برنا   |  فرهنگی  |  

نویسنده روشنفکر ما؛ آمریکا را طوری توصیف می‌کند که اداره جذب توریست آمریکا نمی‌کند!/ جماعتی داریم که خود را پدرخوانده و لیدر ادبیات می‌دانند؛ چه توقعی از اینها دارید!

محمدصادق کوشکی در برنامه زنده ادبی ««شب روایت» گفت: ادیبات ما سراغ مباحث ضدآمریکایی نمی‌رود؛ این هم دلیل دارد از طرفی شاید برخی اعتقاد دارند که مثلا آمریکا از قضا خوب است و ماییم که اشتباه می‌کنیم، و یا اینکه این جماعت به حدی خودشان را فاضل و پدرخوانده ادبیات می‌دانند که اصلا سمت این موضوعات نخواهند رفت.

نویسنده روشنفکر ما؛ آمریکا را طوری توصیف می‌کند که اداره جذب توریست آمریکا نمی‌کند!/ جماعتی داریم که خود را پدرخوانده و لیدر ادبیات می‌دانند؛ چه توقعی از اینها دارید!

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ محمدصادق کوشکی، نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» شامگاه گذشته در این برنامه پیرامون ادبیات ضدآمریکایی و وجود آن در ادبیات نویسندگان ایرانی عنوان کرد: این نوع آثار وجود ندارد چنانکه ما حتی در این 40 سال حتی یک تله‌فیلم قابل قبول و نه به قول برخی یک مجموعه فاخر، که ضدآمریکایی باشد نداریم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در سینما نیز وضعیت بهتری ندارد. شاید دو فیلم را بتوان اشاره داشت که یکی «فرشتگان قصاب» است که بیشتر به یک بیانیه تند سیاسی می‌ماند و دیگری «خاک و مرجان» که قابل تأمل‌تر است و اثری ضد آمریکایی که حتی در جشنواره فجر هم مغضوب و مهجور واقع شد.

مخصوصا در ادبیات سینمایی‌شان خودبرترین‌بین هستند

نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» با بیان اینکه نوجوان و جوان امروز ما باید بداند که چرا باید مرگ بر آمریکا بگوید، توضیح داد: این سوال قطعا برای نسل الان باید تفهیم شود و به جوابی هم نسبت به این شعار برسد آنهم آمریکایی که به ظاهر رتبه‌های بالایی در خیلی عرصه‌ها دارد.

کوشکی با این حال و در علت‌یابی موضوع تأکید کرد: ادیبات ما سراغ تبیین این موضوع نمی‌روند؛ این دلیل دارد از طرفی شاید اعتقاد دارند که مثلا آمریکا از قضا خوب است و ماییم که به اشتباه مرگ بر آمریکا می‌گوییم و یا اینکه این جماعت اینقدر خودشان را فاضل می‌دانند که اصلا سراغ این موضوعات نخواهند رفت.

این منتقد اعتقاد داشت که آمریکایی‌ها در ادبیات و مخصوصا ادبیات سینمایی‌شان به نوعی خودبرترین‌بین هستند و بدین نحو گفت: بطور مثال حتی برای تصور اقدام وحشیانه آمریکا در حمله به فیلیپین، رئیس‌جمهورش مدعی می‌شود که عملش الهامی از طرف خدا بوده است. ببینید چطور برای متمدن نشان دادن خودشان می‌نویسند و تصویرسازی می‌کنند. اینها به شکل عجیبی فکر می‌کنند که به صراط مستقیم می‌روند.

تصویری بسیار توریستی از آمریکا نمایش می‌دهیم

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: تلقی آمریکایی‌ها این است که برحق هستند و لابد باورشان شده است. بزرگترین جنایت تاریخ بشر را در مورد بمباران هسته‌ای ژاپن کرده‌اند اما حتی آن را هم توجیه می‌کنند.

کوشکی نسبت به واکنش نهادهای فرهنگی، مذهبی و چه بسا امنیتی نسبت به آثار ضدآمریکایی بیان کرد: اینها کاری ندارند که چرا کسی ضدآمریکا می‌نویسد؛ هرچند حمایتی هم نمی‌کنند. اما جماعتی داریم که خود را پدرخوانده، لیدر، روشنفکر و پدر فضل و ادب می‌دانند که نسبت به مقابله با چنین آثاری برمی‌آیند و در مقام ضدیت می‌گویند چرا باید اینها را نوشت؟

وی افزود: حتی کتاب «خوشه‌های خشم» که بیانیه عریان نقد سنگین آمریکاست و نوبل هم گرفته؛ کمتر توجه می‌شود و برعکس تصویری بسیار توریستی از آمریکا را هم نمایش می‌دهیم.

این نویسنده با اشاره به پخش محصولات هنری آمریکایی نیز یادآور شد: کنداکتور فیلم‌های آخر هفته و بهترین ایام مذهبی تلویزیون، پر از تولیدات آمریکایی است درحالی که کشوری چون فرانسه حتی در دهه 70 نیز نمایش این فیلم‌ها را محدود می‌کرد.

برخی از  روشنفکران حوادثی مثل هواپیمای ایرباس را هم تقصیر خودی‌ها می‌دانند

به گفته محمدصادق کوشکی؛ کسانی که خودشان را متولی فکر می‌دانند و بر دستگاه‌های دولتی مثل سینما و ادبیات و غیره حاکم هستند و چه بسا مدیران دستگاه‌های فرهنگی را نیز در مشتشان دارند؛ دوست دارند آمریکا را طوری نشان دهند که اداره جذب توریست آمریکایی‌ها می‌خواهند.

وی اینگونه نیز مدعی شد: وقتی فردی همه خوراک و فکرش را از محصولات آمریکایی بگیرد؛ همه مشکلات را هم گردن خودی‌ها می‌اندازد. اگر خودمان را حقیر و دیگری را دانای کل بدانیم مسلما هرچه او درباره ما بگوید را نیز درست فرض می‌کنیم و چه بسا می‌بینیم که برخی از این روشنفکران حوادثی مثل حمله به هواپیمای ایرباس را هم تقصیر خودی‌ها می‌دانند.

نویسنده کتاب «تاریخ مستطاب آمریکایی» در پایان نیز گفت: در حال حاضر لازم است پاسخ بدهیم و برای نسل فعلی روشن سازیم که چرا  باید «مرگ بر آمریکا» گفت. لازم است آنانی که ادیب و هنرمند هستند به این سوال پاسخ بدهند.

لازم به ذکر است که در بخشی از این برنامه تلویزیونی نیز با عنوان «لذت نقد» مهدی صالحی، کارشناس کتاب و مجری «شب روایت» به نقد رویکرد ادبیات داستانی در تصویرسازی از دین و دینداران پرداختند.

«شب روایت» برنامه‌ای است ویژه موضوعات و مباحث ادبیات ایران، که در بخش‌های متنوع گفتگو، کتابخوانی، نقد کتاب و غیره، به تهیه‌کنندگی حسین شاه‌مرادی و با سردبیری و اجرای حجت‌الاسلام مسعود دیانی، تدارک دیده شده و سه‎شنبه‌شب‌ها به شکل زنده از ساعت 23 به مدت 75 دقیقه در کنداکتور پخش شبکه چهار سیما قرار می‌گیرد.

نویسنده سینما شبکه چهار سیما   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص