برنا   |  اجتماعی  |  

توجه به اقتصاد سبز ،مسیر درست توسعه پایدار تهران

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت : ریشه همه مشکلات این است که مسئله اقتصاد محیط زیست جدی گرفته نمی شود و فقط درآمدها را حساب می کنیم و ضررهای ناشی از آلودگی هوا شامل بیماری، از کارافتادگی، مرگ و میر و تعطیلی را در نظر نمی گیریم.

توجه به اقتصاد سبز ،مسیر درست توسعه پایدار تهران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، حفاظت از محیط زیست یکی از نگرانی بزرگ جامعه بین المللی است. به منظور حفاظت از منابع طبیعی تجدید ناپذیر و رعایت حقوق نسل های فعلی و آینده موضوع توسعه پایدار مورد توجه دولت ها و سازمان های بین المللی قرار گرفت. توسعه پایدار در صدد ایجاد تعادل و مصالحه بین ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. رویکرد سنتی اقتصاد قهوه ای و استفاده حداکثری از منابع طبیعی بدون توجه به حقوق نسل های آینده موجب تخریب و آلودگی محیط زیست می شود. در مقابل اقتصاد سبز نه تنها پاسخی به چالش های پیش روی جامعه جهانی محسوب می شود بلکه تحقق توسعه پایدار را تسهیل می کند.

وقتی صحبت از وضعیت زیست انسان ها در شهر تهران می شود یکی از نکاتی که به سرعت ذهن را درگیر می کند آلودگی های  محیط زیستی تهران است . آلودگی زیست محیطی در اکثر شهر های بزرگ جهان وجود دارد ولی نوع مواجهه به آن در کشورها متفاوت است . کشورهای پیشرفته بیشترین نگاهشان در این بعد به اقتصاد سبز است .

صدرالدین علیپور-  رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - در گفتگو با خبرنگار برنا با گفتن از اینکه توجه به اقتصاد سبز می تواند مسیر درست توسعه پایدار را برای شهری به مانند تهران رقم بزند اینگونه  گفت : ساده ترین تعریفی که از آلودگی – خاک، آب و هوا- وجود دارد، ورود مواد بیولوژی، فیزیکی و شیمیایی به ترکیب طبیعی عناصر محیط زیست است که باعث تغییر در آنها و خارج شدن از حد استاندارد شود که  ضرر برای انسان، جانور یا گیاه را در پی دارد. در حوزه آلودگی هوا ممکن است همزمان همه این مؤلفه ها یا در برخی مقاطع سال یکی از آنها اتفاق بیفتد اما آنچه در مورد تهران می توانیم بگوییم معمولا ترکیبی از همه اینهاست؛ یعنی هم  خشکسالی های اخیر و افزایش مساحت بیابانی و گرد و خاک و به ویژه خشک شدن تالاب ها -که کف آنها از رس و مواد ریزدانه تشکیل شده و به دلیل وزن پایین مدت ها در هوا معلق مانده  و می توانند کیلومترها منتقل شوند- و هم به دلیل معادن  شن و ماسه ای  که اطراف تهران وجود دارد و همچنین منابع شیمیایی مانند کارخانجات نزدیک تهران و منابع حمل و نقل که حدود 70 تا 80 درصد سهم آلودگی تهران را به خود اختصاص می دهند، تأثیرگذارند. همچنین نمی توان از منابع خانگی نیز به آسانی گذشت؛ منابع گازی که احتراق دارند یا گرد و خاکی که در سطح معابر وجود دارد و با حرکت خودروها جابجا می شود که مجموع این عوامل می تواند آلودگی هوای تهران را رقم بزند.»

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بر تخصیص بودجه برای مهار آلودگی هوا تأکید کرد:«در استان تهران حدود 16-17 هزار کارخانه داریم اما الزاما به این معنا نیست که همه آنها باعث آلودگی هوا می شوند. باید به بزرگ مقیاس ها توجه کنیم، مثل نیروگاه ها و کارخانه های سیمان. خودروسازی در مراحل تولید، تأثیرشاخصی در آلودگی هوا ندارد اما گاه خودروهایی تولید می شود که استاندارد لازم را ندارند؛ با توجه به اینکه روزانه هزار  خودرو به شهر تهران اضافه میشود و  سالانه حدود 350 هزار خودرو که قسمت عمده آن تولید داخل است. معمولا در دنیا کارخانجات تولید کننده خودرو به ازای هر خودرو که وارد چرخه می کنند، مبلغ قابل توجهی برای محیط زیست اختصاص می دهند که صرف موضوعات کنترل آلودگی هوا می شود، مانند توسعه حمل و نقل  عمومی یا حمل و نقل پاک. این بدان معناست که  مسئله محیط زیست ارتباط مستقیم با مسئله اقتصاد دارد و باید مکانیسم دقیقی وجود داشته باشد که واحدهای تولیدکننده آلودگی هزینه ای را برای پرداختن به حل این معضل بپردازند. در ایران ریشه همه مشکلات این است که مسئله اقتصاد محیط زیست جدی گرفته نمی شود و فقط درآمدها را حساب می کنیم و ضررهای ناشی از آلودگی هوا شامل بیماری، از کارافتادگی، مرگ و میر و تعطیلی را در نظر نمی گیریم.» صدرالدین علیپور در ادامه افزود: «در آمارهایی که شورای شهر ارائه می دهد، رقمی که به عنوان بدهی شهر اعلام می شود، تقریبا معادل سه تا چهار سال بودجه شهرداری تهران است که این مسئله در سیستم اختلال ایجاد می کند. در شهر تهران به شکل بی رویه ای تراکم فروشی اتفاق افتاده و بیش از توان زیستی شهر ساختمان و برج ایجاد شده است؛ مکانیسم کنترل تراکم گذاشتیم که درآمد اصلی شهرداری است. اما باید به سمت درآمدهای پایدارتری برویم که فقط حاصل تراکم فروشی نباشد و گسترش خدمات باشد؛ فعالیت هایی که بخش های خصوصی سرمایه گذاری کنند و در ازای آن به شهرداری پول بدهند. تحقق این امر زمانبر است و مدیریت یکپارچه و با در نظر گرفتن مؤلفه های زیستی نیاز دارد.»

وی در مورد تصمیمات شتابزده و گاه غیرکارشناسی در زمینه آلودگی هوا گفت :«تا زمانی که آلودگی تولید می شود، تصمیماتی مانند تشویق به دوچرخه سواری فایده ای ندارد بلکه باعث تنفس حجم آلودگی بیشتر شده و خود ضرررسان است. اما اگر بتوانیم با یک برنامه ریزی درست و در زمان و مکان مناسب، به تدریج از 18 میلیون سفر روزانه درصدی را به سمت دوچرخه ببریم، به کاهش آلودگی هوا کمک کرده ایم؛ در کنار آن باید موتورهای برقی را هم جایگزین کنیم و همزمان سایر مؤلفه ها را هم در نظر داشته باشیم و یک  سیاست یکسان و هماهنگ باید اجرایی شود.»

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان با تاکید بر  اقتصاد محیط زیستی که باید مدنظر مدیریت شهری تهران باشد  افزود: « امروزه اساس حرکت جوامع و شاخصه توسعه در دنیا محیط زیست است و در گام بعدی اقتصاد سبز است؛ یعنی سوخت کمتر، آلودگی کمتر و بیماری کمتر داشته باشیم. مبنای اقتصاد مدرن دنیا هم همین است؛ به این معنا که فقط درآمد حاصل از  فروش کالا و خدمات را حساب نمی کنیم و عوارض آن را هم در نظر بگیریم. برای نمونه، ما در صنعت فولاد فقط به دلاری که وارد می کند توجه می کنیم اما آبی که مصرف شده، تالابی که خشک شده و ریزگردی که تولید می شود، محاسبه نمی شود. این محاسبات به ویژه برای شهر تهران کاربرد فراوان دارد. مثلا موتور برقی نسبت به موتور انژکتوری یا کاربراتوری افزایش قیمت دارد اما میزان آلودگی، بیماری، مرگ ومیر، روزهای تعطیل و اثرات اقتصادی آن در نظر گرفته نمی شود. با توجه به آمار بانک جهانی برای ایران، خسارت سالانه آلودگی هوا در شهر تهران رقم چند سال بودجه شهرداری تهران است که می تواند صرف برطرف کردن آلودگی هوا شود و این حلقه مفقوده کار است. در حوزه اقتصاد مدرن، کشورهای محیط زیستی کشورهایی هستند که حوزه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و اخلاقی و فرهنگی مطلوب کار می کنند.»

