گسترش   |  فرهنگی  |  

جدال طولانی برای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان/ هیاهو برای هیچ

علیرضا صمدپور ماسوله_معلم بازنشسته

جدال طولانی برای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان/ هیاهو برای هیچ

طرح رتبه‌بندی فرهنگیان موجب شد دوباره اظهارنظر افراد غیرمتخصص و ناآگاه که متاسفانه گاهی بر کرسی مجلس تکیه زده یا افرادی که به واسطه میز و شغلی که دارند و می‌طلبد انسان‌های فرهیخته‌ای باشند (که متاسفانه برخی نیستند) شروع شود.

این گونه افراد اظهاراتی به زبان می‌رانند دور از تفکر و دانایی که انسان وادار به یادآوری نکاتی به ایشان می‌شود. البته با تاسف برای جامعه که این افراد دل و مغز کوچک چگونه و از چه راهی به میزهای نسبتا بزرگ تکیه زده‌اند که باید جایگاه فرهیختگان صاحبدل باشد.

به این دوستان باید یادآوری کرد که عزیزان اگر اظهارنظر نکنید کسی نمی‌گوید شما لال هستید ولی اگر حرفی زدید که کلامتان با واقعیت و دانایی فرسنگ‌ها فاصله داشت، آنجاست که نادانی و خامی‌ای که خود به آن اذعان دارید، برملا می‌شود و همگان خواهند فهمید که شما چقدر از علم و تجربه‌ بی‌بهره هستید.

زبان بریده به کنجی نشیند صم البکم به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم

هرگاه این صحنه و هیاهو برای هیچ را می‌بینم یاد یک همکار عزیز آذری زبانم می‌افتم که همیشه ورد زبانش این بود: همه را باده به‌دست است و مرا باد به دست!

امروز که پخته‌تر و باتجربه‌تر شده‌ایم، می‌بینیم از زمان شروع به کار معلمی تا امروز که سال‌ها از بازنشستگی ما گذشته همواره ترجمان واقعی زندگی و معاش ما، همان مصرع شعر است. و امروزه باید به برخی ثابت کنیم که آقا گرفتاریم و مشکل داریم تا آن کوتوله‌ها از بدبختی‌ و مشکلات ما احساس خوشبختی کنند وگرنه درد چیست؟

جالب این‌که! همان آدم‌های کوچک تکیه زده بر میزهای بزرگ که به حقوق میانگین 7-6 میلیونی ما می‌گویند زیاد است خود حقوق 70-60 میلیونی می‌گیرند و این عمل آنها یعنی سادیسم، که با منفعل کردن دیگران انرژی مسموم خود را بخورند!

هیاهو، کدر کردن فضا، التهاب و بحث و جدل فراوان در مورد یک طرح که خروجی آن می‌خواهد مبلغ اندکی به معلمان اضافه کند، هیاهو برای هیچ است و ریشه این مسائل در ناتوانی و ضعف مدیران ارشد وزارتخانه و سازمان بازنشستگی است.

وزیری که زیرمجموعه‌اش از دریافت حقوق متعارف محروم است مانند آموزش و پرورش، بهداشت یا آموزش عالی یا وزیری که کارکنانش بیش از حد متعارف دریافتی دارند هر دو به یک سطح ناآگاه و غیرمتخصص هستند و امروزه تمام درگیری کارمندان دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها با یکدیگر و بازنشستگان با شاغلین همه و همه ریشه در ضعیف بودن و غیرعلمی رفتار کردن دستگاه‌ها دارد.

اگر مدیران دانا و باتجربه، هماهنگ با رئیس دولت باشند اوضاع بهتر می‌شود اما وقتی خروجی قوانین دولت و دستگاه‌ها و سازمان و برنامه و بودجه یکی نیست و 18 وزارتخانه به واسطه وزیران متفاوت هریک ساز خود را می‌نوازند حتما آهنگی گوشخراش، خروجی کار آنها خواهد بود.

شاغل در نفت چیزی می‌گیرد بازنشسته مبلغ دیگر، در کشاورزی چیزی و بازنشسته چیز دیگری و شاغل آموزش و پرورش مبلغی می‌گیرد و شاغل وزارت صمت مبلغ دیگر و.... و همه با هم متفاوت و این یعنی فاصله و بی‌عدالتی و عجیب است که با این همه اعتراض و فریاد و فغان افراد، مسئولان دولت نمی‌اندیشند که چرا کارمند و بازنشسته ما شاکی است و برویم بررسی اساسی و علمی انجام بدهیم. هر سال دور خود چرخیده‌اند و گفته‌اند ما در حال رشدیم، صد البته دوری باطل نه رشد!

ناهماهنگی دولت در تدوین و اجرای قوانین

ریشه همه این مسائل به دولت که متولی بودجه است برمی‌گردد. اگر از سرچشمه قوانین جامع و ثابت در تعریف مشاغل و حقوق و مزایا انجام شود و راه‌های فرعی و نادرست و به عبارتی برخی پرداخت‌های چراغ خاموش دستگاه‌های پولدار بسته شود، تنش و درگیری در سطح جامعه از بین رفته و یا خیلی ناچیز می‌شود.

امروزه پرداخت‌ها چنان از ذات حق و قانون فاصله گرفته که ما شاهدیم که پر مشقت‌ترین کارها و وزارتخانه‌ها مثل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، آموزش عالی، نیروهای نظامی و انتظامی کمترین دریافتی‌ها را دارند و وزارتخانه‌های برخوردار بواسطه تولید مواد اولیه و منابع مالی با کمترین و ساده‌ترین مشاغل بیشترین دریافتی و امور رفاهی را دارا هستند تو گویی که وزیر از ملک طلق پدر به کارمندان می‌بخشد.

در اینجا به کوتاهی وزیری که کارمندانش بی‌بهره از امکانات هستند یا وزیری که با سوءاستفاده و خودسرانه از امکانات زیرمجموعه برای رفاه پرسنل برداشت کرده، پی می‌بریم.

باید اذعان کرد که هر دو وزیر بی‌جهت به کرسی وزارت تکیه زده و شایستگی کار را ندارند و در راس همچون وزرایی رئیس دولت باید بازخواست شود که در ازای این بی‌عدالتی ساکت مانده است.

چه کسی اجازه داده که منابع و ثروت ملی استخراج شده که دست یک وزیر افتاده خرج رفاه یا حقوق بیشتر کارمندانش شود و وزارتخانه‌های نا برخوردار با کمترین امکانات در سختی باشند.

نقش راه‌های فرعی در بی‌عدالتی پرداخت‌ها

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای همسان‌سازی شد ولی باز هم همان دستگاه‌های برخوردار از منابع و پردرآمد، تحت عناوین ابداعی خود به افزایش حقوق کارکنان خود پرداختند و طرح همسان‌سازی را زیرسوال بردند!

جالب است این دستگاه‌ها گاهی چنان پاداش و حقوق می‌دهند که گویی وزیران و مدیران ارشد، در جبران ضعف مدیریت خود، باجدهی می‌کنند تا کارمندان به آنها کاری نداشته باشند و ضعف‌های ایشان مخفی بماند!

در سوی دیگر کارمندان وزارتخانه‌های نابرخوردار هستند که با کمی بدشانسی وزیرانی خنثی و بی‌تفاوت نصیبشان شده است. مسئولانی که هیچ حرص و جوشی برای شرایط بهتر کارکنانشان نمی‌خورند و چه بسا در ایجاد بند و تبصره برای محروم کردن برخی کارکنانشان فروگذار نیستند، یعنی روزی افتاده است دست انسان‌های تنگ‌نظر. در بی‌عملی این گروه وزیران و مدیران مشاهده می‌شود ناگهان در کنار خبر احتمال افزایش مبلغی ناچیز به گروه کارکنانی که سختی کار دارند، برخی تنگ‌نظران از زمین، کیهان و منظومه شمسی و بعضی گونه‌های نادر! فریاد برمی‌آورند که باز هم حقوق معلمان و پرستاران و... زیاد شد.

سختی کار معلمان

شاید کمتر کسی مثل این حقیر بتواند سختی کار معلمی را که به واقعیت نزدیک باشد بیان کند. بنده 30 سال به عنوان مدیر و معاون مدارس تهران در 3 مقطع تحصیلی مشغول به کار بوده‌ام و همزمان 35 سال در مطبوعات به عنوان مصحح، صفحه خوان و ویراستار کارکرده‌ام (البته جهت اطلاع وزیر آموزش و پرورش و رئیس دولت) نه برای تفنن بلکه برای تامین معاش زندگی به واسطه حقوق ناچیز معلمی.

6: 30 صبح در مدرسه حاضر بوده و ساعت 14 از مدرسه خارج شده و به دفتر روزنامه‌ای که در آن شاغل بوده‌ام، رفته‌ام. به یاد می‌آورم که وقتی از مدرسه خارج می‌شدم چنان از نظر جسمی و روحی فرسوده و خسته بودم که در محل کار بعدازظهر قبل از صرف ناهار خواب کوتاهی داشتم و جالب بود که کار مطبوعاتی با آن همه سختی و حساسیت و خطرناک بودن در قیاس با معلمی هیچ خستگی نداشت بلکه باعث می‌شد خستگی کار مدرسه از تن برود. مسئولیت نگهداری و حفظ جان و روح و روان انسان‌ها، بسیار سنگین است چه پرستار باشی و پزشک و چه معلم و مربی. از طرفی همان حرف زدن در کلاس درس یکی از سخت‌ترین کارها و انرژی خوارترین مشاغل است. البته برای افراد دانا نباید این مسائل را توضیح داد ولی وقتی در سطح جامعه فردی که تریبونی دارد یا میزی دارد که به واسطه آن اظهارنظر می‌کند انسان مجبور می‌شود چیزی در پاسخ بگوید و گرنه انسان‌های شرافتمند و دانا در سطح جامعه خود از مشکلات آگاهند.

