ایلنا   |  اجتماعی  |  

کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا 2019 تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت از ورود کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا 2019 تا چند روز آینده به کشور خبر داد.

کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا 2019 تا چند روز آینده وارد کشور می‌شود/ آزمایشگاه مرجع سلامت، آمادگی شناسایی ویروس جدید را دارد

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت از ورود کیت‌های تشخیصی‌ ویروس کرونا 2019 تا چند روز آینده به کشور خبر داد.

«حسین عرفانی» رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایلنا، در ارتباط با ویروس کرونا 2019 که در کشور‌های مختلف شایع شده است، گفت: بنا بر حدسیات، منبع اولیه این ویروس بازار فروش ماهیان و آبزیان دریائی بوده و انتقال فرد به فرد سبب ابتلای تعداد زیادی از افراد شده است. حداقل تا دیروز 1000 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و 27 نفر جان باختند. 

وی در ادامه افزود: با توجه به گزارشاتی که از کشورهای دیگر وجود دارد، در آمریکا، تایوان، تایلند، کره‌جنوبی، استرالیا و ژاپن هم مواردی از ابتلا یافت شده است. 

موارد مشکوک برای معاینه بیشتر به مراکز درمانی منتقل می‌شوند

عرفانی با تاکید بر اینکه تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از انتقال این بیماری به داخل کشور انجام شده است، اظهار کرد: تنها مبدا مستقیم با مسافران چینی که احتمال انتقال ویروس را ایجاد می‌کند، فرودگاه بین‌المللی امام است که مسئولان فرودگاه و مسئولان پایگاه بهداشت مرزی، مسافران ورودی از کشور را به صورت فعال، مورد معاینه قرار می‌دهند و موارد مشکوک جهت معاینه بیشتر به مراکز بهداشتی و درمانی منتقل می‌شوند. تاکنون  ما مورد مثبتی از ابتلا در کشور نداشته‌ایم. 

مسافران ایرانی قبل از خروج از کشور آموزش‌ می‌بینند 

وی ادامه داد: همچنین به افرادی که از کشور به مقصد چین خارج می‌شوند، اطلاعات و آموزش‌های لازم داده می‌شود تا از ابتلای آن‌ها و انتقال ویروس بوسیله آن‌ها جلوگیری شود.با توجه به اینکه هموطنان ایرانی به کشور چین و سایر کشورهایی که در آن‌ها ویروس کرونا گزارش شده است، رفت و آمد دارند به آنها توصیه می‌کنیم که علائم و راه‌های انتقال بیماری را بشناسند و در صورت بروز هر گونه علامت  مشکوک به پزشک مراجعه کنند.

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت گفت: همچنین مسافران ورودی از سایر مسیرهای مرزی زمینی و هوائی که امکان انتقال بیماری از مبدا چین را به شکل غیرمستقیم ممکن می‌کنند، توسط پایگاه‌های بهداشت مرزی کنترل می‌شوند. 

 بیماری کرونا چگونه به انسان منتقل می‌شود؟

وی در ارتباط با مسیرهای انتقال بیماری افزود: باید توجه کرد که موارد اولیه بیماری از مصرف آبزیان ایجاد شده است. احتمال انتقال این بیماری از حیوان به انسان و انسان به انسان وجود دارد. به احتمال زیاد انتقال این بیماری از مجرای تنفسی صورت می‌گیرد. 6 نوع از ویروس کرونا از سال 2019 برای ما شناخته شده بود که 2 نوع از آن (سارس و مرس) خطرناک محسوب می‌شد. نوع هفتم این ویروس هم تحت نام کرونا ویروس 2019 نام‌گذاری شده است. 

امکانات بسیار مناسبی برای تشخیص بیماری‌های خانواده کرونا داریم

عرفانی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود تحریم‌ها مشکلی برای تهیه کیت‌های تشخیصی نداریم؟ بیان کرد: در کشور بهترین آزمایشگاه‌‌های تشخیصی را در بحث مراقبت‌های عفونی تنفسی از ‌جمله کرونا داریم. بنا به آخرین گزارش‌ها امکانات بسیار مناسبی برای تشخیص بیماری‌های خانواده کرونا داریم. به محض اینکه مشخص شود با چند نوع از ویروس کرونا مواجه هستیم، ما تمام کیت‌های تشخیصی و اختصاصی را برای تمام بیماری‌های خانواده‌ی کرونا خواهیم داشت. ما هیچ مشکلی از لحاظ آزمایشگاهی نداریم. 

کیت‌های تشخیصی چند روز آینده وارد کشور می‌شود

وی در ادامه گفت: زیرساخت‌های لازم وجود دارد، اقدامات لازم در رابطه با انواع بیماری کرونا را قبلا هم انجام می‌دادیم، پس انجام دادن این اقدامات امروز هم انجام می‌گیرد. کیت‌های تشخیص اختصاصی چند روز آینده وارد کشور خواهد شد. کیت تشخیصی ویروس کرونا 2019 در کشور آلمان تولید شده است و ما نیز پس از شیوع ویروس در چین و گسترش آن برای تهیه کیت اقدام کرده‌ایم و آزمایشگاه مرجع سلامت برای شناسایی ویروس کرونا 2019 آمادگی دارد.