 

اقتصاد توسعه پایدار شهرداری تهران   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

خبر خوش از بازار مسکن / تورم بخش مسکن به صفر نزدیک شدتورم ماهانه مسکن در تهران با سقوط آزاد در اولین ماه زمستان، به مرز «صفر» نزدیک شد. روند رشد ماهانه قیمت بعد از چرخش مسیر از نقطه اوج شهریور، در ماه پایانی پاییز نرخ 8/ 4 درصد را ثبت کرد و در دی ماه، دامنه رشد در حد 5/ 1 درصد محدود شد. اکنون 3 واحد درصد از تورم نقطه‌ای مسکن کاسته شده و حجم معاملات به کف جدید رسیده است. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران 7/ 9 میلیون تومان است...
خودروتک بازی مسکن قیمت مسکن 

  

گودرزی: متخلفان پرونده‌های ارزی "جریمه ارزی" می‌شوندعضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: کسانی که برای واردات ارز دولتی دریافت و کالایی وارد نکرده‌اند، 2 درصد جریمه ارزی می‌شوند.
تسنیم کمیسیون اقتصادی مجلس بودجه واردات 

  

مناطق آزاد تبدیل به درگاه واردات قاچاق شده است/فشار برخی مقامات برای توقف مبارزه با پوشاک قاچاقکارشناسان پوشاک اعلام کردند، در حالی که واردات قاچاقی پوشاک به ایران آغاز شده بود، دولت‌های خارجی برای نفوذ برندهایشان به بازار پوشاک ایران با پرداخت اجاره بهای محل عرضه، از آنها حمایت کردند.
فارس واردات قاچاق ایران 

  

ایجاد ثبات اقتصادی و آرامش نسبی در بازارهای پول و ارز مهمترین دستاورد 6 ماه گذشته بوده استرئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه در مقطعی دشمن نظام مقدس جمهوری اسلامی را تهدید می کرد و ما تلاش کردیم این تهدید را خنثی کنیم افزود: امروز که اینجا هستم نه تنها این توطئه اتفاق نیافتاد بلکه به سمت پایدار شدن اقتصاد کشور پیش می رویم.
موج‌نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی تورم 

  

بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت مطلوب ذخایر ارزی کشوررئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اکنون بر نوسانات بازار ارز غلبه کرده ایم، گفت: ده‌ها میلیارد دلار ا
خبرفوری ارز نرخ ارز بانک مرکزی 

  

همتی: مشکلی برای ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید میشود/ 9.2 میلیارد دلار ارز صادراتی برگشتهمتی با اعلام اینکه مشکلی برای ارز نداریم، گفت: افرادی که می گویند وضع ما خوب نیست، اصلاً اطلاعی از وضعیت ندارند.
تسنیم ارز اقتصاد دلار 

  

درخواست از صادرکنندگان برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشوراعضای شورای پول و اعتبار از صادرکنندگان درخواست کردند با برگرداندن ارز ناشی از صادرات خود به کشور در مبارزه با جنگ اقتصادی دشمن،‌ مسئولان اقتصادی را یاری کنند.
ایلنا اتاق بازرگانی ارز شورای پول و اعتبار 

  

امروز در بازار ارز چه گذشت؟اقتصادنیوز: بازار طلا و ارز تهران در دومین روز بهمن‌‌ماه علی‌رغم صعود قیمت در معاملات اولیه بعدازظهر وارد مدار نزولی شد. سکه به زیر مرز 4.1 میلیونی و طلای آب‌شده به زیر مرز 1.6 میلیونی رفت. دلار نیز از مرز 12 هزار تومانی اندکی فاصله گرفت.
خودروتک بازار طلا و ارز بازار تهران ارز 

  

تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاداعضای شورای پول و اعتبار بر ادامه تعامل میان بخش خصوصی و بانک مرکزی تأکید و از صادرکنندگان درخواست کردند با برگرداندن ارز ناشی از صادرات خود به کشور در مبارزه با جنگ اقتصادی دشمن،‌ مسئولین اقتصادی را یاری کنند.
فارس اقتصاد شورای پول و اعتبار پول