تسنیم   |  اقتصادی  |  

اولویت اقتصادی مجلس قوی| یک استاد دانشگاه مطرح کرد : نقش مجلس در کنترل مهمترین چالش اقتصاد کشور

یک استاد دانشگاه با تصریح بر اینکه مهمترین چالشهایی که اقتصاد کشور از آن رنج می برد فساد است و کنترل فساد مقدمه شکل گیری اقتصاد قوی است گفت: هر چه قدر هم که اقتصاد کشور قوی باشد فساد به تنهایی می تواند آن را به تباهی بکشاند.

اولویت اقتصادی مجلس قوی| یک استاد دانشگاه مطرح کرد : نقش مجلس در کنترل مهمترین چالش اقتصاد کشور

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ مصطفی شریفی استاد دانشگاه بوعلی همدان در رابطه با نقش مجلس شورای اسلامی در شکل گیری اقتصاد قوی گفت: مجلس به ما هو مجلس نقش بسیار زیادی در تشکیل اقتصاد قوی می تواند داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اکنون یکی از مهمترین چالشهایی که اقتصاد کشور از آن رنج می برد فساد است و کنترل فساد مقدمه شکل گیری اقتصاد قوی است گفت: نمایندگان مجلس ابتدا خود باید آلوده فساد نشوند که به قول مقام معظم رهبری با دستمال آلوده نمی توان شیشه را پاک کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در وهله دوم نمایندگان مقاوم در برابر وسوسه های فساد بایستی به مبارزه با فساد و رانت خواری به عنوان مهمترین آفت اقتصاد کشور بپردازند گفت: ضرورت کنترل فساد در اقتصاد این است که هر چه قدر هم که اقتصاد کشور قوی باشد فساد به تنهایی می تواند آن را به تباهی بکشاند.

این کارشناس اقتصادی  با تصریح بر اینکه فسادناپذیری تنها ویژگی یک نماینده ایده آل نیست و بایستی فساد ستیز نیز باشد گفت:‌ بنابراین اگر یک اقتصاد قوی می خواهیم باید نمایندگان فساد ناپذیر و فساد ستیز انتخاب کنیم.

شریفی با انتقاد اینکه برخی از مسئولان به جای فساد ستیزی به فکر پررنگ کردن نقش تحریمها در معضلات اقتصادی کشور هستند گفت:  برخی می خواهند راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی را به نوعی مذاکره و رهایی از تحریمها گره بزند اما گذشته از سابقه ناکام این راه حل که باعث به بن بست رسیدن اقتصاد کشور شد اگر این راه کار باعث ایجاد سیل منابع نیز به کشور بشود؛ وقتی این رودخانه وارد لجن زار شود فقط برای لجن خوارها قابلیت استفاده خواهد داشت و عموم نخواهند توانست از آن استفاده کنند؛‌ بنابراین مهمترین مسأله در اقتصاد کنترل مفاسد اقتصادی و رانت خوارها است.

این استاد داشنگاه  با تصریح بر نقش مجلس شورای اسلامی در کنترل برخی از فسادها و رانت خواری ها گفت: مجلس با استفاده از توان قانون گذاری می تواند هم قوانینی وضع کند که امکان رانت خواری را کاهش دهد و هم قوانین بازدارنده قوی وضع کند که وسوسه استفاده از فساد و رانت را به حد اقل تقلیل یابد.

وی با انتقاد از وضعیت بازار خودرو به عنوان یک مصداقی که جولانگاه فساد  و رانت خوران شده است گفت: چگونه است که در هر پیش فروشی امکان ثبت نام برای عموم مردم عادی وجود ندارد اما برخی از افراد خاص هر چقدر که بخواهند می توانند ثبت نام کنند.

شریفی با تأکید بر راهکارهایی که باعث کاهش رانت و فساد می شود گفت‌:‌ به عنوان مثال چرا بایستی در انبارهای شرکتهای خودروساز هزاران خودرو باشد در حالی که درخواستهای متقاضیان خودرو حداقل با یک ماه تأخیر داده می شود که اگر نهادهای نظارتی بر شرکتهای خوردرو ساز فشار بیاورند تا انبارهای آنها خالی شود و عرضه زیاد شود قیمت بازار و شرکت به یکدیگر نزدیک می شود و زمینه فساد را کاهش می دهد.

اولویت اقتصادی مجلس قوی| تالاری: پیشانی برنامه‌های مجلس یازدهم باید "تولید ملی" باشد

 

انتهای پیام/*

مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی خودرو   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور