ایلنا   |  گوناگون  |  

ابطال بخشنامه وزارت کار درباره تعلیق قرارداد کار فرد مشمول خدمت با کارفرما / محجوب: با رای دیوان عدالت اداری مشکل بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود

با رای دیوان عدالت اداری، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار افراد مشمول خدمت به وسیله کارشناسان اداره کار نقض و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود.

ابطال بخشنامه وزارت کار درباره تعلیق قرارداد کار فرد مشمول خدمت با کارفرما / محجوب: با رای دیوان عدالت اداری مشکل بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود

با رای دیوان عدالت اداری، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار افراد مشمول خدمت به وسیله کارشناسان اداره کار نقض و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس شکایت «هانیه کاووسی فرد» پیرامون وضعیت اشتغال به کار مشمولان نظام وظیفه و بخشنامه شماره 600 معاونت روابط کار در سال 1394 در این رابطه، قضات دیوان عدالت اداری با بررسی مغایرت‌های قانونی این بخشنامه با قوانین بالادستی، حکم به ابطال این بخشنامه را صادر کردند. 

براساس دادنامه تنظیم شده، بخشنامه اداره کل روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مبنی بر باطل بودن قرارداد کار فرد مشمول با کارفرما قبل از طی دوره ضرورت خدمت سربازی و یا بدون کسب معافیت دائم از انجام خدمت وظیفه عمومی، مغایر قانون تشخیص داده شد. 

براین اساس، در رای دیوان عدالت اداری آمده است: «ماده 2 بخشنامه شماره 9/1/1394 -600 مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که قرارداد کار فرد مشمول با کارفرما را قبل از طی دوره ضرورت و یا بدون کسب معافیت از انجام خدمت وظیفه عمومی باطل محسوب کرده و رسیدگی به اختلافات ناشی از اشتغال به کار چنین فردی را خارج از صلاحیت مراجع حل اختلاف کار اعلام نموده است، خارج از حدود اختیار مقام صادر کننده آن و خلاف قانون است و مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.» 

همچنین با این حکم، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار این افراد به وسیله کارشناسان اداره کار نقض شده و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود. 

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران) پیرامون صدور این رای دیوان عدالت اداری اظهار کرد: از وکیل این پرونده یعنی خانم کاووسی فرد که این موضوع را پیگیری و به جهت تناقض این آیین‌نامه با سایر قوانین در مسیر قانونی خود مورد شکایت قرار دادند تشکر می‌کنیم. 

وی افزود: اکنون با رای دقیقی که دیوان عدالت اداری در این موضوع مهم صادر کرده است، اتفاقا دقت اجرایی قانون درباره مشمولان و افراد معاف موقت بیشتر می‌شود. شاید در ابتدای امر این تصور پیش بیاید که رای گیرندگان به دنبال افزایش تمایل به فرار از خدمت سربازی باشند، اما در واقع امر خلاف این مسئله با این رای رخ خواهد داد. 

محجوب تصریح کرد: در بخشنامه معاونت روابط کار در آن سال، معیار و ملاک تنها افراد دارای معافیت دائم و خدمت بود، اما تنها این دو شکل نبود که وجود داشت، بلکه انواع متعددی از معافیت‌های موقت و مشمولیت نیز وجود داشت. ضمن اینکه اکنون بسیاری از سربازخانه‌ها و پادگان‌ها در شرایط خدمت ستادی از ساعات ظهر به سرباز مرخصی روزانه می‌دهند و سرباز برای امرار معاش خود یا خانواده از بعدازظهر مشغول به کار می‌شود. این بخشنامه که ابطال شد، امکان کار و اشتغال برای این دسته سربازان را دشوار کرده بود. 

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه «چه معنی دارد که سربازی که می‌تواند پس از زمان خدمت روزانه سر کار برود و شغل و درآمدی داشته باشد، از امرار معاش خود باز بماند؟» اضافه کرد: برخی سربازان حتی خانواده‌ای تحت تکفل داشته و حتی متاهل هستند و این درحالی است که این سرباز خدمت خود را نیز به درستی درحال گذراندن هستند، اما به استناد آن بخشنامه که بدون توجه به این نکات ظریف صادر شده بود، عده قابل توجهی به‌عنوان سرباز و مشمول دچار مشکل در فضای کار خود می‌شدند. 

