شناسایی آخرین تحولات بورس تهران پس از بازگشت شاخص به سوپرکانال+جدول

اقتصادنیوز: بورس تهران یک بار دیگر توانست سوپرکانال یک میلیون واحد را تصاحب کند.

شناسایی آخرین تحولات بورس تهران پس از بازگشت شاخص به سوپرکانال+جدول

به گزارش اقتصادنیوز  از این رو در پایان معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل سهام با رشد 7/ 0 درصدی همراه شد تا دومین رشد متوالی این نماگر در هفته جاری ثبت شود. آرایش معامله‌گران اما روز گذشته دستخوش تغییراتی شد. به این ترتیب گروه‌های بزرگ بازار که از ابتدای سال جاری در کانون توجه بورس‌بازان قرار داشتند، این روزها شاهد تشدید فشار عرضه هستند و در مقابل گروه‌های کوچک‌تر با افزایش جریان پول همراه شده‌اند. این مهم سبب شد تا دیروز شاخص هم‌وزن رشد بیش از 2 درصدی را تجربه کند. از این رو تمایل به کسب سود از تمام نوسانات بازار و جانماندن از مسیر حرکت پول‌های خرد، طی روزهای اخیر خود را به شکل افزایش تقاضا در صنایع کوچک‌تر آشکار کرده است. در مجموع اما آرایش دو روز کاری اخیر بورس‌بازان نشان می‌دهد که منابع خردی که از ابتدای رالی تاریخی بورس وارد گردونه معاملات سهام شده‌اند، عملا خیال خارج شدن و مهاجرت به بازارهای رقیب را نداشته و برای پیوستن مجدد به کانون داغ معاملات سهام لحظه‌شماری می‌کنند.

خروج از بزرگراه‌های سهام

چنان که در گزارش روز دوشنبه «دنیای اقتصاد» اشاره شده بود، یکی از سناریوهای محتمل در برابر بورس تهران افزایش جریان پول به سمت سهام گروه‌های کوچک‌تر و فشار مضاعف بر سهام شرکت‌های بزرگی بود که در یک ماه اخیر به دلایل مختلف عنان تقاضا را به دست گرفته بودند و رالی صعودی سریع‌تری را تجربه کردند. در این مسیر عنصر «جاماندگی» از روند عمومی به عنوان یک معیار تعیین‌کننده نقش پررنگی در توزیع نقدینگی بین سهم‌ها و صنایع مختلف ایفا کرد. تا پیش از موج نزولی اخیر سهام شرکت‌های بزرگ بورسی با همین معیار به کانون اصلی جذب تقاضا تبدیل شدند و شاخص کل را در قیاس با شاخص هم‌وزن با سرعت بیشتری به بالای سطح یک میلیون واحد آوردند.

با شکل‌گیری موج اصلاحی در کل بازار، نشانه‌های جدی‌تری مبنی بر ادامه فشار بر بزرگان و خروج از صنایع بزرگ در دستور کار سهامداران خرد و تازه‌کارهای بازار قرار گرفت و تا روز گذشته هم ادامه یافت. به عبارت دیگر، سودای بهره‌مندی از تمام نوسانات بازار و جانماندن از جبهه‌گیری پول‌های خرد، خود را به شکل افزایش تقاضا در صنایع کوچک‌تر آشکار کرد. در این میان، سیگنال‌هایی از کاهش تخصیص دلار موسوم به 4200 تومانی در کنار عملکرد ناامیدکننده نمادهای پالایشی منجر به انتقال بیشتر منابع خرد به سمت صنایع کوچک‌تر و ایجاد موج قوی عرضه گروه‌های رقیب شد. استقبال چشمگیر از غول‌های خودرویی و رشد یکپارچه قیمت در سهام شرکت‌هایی نظیر دارویی‌ها، غذایی‌ها در مقابل فشار بر صنایع فلزی-معدنی و بانکی و افت شاخص 30 شرکت بزرگ بازار را می‌توان از این منظر نگریست. در مجموع، چنین آرایشی در دو روز کاری پسااصلاح نشان می‌دهد که منابع خردی که از ابتدای رالی تاریخی بورس وارد بازار شده‌اند، در انتظار پیوستن مجدد به کانون داغ معاملات سهام هستند.

