت در امور گاز، ارزش خدمات شرکت ملی گاز ایران به مردم در سال‌های اخیر را بیش از 300 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هدف این شرکت، افزایش رفاه عمومی در جامعه است.
ایلنا شرکت ملی گاز گاز استان آذربایجان غربی 

  

8ماه تأخیر در پرداخت حقوق/ مشکلات ارزی، معلمان خارج از کشور را گرفتار کردسلامت نیوز:رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور با اشاره به مشکلات ارزی برای پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور گفت: از ابتدای سال فقط یک ماه حقوق پرداخت شده است...
سلامت‌نیوز قیمت ارز سلامت ارز دولتی 

  

مبارزه با پولشویی و رانت مهمترین هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز استوزیر کشور گفت: مبارزه با قاچاق، رانت و پولشویی مهمترین هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
برنا وزارت کشور رئیس جمهور حمل و نقل 

  

دلایل سقوط بازار ارزهای دیجیتالمسدود شدن حساب‌های گروه‌های تروریستی مانند داعش و هک صرافی‌های معروف، بازار ارزهای دیجیتال را قرمز کرد.
ایلنا داعش جوانان بیت کوین 

  

دولت جهت جلوگیری از تورم، دست به سرکوب قیمت‌ها زد/ «وحدت» رمز پیروزی کشور استیک نماینده مجلس گفت: امروزه همه بر این باور هستیم که اقتصاد باید به سمت آزاد و رقابتی شدن پیش برود، باید شیوه تزریق سوبسید به اقتصاد که عمدتا در سطوح فوقانی انجام می شود و جامعه را به سمت رانت خواری و فساد سوق می دهد اصلاح گردد.
ایلنا دولت شهرسازی تورم