برنا   |  اجتماعی  |  

توجه به اقتصاد سبز ،مسیر درست توسعه پایدار تهران

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت : ریشه همه مشکلات این است که مسئله اقتصاد محیط زیست جدی گرفته نمی شود و فقط درآمدها را حساب می کنیم و ضررهای ناشی از آلودگی هوا شامل بیماری، از کارافتادگی، مرگ و میر و تعطیلی را در نظر نمی گیریم.

توجه به اقتصاد سبز ،مسیر درست توسعه پایدار تهران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، حفاظت از محیط زیست یکی از نگرانی بزرگ جامعه بین المللی است. به منظور حفاظت از منابع طبیعی تجدید ناپذیر و رعایت حقوق نسل های فعلی و آینده موضوع توسعه پایدار مورد توجه دولت ها و سازمان های بین المللی قرار گرفت. توسعه پایدار در صدد ایجاد تعادل و مصالحه بین ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. رویکرد سنتی اقتصاد قهوه ای و استفاده حداکثری از منابع طبیعی بدون توجه به حقوق نسل های آینده موجب تخریب و آلودگی محیط زیست می شود. در مقابل اقتصاد سبز نه تنها پاسخی به چالش های پیش روی جامعه جهانی محسوب می شود بلکه تحقق توسعه پایدار را تسهیل می کند.

وقتی صحبت از وضعیت زیست انسان ها در شهر تهران می شود یکی از نکاتی که به سرعت ذهن را درگیر می کند آلودگی های  محیط زیستی تهران است . آلودگی زیست محیطی در اکثر شهر های بزرگ جهان وجود دارد ولی نوع مواجهه به آن در کشورها متفاوت است . کشورهای پیشرفته بیشترین نگاهشان در این بعد به اقتصاد سبز است .

صدرالدین علیپور-  رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - در گفتگو با خبرنگار برنا با گفتن از اینکه توجه به اقتصاد سبز می تواند مسیر درست توسعه پایدار را برای شهری به مانند تهران رقم بزند اینگونه  گفت : ساده ترین تعریفی که از آلودگی – خاک، آب و هوا- وجود دارد، ورود مواد بیولوژی، فیزیکی و شیمیایی به ترکیب طبیعی عناصر محیط زیست است که باعث تغییر در آنها و خارج شدن از حد استاندارد شود که  ضرر برای انسان، جانور یا گیاه را در پی دارد. در حوزه آلودگی هوا ممکن است همزمان همه این مؤلفه ها یا در برخی مقاطع سال یکی از آنها اتفاق بیفتد اما آنچه در مورد تهران می توانیم بگوییم معمولا ترکیبی از همه اینهاست؛ یعنی هم  خشکسالی های اخیر و افزایش مساحت بیابانی و گرد و خاک و به ویژه خشک شدن تالاب ها -که کف آنها از رس و مواد ریزدانه تشکیل شده و به دلیل وزن پایین مدت ها در هوا معلق مانده  و می توانند کیلومترها منتقل شوند- و هم به دلیل معادن  شن و ماسه ای  که اطراف تهران وجود دارد و همچنین منابع شیمیایی مانند کارخانجات نزدیک تهران و منابع حمل و نقل که حدود 70 تا 80 درصد سهم آلودگی تهران را به خود اختصاص می دهند، تأثیرگذارند. همچنین نمی توان از منابع خانگی نیز به آسانی گذشت؛ منابع گازی که احتراق دارند یا گرد و خاکی که در سطح معابر وجود دارد و با حرکت خودروها جابجا می شود که مجموع این عوامل می تواند آلودگی هوای تهران را رقم بزند.»

