ایلنا   |  گوناگون  |  

ابطال بخشنامه وزارت کار درباره تعلیق قرارداد کار فرد مشمول خدمت با کارفرما / محجوب: با رای دیوان عدالت اداری مشکل بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود

با رای دیوان عدالت اداری، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار افراد مشمول خدمت به وسیله کارشناسان اداره کار نقض و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود.

ابطال بخشنامه وزارت کار درباره تعلیق قرارداد کار فرد مشمول خدمت با کارفرما / محجوب: با رای دیوان عدالت اداری مشکل بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود

با رای دیوان عدالت اداری، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار افراد مشمول خدمت به وسیله کارشناسان اداره کار نقض و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس شکایت «هانیه کاووسی فرد» پیرامون وضعیت اشتغال به کار مشمولان نظام وظیفه و بخشنامه شماره 600 معاونت روابط کار در سال 1394 در این رابطه، قضات دیوان عدالت اداری با بررسی مغایرت‌های قانونی این بخشنامه با قوانین بالادستی، حکم به ابطال این بخشنامه را صادر کردند. 

براساس دادنامه تنظیم شده، بخشنامه اداره کل روابط کار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مبنی بر باطل بودن قرارداد کار فرد مشمول با کارفرما قبل از طی دوره ضرورت خدمت سربازی و یا بدون کسب معافیت دائم از انجام خدمت وظیفه عمومی، مغایر قانون تشخیص داده شد. 

براین اساس، در رای دیوان عدالت اداری آمده است: «ماده 2 بخشنامه شماره 9/1/1394 -600 مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که قرارداد کار فرد مشمول با کارفرما را قبل از طی دوره ضرورت و یا بدون کسب معافیت از انجام خدمت وظیفه عمومی باطل محسوب کرده و رسیدگی به اختلافات ناشی از اشتغال به کار چنین فردی را خارج از صلاحیت مراجع حل اختلاف کار اعلام نموده است، خارج از حدود اختیار مقام صادر کننده آن و خلاف قانون است و مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.» 

همچنین با این حکم، صلاحیت تعلیق قراردادهای کار این افراد به وسیله کارشناسان اداره کار نقض شده و صرفا در حدود اختیارات هیات‌های حل اختلاف خواهد بود. 

علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران) پیرامون صدور این رای دیوان عدالت اداری اظهار کرد: از وکیل این پرونده یعنی خانم کاووسی فرد که این موضوع را پیگیری و به جهت تناقض این آیین‌نامه با سایر قوانین در مسیر قانونی خود مورد شکایت قرار دادند تشکر می‌کنیم. 

وی افزود: اکنون با رای دقیقی که دیوان عدالت اداری در این موضوع مهم صادر کرده است، اتفاقا دقت اجرایی قانون درباره مشمولان و افراد معاف موقت بیشتر می‌شود. شاید در ابتدای امر این تصور پیش بیاید که رای گیرندگان به دنبال افزایش تمایل به فرار از خدمت سربازی باشند، اما در واقع امر خلاف این مسئله با این رای رخ خواهد داد. 

محجوب تصریح کرد: در بخشنامه معاونت روابط کار در آن سال، معیار و ملاک تنها افراد دارای معافیت دائم و خدمت بود، اما تنها این دو شکل نبود که وجود داشت، بلکه انواع متعددی از معافیت‌های موقت و مشمولیت نیز وجود داشت. ضمن اینکه اکنون بسیاری از سربازخانه‌ها و پادگان‌ها در شرایط خدمت ستادی از ساعات ظهر به سرباز مرخصی روزانه می‌دهند و سرباز برای امرار معاش خود یا خانواده از بعدازظهر مشغول به کار می‌شود. این بخشنامه که ابطال شد، امکان کار و اشتغال برای این دسته سربازان را دشوار کرده بود. 

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه «چه معنی دارد که سربازی که می‌تواند پس از زمان خدمت روزانه سر کار برود و شغل و درآمدی داشته باشد، از امرار معاش خود باز بماند؟» اضافه کرد: برخی سربازان حتی خانواده‌ای تحت تکفل داشته و حتی متاهل هستند و این درحالی است که این سرباز خدمت خود را نیز به درستی درحال گذراندن هستند، اما به استناد آن بخشنامه که بدون توجه به این نکات ظریف صادر شده بود، عده قابل توجهی به‌عنوان سرباز و مشمول دچار مشکل در فضای کار خود می‌شدند. 