18 وزارتخانه 18 جزیره خودمختار

مصداق 18 وزارت و 18 جزیره خودمختار را اگر بخواهیم مشاهده کنیم کافی است به وزرا بگوییم فیش حقوقی پرسنل خود را با مدرک تحصیلی سیکل یا دکترا و از یک سال سابقه کار تا 29 سال، بگذارید روی میز رئیس دولت. آنگاه همه را با هم مقایسه کنیم. یقینا بیشتر از 100 مورد تفاوت و اختلاف را شاهد خواهیم بود.

آنگاه معنی فریاد و حرص و جوش کارمند و بازنشسته از بی‌عدالتی در پرداخت‌ها را بهتر درک می‌کنیم و این وضعیت همان ناتوانی وزرای نامتخصص از درک بدیهیات است. به ظاهر همه گفته‌اند نظام هماهنگ را رعایت می‌کنیم ولی وزارتخانه‌های پولدار با بند و تبصره، حقوق کارکنان خود را نجومی زیاد کرده‌اند و ما برای اندک افزایش حقوق، باید شایستگی خود را ثابت کنیم.

یک دستگاه برای کارمندش در گرمسیر ماهانه 2 میلیون تومان نظر می‌گیرد و فلان وزارتخانه ضعیف کم بنیه 200هزار تومان و ده‌ها مورد تفاوت دیگر که در نهایت خروجی 2 دستگاه را کاملا متفاوت می‌کند.

لزوم هماهنگی وزیران با سازمان بازنشستگی زیرمجموعه

اگرچه غیرعقلانی است از مدیری که نمی‌تواند علمی و آگاهانه دستگاه زیرمجموعه خود را بگرداند، بخواهیم در هر برنامه و قوانین مالی وزارتخانه‌اش، بازنشستگان مجموعه‌اش را هم ببیند ولی این ضعف اساسی چیزی از وظیفه مدیر و حق بازنشسته کم نمی‌کند و اگر وزیری دانا و آگاه بر مصدر امور باشد خود این کار را خواهد کرد. امروزه بیشتر مشکلات شاغل و بازنشسته ریشه در همین ناتوانی و ضعیف بودن افراد دارد. وزیر یا رئیس یک دستگاه که ده‌ها یا صدها هزار نفر زیرمجموعه‌اش هستند باید عصاره تمام علوم و تجربه و توانایی‌های آن دستگاه باشد تا آن مجموعه و زیرمجموعه سامان بگیرد نه اینکه به واسطه رفاقت بگوییم فلانی این وزارتخانه مال تو این یکی مال فلان رفیقم و بشود شرکت سهامی فلانی و دوستان!

آقایان مسئول و دولتمرد! به کف خیابان آمدن و اعتراض‌های کارمندان خرده نگیرید ناتوانی را در خود جست‌وجو کنید بی‌عدالتی در پرداختها، عدم مدیریت و رفتار غیرکارشناسانه از صدر تا ذیل دولتها خروجی‌اش اوضاع کنونی است.

وزیر و رئیس سازمان بازنشستگی هر وزارتخانه باید هوشیارانه و قدرتمند در مقابل استیفای حقوق زیرمجموعه تلاش کنند و یقه بدرانند و از خنثی بودن دست بردارند.

مثال از خنثی و بی‌تفاوت بودن وزرا و روسای سازمان بازنشستگی زیاد است و در این اندک نمی‌گنجد ولی یک قاعده کلی را می‌توان برای همه اینها آورد که اینان افراد بی‌سواد و کوچکی هستند که خود را خیلی هم عالم و قوی می‌دانند ولی هیچگاه از خود نپرسیده‌اند من چه کرده‌ام برای زیرمجموعه خودم که این قدر خودشیفته هستم!

از وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان بازنشستگی درخواست داریم در طرح رتبه‌بندی معلمان، شاغل و بازنشسته را ببینند. مبادا به بهانه مشغله فراوان! کوتاهی کنند و دوباره بازنشستگان و شاغلان برای بیان مشکلاتشان که مسئولان باید صدای رسای آنها باشند، به خیابان بیایند. شما می‌دانید که اگر یک نیروی پلیس یک تکل ساده به ما بازنشسته‌ها بزند 6-5 نفر نقش زمین می‌شویم!

