ایلنا   |  اجتماعی  |  

تشریح آخرین جزییات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی

وزیر آموزش و پرورش به تشریح آخرین جزئیات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن پرداخت.

تشریح آخرین جزییات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی

وزیر آموزش و پرورش به تشریح آخرین جزئیات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن پرداخت.

به گزارش ایلنا، یوسف نوری با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان از سوی دولت به وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: شیوه‌نامه رتبه‌بندی فرهنگیان از قبل تهیه‌ شده است که این شیوه‌نامه پس از هماهنگی با سازمان برنامه‌وبودجه و امور اداری و استخدامی به‌زودی ابلاغ خواهد شد.

رتبه‌بندی معلمان شروع  چرخش نظام تعلیم و تربیت تک ساحتی به نظام چند ساحتی خواهد بود

وی گفت: یکی از راهکارهای ارتقاء نظام تعلیم و تربیت که در سند تحول بنیادین به آن اشاره ‌شده است، افزایش صلاحیت‌های حرفه‌ای و عمومی معلمان از طریق رتبه‌بندی معلمان است و در حال حاضر یکی از اهداف این سند محقق شده است. رتبه‌بندی معلمان در قانون برنامه ششم توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورآمده و بر اجرای آن تأکید شده است که در سال‌های گذشته قدم‌هایی برای رتبه‌بندی معلمان برداشته شد، اما درواقع افزایش حقوق و مزایا بود و به آن معنایی که در ماده 1قانون رتبه‌بندی فرهنگیان نوشته‌ شده است، نبوده است.

دولت سیزدهم از ابتدا درصدد اجرای رتبه‌بندی معلمان بود

نوری گفت: با شروع دولت سیزدهم، رئیس‌جمهور در جمع فرهنگیان با صراحت بیان کردند که قانون رتبه‌بندی معلمان را تصریح و اجرایی خواهیم کرد، لذا دولت در قانون بودجه سال 1401، 25هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان اعتبار در نظر گرفت که در مجلس این مبلغ به 38هزار میلیارد تومان افزایش یافت‌. در سال‌های گذشته 20هزار میلیارد تومان برای اجرای سه‌ساله رتبه‌بندی در نظر گرفته‌ شده بود، درحالی‌که در دولت سیزدهم برای 18ماه 38هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته ‌شده است.

چه تعدادکارکنان آموزش و پرورش شامل رتبه‌بندی می‌شوند؟

عضو کابینه دولت ایران قوی اظهار کرد: 800هزار نفر از نیروهای آموزش و پرورش شامل قانون رتبه‌بندی معلمان می‌شوند و در حال حاضر اختلاف ماهوی بین آیین‌نامه پیشنهادی و آیین‌نامه ابلاغی وجود ندارد.

وی در مورد معلمانی که مشمول رتبه بندی نمی‌شوند، اظهار کرد: معلمانی که در مرخصی هستند یا در دستگاه دیگری به‌جز آموزش و پرورش در مأموریت و در حال خدمت هستند و نیروهای مازاد مشمول رتبه‌بندی نخواهند شد. البته به دلیل کمبود معلم درآموزش و پرورش، هیچ نیروی مازادی نخواهیم داشت که شامل رتبه‌بندی نشود.

کادر اداری در صورت تغییر پست به آموزشی، مشمول رتبه‌بندی خواهد شد

عضو کابینه دولت مردمی در مورد نیروهای اداری که مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند، اظهار کرد: تعدادی از معلمان به دلیل کمبود نیروی اداری، به ادارات آمدند که این معلمان شامل رتبه‌بندی می‌شوند، اما کارمندانی که از ابتدا به صورت کادر اداری جذب‌شده‌اند و عنوان شغلی آن‌ها پست اداری است، شامل رتبه‌بندی نمی‌شوند و این افراد درصورتی‌که به مدرسه بازگردند و آموزشی شوند، رتبه‌بندی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

نوری گفت: اگر معلمان در دو دوره ارزیابی نتوانند رتبه‌ای کسب نمایند نمی‌توانند به‌عنوان معلم مشغول به کار شوند و باید به ادارات بازگردند، لذا معلمان باید همواره برای توسعه صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمی خود تلاش کنند و شایستگی‌های عمومی خود را ارتقا ببخشند.

نگرانی‌های معلمان در مورد آیین‌نامه رتبه‌بندی، در شیوه‌نامه لحاظ شده

وزیر آموزش و پرورش در مورد برخی انتقاداتی که درباره آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی شده است، اظهار کرد: این انتقادات در شیوه‌نامه لحاظ خواهد شد، زیرا در آیین‌نامه کلیاتی بیان ‌شده است، شیوه‌نامه به سمت مدرک‌گرایی و مقاله گرایی نرفته است، بلکه به دنبال صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان بوده است و رتبه‌بندی شروع چرخش نظام تعلیم و تربیت تک ساحتی به نظام چند ساحتی خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: چنانچه معلمی نتواند کف امتیازات جدول رتبه‌بندی را بیاورد و احراز رتبه نشود، به مدت 1سال رتبه 1به وی تعلق خواهد گرفت تا در این مدت بتواند رتبه خود را کسب نماید.

