بهانه‌ای نبوده که ایجاد نکنند؛ یک روز جنگ، یک روز تحریم، یک روز تهدید

بهانه‌ای نبوده که ایجاد نکنند یک روز جنگ، یک روز تحریم، یک روز تهدید و ... بوده و در نهایت صدور چندین قطعنامه علیه ایران که تا فصل هفتم منشور ملل متحد پیش رفتند.

بهانه‌ای نبوده که ایجاد نکنند؛ یک روز جنگ، یک روز تحریم، یک روز تهدید

قرن نو نوشت: عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از احتمال تغییر وزیر صمت خبر داد و تاکید کرد ماجرای اصولگرایان، مستقلین و اصلاح‌طلبان صرفا برای سرگرم کردن مردم است.

در آستانه یک سالگی دولت رئیسی یک وزیر تن به استعفا داد و وزیری دیگر کارت زرد گرفت. شاید اگر رئیسی به توصیه ها در چینش کابینه اش توجه می کرد و کابینه کم تجربه و کم سابقه را نمی چید چنین سرنوشتی آنهم انقدر زودهنگام برای دولتش رقم نمی خورد.

سیدرضا اکرمی چهره سیاسی اصولگرا احتمال تغییر وزیر صمت را جدی دانست و تاکید کرد درباره عبدالملکی از ابتدا گفته شد که توان کار اجرایی را ندارد.

حجت الاسلام سید رضا اکرمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که بعد از عبدالملکی چه کسانی در سرلیست تغییرات هستند و دولت باید به سمت تغییر آنها برود، گفت: بنده به دو، سه نکته به طور کلی اشاره می‌کنم؛ نخست اینکه کشور ما از روزی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده دچار فراز و نشیب زیادی شده است به بیان دیگر دولت‌ها و نخبگان بسیاری آمدند و رفتند و در نتیجه اندیشه‌های بسیاری مطرح شده است. 

از اختلاف نظرها هراس نداشته باشیم

او افزود: در واقع 44 سال از عمر انقلاب می‌گذرد و اکنون به اینجا رسیدیم از ابتدا هم بین نخبگان، خبرگان و کارشناسان اختلاف در مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی بوده، همچنان هست و خواهد بود. اینکه در علوم انسانی اختلاف نظر وجود دارد تردیدی نیست. علوم انسانی مانند علوم ریاضی نیست. بنابراین اختلاف نظر وجود دارد همانگونه که در فلسفه، فقه، سیاست و اقتصاد و مسائل نیز این گونه است.

اکرمی با بیان اینکه نباید از این اختلاف نظرها هراس داشت و آنها دور از ذهن دانست، تاکید کرد: در علوم انسانی، اختلاف نظر و مبنا و مسلک و روش وجود دارد. مطلب دوم که بسیار مهم است این است که بنده به یاد دارم در سال 1360، ماجرای هفتم تیر که رخ داد نخستین دستورجلسه، اقتصاد و گرانی و دیگری نصب جایگزین ابوالحسن بنی صدر بود. یعنی در سال 60، این مسئله وجود داشت و تاکنون هم این گونه مسائل اختلافی و امثالهم وجود دارد.

 

از ابتدا گفته شد که عبدالملکی فرد اجرایی نیست

او ادامه داد: در واقع بحث این اختلاف نظرات، مزمن و کهنه شده است و تاکنون هم ادامه پیدا کرده است. در واقع در این مدت 44 سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد دشمنان اصلی، بدلی و نیابتی اجازه‌ نداده‌اند که ما یک هفته به حال خود باشیم و بخواهیم درباره مشکلات اصلی کشورمان بیاندیشیم و تصمیم واحدی اتخاذ کنیم. در واقع روزی نبوده که بهانه‌ای ایجاد نکنند یک روز جنگ، یک روز تحریم، یک روز تهدید و ... بوده و در نهایت صدور چندین قطعنامه علیه ایران که تا فصل هفتم منشور ملل متحد پیش رفتند.

این چهره اصولگرا با اشاره به اینکه دشمنان به دامن زدن اختلافات اقدام می‌کنند، عنوان کرد: دولت سیزدهم که روی کار آمده(بنده برای آقای رئیسی آرزوی موفقیت می‌کنم) به شهرها و شهرستانها رفت و آمد می‌کند، نظرات دیگران را می‌شنود از سوی دیگر نیز شاهد وحدت در بین سران قوا هستیم در واقع این مسائل نشاندهنده این است که آینده ما بهتر از وضع موجود از نظر اقتصادی و غیراقتصادی است. او بیان کرد: بنده از همان روزهای ابتدایی که لیست کابینه دولت به مجلس معرفی شد از دیگران می شنیدم که وزیر آموزش و پرورش واجد شرایط نیست و در نهایت رأی نیاورد. دومین فردی که درباره وی بحث می‌شد آقای عبدالملکی وزیر کار بود مبنی بر اینکه وی استاد است اما کار اجرایی انجام نداده است بنابراین بحث‌ها بر سر این دو فرد از همان ابتدا مطرح بود که به مرور زمان نمایان تر شد و آقای عبدالملکی هم به این نتیجه رسید که استعفا دهد و به عنوان مشاور انجام وظیفه کند.