 

 

 

نویسنده: علیرضا صمدپور ماسوله

روزنامه بودجه کشاورزی   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

شاهین صمدپور خبرنگار معروف کرونا گرفت + عکسشاهین صمدپور خبرنگار و مستندساز معروف مبتلا ب کرونا شد.
شما‌نیوز خبرنگار عکس 

  

پیش بینی بورس فردا 4 مرداد 1400/ شاخص در پی تکرار صعود است؟اقتصادنیوز: با پیگیری جریان پول در ساعات پایانی روز دوشنبه، معامله گران پیش بینی کرده اند روز سه شنبه شاهد تداوم فعال بودن خریداران در سمت تقاضا باشند.
اقتصادنیوز شاخص پول 

  

علت اختلال در سامانه ثبت نام واکسن کرونا و عذرخواهی وزارت بهداشت​مرکز مدیریت فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه امروز به علت قطعی سرویس استعلام هویت ثبت‌احوال، ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا دچار مشکل شد، اعلام‌کرد که از تمام مراجعه‌کنندگان به سامانه ثبت‌نام واکسن پوزش می‌خواهیم.
ایلنا درمان سازمان ثبت احوال وزارت بهداشت 

  

کرونا از چه زمانی در میان انسان‌ها در گردش بوده است؟نتایج مطالعات متعدد نشان می‌دهد ویروس کرونای عامل کووید 19 احتمالا مدت‌ها پیش از گزارش‌ها مربوط به موارد ذات‌الریه غیرعادی در ووهان چین ظاهر شده بود.
برنا ویروس چین 

  

قیمت دلار آمریکا بعد از تعطیلات شش روزه بانک‌ها و بازار ارزقیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز بار دیگر افزایش را تجربه کرد و روی 24 هزار و 890 تومان قرار گرفت
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش ‌بینی بورس برای فردابازار سرمایه در یک ماه گذشته روند مثبت قابل توجهی را داشته است اما کدام بحران‌ها می‌توانند روند بازار سهام را در کشور به کلی تغییر دهند؟
گسترش سرمایه ماه سهام 

  

آشنایی با بهترین زمان برای سی تی اسکن فرد مبتلا به کروناسی تی اسکن باید زمانی انجام شود که فرد دچار علائم شده باشد؛ مثلا تنگی نفس شدید، سرفه و خلط زیاد داشته باشد.
برنا 

  

ابلاغ گروه‌های سنی جدید برای تزریق واکسن کروناوزیر بهداشت در نامه ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت تزریق واکسن‌کرونا به گروه های سنی جدید در استان های مختلف را ابلاغ کرد.
ایلنا وزارت بهداشت تهران واکسیناسیون 

  

ادامه محدودیت‌ های کرونایی در مازندرانسرپرست پلیس راه استان مازندران از تداوم اعمال محدودیت‌های کرونایی در این استان خبر داد.
گسترش استان مازندران پلیس پلیس راه 

  

افزایش قیمت سکه امامی تحت تاثیر قیمت دلارقیمت سکه امروز از مرز حساس 10 میلیون و 800 هزار تومان عبور کرد، مرز 10 میلیون و 900 هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت و انتظارات افزایشی در بازار قدری تقویت شدند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اخبار مهم درباره کابینه ابراهیم رئیسی /بیت کوین می تازد /یک عرضه اولیه جدید در بورسقیمت بیت کوین با جهش فوق العاده خود توجه ها را به خود جلب کرد. خبر گمانه زنی ها درباره کابینه سید ابراهیم رئیسی هم هر روز ترند روز می شود.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

علائم کرونای دلتا چیست؟دریافت واکسن کرونا به معنی رها کردن پروتکل‌های بهداشتی نیست و افرادی که واکسیناسیون آن‌ها کامل نشده نیز در معرض خطر هستند از همین رو باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش توجه کرد.
شما‌نیوز ویروس سرماخوردگی واکسیناسیون 

  

علت بروز مشکل در ثبت نام سامانه واکسیناسیون کرونامرکز مدیریت فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابت مشکل در ثبت نام سامانه واکسیناسیون کرونا عذرخواهی کرد.
برنا درمان واکسیناسیون فناوری 

  

هشدار جدی رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به المپیکی‌ها/ امکان ابتلا به کرونا با وجود تزریق واکسن!رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به ورزشکارانی که در آستانه اعزام به المپیک توکیو هستند و ورزشکارانی که هم اکنون در دهکده بازی‌ها حضور دارند، به صورت جدی هشدار داد که پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را با وجود تزریق واکسن در دستور کار قرار دهند و به شدت از خود مراقبت کنند تا به این ویروس در کوران رقابت‌های المپیک مبتلا نشوند.
برنا بازی المپیک ویروس