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بر تخصیص بودجه برای مهار آلودگی هوا تأکید کرد:«در استان تهران حدود 16-17 هزار کارخانه داریم اما الزاما به این معنا نیست که همه آنها باعث آلودگی هوا می شوند. باید به بزرگ مقیاس ها توجه کنیم، مثل نیروگاه ها و کارخانه های سیمان. خودروسازی در مراحل تولید، تأثیرشاخصی در آلودگی هوا ندارد اما گاه خودروهایی تولید می شود که استاندارد لازم را ندارند؛ با توجه به اینکه روزانه هزار  خودرو به شهر تهران اضافه میشود و  سالانه حدود 350 هزار خودرو که قسمت عمده آن تولید داخل است. معمولا در دنیا کارخانجات تولید کننده خودرو به ازای هر خودرو که وارد چرخه می کنند، مبلغ قابل توجهی برای محیط زیست اختصاص می دهند که صرف موضوعات کنترل آلودگی هوا می شود، مانند توسعه حمل و نقل  عمومی یا حمل و نقل پاک. این بدان معناست که  مسئله محیط زیست ارتباط مستقیم با مسئله اقتصاد دارد و باید مکانیسم دقیقی وجود داشته باشد که واحدهای تولیدکننده آلودگی هزینه ای را برای پرداختن به حل این معضل بپردازند. در ایران ریشه همه مشکلات این است که مسئله اقتصاد محیط زیست جدی گرفته نمی شود و فقط درآمدها را حساب می کنیم و ضررهای ناشی از آلودگی هوا شامل بیماری، از کارافتادگی، مرگ و میر و تعطیلی را در نظر نمی گیریم.» صدرالدین علیپور در ادامه افزود: «در آمارهایی که شورای شهر ارائه می دهد، رقمی که به عنوان بدهی شهر اعلام می شود، تقریبا معادل سه تا چهار سال بودجه شهرداری تهران است که این مسئله در سیستم اختلال ایجاد می کند. در شهر تهران به شکل بی رویه ای تراکم فروشی اتفاق افتاده و بیش از توان زیستی شهر ساختمان و برج ایجاد شده است؛ مکانیسم کنترل تراکم گذاشتیم که درآمد اصلی شهرداری است. اما باید به سمت درآمدهای پایدارتری برویم که فقط حاصل تراکم فروشی نباشد و گسترش خدمات باشد؛ فعالیت هایی که بخش های خصوصی سرمایه گذاری کنند و در ازای آن به شهرداری پول بدهند. تحقق این امر زمانبر است و مدیریت یکپارچه و با در نظر گرفتن مؤلفه های زیستی نیاز دارد.»

وی در مورد تصمیمات شتابزده و گاه غیرکارشناسی در زمینه آلودگی هوا گفت :«تا زمانی که آلودگی تولید می شود، تصمیماتی مانند تشویق به دوچرخه سواری فایده ای ندارد بلکه باعث تنفس حجم آلودگی بیشتر شده و خود ضرررسان است. اما اگر بتوانیم با یک برنامه ریزی درست و در زمان و مکان مناسب، به تدریج از 18 میلیون سفر روزانه درصدی را به سمت دوچرخه ببریم، به کاهش آلودگی هوا کمک کرده ایم؛ در کنار آن باید موتورهای برقی را هم جایگزین کنیم و همزمان سایر مؤلفه ها را هم در نظر داشته باشیم و یک  سیاست یکسان و هماهنگ باید اجرایی شود.»

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان با تاکید بر  اقتصاد محیط زیستی که باید مدنظر مدیریت شهری تهران باشد  افزود: « امروزه اساس حرکت جوامع و شاخصه توسعه در دنیا محیط زیست است و در گام بعدی اقتصاد سبز است؛ یعنی سوخت کمتر، آلودگی کمتر و بیماری کمتر داشته باشیم. مبنای اقتصاد مدرن دنیا هم همین است؛ به این معنا که فقط درآمد حاصل از  فروش کالا و خدمات را حساب نمی کنیم و عوارض آن را هم در نظر بگیریم. برای نمونه، ما در صنعت فولاد فقط به دلاری که وارد می کند توجه می کنیم اما آبی که مصرف شده، تالابی که خشک شده و ریزگردی که تولید می شود، محاسبه نمی شود. این محاسبات به ویژه برای شهر تهران کاربرد فراوان دارد. مثلا موتور برقی نسبت به موتور انژکتوری یا کاربراتوری افزایش قیمت دارد اما میزان آلودگی، بیماری، مرگ ومیر، روزهای تعطیل و اثرات اقتصادی آن در نظر گرفته نمی شود. با توجه به آمار بانک جهانی برای ایران، خسارت سالانه آلودگی هوا در شهر تهران رقم چند سال بودجه شهرداری تهران است که می تواند صرف برطرف کردن آلودگی هوا شود و این حلقه مفقوده کار است. در حوزه اقتصاد مدرن، کشورهای محیط زیستی کشورهایی هستند که حوزه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و اخلاقی و فرهنگی مطلوب کار می کنند.»

