ایلنا   |  سیاسی  |  

دولت جهت جلوگیری از تورم، دست به سرکوب قیمت‌ها زد/ «وحدت» رمز پیروزی کشور است

یک نماینده مجلس گفت: امروزه همه بر این باور هستیم که اقتصاد باید به سمت آزاد و رقابتی شدن پیش برود، باید شیوه تزریق سوبسید به اقتصاد که عمدتا در سطوح فوقانی انجام می شود و جامعه را به سمت رانت خواری و فساد سوق می دهد اصلاح گردد.

دولت جهت جلوگیری از تورم، دست به سرکوب قیمت‌ها زد/ «وحدت» رمز پیروزی کشور است

یک نماینده مجلس گفت: امروزه همه بر این باور هستیم که اقتصاد باید به سمت آزاد و رقابتی شدن پیش برود، باید شیوه تزریق سوبسید به اقتصاد که عمدتا در سطوح فوقانی انجام می شود و جامعه را به سمت رانت خواری و فساد سوق می دهد اصلاح گردد.

به گزارش ایلنا، رضا علیزاده در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص)، گفت: رفتارهای خصمانه آمریکا تازگی ندارد ملت ایران با استعانت از خداوند متعال و پیروی از فرامین حکیمانه مقام معظم رهبری این مشکلات را نیز همچون گذشته پشت سر خواهد گذاشت، هدف تحریم های ظالمانه و جنگ اقتصادی ضربه زدن به توان تولید، کمبود کالا، پایین آمدن سطح رفاه عمومی و در نهایت ایجاد نارضایتی در بین مردم است.

نماینده مردم ورزقان، خاروانا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه سیاست‌های اقتصادی فعلی ما در راستای اهداف ترسیم شده برای تحریم و جنگ اقتصادی است که باعث تضعیف افسران جنگ اقتصادی یعنی تولیدکنندگان و صنعتگران و تقویت ستون پنجم دشمن یعنی رانت‌خواران و مفسدان اقتصادی شده است. امروزه همه بر این باور هستیم که اقتصاد باید به سمت آزاد و رقابتی شدن پیش برود، باید شیوه تزریق سوبسید به اقتصاد که عمدتا در سطوح فوقانی انجام می شود و جامعه را به سمت رانت خواری و فساد سوق می دهد اصلاح گردد.

علیزاده افزود: یارانه باید مستقیما به دست مصرف کننده نهایی برسد در غیر این صورت بخش عمده آن در زنجیره های بالادستی قبل از رسیدن به دست مردم توسط عده ای فرصت طلب به یغما خواهد رفت و به این ترتیب علاوه بر به هدر رفتن بیت المال و ثروت ملی شاهد بروز پدیده رانت، فساد و در نهایت ناعدالتی و آسیب دیدن اعتماد مردم نسبت به نظام و مسئولان خواهیم بود. هر وقت سخن از اقتصاد آزاد و رقابتی به میان آمده است از نبود شرایط و ثبات اقتصادی جهت اجرای آن سخن گفته ایم غافل از اینکه عدم ثبات و آسیب پذیربودن اقتصاد خود نتیجه عدم وجود اقتصاد آزاد، شفاف و رقابتی است.

علیزاده یادآورشد: دولت جهت جلوگیری از تورم دست به سرکوب قیمت ها زد، غافل از اینکه از این گونه مهار قیمت ها هیچ کمکی به حل مساله تورم نمی کند و با کوچکترین محرکی که شاهد بودیم بعد از عید، قیمت ها جهش یافته و تورم آثار خود را با شدت و حدت هر چه بیشتر نشان می دهد و اینجاست که انباشت نتایج سیاست های نادرست اقتصادی به یکباره تعادل جامعه را برهم می زند.

وی افزود: جهت حمایت از تولید و صنعت در کشور و حل مشکل رانت، تبعیض و فساد و نیز مقاوم سازی اقتصاد در مقابل هر گونه تهدید چاره ای جز رفتن به سوی اقتصاد آزاد، رقابتی و شفاف و اصلاح نظامات پرداخت یارانه تولید نداریم، ملت بزرگ ایران آزمایش خود را در سخت ترین شرایط پس داده و سربلند بیرون آمدند، ولی تحمل تبعیض، رانت، فساد و ناعدالتی که عمدتا دستاورد اقتصاد غیر آزاد و دولتی است را ندارند.

علیزاده با اشاره به مشکلات موجود در حوزه انتخابیه اش، گفت: بنده ضمن تشکر از تمام مدیران و روسای ادارات شهرستان به جهت ایجاد فضای خدمت رسانی در منطقه در راستای توسعه هر چه بیشتر شهرستان نکاتی را متذکر می شوم.

