ایرنا   |  فرهنگی  |  

پویایی فرهنگ و اقتصاد نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی است

کرج-ایرنا- یک استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی پویایی فرهنگ و اقتصاد جامعه را مستلزم تقویت هرچه بیشتر سرمایه های اجتماعی دانست.

پویایی فرهنگ و اقتصاد نیازمند تقویت سرمایه اجتماعی است

به گزارش ایرنا، دکتر رضا صفری شالی روز شنبه در هشتمین نشست بررسی سرمایه اجتماعی ایران' در جهاد دانشگاهی البرز گفت: درمسیر رشد و توسعه ، علاوه بر سرمایه های اقتصادی و انسانی و برخورداری از کارشناسان، مدیران و نیروی انسانی، ضروری است «سرمایه اجتماعی» نیز به عنوان یک شاخص مهم و محوری مورد توجه خاص قرار گیرد. وی افزود: توجه خاص‌ به «سرمایه اجتماعی»‌، ترویج فرهنگ پیوندها ، احساس امنیت ، امید ، همدلی و تقویت وفاق ملی را در پی دارد و همراهی آن با سرمایه های انسانی و اقتصادی توسعه پایدار را به ارمغان خواهد آورد. این استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر درجامعه سرمایه اجتماعی کمرنگ شود و مردم به مسئولان یا به همدیگر اعتماد نداشته باشند در آن جامعه تاثیر سرمایه های اقتصادی و انسانی درحد انتظار نخواهد بود. وی «رضایت»، «اعتماد» ، «امنیت» ، «مشارکت» ، «امید» و «نشاط» را 6 مولفه‌ سرمایه اجتماعی دانست و گفت:در جوامعی که رضایت فردی، خانوادگی، اجتماعی، نهادی و سیاسی درحد مطلب باشد ، اقبال رسیدن به پیشرفت بیشتراست . این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی بیان داشت: خوشبختانه در مواردی همچون امنیت، مشارکت و اعتماد، وضعیت جامعه ما مطلوب است ، اما در حوزه امید اجتماعی نیاز است که کار های بیشتری انجام شود. وی ادامه داد: برای تقویت سرمایه اجتماعی ضرری است توسط اساتید علوم انسانی موضوعاتی که در خصوص سرمایه اجتماعی در فرهنگ ایرانی اسلامی وجود دارد شناسایی ، مطرح و معرفی نمایندچراکه رسالت ما دانشگاهیان ایجاب می‌کند که خیلی از کارها را مشارکتی و به صورت داوطلبانه انجام دهیم و انتظاری هم نداشته باشیم.صفری گفت: مقابله با دشمنان در طول هشت سال دفاع مقدس آن هم با کمترین امکانات بیانگر بالاترین سرمایه اجتماعی در آن زمان بود که باید این اعتماد و مشارکت عمومی را تقویت کرد.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز ، این نشست به همت اداره فعالیت های دینی ، ادبی‌ و هنری حوزه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان البرز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد. 7411/ 6155

توسعه پایدار علوم انسانی حوزه   اخبار برگزیده
  

خداحافظی ناگهانی مهاجم استقلال در فضای مجازیمهاجم تیم فوتبال استقلال در فضای مجازی با این تیم و هوادارانش خداحافظی کرد.
برنا استقلال فضای مجازی فوتبال 

  

پرسپولیس شکست خوردتیم‌های پایه پرسپولیس در رقابت‌های این هفته لیگ تهران به سه پیروزی و یک تساوی دست پیدا کردند.
برنا باشگاه پرسپولیس پرسپولیس تهران 

  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  اخبار داغ
  

افزایش نرخ ارز به واحدهای صنعتی گلستان رونق دادگرگان - ایرنا - معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی گلستان با بیان این که نوسانات نرخ ارز باعث رغبت بیشتر برای صادرات و به تبع آن رونق تولید در شهرک ها و نواحی صنعتی استان شده است، گفت: اکنون شمار زیادی از واحدهای صنعتی منطقه فعالیت خود را از یک به دو تا سه نوبت افزایش داده اند.
ایرنا نرخ ارز ارز استان گلستان 

  

جزئیات دستورالعمل جدید خرید و فروش ارز برای صرافی‌های مجازبانک مرکزی دستورالعمل خرید و فروش ارز را به شبکه صرافی‌های مجاز اعلام کرد که بر اساس آن باید هنگام خرید ارز حاصل از صادرات، گزینه «از محل صادرات» را در سامانه سنا انتخاب کنند.
ایلنا دستورالعمل واردات ارز 

  

تصمیمات نادرست بانک مرکزی مهم ترین آسیب های مبارزه فساد استدادستان تهران تاکید کرد: برخی شرکت‌های صوری، صرافی‌های غیرمجاز، برخی بانک‌ها، تصمیمات نادرست بانک مرکزی و برخی سامانه‌ها و دلالان از مهم‌ترین آسیب‌های پیش روی مبارزه با فساد است.
برنا بانک مرکزی بانک استقلال 

  

تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم‌ترین آسیب‌های مبارزه با فساد استدادستان تهران تاکید کرد: برخی شرکت‌های صوری، صرافی‌های غیرمجاز، برخی بانک‌ها، تصمیمات نادرست بانک مرکزی و برخی سامانه‌ها و دلالان از مهم‌ترین آسیب‌های پیش روی مبارزه با فساد است.
ایلنا بانک مرکزی بانک مهناز افشار 

  

شناخته شدن 18 میراث طبیعی واجد ارزش برای ثبت در آثار ملی کشور18اثر از استان های قم، زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی در کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، واجد ارزش ثبت در آثار ملی طبیعی شناخته شدند.
برنا درخت استان زنجان استان قم 

  

پیروزی ارزشمند بتیس و صعود به رتبه پنجم لالیگاتهران- ایرنا- تیم فوتبال رئال بتیس با پیروزی ارزشمند خارج از خانه سه بر یک مقابل اسپانیول به رتبه پنجم لالیگا صعود کرد.
ایرنا بارسلونا فوتبال لالیگا