این نماینده ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم قضات دیوان در این پرونده و هم اعضای هیات عمومی دیوان، در این پرونده دقت بالایی داشته و رای فاقد اشکالی را صادر کردند که از آن‌ها نیز تشکر می‌کنیم؛ چه اینکه شاید حدود 80قاضی دیوان در جلسات این پرونده شرکت کرده و مشکلات بسیاری از سربازان که در طول خدمت جویای کار بودند حل می‌شود. این رای به نوعی حمایت از کسانی است که می‌توانند و حق دارند که کار کنند. درست است که این بخشنامه از کار غیرقانونی عده‌ای جلوگیری کرده است، اما به هرحال مشکلات آن به قدری بود که نیاز به اصلاح و تغییر در آن وجود داشت و مانع از کار می‌شد.

انتهای پیام/

کارگر کار قرارداد   اخبار برگزیده
  

انتقال تروریست‌ها به اردوگاه‌هایی تحت نظارت سازمان مللقانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد هیچ گروهی از خاک عراق برای حمله به دیگر کشورها استفاده کند. وزیر خارجه عراق: قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد هیچ گروهی از خاک عراق برای حمله به دیگر کشورها استفاده کند. موضوع همکاری امنیتی بین کشور عراق و ایران مبتنی بر قانون اساسی کشور عراق است.
فردا سازمان ملل قانون عراق 

  

واکنش طعنه‌آمیز پیکه به ادعای تنیسور سوئیسیجرارد پیکه به ادعاهای تنیسور سوئیسی درباره استقبال اندک از جام دیویس که برگزارکننده‌ آن بازیکن بارسلونا است، واکشن طعنه‌آمیزی نشان داد. به گزارش ایلنا، جرارد پیکه، بازیکن پیشین بارسلونای اسپانیا و مالک یک گروه سرمایه‌گذاری  به انتقادهای استن واورینکا تنیسور سوئیسی که از حضور در مسابقات جام دیویس ناراضی بود، پاسخ داد...
ایلنا بارسلونا اسپانیا سرمایه 

  

تیم ملی عربستان بدون مانچینی به ریاض برگشتتیم ملی فوتبال عربستان بدون سرمربی ایتالیایی‌اش از انگلیس به ریاض بازگشت. به گزارش ایلنا، روبرتو مانچینی بلافاصله پس از پایان اردوی تیم ملی فوتبال عربستان در نیوکاسل انگلیس از همراهی کاروان این تیم در بازگشت به ریاض خودداری کرد و راهی کشورش یعنی ایتالیا شد. این خبر را روزنامه الریاض عربستان امروز به نقل از منابع معتبر خبری خود اعلام کرد...
ایلنا عربستان ریاض فوتبال 

  

حسینی: لایحه تشکیل وزارت بازرگانی باید در دستور کار مجلس قرار گیردمعاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه لایحه تشکیل وزارت بازرگانی لاینحل نیست، گفت: دولت تغییر عقیده‌ای در خصوص این لایحه ندارد و انتظار می‌رود روال عادی بررسی آن در مجلس طی شود.
مثلث وزارت بازرگانی ایران خودرو خودرو 

  

خبر خوش برای سهام عدالتی ها | سود سهام عدالت کی واریز می شود؟وزیر اقتصاد گفت: تخصیص سهام عدالت به جاماندگان بعد از تایید هیئت دولت اجرایی خواهد شد.
فردا سهام عدالت سهام سود 

  

فرصت 6 ماهه به روس‌ها برای ارائه نقشه راه‌آهن آستارامعاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: به طرف روس‌ها فشار آورده‌ایم که نهایتا در 6 ماه اقدامات فنی برای پروژه راه‌آهن رشت- آستارا را انجام و پیشنهادات طراحی خود را ارائه دهند، در ایران هم این پیشنهادات به تصویب برسد. بنابراین روس‌ها در بازه زمانی 6 ماهه باید هم براورد قیمتی و هم طراحی را ارائه دهند.
ایلنا راه آهن شهرسازی ماه 