وی افزود: به تازگی در جلسه رای اعتماد وزرا اطلاعات نادرستی به یکی از همکاران در خصوص طرح های توسعه مس سونگون ورزقان داده بودند که طرح موضوع توسط ایشان موجب آزردگی مردم غیور آذربایجان گردید ضمن تشکر از توضیحی که آقای قاضی پور در آن جلسه دادند لازم است بگویم طرح های توسعه مس سونگون ورزقان که به بهانه های واهی از سال 92 لغو و متوقف شده بودند با تلاش فراوان و پیگیری های طیف عظیمی از مسئولان در سطح استان، شهرستان و کشور و حمایت مردم شریف استان مجددا احیا گردید، پس از بررسی های کارشناسی مشخص گردید، این طرح ها هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی کاملا توجیه پذیر و سالم بودند و این بهانه های واهی کاری هدفمند وهدایتی شده بوده است.

علیزاده در ادامه از وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران شرکت مس خواست تا در شروع عملیات اجرایی این طرح ها تسریع به عمل آورند.

وی خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دستور اکید جهت اجرای مصوبه مجلس و دولت در خصوص امهال تاسیسات بازسازی زلزله زدگان  ارسباران را  که بانک های عامل به بهانه های مختلف از اجرای آن سرپیچی می کنند صادر کند، همچنین تقاضای اجرای ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه  به ویژه یک درصد فروش معادن و نیز سهم شهرستان از حقوق و عوارض دولتی معادن را دارم، ضمن اینکه حل معضل دریاچه ارومیه به عنوان مطالبه مردم آذربایجان نباید فراموش شود.

علیزاده خطاب به وزیر نیرو افزود: دستور لازم جهت اجریا شبکه فاضلاب در شهرهای ورزقان، خاروانا صادر شود، همچنین وزارت نیرو باید هر چه سریعتر شبکه پایاب سد حاجیلر چای آق سیه کلان را جهت بهره مندی کشاورزان از این سدهای احداث شده اجرا کند.

وی خطاب به وزیر نفت و سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: از سامان حفاظت محیط زیست می خواهم در مسیر صدور مجوزهای لازم برای احداث پتروشیمی خاروانا عنایت ویژه ای داشته باشند تا با صدور مجوزهای لازم در اسرع وقت شاهد عملیاتی شدن این پروژه عظیم باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خطاب به وزیر راه و شهرسازی، عنوان کرد: نسبت به احداث و آسفالت راه های روستایی شهرستان اقدام فوری به عمل آورند، چراکه نسبت برخورداری در این شهرستان بسیار پایین تر از میانگین استانی است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در پایان تاکید کرد که وحدت رمز پیروزی است.

 

دولت شهرسازی تورم   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

نامه 2800 حقوقدان بسیجی به رئیس قوه قضاییه برای مبارزه با فسادتهران- ایرنا- بیش از دو هزار و 800 حقوقدان بسیجی و انقلابی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه مطالبات خود را پیرامون مبارزه با فساد و رانت و ایجاد عدالت بین مردم، مطرح کردند.
ایرنا قوه قضاییه بازار خودرو فساد اداری 

  

ضرورت قیمت‌گذاری روغن موتور براساس فرآیند ارزبری سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از افزایش 70درصدی قیمت روغن موتور، گفت: طی یک سال گذشته بازار لوازم یدکی و روغن موتور خودرو با توجه به نوسانات ارزی دچار آشفتگی بسیار شد که به موجب آن، فروش برندهای غیراستاندارد و تقلبی روغن موتور در بازار گسترش یافت. ضرورت ورود سازمان حمایت از مصرف‌کننده به موضوع گرانی روغن موتور…
خانه‌ملت قیمت افزایش قیمت کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

گزارش ارزشیابی کیفی خودرو فروردین 98گزارش ارزشیابی خودرو‌های تولید داخل در فروردین 98 منتشر شد.
ایلنا خودرو تولید اتوبوس 

  

کاهش 14 درصدی ارزش سهام کاترپیلارتهران-ایرنا- شرکت آمریکایی سازنده ماشین‌آلات سنگین معدن‌کاری و راه‌سازی «کاترپیلار» با کاهش 14 درصدی ارزش سهام در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت 98) در سطح بازارهای جهانی روبرو شد.
ایرنا سهام تهران ایرنا 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز 

  

خودکفایی ایران در طراحی و ساخت مخازن گاز مایع/ صرفه‌جویی ارزی 7 میلیون یوروییسازندگان ایرانی موفق به صرفه‌جویی 7 میلیون یورویی در ساخت هر یک از مخازن استراتژیک ذخیره گاز مایع در پروژه‌های میدان مشترک پارس جنوبی نسبت به مشابه خارجی این مخازن شده‌اند.
تسنیم ایران عسلویه اقتصاد مقاومتی 

  

سامانه تسهیلات ارزی دانشجویان علوم پزشکی فعال شدتهران- ایرنا- سامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور فعال شد.
ایرنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی تهران 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای ارز صادرات+تصویرجزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
تسنیم بانک مرکزی بانک ارز 

  

سامانه تسهیلات ارزی برای دانشجویان علوم پزشکی باز شدسامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور باز شد.
برنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی وزارت بهداشت 

  

شهروندان از اموال با ارزش خود در مقابل سرقت بیشتر محافظت کنندسنندج - ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: شهروندان با هزینه های کمی می توانند محافظت بیشتری از منازل و خودرو و اموال با ارزش خود در مقابل سرقت داشته باشند.
ایرنا بانک خودرو سرقت