ایرنا   |  فرهنگی  |  

پویایی فرهنگ و اقتصاد نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی است

کرج-ایرنا- یک استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی پویایی فرهنگ و اقتصاد جامعه را مستلزم تقویت هرچه بیشتر سرمایه های اجتماعی دانست.

پویایی فرهنگ و اقتصاد نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی است

به گزارش ایرنا، دکتر رضا صفری شالی روز شنبه در هشتمین نشست بررسی سرمایه اجتماعی ایران' در جهاد دانشگاهی البرز گفت: درمسیر رشد و توسعه ، علاوه بر سرمایه های اقتصادی و انسانی و برخورداری از کارشناسان، مدیران و نیروی انسانی، ضروری است «سرمایه اجتماعی» نیز به عنوان یک شاخص مهم و محوری مورد توجه خاص قرار گیرد. وی افزود: توجه خاص‌ به «سرمایه اجتماعی»‌، ترویج فرهنگ پیوندها ، احساس امنیت ، امید ، همدلی و تقویت وفاق ملی را در پی دارد و همراهی آن با سرمایه های انسانی و اقتصادی توسعه پایدار را به ارمغان خواهد آورد. این استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر درجامعه سرمایه اجتماعی کمرنگ شود و مردم به مسئولان یا به همدیگر اعتماد نداشته باشند در آن جامعه تاثیر سرمایه های اقتصادی و انسانی درحد انتظار نخواهد بود. وی «رضایت»، «اعتماد» ، «امنیت» ، «مشارکت» ، «امید» و «نشاط» را 6 مولفه‌ سرمایه اجتماعی دانست و گفت:در جوامعی که رضایت فردی، خانوادگی، اجتماعی، نهادی و سیاسی درحد مطلب باشد ، اقبال رسیدن به پیشرفت بیشتراست . این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی بیان داشت: خوشبختانه در مواردی همچون امنیت، مشارکت و اعتماد، وضعیت جامعه ما مطلوب است ، اما در حوزه امید اجتماعی نیاز است که کار های بیشتری انجام شود. وی ادامه داد: برای تقویت سرمایه اجتماعی ضرری است توسط اساتید علوم انسانی موضوعاتی که در خصوص سرمایه اجتماعی در فرهنگ ایرانی اسلامی وجود دارد شناسایی ، مطرح و معرفی نمایندچراکه رسالت ما دانشگاهیان ایجاب می‌کند که خیلی از کارها را مشارکتی و به صورت داوطلبانه انجام دهیم و انتظاری هم نداشته باشیم.صفری گفت: مقابله با دشمنان در طول هشت سال دفاع مقدس آن هم با کمترین امکانات بیانگر بالاترین سرمایه اجتماعی در آن زمان بود که باید این اعتماد و مشارکت عمومی را تقویت کرد.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز ، این نشست به همت اداره فعالیت های دینی ، ادبی‌ و هنری حوزه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان البرز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد. 7411/ 6155

توسعه پایدار علوم انسانی حوزه   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

شاگردان سیمئونه به یک پیروزی ارزشمند خانگی دست یافتند.
نود مادرید 

  

قیمت انواع تلویزیون ارزان قیمت در بازارآنچه در زیر می‌آید جدول قیمت انواع تلویزیون‌های زیر 4میلیون تومان در سطح بازار تهران است.
خبرفوری قیمت تلویزیون بازار تهران 

  

اورامانات به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی داردکرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام کرد: به گواهی و اذعان کارشناسان حوزه گردشگری، منطقه اورامانات با طبیعت چشم نواز و کم‌ نظیر خود به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی برای مردم منطقه دارد.
ایرنا نفت ثروت کرمانشاه 

  

مبارزه‌ای از جنس نویسندگی و کتابخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به مناسبت سالروز درگذشت عالم ربانی مصطفی زمانی نجف‌آبادی، مبارزات سیاسی، فعالیت‌های فرهنگی و تالیفات وی را مرور کرده است.
ایبنا ایران ازدواج نماز 

  

نرخ تورم 23.5 درصد افزایش یافت / رشد 64درصدی تورم خوراکی‌هانرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه 23.5 درصد و تورم قیمتی گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات
خبرفوری تورم افزایش قیمت ماه 

  

جدیدترین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکهامروز در بازار طلا و سکه قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه دادند و در بازار ارز نیز افزایش حدود 200
خبرفوری قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کنایه "باربد بابایی" به تورم و گرانی+فیلماین مجری تلویزیونی در برنامه تب تاب به انتقاد از گرانی ها پرداخت و گفت: داریم دنبال دوربین مخفی می‌گ
خبرفوری تورم دوربین گرانی 

  

تحولات امروز بازار سکه و ارز ؛ خیز سکه برای کانال جدیددر نخستین روز اسفندماه بازار طلا و ارز تهران با جهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند. البته سکه به دلیل حباب سیال، به رشد خود ادامه داد و تا مرز 4.7 میلیون تومان بالا رفت. دلار وارد نیمه بالای کانال 12هزار تومان شد و طلای آبشده در نیمه بالای کانال 1.8 میلیونی جابه‌جا شد.
خودروتک بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شدطی سه روز هفته جاری، بیش از 275 میلیون یورو توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌ه
خبرفوری ارز یورو واردات