اولین برخورد قیمت‌ها به «واقعیت»

در سه روز گذشته سرعت انتشار صورت‌های مالی سالانه شرکت‌ها برای سال قبل افزایش معناداری پیدا کرده است. این جریان اطلاعاتی مهم را می‌توان اولین موج برخورد قیمت سهام به سطح سخت «واقعیت» عملیاتی شرکت‌ها قلمداد کرد. قیمت‌ها تا به اینجا عموما با توجه‌به متغیرهای غیرعملیاتی حاکم بر سهام حرکت می‌کردند. به طور کلی، رشد بی‌سابقه ضریب نفوذ بازار سرمایه در سایه حمایت‌های مصنوعی دولت، سرکوب بازارهای موازی از سوی سیاست‌گذار در کنار فرآیندهای تورمی نظیر افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ها را باید از عوامل اصلی بر هم زننده تناسب قیمت و سودآوری در بورس تهران و پیشروی تاریخی شاخص کل سهام برشمرد که همچنان در معادلات موثر بر سهام نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. با این حال، از روز گذشته شاهد واکنش برخی از سهم‌ها به گزارش‌های سودآوری شرکت‌ها در سال 98 بودیم. نکته مهم در اغلب گزارش‌های سالانه عملکرد شرکت‌های بورسی، رشد معنادار بهای تمام شده، جاماندن درآمدها از هزینه‌ها و در نتیجه، فشار بر میزان سودآوری شرکت‌هاست که باعث بر هم خوردن رشد سودآوری با رشد قیمت سهام باشیم.

کارنامه‌های ناامیدکننده پالایشی‌ها

روز گذشته پس از انتشار صورت‌های مالی پالایشگاه‌های بزرگ بورسی شاهد عرضه شدید در این صنعت پرمعامله روزهای اخیر بودیم. دیروز 10 درصد کل جریان نقدینگی در بورس در سهام پالایشی به گردش در آمد و عنوان بیشترین افت شاخص قیمت در بین صنایع بورسی هم به این گروه اختصاص یافت. گزارش‌های عملکرد سال گذشته شرکت‌های پالایشی را باید مهم‌ترین عامل شوک عرضه در این سهام تلقی کرد. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که افت شدید قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی تاثیر بسیار جدی بر سودآوری شرکت‌های این مجموعه به جا گذاشته است. به بیان دقیق‌تر، کاهش معنادار حاشیه سود ریالی پالایشگاه‌ها در کنار افت ارزش موجودی این شرکت‌ها سودآوری تولیدکنندگان فرآورده‌های اصلی این صنعت را محدود کرده و در روزی که عموم صنایع با رشد قیمت مواجه شدند، در گروه پالایشی شاهد تلاش مصرانه سهامداران خرد برای خروج و در نتیجه ایجاد موج پرفشار عرضه بودیم.

جولان «حقیقی» در زمین کوچک‌ترها

دیروز همزمان با رشد 7/ 0 درصدی شاخص سهام شاهد افزایش فعالیت معامله‌گران خرد در سمت خرید گروه‌های کوچک‌تر بازار بودیم. از این رو روز گذشته در مجموع افزون بر 136 میلیون و 300 هزار سهم به ارزش 259 میلیارد و 860 میلیون تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات غذایی رقم خورد. به این ترتیب دیروز در این گروه 76 میلیارد و 900 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. پس از آن نیز خودرویی‌ها شاهد خالص تغییر مالکیت 71 میلیارد  و 800 میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. انبوه‌سازان نیز دیروز مورد توجه معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید حدود 71 میلیارد تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت اصفهان‌ در اولویت خرید معامله‌گران خرد قرار گرفت. دیروز حدود 85 میلیون و 300 هزار سهم «شپنا» به ارزش 105 میلیارد و 400 میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. سهام شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو نیز دیروز مورد توجه بازیگران حقیقی بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 114 میلیون و 200 هزار سهم به ارزش 56 میلیارد و 840 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. سهام شرکت گلوکوزان‌ نیز در این روز با خالص خرید حدود 55 میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد. در آن‌سوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی با بیشترین فشار فروش از جانب سهامداران خرد مواجه شدند. از این رو فلزی‌ها دیروز شاهد جابه‌جایی حدود 35 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. همچنین دیروز در گروه نهادهای مالی، 23 میلیارد و 360 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد. دارویی‌ها نیز دیروز، با خالص خرید حدود 21 میلیارد و 400 میلیون تومانی از سوی معامله‌گران عمده بازار مواجه شدند. در میان شرکت‌ها نیز سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی شاهد خالص فروش 55 میلیون و 540 هزار سهم به ارزش 84 میلیارد و 800 میلیون تومان از سوی معامله‌گران خرد بود.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بورس تهران تهران شاخص   اخبار برگزیده
  

علت آتش‌سوزی‌های اخیر در تهران + جزئیاتسخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: برخلاف برخی از افارد که مدعی شده اند آتش سوزی های اخیر د رتهران عمدی است برای کارشناسان سازمان آتش نشانی تا این لحظه عمدی بودن آتش سوزی ها ثابت نشده است.
مستقل‌آنلاین آتش سوزی درخت تهران 

  

مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا چیست؟جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برپایی نمازهای جمعه در برخی مناطق، بازگشایی مهدهای کودک، سینماها، آموزشگاه‌ها مصوباتی داشت.
اعتماد نماز جمعه حسن روحانی رئیس جمهور 

  

حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده استرئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده است که یکی از دلایل افزیش بیماری همین است.
ایلنا وزارت بهداشت خبرنگار رسانه 

  

قرعه کشی ایران خودرو در حال انجام است / جزئیات سهمیه هر خودرومراسم قرعه کشی ثبت نام کنندگان اولیه محصولات ایران خودرو در حال برگزاری است.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس جمهوری، تامین بهداشت و درمان جامعه را وظیفه مهم دولت عنوان کرد و گفت: بسته‌های حمایتی در قالب تسهیلات بانکی، صندوق بیمه بیکاری و بسته‌های معیشتی تا زمانی‌که کووید 19 روبروی ما است ادامه خواهد یافت.
نامه نیوز حسن روحانی ایران جراحی 

  

نتیجه نفوذ دلالان در قدرت بازار پر تلاطم خودرو و مسکن استآقاجری: تلاطم در بازار مسکن و خودرو نتیجه نفوذ دلالان در قدرت است
مثلث ایران خودرو خودرو درآمد 

  

دلار خودش را بالا کشیدشاخص دلار در آستانه ورود به کانال جدید قرار گرفت.
۵۵ آنلاین دلار دلار آمریکا فرانسه 

  

تنها راه حل مبتلا نشدن به کرونا چیست؟رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا کلان شهر تهران گفت: در شرایطی که در ناوگان عمومی و مراکز پرتراکم شهری امکان فاصله گذاری اجتماعی نداریم، تنها راه چاره استفاده شهروندان از ماسک است.
مستقل‌آنلاین تهران خودرو مهناز افشار 

  

پیش بینی بورس امروز/ نشانه های مثبتاقتصادنیوز ‌:امروز در روز آغازین هفته همه چیز بر وفق مراد است تا بازار روز خوبی را آغاز کند. آیا بازار به تاثیر از اهرم های موجود تاثیرگذار و تاثیرپذیر میتواند همچنان امیدوارانه به صعود ادامه دهد.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

پرتقاضاترین خودرو در فروش فوق العاده / شانس متقاضیان کدام خودرو بیشتر است؟امروز زمان اجرای قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو با حضور دستگاه‌های ناظر بر روند قرعه کشی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

هنوز مبارزه سنگین با کرونا پیش رو داریم به گزارش خبرگزاری مهر ب، نقل از صدا و سیما، محمدمهدی گویا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: بازگشایی اماکن و صفوف در سطح اجتماع نیازمند احتیاط فراوان است باید سعی کرد که حتی الامکان عقبگرد نداشته باشیم. او ادامه داد: بازگشایی‌ها باید همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه به آهستگی صورت پذیرد و به محض اینکه تعداد مبتلایان رو به فزونی گذاشت باید با تغییر روش نسبت…
مهر ویروس وزارت بهداشت قلب 

  

در ششمین جلسه دادگاه متهمان ارزی "هفت تپه" چه گذشت؟ششمین جلسه دادگاه علنی 21 متهم اخلال ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ایلنا پدر ارز یورو 

  

بازیکنان دورتموند نیز به صف مبارزه با نژادپرستی در سراسر دنیا ملحق شده اند.
ورزش۳ عکس دورتموند بایرن مونیخ 

  

تجربیات دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با کرونا منتشر می شود به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی، با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران 

  

کاریکاتور: تورم گریبان‌گیر چلسی و مالک روسی خود شدحتی برای رومن آبراموویچ و چلسی هم شرایط خرید بازیکن نسبت به گذشته تغییر زیادی کرده است.
ایلنا تورم چلسی 

  

کلید موفقیت بانک مرکزی در دستیابی به هدف تورمیرییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: نکته بسیار مهم و کلیدی در موفقیت سیاست جدید بانک مرکزی در هدف‌گذاری تورم، استقلال عمل و داشتن اختیارات کافی از سوی دولت است.
اقتصادنیوز موفقیت بانک مرکزی بانک 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشیاقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، بازار ارز تحت تاثیر نیروهای متناقض بود و رقابت کاهشی و افزایشی ها، با فاصله نزدیکی به سوی گروه اول خاتمه یافت. روز شنبه، دلار 10 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 17 هزار و 670 تومان رسید.
اقتصادنیوز پایتخت ارز بهار 

  

ایسنا نوشت: ششمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارزهای دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه با قرائت و تفهیم مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری رسمیت جلسه را اعلام کرد … نوشته گزارش ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات 21 متهم ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز پدر یورو پول 

  

انتشار تجربیات روابط عمومی‌ها ودستگاه‌های اجرایی درمبارزه باکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران