رصد پژوهای موجود در ایران از ابتدا تاکنون

ولین حضور محصولات این کمپانی قدیمی فرانسوی در ایران مربوط به پژو 404 اسطوره‌ای می‌شود که در سال 42 اتفاق افتاد.

رصد پژوهای موجود در ایران از ابتدا تاکنون

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایت دیوار، پس از آن پژو 504 و پژو 205 تا سال‌ها تنها نمایندگان فعال از پژو در ایران بودند. اما همین فعالان کم تعداد، زمینه‌ساز حضور جدی‌تر و طولانی مدت پژو در ایران شدند.

تا جایی که امروزه هر یک از اعضای این خانواده اروپایی، یکی از اصلی‌ترین خطوط تولید خودرو در ایران خودرو را به خود اختصاص داده‌اند و برخی از آن‌ها حضوری بیش از 20 ساله در ایران به هم رسانده‌اند.

نقطه آغاز این داستان بی‌پایان اما با ورود پژو 405 در ایران کلید خودرو. این خودرو که در سال‌های اول دهه 70 و بعد از آزاد شدن دوباره واردات خودرو اتفاق افتاد، باب تازه‌ای از فعالیت پژو در ایران را گشود.

آغازی به قدمت نیم ‌قرن

پژو 405 پس از مدت کوتاهی واردات در دو نسخه 2000 و 1600 سی‌سی کاربراتوری و انژکتوری، به لیست مونتاژی‌های داخل پیوست. در آن روزها، اهمیت چندانی نداشت که خط تولید این خودرو در اقصی نقاط جهان در حال توقف پی‌درپی است، بلکه در آن زمان پژو 405 خودرویی بود که در زمان تولید به خودروی سال اروپا بدل شده بود و البته یادآور پژو 404 اسطوره‌ای هم بود.

در ادامه، با ورود پژو پرشیا که در اروپا به عنوان فیس لیفتی برای 405 شناخته می‌شد در ایران نمونه لوکس‌تر این خودرو و البته مونتاژ آن، جای پای پژو در ایران برای همیشه‌ای نامعلوم ثبات یافت.

پژو 206 اما در این میان یادآور نمونه جذاب و محبوب‌تری بود. هاچ بک خاطره‌انگیز 205 که روزگاری طلایی برای کمپانی سازنده خود رقم زده بود. حالا، بازار ایران به انواع تیپ‌ها و مدل‌های پژو مزین می‌شد.

پژو 405 در نسخه‌های GLX، GLI و GL عرض اندام می‌کرد. پژو 206 در تیپ‌های 6گانه رخ می‌نمود و پژو پرشیا نیز با نام جدید پارس، در تیپ‌های ELX، LX و پژو پارس سال در بازار کشور جولان می‌داد. این پژوها عمدتا نمونه‌های دوگانه سوز نیز داشتند.

در این بین پژوهای نوظهوری مانند پژو آردی و پژو روآ را نیز باید به خلاقیت‌های ایران خودرو افزود. تولیداتی که با ترکیب بدنه پژو و موتورهای قدیمی‌تر مانند موتور پراید متولد شدند.

شرایط به شکلی پیشرفته است که این روزها اگر برای خرید خودرو به دنبال انتخاب یک پژو باشید و سری به صفحه خرید پژو دیوار بزنید، خواهید دید که با انبوهی از مدل‌ها و تیپ‌های گیج‌کننده مواجه خواهید شد و برای نتیجه بهتر نیاز به فیلتر بسیار دقیق‌تر و ریزتر خواهید داشت که البته صفحه در اختیارتان خواهد گذاشت.

خوشبختانه امکان بررسی تخصصی پژوهای مختلف نیز در زمینه فنی و امکانات فراهم آمده است.

موفق‌های ناکام

پژو 407 و  207 نسخه‌های بعدی این کمپانی شناخته شده در ایران بودند. در میان این دو پژو 407 به واردات محدود و حضور ناموفق بسنده کرد، اما پژو 207 به لیست مستقبل‌های این خانواده پیوست.

حالا کم‌کم پای نمونه‌های صندوقدار پژو 206، پژو پارس اتوماتیک و در ادامه پژو 207 صندوقدار نیز به بازار باز شده بود تا ریشه دواندن پژو در صنعت خودروسازی کشور عمقی‌تر و بی‌پایان‌تر شود.

اما ماجرای حضور پژو در ایران، در فاصله گشایش کوتاه مدت پسا برجامی، باز هم رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت. خبرهای امیدوار بخشی از ورود پژو 2008 به عنوان نسخه مونتاژی جایگزین برخی پژوهای قدیمی منتشر شد و همچنین پژو  508 و 301 که به نظر حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.

هرچند این حضورها نیز یا ناکام باقی ماند و یا به سرنوشت شوم هم‌خانواده‌هایشان منجر شد. پژو 2008 همچنان در تعداد محدود و البته کیفیت نه چندان مطلوب در ایران مونتاژ می‌شود و پژو 508 و 301 نیز به دلیل توقف واردات محدود، ناشناخته باقی مانده و در بازار خرید و فروش نسخه‌های کارکرده نیز اوضاع چندان مطلوبی ندارند.

