ایلنا   |  گوناگون  |  

گزارش سازمان جهانی کار از افت شاخص‌‌ها در بازار کار جهانی

بررسی‌ها نشان داد که آمارهای مربوط به شاخص‌های نرخ بیکاری، میزان مشاغل غیررسمی و زیرزمینی، بیکاری جوانان، موانع پنهان اشتغال زنان به نسبت سال‌های گذشته بدتر شده است.

گزارش سازمان جهانی کار از افت شاخص‌‌ها در بازار کار جهانی

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از سازمان جهانی کار، این سازمان در گزارشی اطلاعاتی از وضعیت رو به افول بازار کار جهانی ارائه داد. 

طبق این گزارش، آمارهای مربوط به شاخص‌های نرخ بیکاری، میزان مشاغل غیررسمی و زیرزمینی، بیکاری جوانان، موانع پنهان اشتغال زنان به نسبت سال‌های گذشته بدتر شده است. 

این گزارش آمار و شرایط را نسبت به قبل و بعد از دوره کرونا مقایسه کرده و نشان می‌دهد بازار کار جهانی باوجود خروج نسبی از بحران کرونا همچنان دچار بحران‌های متعدد است. 

بنابر این آمار، نرخ اشتغال در بخش غیررسمی در سال 2004 (1383 خورشیدی) حدود 63 درصد بود، اما در سال‌های بعد با کاهش 10 درصدی این مقدار تا سال 2020 این رقم به 53 درصد نزدیک شده بود. اما در سال 2022 (یعنی در سالی که گذشت) این میزان باوجود پایان نسبی بحران کرونا دوباره به نرخ سهم اشتغال 58 درصدی غیر رسمی (58 درصد) رسیده است. 

همچنین نرخ بیکاری جهانی که در سال 2019 (پیش از کرونا) به 5.5 درصد کاهش یافته بود، دوباره به نرخ 6 درصدی سال 2015 (1394 خورشیدی) در سال جاری بازگشته است. 

 کشورهای عربی با بالاترین نرخ بیکاری در سال جاری نرخ بیکاری 9.5 درصدی متوسط را داشتند و این درحالی است که در سال 1394 (2015 میلادی) این نرخ برای کشورهای عضو اتحادیه عرب حدود 7.5 درصد بوده است. 

همچنین نرخ بیکاری قاره آسیا و اقیانوسیه در سال 2019 (1398) به کمترین حد خود یعنی زیر 5 درصد (4.8 درصد) برای اولین بار در تاریخ رسید که کمترین نرخ بیکاری متوسط قاره‌ای در کل جهان محسوب می‌شد، اما اکنون این نرخ با افزایش حدود یک درصدی درسال 2024 (پایان 1402) به نرخ بیکاری متوسط 5.7 درصدی خواهد رسید. 

همچنین طبق برآورد سازمان جهانی کار، نرخ بیکاری جوانان بین 18 تا 28 سال که درحال تحصیل یا کارآموزی و… نیستند، در سال 2012 (1391خورشیدی) به حدود 20 و 21 درصد نزدیک شده بود اما همین نرخ در جهان در دوران اوج کرونا به 25 درصد رسیده و در سال جاری با فروکش همه‌گیری این بیماری، به رقم غیرقابل قبول 23.5 درصد رسید. 

سازمان جهانی کار بنابر این یافته و آمارهای طبقه‌بندی شده ابراز امیدواری کرده است که پس از عبور از کرونا، جهان شاید بتواند در پرتوی برنامه‌های صحیح اقتصادی به نقطه مطلوب مشابه سال‌های 2015 و 2016 میلادی بازگردد. 

این مطالعات که توسط یک اندیشکده نزدیک به سازمان جهانی کار در آمریکا و کانادا با عنوان «SDG» شده است، تاکید می‌کند: چالش‌های جدیدی برای بازار کار جهانی پدیدار شده‌اند که اثرات مخربی بر دنیای کارگران دارند؛ از جمله افزایش شدید تورم، اختلالات زنجیره تامین و جنگ در اوکراین و سایر جنگ‌های احتمالی دیگر پس از این درگیری که همگی در کمین بازار کار هستند. این چالش‌های متعدد بر چشم‌انداز دستیابی به اهداف توسعه پایدار تأثیر می‌گذارد. 

گزارش فوق توصیه می‌کند: برای ترویج عدالت اجتماعی با پرداختن به موضوعاتی مانند ایجاد شغل در کشورها و ضرورت جهت‌گیری دولت‌ها به سوی اشتغال حداکثر، محدودکردن قانونی پدیده کار زیرزمینی و مشاغل غیر رسمی، تلاش برای ارتقاء بهره‌وری، توجه اشتغال جوانان و برابری جنسیتی در فرصت‌های کاری، باید تلاش کرد تا شرایط بازار کار را بهبود داد. 