  

رئیس جمهور: باید برای قطعنامه های سازمان ملل ضمانت اجرا وجود داشته باشدرئیس جمهور با بیان اینکه برای قطعنامه های سازمان ملل و قطعنامه‌های زیست محیطی باید ضمانت اجرا وجود داشته باشد، گفت: سازمان‌های بین المللی در حوزه محیط زیست قطعنامه‌هایی داشته‌اند اما کشورهای سلطه گر که فقط به منافعشان فکر می کنند چه قدر به این قطعنامه‌ها توجه کرده اند؟
مثلث رئیس جمهور سازمان ملل بانک 

  

نکونام نگران مهاجم آرژانتینیابهام درباره شروع کار بلانکو با استقلال نکونام پیگیر حضور مهاجم لالیگایی در ایران
خانه فوتبال جواد نکونام کار باشگاه استقلال 

  

شناسایی 120 کودک کار حاشیه شهر تهران/85 درصد کودکان شناسایی شده زباله گرد هستندمدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران گفت: طرح «ارائه خدمات سیار به کودکان محروم حاشیه شهر تهران» با شعار «من هم حق آموزش دارم» از ابتدای سال تا کنون منجر به شناسایی، جذب و ساماندهی 120 کودک شده است.
ایلنا کودکان کار شهرداری تهران 

  

تعیین تکلیف جدید دولت برای افزایش قیمت نان | قیمت نان افزایش می‌یابد؟سخنگوی دولت با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر افزایش نرخ نان گفت: قیمت‌گذاری نان ملی نیست و دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ نان ندارد.
مثلث دولت سخنگوی دولت افزایش قیمت 

  

بیش از 880 تن کالای سریع‌الفساد غیرقابل مصرف با ورود دستگاه قضا امحا شدرئیس کل دادگستری استان تهران از صدور بیش از دو هزار فقره قبض از ابتدای سال تاکنون به منظور تعیین تکلیف کالا‌های سریع‌الفساد در انبار‌های سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی خبر داد.
ایلنا تهران 

  

همکاری ایران و عراق برای تأمین سلامت زائران اربعین حسینیوزیر بهداشت کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با صالح الحسناوی - وزیر بهداشت عراق، ضمن قدردانی از همراهی نیروهای بهداشتی و درمانی کشور عراق در خدمت رسانی به زائران اربعین، خواستار ارتقای کیفی خدمات سلامت و تسهیل دسترسی حاضران در مراسم عظیم راهپیمایی اربعین به خدمات سلامت شد.
ایلنا ایران ایران و عراق عراق 

  

لاریجانی قطب مقابل خود را چه گروهی می‌داند؟علی لاریجانی چندوقتی است که از یک کلیدواژه تازه استفاده می‌کند؛ «خالص‌سازی»؛ اما مخاطب او چه گروهی است؟
مثلث علی لاریجانی ایران خودرو خودرو 

  

واکنش وزارت اقتصاد به اظهارات مدیرعامل روزنامه کیهان/ از کسب‌ وکارهای اینترنتی حمایت می‌کنیمرییس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: به دنبال راهی هستیم تا شرکت‌های استارتاپی و کسب و کارهای اینترنتی که در ایران برای خارجی‌ها کد نویسی می‌کنند راحت پول خود را دریافت کنند و امکان صادرات خدمات برای این شرکت‌ها آسان شود.
ایلنا اقتصاد روزنامه روزنامه کیهان 

  اخبار داغ
  

افزایش 30 درصدی اختلالات اسکلتی بعد از کرونارئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: ایران به سرعت به سمت سالمندی حرکت می کند؛به طوری که در حال حاضر 8 درصد جمعیت کشور سالمند هستند بهروز عطار باشی، مقدم،دبیر علمی سی و چهارمین کنگره فیزیو تراپی بیان داشت: محورهای کنگره امسال اخللات عصبی،اسکلتی و  عضلانی، اختلالات کودکان و آسیب های ورزشی و فیزیوتراپی در سالمندان است...
گسترش ایران برج میلاد سالمندان 

