ایلنا   |  فرهنگی  |  

عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن در یک اثر

«عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن» توسط انتشارات «چشتر دانش» منتشر و روانه بازار کتاب شد.

عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن در یک اثر

«عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن» توسط انتشارات «چشتر دانش» منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب «نقد سروش»؛ «عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن»، حاصل تقریر بیست و یک جلسه درس از دروس عقاید آیت‌الله هادی نجفی در نقد پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن کریم است که به همت انتشارات «چتر دانش» منتشر شده است. 

در این کتاب درقالب چهار عنوان کلی به نقد نظریات عبدالکریم سروش پرداخته شده است که عبارتند از: 1-تجربه دینی دانستن وحی 2- زبان قرآن را نمادین و رمزگونه دانستن 3- نزول قرآن به زبان قوم و نظریه ذاتی و عرضی در ادیان 4- رؤیاهای رسولانه دانستن قرآن کریم. 

این دروس به قلم حجت‌الاسلام سیدمرتضی سجادی تحریر شده و مدرس آن را تصحیح کرده است، سپس توسط فریبرز راهدان مفرد ویراستاری شده و با عنوان «نقد سروش؛ در کف صرافِ وحی و هوش – عیارسنجی پندارهای دکتر عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن» از سوی انتشارات چتر دانش منتشر شده است. 

بدون شک یکی از رخدادهای مهم که در تاریخ بشر به وقوع پیوسته و موجب به وجود آمدن تحولات عظیم در زندگی بشر شده است، بعثت پیامبران و برگزیدگان الهی برای هدایت انسان‌ها به سوی سعادت است. 

از سوی دیگر، قوام و اساس بعثت پیامبران به وحی آسمانی بستگی دارد و خداوند نیاز جامعه بشری را برای رسیدن به کمال، به وسیله وحی فرو می‌فرستد تا مردم بدان عمل کنند و راه نیکبختی را بپیمایند. در این میان، پدیده وحی و نزول پیام الهی به انسان، مسئله‌ای است که قوام نبوت و پیامبری بدان است. 

توجه دانشمندان به نبوت و وحی 

امروزه مسئله نبوت و وحی، از مسائل جدی و راهبردی علم کلام و الهیات محسوب می‌شود و توجه دانشمندان و متفکران را به خود جلب کرده است؛ به گونه‌ای که آنان با گرایش‌ها و نگرش‌هایی مختلف و از دیدگاه‌هایی متفاوت، این مقوله را به پردازش گرفته‌اند و در طول تاریخ، از صدر اسلام تا کنون، همیشه کسانی بوده‌اند که به پدیده نبوت و وحی با تردید نگریسته و امکان با وجود آن را نفی کرده یا درباره کیفیت این دو، پندارها و شبهاتی را القاء نموده‌اند. 

یکی ازاندیشمندان معاصر که برخی از آراء وی در دو مبحث نبوت و وحی در معرض بررسی و نقادی قرار گرفته، دکتر عبدالکریم سروش است. وی یکی از روشنفکران مسلمانی است که در باب نبوت و وحی و قرآن، آرا و نظریاتی جدید ابراز کرده است که به‌جاست به بحث و نقد گذاشته شود. 

در این میان آیت‌الله حاج شیخ‌هادی نجفی در دروس عقاید خود، در مبحث نبوت عامه، نظریه عبدالکریم سروش را در این باب نقادی کرده و در مبحث نبوت خاصه نیز پندار وی را درباره قرآن کریم به چالش کشیده است. 

وحی و تجربه دینی

در بخشی از این کتاب، تحت عنوان نقد نظریه تجربه دینی، مولف بیان می‌کند که برخی از روشنفکران، وحی را از اقسام تجربه دینی دانسته‌اند؛ در حالی که بین وحی و تجربه دینی تفاوت‌های اساسی وجود دارد. 

روشنفکران، تجربه دینی را این گونه تعریف کرده‌اند: انسان در طول عمر خود تجربه‌هایی دارد؛ از قبیل تجربه علمی، پژوهشی، هنری، همسرداری، فرزندآوری، تجربه زندگی و هزاران تجربه دیگر. تجربه دیگری نیز هست که انسان نسبت به موجود مافوق خودش که فوق طبیعی است دارد؛ یعنی احساساتی در درون خودش نسبت به آن موجود فوق طبیعی و به آن قدرت مطلق و به حسب تعریف ادیان ابراهیمی، خدا پیدا می‌کند که به آن قدرت مطلق علاقه‌مند می‌شود و عشق می‌ورزد و با او در درون خودش ارتباط برقرار می‌کند. 

آن موجود نامتناهی نیز ممکن است در درون این شخص تجلیاتی داشته باشد. این چنین تجربه‌ای را تجربه دینی می‌گویند؛ لذا روشنفکران، تجربه دینی را با کشف و شهود تقریبا یکی دانسته‌اند. این در حالی است که وحی با تجربه دینی تفاوت دارد. وحی عبارت است از ارتباطی که خداوند برای انتقال دسته‌ای از اطلاعات و گزاره‌های دینی، مستقیم یا غیرمستقیم، با شخص پیامبر برقرار می‌کند. بنابراین، در داستان وحی، خداوند در آن ظرف خاص زمانی و مکانی با پیامبرش مستقیم ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات و گزاره‌های دینی یا همان دستورات دینی را به او منتقل می‌کند. 

ارتباط خدا با نبی

گاه نیز این ارتباط خدا با پیامبر(ص)، غیرمستقیم است؛ یعنی واسطه‌ای در این دریافت وجود دارد که آن واسطه می‌تواند فرشته وحی باشد. آن وحیی که در اینجا مد نظر ماست، همین وحی است، نه آن وحیی که قسیم این وحی است و از اقسام وحی محسوب می‌شود و در جای خود از آن بحث شده است؛ مثل وحی به حیوانات یا حتی جمادات. 

تجربه دینی آن است که هرکس در درون خودش می‌تواند با خدای خودش ارتباط برقرار کند. هرکسی هم خدا را به گونه‌ای می‌یابد؛ مانند آن چوپانی که مثنوی از او نقل می‌کند که خطاب به خدا می‌گوید: 

تو کجایی تا شوم من چاکرت؟ / چارقت دوزم کنم شانه سرت/ جامه‌ات شویم شپشهایت کشم/ شیر پیشت آورم‌ای محتشم/ دستکت بوسم بمالم پایکت / وقت خواب آید بروبم جایکت…

آن چوپان در دل و در ظرف وجودی خودش با خدای خود آن گونه ارتباط برقرار کرد. این ارتباط برای چوپان، نوعی تجربه دینی است. او همان وقتی که بالای سر گله‌اش ایستاده بود، با خدای خودش حرف میزد؛ اما اندیشه و فکر و شعور او این بود که خدا دست و پا و مو دارد. او گمانش بر این بود که خدای او چنین است. این تجربه، نوعی تجربه دینی است. 

حال، سخن این است که آیا آن وحی که بر پیامبران نازل می‌شود نیز تجربه دینی شمرده می‌شود. ظاهر این است که وحی انبیا با تجربه دینی تفاوت دارد. در واقع، اینها دو شیء متفاوتند و از دو مقوله‌اند و ارتباطی با هم ندارند. 

درحقیقت خاستگاه این نظریه که وحی را تجربه دینی بدانند، مغرب زمین بوده است. این اندیشه ابتدا از مغرب زمین به مشرق زمین منتقل شد؛ یعنی در قرن هیجدهم یا نوزدهم میلادی یا شاید کمی قبل از آن، این اندیشه در جهان غرب به وجود آمد و سپس در بین روشنفکران مسلمان پذیرفته شد. این نظریه، نخست، در بین دین پژوهان مسیحی ایجاد شد؛ چون دین حاکم در غرب، مسیحیت بود. دین پژوهان مسیحی، وحی را تجربه دینی برشمردند. 

کتاب «عیارسنجی پندارهای عبدالکریم سروش درباره وحی و قرآن» در تیراژ 1000 نسخه و با قیمت 70000 تومان روانه بازار نشر شده است.

انتهای پیام/

عبدالکریم سروش خواب طول عمر   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 13 مرداد/ اینفوگرافیکبا ادامه توزیع واکسن‌های مختلف علیه کووید-19، برخی نقاط جهان با سرعت بالاتر، میزان بیشتری واکسن کرون
خبرفوری ایران وزارت بهداشت گرافیک 

  

تزریق این نوع واکسن‌ کرونا به زنان زیر 50 سال توصیه نمی‌شودلاری گفت: در رابطه با واکسن کرونا برای دانشجویان، هر محموله‌ای در این شرایط به دستمان برسد استفاده می‌کنیم، در مورد واکسن داخل هم هر چیزی که به مرحله تولید برسد، محدودیتی نداریم، الان هم فعلا واکسن برکت را برای تزریق داریم.
اقتصادنیوز زنان تولید 

  

جولان کرونا در توکیو/ اسطوره بسکتبال خداحافظی کرد/ ببینیدبرنامه کافه خبر ویژه المپیک توکیو در روز سیزدهم مسابقات منتشر شد.
برنا بسکتبال کافه خبر المپیک 

  

زنان واکسینه‌شده بیش از مردان به کرونا مبتلا می‌شوندداده‌های CDC در سراسر آمریکا نشان داد که زنان واکسینه‌شده 63 درصد از ابتلای کووید-19 را تشکیل می‌دهن
خبرفوری زنان مردان بهار 

  

افزایش قیمت خودرو در بازار/ قیمت این خودرو 25 میلیون تومان بالا رفت؟تازه ترین گزارش ها نشان می دهد که قیمت پژو 2008 در بازار 915 میلیون تومان است.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت قیمت مسکن 

  

تلاش مدافعان سلامت در برابر کرونا از والاترین ارزش‌های انسانی است به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز در جلسه شورای فرماندهی ستاد کرونا در کلان شهر تهران که با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، مهندس پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی وجمعی از مسؤولان برگزار شد، وضعیت چرخش و شیوع کرونای دلتا و آخرین وضعیت واکسن‌های تولید داخل تشریح ومورد بررسی قرار گرفت. پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انانقلاب اسلامی…
مهر سلامت درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار و ماجرای امروز در بازار ارز+خبر مهم برای خریداران دلاراخبار حاوی نااطمینانی امروز بازار ارز را متاثر کرد تا مجددا روند قیمت ارز نزولی باقی نماند. این درحالیست که با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی خیلی از فعالان بازار انتظار ارزانی قیمت ارز را داشتند.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت دلار 

  

بازگشت امید به بورسشاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، 13 مرداد ماه) 30 هزار و 414 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص ایران خودرو بانک صادرات 

  

تزریق هیچ واکسن‌ کرونایی برای خانم‌های زیر از 50سال ممنوعیت ندارد به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری در این رابطه افزود: به دلیل برخی مطالعات انجام شده درباره یکی از واکسن‌های خارجی، ترجیح بر این شد که به خانم‌های کمتر از 50 سال تزریق نشده و به جای آن از سایر واکسن‌های وارداتی یا واکسن‌های تولید داخل استفاده شود. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: این موضوع فقط به صورت توصیه‌ای اعلام شده و ممنوعیت تزریق وجود ندارد.
مهر وزارت بهداشت تولید 

  

مصوبات ستاد ملی کرونا فصل الخطاب عزاداری‌ محرم استامام جمعه گنبدکاووس با اشاره به شرایط سخت کرونایی کشور و در پیش بودن ماه محرم و آیین‌های سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) تصریح کرد که مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا باید فصل الخطاب برگزاری مراسم‌های عزاداری باشد تا سلامت عمومی مردم به خطر نیفتد.
برنا عزاداری محرم ماه 

  

عرضه بیش از 600 هزار تن سیمان در بورس کالا در روز شنبهروابط عمومی بورس کالا اعلام‌کرد: تاکنون عرضه 616 هزار تن سیمان در بورس کالا برای روز (شنبه، 16 مرداد ) قطعی شده است، اما احتمال افزایش این حجم نیز وجود دارد.
برنا سیمان بورس کالا روابط عمومی 

  

عدم ممنوعیت تزریق واکسن های کرونا برای زنان کمتر از 50 سالسیما سادات لاری درباره مباحث مطرح شده درباره توصیه انجام شده مبنی بر عدم تزریق یک نوع از واکسن کرونا به خانم‌های کمتر از 50 سال گفت: تزریق هیچکدام از واکسن‌های کرونای موجود در کشور برای خانم‌های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد.
برنا زنان 

  

آیا واقعا افراد واکسینه شده 3 برابر کمتر درگیر کرونا می‌شوند ؟تحقیقات تازه نشان می‌دهد، افرادی که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند سه برابر کمتر از افراد غیر واکسینه در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
برنا ویروس 

  

کرونا جان یکی دیگر از اهالی خبر صداوسیما را گرفتپس از انتشار خبر درگذشت فرزانه سادات معصومیان در شامگاه سه شنبه، امروز (چهارشنبه) 13 مرداد ماه خبر درگذشت فرشاد همتی، یکی دیگر از فعالان بخش خبر صداوسیما اعلام شد.
نامه نیوز تیراندازی تهران رادیو