عرفانی در ارتباط با علائم بیماری تشریح کرد: علائم این بیماری ممکن است گلو درد، تب، کوفتگی، سرفه، سردرد و تنگی نفس باشد که نشانگان معمولی خیلی از بیماری‌های کرونا، مانند سرما خوردگی است. همچنین در برخی موارد با علائم گوارشی مانند شکم درد و اسهال همراه است.  دوره کمون بیماری حدود هفت روز است.

ویروس سارس و مرس در کشور بومی نشده‌ است

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در پایان و در ارتباط با تاریخچه این بیماری در ایران و منطقه گفت: این خانواده ویروسی تا سال 2002 جزو شایع‌ترین علل سرماخوردگی محسوب می‌شدند. سال 2003 ویروسی از این خانواده شایع شد که نام آن را ویروس سارس گذاشتند. این ویروس سارس ظرف مدت کوتاهی حداقل 27 کشور را درگیر کرد. این ویروس در اعلام سازمان جهانی بهداشت با نام عنوان PHEIC یک تهدید سلامت اعلام شد.

وی تصریح کرد: بنابراین سازمان جهانی بهداشت، دستور ایجاد اورژانس سلامت عمومی  را صادر کرد. در همان سال هم با اقدامات مناسبی که کشورها انجام شد، ظرف مدت 3 ماه پرونده آن بسته شد و بیماری تحت کنترل درآمد. در سال‌های 2012 و 2013 نوع دوم و خطرناک ویروس از عربستان گذشت. ویروسی که از شتر به انسان انتقال پیدا کرده بود و تحت عنوان MERS شناخته شد. این ویروس منتقله از شتر به انسان از عربستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گزارش شد. همچنین موارد مثبتی از این ویروس در کشور ما، از آن سال تا امروز هم در حیوانات، شترها و انسان‌ها گزارش شده است. منتهی، با تمهیدات به موقع این ویروس در کشور ما حالت بومی یا آندمیک پیدا نکرد.

ویروس عربستان تایلند   اخبار برگزیده
  

مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند/ اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا استعضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت: اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا بوده و بنابراین بهتر است که مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند.
ایلنا کارت اعتباری اسکناس دارو 

  

خبر خوش همایون شجریان برای هواداران پدرشهمایون شجریان در اینستاگرام از رو به بهبود رفتن شرایط بالینی پدرش خبر داد و اعلام کرد که نیاز او به استفاده از دستگاه‌ها تنفسی کمتر شده است
مملکت‌آنلاین همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

20 اصلاح طلب از سراسر کشور به مجلس راه‌یافته‌اند و به نظر نمی‌رسد که در مجلس یک دست اصولگرای یازدهم حرفی برای زدن داشته باشند لذا در غیاب محمدرضا عارف به سیاق او سکوت پیشه خواهند کرد.
نامه نیوز بندرعباس اصلاح طلبان انتخابات مجلس 

  

چطور جلوی کرونا را بگیریم؟ما باید با ذهن‌مان جلوی کرونا و بقیه بیماری‌ها را بگیریم! حرف‌های ناامید کننده و نگران کننده سیستم ایمنی را مختل می‌کند، ما باید با ذهن‌مان جلوی بیماری‌ها را بگیریم!
مستقل‌آنلاین ذهن سیستم ایمنی 

  

تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاعاولین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی تولید شد.
۵۵ آنلاین تولید ویروس وزارت دفاع 

  

جمعه سیاه، ایران در لیست سیاه!با اصرار آمریکا در اجلاس روز جمعه FATF نام ایران در لیست سیاه قرار گرفت. آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیری بروابط تجاری و شرایط اقتصادی ما خواهد داشت؟
مستقل‌آنلاین ایران 

  

2 ضرر حذف قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشدر حالی که بازار خودرو بیش از هر چیز از کاهش عرضه رنج می برد و عدم تامین مناسب خودرو در بازار به دلالان و کسانی که خودرو صفر کیلومتر در دست دارند مجال داده تا قیمت خودرو را بالا ببرند، برخی عقیده دارند که عدم درج قیمت در سایت های خرید و فروش خودرو موجب می شود تا قیمت کاهش پیدا کند. اما سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستان کل کشور حذف قیمت خودرو را دارای آسیب های عنوان کرد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پومپئو: آمریکا برای برگشت تحریم های ایران به شورای امنیت مراجعه می کنداقتصادنیوز: مایک پمپئو اظهار داشت: ایالات متحده در تلاش است تا با درخواست از سرگیری تحریم های ایران، که قبلاً در رابطه با توافق برجام جمهوری اسلامی برداشته شده بودند، به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند.
اقتصادنیوز مایک پومپئو ایران مصاحبه 

  

جزئیات نامه حناچی به وزیر بهداشترئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرد که تعطیلی یا کاهش خدمات در بخش‌های حمل و نقلی، فرهنگی و ... شهرداری تنها با مجوز وزارت بهداشت ممکن است.
مثلث وزارت بهداشت شهرداری تهران تهران 

  

8 خودروی دست دوم وارداتی که از خریدشان پشیمان نمی شوید (تصاویر)به جای ثبت نام خودرو‌های صفر کیلومتر از خودروسازان داخلی، می‌توان سراغ بازار کارکرده‌ها رفت و خودرو‌هایی خرید که هم سواری فوق‌العاده‌ای دارند و هم قیمت‌شان قطعا بالا می‌رود.
خودروتک خودروسازان خدمات پس از فروش ایران خودرو