 

آزاد شدن واردات خودرو می‌تواند فضا را رقابتی کند

این چهره اصولگرا در ادامه افزود: در ارتباط با برخی وزرا نیز بحث‌هایی مطرح است از جمله وزیر صمت که مجلس به وی کارت زرد داده است چون وضعیت صنعت و خودرو به گونه ای است که هیچ نظر واحدی وجود ندارد ما درباره کنترل قیمت خودرو باید اهتمام بیشتری بورزیم اما متاسفانه می بینیم تاکنون واردات خودروی خارجی ممنوع بود اما در حال حاضر مجوز صادرات خودرو را صادر کردند. این امکان وجود دارد که با آزادشدن واردات خودروی خارجی تا حدودی کیفیت و همچنین رقابت افزایش پیدا کند.

اکرمی تاکیدکرد: در کشوری که بناست دموکراسی وجود داشته باشد و حق اظهارنظر هم وجود دارد رسانه‌های مطبوعاتی و غیرمطبوعاتی باید تلاش کنند به اصلاح بپردازند تا مشکلات و گرانی‌ها را برطرف کنند.

 

احتمال تغییر وزیر صمت جدی است

وی در پاسخ به این سوال پیش بینی می کنید کدامیک از وزرا تغییر کنند؟ عنوان کرد: در حال حاضر درباره وزیر صمت این احتمال وجود دارد و از گوشه و کنار شنیده می‌شود که به وی نقد دارند، البته نمایندگان مجلس باید درباره وزرا اظهارنظر کنند.

 

ماجرای اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، فقط برای سرگرم کردن مردم است

این عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در این باره که برخی معتقدند این بازی اصولگرایان است که خود را منتقد دولت نشان دهند، تصریح کرد: ماجرای اصولگرایان، مستقلین و اصلاح‌طلبان صرفا برای سرگرمی است به هر حال ما عده ای نخبه، عده ای صاحب تجربه داریم همان پیشنهادی که مقام معظم رهبری ارائه کردند مبنی بر اینکه کرسی‌های آزاداندیشی برگزار کنیم و افراد را دور هم جمع کنیم و از آنها بخواهیم که سخن بگویند. دولت باید به سمت حمایت، هدایت و نظارت حرکت کند و امور را به بخش خصوصی واگذار کند به استثنای بخش‌های امنیتی و دفاعی و امثالهم.

او تاکید کرد: ما باید به این سمت حرکت کنیم اما اگر اقتصادمان دولتی و نفتی باشد و در نهایت خصولتی شود کار به جایی نمی‌بریم در واقع همه دلسوزان و نخبگان جامعه باید دور هم جمع شوند کرسی های آزاداندیشی برگزار کنند و از سهل به سمت کارهای سخت و مهم حرکت کنند.

ایران اصولگرایان جنگ   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

سهم برابر بانک و بورس در تامین کسری بودجه دولت +نموداربراساس گزارش های بانک مرکزی در هفته آخر بهار 1401 دولت توانسته مجموعا هزار و 960 میلیارد تومان اوراق به مشتریان خود بفروشد که سهم بانک ها و بورسی ها برابر بوده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بودجه 

  

خبر کرونایی خوب برای جام جهانیبا اعلام مسووولان بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی کرونا جام‌جهانی 2022 قطر را تهدید نمی کند.
برنا جام جهانی سازمان بهداشت جهانی اورژانس 

  

آمار کرونا در ایران امروز پنجشنبه 9 تیر 1401در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
اقتصادنیوز ایران 

  

یک بازیکن شاخص دیگر هم از گردونه‌ی رقابت‌های تنیس ویمبلدون کنار رفت.
ورزش۳ شاخص تنیس 

  

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورسافزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.
گسترش سرمایه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

آبله میمون و کرونا با هم در اتباط اند؟مدیرگروه بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به تشریح راه های پیشگیری و مقابله با آبله میمونی پرداخت.
مستقل‌آنلاین دانشجو تورم خانواده 

  

شوک به خریداران سکه/افزایش یک میلیون تومانی قیمت سکه امامی/قیمت سکه رکورد زدسکه امامی تا این لحظه 15 میلیون و 550 هزار تومان قیمت خورده است که نسبت به آخرین قیمت معاملاتی روز گذشته افزایش یک میلیون تومانی را ثبت کرده است.
فردا افزایش قیمت قیمت 

  

بازارطلا و ارز 1401/04/09 / قیمت دلار چند؟امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 432 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 15 میلیون و 400 هزار تومان است.
فردا یورو ارز قیمت 

  

فرار حقیقی ها از بورس /روند نزولی ارزش معاملاتبورس تهران این هفته با افت شاخص ها مواجه شد اما میزان کاهش شاخص ها زیاد نبود و عملا می توان گفت بورس در یک هفته فقط درجا زده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آمار کرونا ایران 9 تیر مشخص شدوزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت آموزش 

  

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازاربه جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این بازار است.
گسترش سرمایه بهار بهره وری 

  

فوت 3 هموطن کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 529 ابتلای جدیدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 3 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 389 نفر رسید.
برنا