شرط تبدیل وضعیت نیروهای جدیدالاستخدام کسب رتبه مربی است

وزیر آموزش‌وپرورش در گفتگو با برنامه صفحه اول شبکه خبر درباره تبدیل وضعیت معلمان جدیدالاستخدام نیز گفت: معلمان جدیدالاستخدام تبدیل وضعیتشان مشروط به کسب رتبه «مربی» است و اگر بعد از دو دوره ارزیابی، رتبه مربی را کسب کنند، تبدیل وضعیت می‌شوند. البته این معلمان در جریان رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

وی بابیان اینکه امکان دریافت و ثبت اعتراضات به آرا هیات‌های ممیزه وجود دارد، گفت: اگر تخلفی از سوی ارزیابی‌شوندگان و ارزیابی‌کنندگان رخ‌داده باشد، در آیین‌نامه به محرومیت‌های آن‌ها اشاره‌ شده است تا همه به‌طور دقیق به تکالیف خود عمل کنند.

اعضای هیئت‌های ممیزه طوری مشخص‌شده‌اند تا از اعمال سلیقه جلوگیری شود

وی در مورد نحوه فرایند انتخاب اعضای هیئت‌های ممیزه گفت: در قانون رتبه‌بندی معلمان فرایندی برای اعتراض به رتبه‌ها مشخص‌شده و قوانینی برای تخلف در احراز رتبه‌ها هم دیده ‌شده است. در قانون، هیئت‌های ممیزه پیش‌بینی ‌شده است که شامل کارکنان اداری، صاحب‌نظران و اعضای دانشگاه هستند و وجود این افراد باعث می‌شود تا از اعمال سلیقه جلوگیری شود. هیئت‌های ممیزه از گروه‌های مختلفی تشکیل‌ شده است و باعث می‌شود تا کمترین اعتراض را نسبت به هیئت‌های ممیزه داشته باشیم و از اعمال سلیقه جلوگیری خواهد شد.

بررسی امتیازات استاد معلم در هیئت ممیزه مرکزی

وی ادامه داد: هیئت‌های ممیزه لایه‌بندی شده است و به‌عنوان‌مثال امتیاز رتبه‌ای چون استاد معلم در هیئت ممیزه مرکزی بررسی می‌شود و رتبه دانشیار معلم باید در هیئت ممیزه مرکزی تأیید شود. آیین‌نامه طوری دیده‌ شده که کمترین اعتراض را داشته باشیم.

 عضو کابینه دولت مردمی در مورد نحوه پرداخت رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: رتبه‌بندی معلمان از تاریخ سی‌ویکم شهریور1400در احکام کارگزینی معلمان اعمال خواهد شد و 38هزار میلیارد تومان برای آن بودجه اختصاص داده ‌شده است و در زمان اجرا بخشی از مبالغ آن به‌صورت اسناد دیون خواهد شد و پرداخت‌های آن از سوی دولت و با توجه به مقتضیات دولت صورت خواهد گرفت.

آثار رتبه‌بندی معلمان بر نظام تعلیم و تربیت باید هر دو سال یک‌بار ارزیابی شود

عضو کابینه دولت ایران قوی در مورد آثار اجرای رتبه‌بندی اظهار کرد: نظام رتبه‌بندی چرخش‌های خوبی را ایجاد خواهد کرد که یکی از آن چرخه‌ها، فعال کردن دانشگاه فرهنگیان برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت و افزایش صلاحیت‌های معلمی و شرکت در هیئت‌های ممیزه خواهد. بر اساس رتبه‌بندی، معلمان به‌صورت مداوم ارزیابی خواهند شد، لذا دوره‌هایی برای معلمان باید گذاشته شود تا صلاحیت‌های معلمی آنان افزایش یابد و در کلاس‌های درس با آمادگی کامل حضور پیدا نمایند، لذا معلمان را دائماً به‌صورت یادگرفتن و یاددادن خواهیم دید.

وزیر آموزش و پرورش در مورد چرخه اثرگذاری رتبه‌بندی گفت: دو سال پس از اجرای قانون رتبه‌بندی باید گزارشی از اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت ارائه نماییم و تغییراتی که در نظام تعلیم تربیت پس از اجرای رتبه‌بندی صورت گرفته است را بررسی کنیم و براساس این گزارش، تغییراتی که این آیین‌نامه برای افزایش کیفیت نیاز دارد، به هیئت دولت ارائه شود.

وقت گذاشته‌ شده روی آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی کم‌نظیر است

نوری بابیان این که این انتظار وجود داشت که رتبه‌بندی سریع‌تر اجرا شود گفت: رتبه بندی باید هم سریع و هم دقیق اجرا شود. ما به نظرات احترام می‌گذاریم، اما موارد این‌چنینی زمان‌بر هستند. به‌عنوان‌ مثال قانون نظام پرداخت هماهنگ سال 86تصویب شد، اما سال 88اجرا شد، دولت رتبه‌بندی را بعد از شش ماه اجرایی کرد و بودجه آن‌هم تأمین شد؛ لذا باید بتوانیم به اهداف مدنظر برسیم. آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی 26 بار ویرایش 26شد و مورد بحث و بررسی دقیق قرار گرفت و  روی آیین‌نامه‌های قوانین دیگر به‌ این اندازه ندیده‌ام که کار شده باشد.