این نماینده ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم قضات دیوان در این پرونده و هم اعضای هیات عمومی دیوان، در این پرونده دقت بالایی داشته و رای فاقد اشکالی را صادر کردند که از آن‌ها نیز تشکر می‌کنیم؛ چه اینکه شاید حدود 80قاضی دیوان در جلسات این پرونده شرکت کرده و مشکلات بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود. این رای به نوعی حمایت از کسانی است که می‌توانند و حق دارند که کار کنند. درست است که این بخشنامه از کار غیرقانونی عده‌ای جلوگیری کرده است، اما به هرحال مشکلات آن به قدری بود که نیاز به اصلاح و تغییر در آن وجود داشت و مانع از کار می‌شد.

انتهای پیام/

کارگر کار قرارداد   اخبار برگزیده
  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

صادرات 45 هزار تن نفت‌گاز از طریق بورس انرژی ایرانبورس انرژی ایران روز چهارشنبه (20 مردادماه) میزبان عرضه بیش از 101 هزار و 598 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری بود.
ایلنا نفت گاز انرژی 

  

پیش‌بینی بورس هفته آیندهبورس در هفته‌ای که گذشت رشد کمتر از یک درصدی داشت، با وجود این رشد بازار سرمایه در هفته آینده چه روندی به خود خواهد گرفت.
مثلث بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

شهرهای قرمز کرونایی به حد بالایی رسیده است!سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی در آمده است.
اقتصادنیوز رنگ 

  

ریزش ادامه دار قیمت دلار /قیمت سکه و طلا صعودی شداقتصادنیوز : قیمت دلار امروز پنجشنبه 20 مرداد ماه در حالی ریزش کرد که قیمت طلا و سکه مسیر رشد را دنبال کردند .
اقتصادنیوز قیمت دلار سکه و طلا 

  

نقشه کرونایی ایران قرمز و نارنجی رنگ شده استسخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: هفته به هفته هم در تعداد مراجعین سرپایی و هم بیماران بستری و اخیرا فوتی شاهد افزایش هستیم. تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی درآمده است.
برنا ایران رنگ 

  

قیمت دلار، یورو و پوند امروز 20 مرداد 1401 / تداوم عقب نشینی قیمت دلاراقتصادنیوز: بازار امروز شاهد عقب نشینی قیمت دلار و رشد قیمت یورو و قیمت پوند بود .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت درهم ، دلار و سکه امروز 20 مرداد / تداوم کاهش قیمت دلار و درهماقتصادنیوز: در بازار امروز قیمت درهم ، قیمت دلار بر مدار کاهش قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

کرونا به آمار سه رقمی نزدیک شد +جزئیاتوزارت بهداشت آخرین آمار مبتلایان ، جانباختگان و وضعیت واکسیناسیون در ایران را تا امروز بیستم مردادماه 1401 اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت روابط عمومی واکسیناسیون 

  

آمار کرونا ایران 20 مرداد | تعداد بالای فوتی ها ادامه داردوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلاء، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

احتمال افزایش مرگ‌ومیرهای کرونایی تا دو هفته دیگر / علائم کرونا در مبتلایان به BA4 و BA5 چیست؟موج هفتم کرونا در ایران با زیرسویه های BA4 و BA5 آغاز شده و موارد فوتی ها و ابتلا در حال افزایش است. سویه BA4 و BA5 سرایت پذیری بالایی دارد اما میزان مرو میر آن نسبت به دلتا پایین است.
برنا مرگ ایران 

  

84 جان باخته کرونا در 24 ساعته گذشته/ شناسایی 7396 بیمار جدیدبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته 7هزار و 396 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 84 بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.
برنا وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا در ایران 20 مرداد 1401/ تعداد قربانیان پایین آمداقتصادنیوز: طبق اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 84 بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 738 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران وزارت بهداشت 

  

شهرهای قرمز کرونایی به حد بالایی رسیده/ کاهش سطح ایمنی جامعه به گزارش خبرگزاری مهر، عباس شیراوژن، به وضعیت شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هفته به هفته هم در تعداد مراجعین سرپایی و هم بیماران بستری و اخیراً فوتی‌ها شاهد افزایش هستیم. تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی در آمده است. وی افزود: اگرچه بر تعداد مبتلایان به کرونا هفته به هفته افزوده می‌شود ولی امیدواریم در قله موج باشیم و با رعایت…
مهر ویروس آنفلوانزا واکسیناسیون 

  

جدیدترین قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا امروز 20 مرداد | خودرو گران می شود؟بازار در خواب فرو رفته است و دیگر سودی برای مردم ندارد. اما نکته قابل توجه این است که حتی نوسانات قیمت دلار، دیگر تاثیری در قیمت خودرو ندارد.
خانه فوتبال قیمت ایران خودرو خودرو