 

اقتصاد توسعه پایدار شهرداری تهران   اخبار برگزیده
  

سرقت از حساب های بانکی از طریق کپی عابربانکرئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و کشف فروشندگان دستگاه اسکیمر (کپی برداری از کارت عابربانک) خبر داد و گفت: متهمین در پوشش فروشنده و درج آگهی در سایتهای فروش اهداف مجرمانه خود را عملی می‌نمودند.
برنا کپی برداری پلیس فتا پلیس 

  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  اخبار داغ
  

ظهور مکتب‌های هنری هفتگانه در شیراز دستاوردی با ارزش استشیراز-ایرنا- رئیس حوزه هنری استان فارس گفت: شیراز شهری است که شاهد طلوع هفت مکتب هنری ایران است و این موضوع، دستاوردی با ارزش برای این شهر به شمار می‌ آید.
ایرنا شیراز استان فارس ایرنا 

  

دریادار خانزادی:اقدامات فرهنگی سرمایه‌ای ارزشمند برای نیروی دریایی استامیر دریادار خانزادی گفت: کارهای فرهنگی به عنوان یک سرمایه بزرگ و ارزشمند برای آینده نظام به ویژه نیروی دریایی است.
تسنیم سرمایه ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران 

  

تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسیم/ همکاری با ایران به ارزهای ملیوزیر انرژی روسیه گفت: «تحریم‌های آمریکا علیه ایران را که بدون تایید شورای امنیت سازمان ملل به صورت یک جانبه اعلام کرد، به رسمیت نمی‌شناسیم. ما به دنبال سازوکاری برای همکاری هستیم که یکی از آنها تسویه پول کالاهای عرضه شده به ارزهای ملی است.»
فارس ایران شورای امنیت سازمان ملل انرژی 

  

4 راه کار تقویت ارزش پول ملی /قیمت دلار باید حدود 4 تا 5 هزار تومان باشدعضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه نرخ دلار باید بین 4 تا 5 هزار تومان باشد، چهار راه کار برای تقویت ارزش پول ملی ارائه داد.
فارس کار پول قیمت 

  

مدرسه کانون تمرکز سرمایه‌گذاری‌های کشور برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی استوزیر آموزش و پرورش طی پیامی به مناسبت برگزاری «هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در سطح مدارس کشور، گفت: مدرسه کانون تمرکز سرمایه‌ گذاری‌های کشور برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای پرخطر است.
فارس مدرسه سرمایه آموزش 

  

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت برگزاری «هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در سطح مدارس کشوروزیر آموزش و پرورش به مناسبت برگزاری «هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی» در سطح مدارس کشور پیامی صادر کرد.
برنا وزارت آموزش و پرورش آموزش سلامت روان 

  

راهکار مبارزه با مواد مخدر فراگیر شدن آموزشها استتربت حیدریه- ایرنا- فرماندر ویژه تربت حیدریه بر لزوم فرهنگ سازی و فراگیر شدن آموزش ها به منظور مقابله و مبارزه با گرایش به مصرف مواد مخدر تاکید کرد.
ایرنا مواد مخدر ایرنا آموزش 

  

تورم در حوزه بهداشت و درمان چقدر افزایش یافت؟سلامت نیوز: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در 7 ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل 20.3 درصد افزایش داشته است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) در مهر 1397 به عدد 148.4 رسید که نسبت به ماه قبل معادل 4.6 درصد افزایش داشت...
سلامت‌نیوز تورم درمان حوزه