  

نهضت ملی مسکن، گروگان قیمت‌سازی سیمان و فولاد در بورسعضو کمیسیون برنامه و بودجه، ضمن اشاره به برخی قیمت سازی های کاذب و تصنعی در بورس کالا، ورود جدی دولت به این حوزه برای مهار قیمت مواد اولیه و مصالح ساختمانی را ضروری دانست.
تسنیم مسکن قیمت مسکن قیمت ارز 

  

فولاد و سیمان را از بورس خارج کنید تا قفل مسکن باز شودیک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به مردمی که ریالی حقوق می‌گیرند، مسکن ارزی می‌فروشیم، گفت: تجربه زیادی در خصوص قیمت‌سازی در بورس کالا و در صنایع مختلف از جمله فولاد داریم.
تسنیم فولاد رئیس جمهور بورس کالا 

  

اقتصادنیوز: قیمت سکه امامی در معاملات پشت خطی روز پنجشنبه و جمعه هفته قبل نوسان قابل‌توجهی را ثبت نکرد؛ به نظر می‌رسد معامله‌گران سکه در انتظار سیگنال‌های جدید از بازار دلار و اخبار سیاسی هستند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بورس در انتظار ثبت رکورد جدیدکارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به از بین رفتن ریسک‌های سیستماتیک، انتظار رشد شاخص تا محدوده‌های بالاتر و زدن سقف جدید را می توانیم داشته باشیم...
گسترش سرمایه شاخص پتروشیمی 

  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد سهام در هفته اخیر 4.4 درصد کاهش یافت.
اقتصادنیوز سهام 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در روز اول مهرقیمت دلار در روزی گذشت به کمتر از 49 هزار تومان رسید و معامله‌گران تلاش بازارساز را برای پایین‌ نگه داشتن قیمت این اسکناس، بالا می‌دانند.
اعتماد قیمت دلار اسکناس 

  

اقتصادنیوز: شهریور 1402 به پایان رسید اما هنوز خبری از ورود خودروهای وارداتی به بازار نیست. دی ماه سال گذشته بود که خبر ورود اولین سری خودروهای وارداتی به مبادی گمرک رسمی کشور اعلام شد، اما با گذشت حدود 9 ماه از انتشار خبر ورود این خودروها هنوز خبری از ورود آنها به بازار نیست.
اقتصادنیوز جدول قیمت خودرو 

  

پیش بینی قیمت خودرو در پاییز 1402 | رکورد افزایش قیمت پژو 207، رانا و سمند شکستقیمت روز محصولات ایران خودرو و سایپا اعلام شد. قیمت خودرو در هفته پایانی شهریورماه صعودی شد. پژو 207، دنا، سمند و رانا در صدر افزایش قیمت طی هفته گذشته هستند که به طور میانگین 5 الی 25 میلیون گران شدند. ساینا، کوییک و شاهین نیز در از خودروهای پرفروش سایپا هستند که طی هفته گذشته افزایش قیمت داشتند...
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

سقوط قیمت سکه | سیر نزولی قیمت انواع سکه و طلا در آخرین هفته تابستانفعال بازار طلا گفت: قیمت انواع سکه و طلا در آخرین هفته شهریور 1402 سیر نزولی داشت و این روند تا اواسط هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت. فعال بازار طلا گفت: قیمت انواع سکه و طلا در آخرین هفته شهریور 1402 سیر نزولی داشت و این روند تا اواسط هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت...
فردا قیمت کاهش قیمت ها سکه و طلا 

  

بذرپاش: رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شد/سیمان و فولاد از بورس خارج شودوزیر راه و شهرسازی از واگذاری زمین ساخت 500 هزار واحد مسکونی روستایی تا پایان سال خبر داد و گفت: خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس باعث کاهش قیمت مسکن می شود.
تسنیم مهرداد بذرپاش قیمت افزایش قیمت 

  

اقتصادنیوز: در هفته‌ اخیر روند خروج سرمایه از بورس تهران تداوم داشت و شاهد خروج پول حقیقی در سه روز از چهار روز معاملاتی بودیم.
اقتصادنیوز سرمایه بورس تهران تهران