ثبت‌نام دانش آموزان در محدوده منزل از درخواست‌های والدین و اهداف آموزش و پرورش است

نوری در مورد ثبت‌نام دانش آموزان اظهار کرد: ارائه مدارک هویتی از سوی والدین به مدارس تنها برای پایه اول ابتدایی مورد نیاز است و در سایر پایه‌ها نیازی به ارائه مدرک نیست.

وی بابیان اینکه در این سال‌ها، اقبال مردم به‌سوی مدارس دولتی زیاد شده است، گفت: در برخی مناطق شهر تهران مدرسه کم داریم، لذا باید برخی از املاک آموزش و پرورش برای تبدیل به مدرسه دولتی بازگردانده شود. ثبت‌نام دانش آموزان باید در محدوده محل سکونت آنان صورت بگیرد که این مورد از درخواست‌های خانواده‌ها و اهداف آموزش و پرورش هم می باشد.

اختصاص 9 هزار میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های مدرسه‌سازی در سفرهای رئیس‌جمهور به استان‌ها

عضو کابینه دولت سیزدهم بابیان اقدامات آموزش و پرورش در حوزه مدرسه‌سازی اظهار کرد: دولت در سفرهای استانی کمک‌های بسیار خوبی برای ساخت مدرسه اختصاص داده است و تاکنون 9هزار میلیارد تومان به‌صورت مستقیم برای تکمیل مدارس نیمه‌تمام و سایر اماکن آموزش و پرورش اختصاص داده‌ شده است که حدود سه برابر بودجه سال جاری ساخت مدارس در کشور است. همچنین خیرین مدرسه‌ساز در سال 1401قول دادند که دو برابر سال گذشته برای ساخت مدارس اختصاص دهند

انتهای پیام/

برنامه ششم توسعه وزارت آموزش و پرورش آموزش   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بورس کالا، راه نجات صنعت خودرومحمدرضا نجفی منش دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا و کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضا، صف طولانی خریداران قلابی خودرو که ماه هاست برای دریافت رانت از این صف خارج نمی شوند، جمع شده و بدون شک با عرضه های منظم خودرو علاوه بر حمایت از تولیدکننده، شاهد تعادل بازار نیز خواهیم بود.
گسترش بورس کالا صنعت خودرو 

  

خبر مهم برای سکه بازان /ریزش سنگین قیمت سکهقیمت‌ طلا و سکه امروز یکشنبه 23 مرداد 1401، همچنان روند کاهشی دارد. سکه طرح جدید از پنجشنبه تا کنون، 700 هزار تومان ریزش را تجربه کرده است. این روزها قیمت طلا و سکه بر خلاف نرخ اونس جهانی نزولی است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

در آخرین نشست اعضای هیات رییسه سازمان لیگ فوتسال کشور قوانین سخت‌گیرانه‌ای در مورد چگونگی حضور هواداران در نظر گرفته شد.
ورزش۳ فوتسال 

  

پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکهقیمت سکه در روزهای گذشته با نوساناتی همراه بود. با اینکه در بازار جهانی قیمت طلا در حال افزایش است، اما در بازارهای داخلی طلا و سکه شاهد کاهش قیمت بودیم. علت این ریزش چیست؟ آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه است؟
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازاردر ادامه مطالب قیمت خودروهای پر فروش روز را میخوانید.
خانه فوتبال قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سهم‌های پیشران بورس در معاملات23 مردادامروز قیمت سهام زکشت (کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) رشد 6 درصدی را ثبت کرد و بیشترین رشد روزانه را داشت.
اقتصادنیوز قیمت سهام کشاورزی 

  

رتبه پایین بورس در رعایت حقوق سهامداران خرددبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد، در جایگاه پایینی نسبت به بورسهای دنیا قرار دارد.
گسترش سرمایه ایران دولت 

  

افزایش قربانیان کرونا در کشور(23مرداد)متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 83 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

تلاطم برجامی در بورس /رشد فروش در بازار سهاماقتصادنیوز: بورس تهران همواره به اخبار و حواشی برجام واکنش نشان داده است. در روزهای اخیر نیز با افزایش امیدواری به احیای برجام بازار رشد کرده و با کاهش امیدها نزول کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران سهام تهران 

  

83 فوتی جدید کرونا در کشور و بیش از 6 نفر طی 24 ساعت گذشته مبتلا شدندبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
برنا وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 23 مرداد | تعداد شوکه کننده فوتی‌های کرونا امروزبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
نامه نیوز وزارت بهداشت خودرو دولت 

  

83 فوتی جدید کرونا در کشوردر شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
ایلنا وزارت بهداشت بیمارستان 

  

83 بیمار مبتلا کرونایی دیگر جان باختندمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 83 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 944 نفر رسید.
برنا 

  

آمار وخیم امروز کرونا 23 مرداد | 83 فوتی جدید و 1474 تن در شرایط شدید بیماریبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت بیمارستان