این گزارش در پایان تاکید می‌کند: سیاستگذاران، کارفرمایان، کارگران و فعالان حوزه جامعه مدنی باید با هم کار کنند تا بهبودی پایدار و فراگیر را در محیط کار انسان‌ها تضمین کنند. این شامل سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش، تقویت سیستم‌های حمایت اجتماعی، ترویج کار شایسته و پیشبرد برابری جنسیتی است.

انتهای پیام/

بازار کار بیکاری کار   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

چرا دلار که در ابتدای بهار در کانال 26 هزار تومان بود در ماه پایانی سال به رکورد تاریخی رسید؟
اقتصادنیوز قیمت دلار نرخ ارز 

  

سگ راکون مظنون جدید انتقال کرونا به انسانداده‌های ژنتیکی منتشر شده از ووهان چین نشان می‌دهد دی. ان.‌ای سگ راکون با ویروس کووید-19 ترکیب شده است.
صراط سازمان بهداشت جهانی پایگاه داده چین 

  

اقتصادنیوز: سهام بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی در 15 بهمن‌ماه 1346 به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ، اولین سهمی بود که در بورس تهران معامله شد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

شاهین در رده خودروهایی قرار داشت که در ابتدای سال و با توجه به قیمت مناسب آن با اقبال عمومی مواجه شد، اما به مرور و با ورود قیمت آن به کانال 600 میلیون تومان از میزان تقاضا برای آن کاسته شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو 

  

در روزهای پایانی سال شاخص با رشد خوبی مواجه شد تا سهامداران با امیدواری به تعطیلات نوروز 1401 بروند.
اقتصادنیوز ماه بورس تهران تهران 

  

الزاما داشتن خودرو کارکرده کار بدی نیست. وظیفه مسوولان این است که این گردش را تسهیل کنند. ما حتی می‌توانیم خودرو بیاوریم و باز صادر کنیم.
اقتصادنیوز قیمت خودرو کار 

  

​وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موج هشتم کرونا در روزهای پایانی اسفند ماه امسال با تاخیر وارد کشور شده است.
اقتصادنیوز ماسک درمان آموزش 

  

روایت سومین نوروز کرونایی و اوج گیری سفرها به گزارش خبرنگار مهر، نوروز 1401 برای مردم ایران، متفاوت از نوروز 99 و 1400 بود. زیرا، وقتی کرونا از اواخر سال 98 وارد کشور شد، شرایط نوروز 99 به طور کلی دستخوش پاندمی کووید 19 گردید. ترس و وحشت از کرونا، اعمال محدودیت‌های جاده‌ای و…، باعث شد تا خیلی از هموطنان در خانه بمانند. البته بعد از تجربه اولین موج کرونا در کشور، شاهد اوج گیری سفرها در تابستان 1399 بودیم و همین موضوع باعث…
مهر نوروز واردات تقویم 

  

اقتصادنیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موج هشتم کرونا در روزهای پایانی اسفند ماه امسال با تاخیر وارد کشور شده است.
اقتصادنیوز درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژیمدیرعامل بورس انرژی گفت: این افتخار نصیب ما شد که 3 میلیارد دلار از صادرات فراورده‌های نفتی از مسیر این بورس رقم بخورد.
برنا دلار انرژی 

  

وزیر بهداشت: موج هشتم کرونا وارد کشور شده استوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه موج هشتم کرونا از اواخر اسفند ماه وارد کشور شده است گفت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون مهمترین راهکار در پیشگیری از این بیماری است.
صراط درمان اورژانس آموزش 

  

اقتصادنیوز: نظر دانشمندان به یک انتقال طبیعی از حیوانات متمایل است، اما عدم شفافیت چین باعث می‌شود نتوان احتمال یک نشت آزمایشگاهی را نیز رد کرد.
اقتصادنیوز چین 

  

اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شدرییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پیام نوروزی خود، با اشاره به اقدامات صورت گرفته سازمان بورس در سال 1401 به تشریح اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی این سازمان در سال 1402 پرداخت.
برنا سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

آخرین قیمت سکه و طلا در آخرین روز اسفند 1401بر اساس آخرین قیمت، سکه امامی نسبت به دیروز تفاوتی نکرده و همان 29 میلیون و 800 هزار تومان است؛ این آخرین قیمت سکه امامی در سالجاری است.
برنا قیمت سکه و طلا