برای بررسی دقیق‌تر شرایط این خودروها نیز می‌توانید به خرید انواع خودرو دیوار مراجعه کنید. با این اوصاف، به نظر سرنوشت پژوها در ایران دو قسمت مشخص دارد، هرچه موفق‌تر و به روزتر در بازار جهانی، مغموم‌تر در ایران و هرچه قدیمی‌تر و فراموش‌شده در جهان، پیروزتر و ماندگارتر در ایران.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

ایران خودرو واردات خودرو خودرو   اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

خبر خوب برای سهامداران بورس/ طرح جداسازی بازارهای معاملاتی نهایی شدمدیرعامل بورس تهران از تصویب طرح جداسازی بازارهای معاملاتی یا مارکت ایمپکت با هدف جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ بر سهام داران خرد خبر داد که به زودی اجرا می‌شود.
برنا بورس تهران تهران سهام 

  

ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه احتمال سرایت ویروس کرونا از طریق مواد غذایی وجود دارد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی صنایع غذایی 

  

کدام مدل جدید کروناویروس از همه خطرناک تر است؟اولین نکته ای که باید بگویم این است که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر افزایش شدت بیماری در نتیجه این سویه های جدید کروناویروس وجود ندارد بنابراین به نظر نمی رسد که در حال حاضر این جهش ها مضرتر باشند اما نگرانی این است که افراد بیشتری به این ویروس آلوده می شوند و بنابراین در مجموع افراد بیشتری بیمار می شوند.
برنا ویروس 

  

"نوبت‌دهی هوشمند"، خدمتی دیگر از بانک پاسارگاد در دوران کروناهمه‌گیری ویروس کووید-19 و تداوم وضعیت فاصله‌گذاری اجتماعی، لزوم ارائه خدمات بانکداری به‌صورت غیرحضوری را بیش از همیشه افزایش داده است. به حداقل رساندن مراجعه حضوری به شعبه بانک‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی در حفظ سلامت جامعه داشته باشد. در این میان، گاهی مراجعه حضوری به شعبه‌های بانک، اجتناب‌ناپذیر است.
شما‌نیوز بانک ویروس صرفه جویی 

  

مسئول ارزیابی واکسن کرونای ایرانی گفت: واکسن سوئدی وارداتی با تکنولوژی Recombinant ساخته شده و مورد تایید است.
صراط دورهمی سوئد رادیو 

  

تداوم خروج سهامداران خرد و حقیقی از بورس +اینفوامروز برای دومین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 602 میلیارد تومان بود.
اقتصادنیوز پول مالکیت سهام 

  

صعودی شدن فوتی های روزانه کرونا در ایران +اینفواقتصادنیوز: در ششمین روز بهمن ماه آمار فوتی های روزانه در ایران 10 درصد افزایش یافت. این در حالی بود که این متغیر در مقیاس جهانی دراین روز حدودا 40 درصد کاهش پیدا کرده است
اقتصادنیوز ایران ماه 

  

نهایی شدن طرح جداسازی بازارهای معاملاتی در بورسعلی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در توئیتی از طرح جداسازی بازارهای معاملاتی برای جلوگیری از تأثیر رفتار معاملاتی سهامدارات بزرگ بر سهامداران خرد بازار سرمایه خبر داد.
گسترش بورس تهران تهران سهام عدالت 

  

بررسی آسیب‌های اجتماعی ناشی از کروناوزیر کشور از بررسی آسیب های اجتماعی و اهمیت آن که ناشی از کرونا است، خبر داد.
ایلنا تنظیم بازار وزارت کشور آموزش 

  

طرح ملی مبتکرانه برند بروکس در دوران کرونایکی از برندهای خلاق که این بار به معرفی آن می‌پردازیم در حوزه روشنایی فعالیت دارد؛ برندی به نام بروکس است.
برنا حوزه روشنایی 

  

نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار افزایش یافت / قیمت دلار به 22 هزار و 970 تومان رسیدقیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران تا این لحظه برای پنجمین بار افزایش یافت و در مجموع با رشد 540 تومانی به نرخ 22.970 تومان معامله شد.
برنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

مثبت شدن تست کروناویروس یک گربه در کره جنوبیمرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در کره جنوبی از مثبت شدن تست کروناویروس یک گربه خبر داد.
خبرفوری گربه کره جنوبی خانواده 

  

شرط سقوط قیمت دلار به 15 هزار تومنیک کارشناس اقتصاد گفت: اگر اوراق سلف نفتی نباشد و به منابع نفتی دسترسی داشته باشیم و این منابع وارد بازار داخل شود، قیمت ارز کاهش پیدا می‌کند و اگر تحریم‌ها برداشته شود، دولت می‌تواند نرخ ارز را به زیر 15 هزار تومان برساند.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار