بالاخره قانون هوای پاک را چه‌کسی باید اجرا کند؟

سلامت نیوز:حکایت آلودگی هوا در ایران حکایت موج های کرونا ست. هر بار که خیز برمی دارد، نگرانی ها و واکنش های تکراری خود را دارد. اما به محض فرونشست، انگار از یاد همه می رود که چه بحرانی بوده و تا موج بعدی همه نگرانی ها فروکش می کند...

بالاخره قانون هوای پاک را چه‌کسی باید اجرا کند؟

سلامت نیوز:حکایت آلودگی هوا در ایران حکایت موج‌های کرونا‌ست. هر بار که خیز برمی‌دارد، نگرانی‌ها و واکنش‌های تکراری خود را دارد. اما به محض فرونشست، انگار از یاد همه می‌رود که چه بحرانی بوده و تا موج بعدی همه نگرانی‌ها فروکش می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،حالا اما رئیس جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست همچون روسای پیشین این سازمان وعده داده است که قانون هوای پاک را اجرا می‌کند. دیروز هوای نیمی از 8کلانشهر کشور آلوده شد. پیش و پس از این روز بی‌شک موج‌های آلودگی هوای طولانی‌تر و ماندگارتری آسمان کلانشهرهای کشور را دربر‌گرفته و خواهد گرفت، اما انگار قرار نیست واکنش‌ها از انفعال فراتر رود.

طی 20روز گذشته از مهر امسال، هوای تهران، اصفهان، کرج، مشهد، اراک، اهواز و تبریز بارها آلوده شده است. در تهران 6روز شاخص آلوده ثبت شد اما این همه ماجرا نیست. با برقراری وارونگی دما در روزهای سرد سال باید منتظر موج‌های شدیدی باشیم که تهدیدی برای ریه 45میلیون شهروند شهرهای بزرگ محسوب می‌شود. در چنین شرایطی تنها قانون مشخص و دقیقی که برای اجرا وجود دارد، قانون هوای پاک مصوب اردیبهشت‌97 مجلس است. اما چه‌کسی باید آن را اجرا کند؟ کدام نهاد ضمانت اجرای درست آن را دارد؟تعطیلی کارگروه ملی بالاترین نهاد پیگیری مصوبات کاهش‌دهنده آلودگی هوا، کارگروه ملی کاهش آلودگی هواست که تا بهمن‌98، ‌هر‌ماه یک‌بار جلسه‌ای در سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار می‌کرد. اما اطلاعات رسیده نشان می‌دهد طی 20‌ماه اخیر تنها 2بار به‌صورت محدود و با دستور جلسه محدود برگزار شده و کرونا موجب شده این ستاد عملا تعطیل باشد.

بهزاد اشجعی، دبیر سابق کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا با تأیید این خبر می‌گوید: چهل‌و‌سومین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در 30بهمن‌98 با موضوع آلایندگی نیروگاه‌ها، اجرای طرحLEZ در کلانشهرهای کشور و گزارش عملکرد برگزار شد و این آخرین جلسه منظم این ستاد بود. پس از آن تنها 2جلسه در سال‌99 برگزار شد و جلسه نخست در تابستان به‌صورت محدود بود و در جلسه دوم در 10بهمن‌99، ‌تنها به بررسی ابعاد زیست‌محیطی ترخیص 837هزار دستگاه موتورسیکلت رسوبی از پارکینگ‌های نیروی انتظامی پرداخته شد. به‌گفته اشجعی، با وجود دعوت از نیروی انتظامی، حتی نماینده پلیس راهور از حضور در جلسه خودداری کرد تا آخرین جلسه کارگروه ملی اینچنین باشد. پس از آن نیز عملا این کارگروه جلسه‌ و مصوبه‌ای نداشت.دوگانگی قانون و ناظرطبق مواد صریح قانون هوای پاک، ‌مصوبه سال93 هیأت دولت، سازمان حفاظت محیط‌زیست یکی از مؤثرترین نهادها در کنترل آلودگی هوای شهرها و ضامن و ناظر اجرای قوانین بالادستی در این زمینه است. اما عیسی کلانتری، رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط‌زیست در بهمن‌99 صراحتا به اعلام کرد که «ایران درآمدهای ملی‌اش طوری نیست که بتواند قانون هوای پاک را اجرا کند.» وی همچنین تصریح کرد که «قانون هوای پاک بسیار متقن است اما ما کشور جهان‌سومی هستیم که می‌خواهیم قانون کشورهای پیشرفته را اجرا کنیم. البته قانون است و لازم‌الاجرا اما موانع جدی نیز وجود دارد و زیرساخت‌های ما برای اجرای قانون هوای پاک و بهبود هوای کلانشهرها مناسب نیست.»‌موضع جدید سازمانروز دوشنبه هفته جاری رئیس جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: تمامی دستگاه‌های ذیربط مکلف به اجرای قانون هوای پاک هستند. علی سلاجقه رسما اعلام کرد: درحال حاضر با تشکیل کمیته‌هایی در سطح سازمان حفاظت محیط‌زیست و دستگاه‌های اجرایی ذیربط اقدامات لازم درخصوص اجرای قانون هوای پاک را آغاز کرده‌ایم و این موضوع یکی از وظایف اصلی این سازمان است. سلاجقه درخصوص عدم‌اجرای قانون هوای پاک طی سال‌های اخیر توسط دستگاه‌های اجرایی نیز گفت: از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کنیم تا تمامی دستگاه‌های ذیربط ‌قانون هوای پاک را اجرا کنند.کمک دستگاه قضاطی سال‌های اخیر تنها نهادی که در موضوع مقابله با آلاینده‌ها و مقصران آلودگی هوا فعالیت مبسوط داشته، سازمان بازرسی کل کشور بوده‌ که گزارش‌های سالانه در این زمینه را به سران 3قوه فرستاده است. همچنین قوه قضاییه در برخی پرونده‌ها به کمک محیط‌زیست و برخورد با آلاینده‌ها بر آمده است. نکته امیدوارکننده اینکه طی سال‌های اخیر دستگاه قضا در حوزه ترک فعل مسئولان نیز اقدامات مؤثری داشته است.

دیروز در این‌باره اعلام شد که دادستانی اصفهان برای پیشگیری از افزایش آلودگی هوا اقداماتی در دست اجرا دارد. به گزارش ‌میزان‌، ایرج حشمتی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان در این‌باره گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده به‌دلیل کاهش فعالیت سامانه‌های جوی در پاییز امسال، شرایط دشوارتری به لحاظ تشدید و انباشت آلایندهای هوا مورد انتظار است، بنابراین ضمن برنامه‌ریزی جهت مهار بخشی از آلاینده‌های ناشی‌از منابع ثابت، با تشکیل کارگروه ویژه‌ای متشکل از دستگاه‌های اجرایی و نظارتی استان، برنامه‌های عملیاتی مدیریت سوخت و کاهش آلودگی هوا را در واحد‌های تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی استان به‌طور جدی مورد پیگیری قرار داده‌ایم.

به موازات آن با همکاری و صدور دستور معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، کارشناسان اداره‌کل‌ حفاظت‌ محیط‌زیست استان مجاز خواهند بود در شرایط خاص آلودگی هوا طی 3‌ماه پیش‌رو درصورت مشاهده‌، تشخیص و احراز انتشار آلودگی هوا از هر واحد تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی در سطح استان با همراهی مأموران فرماندهی انتظامی استان در کوتاه‌ترین زمان نسبت به تعطیلی و جلوگیری از ادامه فعالیت بخش آلاینده واحد اقدام کنند. طبق دستور دادستانی، در مواردی که مأموران محیط‌زیست نیاز به حضور مأموران نیروهای انتظامی نمی‌بینند رأساً می‌توانند اقدام به پلمپ و تعطیلی محل به عمل آورند.امیدواری به اقدامات دادستانی تهران که حادترین کیفیت هوای کلانشهرهای کشور را طی دهه اخیر داشته نیز از کمک دادستانی بی‌نصیب نمانده است. به‌تازگی کارگروهی در این زمینه راه‌اندازی شده تا با آلاینده‌ها برخورد جدی صورت گیرد. موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اعلام این خبر می‌گوید: راه‌اندازی این کارگروه در دادستانی تهران برای پیگیری آلودگی هوا اقدام مؤثری است.

به‌گفته غضنفرآبادی، آلودگی هوا دلایل و زمینه‌های متعددی دارد و نیروها، نهادها و ارگان‌های مختلفی را درگیر می‌کند و راه‌اندازی کارگروهی در دادستانی تهران برای آن است که مشخص شود هر نهاد و ارگانی وظیفه خود را براساس آنچه قانون مشخص کرده است، انجام داده یا خیر؟ به‌گفته این نماینده مجلس، ‌شرایط موجود آلودگی هوا بیانگر این است که برخی افراد در انجام وظایف کوتاهی کرده‌اند.

قانون هوای پاک ایران   اخبار برگزیده
  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  اخبار داغ
  

برپایی بیمارستان های سیار هلال احمر در صورت شیوع پیک ششم کرونا محمد حسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شیوع پیک ششم کرونا و ادامه خدمت رسانی هلال احمر گفت: هلال احمر از ابتدای شیوع کرونا تاکنون خدمات خود در قالب کمک به شناسایی بیماران، ارائه خدمات درمانی، تأمین واکسن و غیره را ارائه داده است. در صورت شیوع یافتن پیک جدید این بیماری خدمات هلال همچنان ادامه خواهد یافت و به هیچ وجه قطع نخواهد شد. دبیرکل جمعیت…
مهر بیمارستان هلال احمر خبرنگار 

  

اتفاق مهم در فرابورس ایران/ بازارگردانی 3 شرکت از امروزعملیات بازارگردانی 3 شرکت از امروز(اول آبان) در فرابورس ایران آغاز می‌شود .
اقتصادنیوز ایران 

  

گونه دلتا پلاس کرونا چیست؟سلامت نیوز:در این مطلب درباره گونه غالب و در حال تکامل دلتا پلاس ویروس کرونا توضیح داده شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نوع دلتا پلاس چیست؟ این یکی از بستگان گونه دلتاست که ماه گذشته توسط دانشمندان انگلیسی شناسایی شد. به گزارش مدیکال اکسپرس،دانشمندان در حال بررسی نوع مرتبط با دلتا معروف به AY.4...
سلامت‌نیوز سلامت ویروس سازمان ملل متحد 

  

هشدار؛ حرکت خزنده کشور به سمت موج ششم کروناسلامت نیوز:روند بیماری کرونا در برخی استان ها افزایشی شده و طبق اعلام وزارت بهداشت شهرهای قرمز کرونایی از 9 شهر به 16 شهر رسیده است که این امر نشان دهنده حرکت خزنده کشور به سمت موج جدید کروناست و از آنجا که به گفته متخصصان بیماری های عفونی، رفتار ویروس کرونا قابل پیش بینی نیست به منظور جلوگیری از بحران دیگر، کاهش محدودیت های کرونایی باید محتاطانه صورت بگیرد...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سلامت 

  

بررسی عامل شکاف دو نماگر اصلی بورسیک ‌ماه دیگر نیز خاتمه یافت و رویای بازپس‌گیری رکورد تاریخی شاخص بورس تهران به واقعیت تبدیل نشد. روزهای ابتدایی سال‌جاری بود که بودجه نامتوازن سال 1400 توجه بیشتر فعالان با‌سابقه بازار سرمایه را به خود جلب کرده بود و از آنجا‌که منابع و مصارف برنامه اقتصادی دولت متناسب با واقعیت نبود، صدای انتقاد کارشناسان اقتصادی را بیش از هر زمانی دیگری بلند کرد.
اقتصادنیوز دولت بورس تهران ماه 

  

پیش بینی قیمت سکه در روز اول آبان 1400قیمت سکه در کمترین حالت،‌ امروز می تواند بالای خط 11 میلیون و 800 هزار تومان باقی بماند و در بیشترین حالت به بالای محدوده 11 میلیون و 900 هزار تومان برسد.
گسترش قیمت افزایش قیمت کار 

  

امروز در ابتدای معاملات شاخص کل بورس با افت 78 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 435 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

رنگ بندی جدید کرونایی در کشور/ شهرهای قرمز رو به افزایش استبر اساس نقشه کرونا در اپلیکیشن ماسک، از صبح شنبه یکم آبان 1400 وضعیت ناپایدار و شهرهای قرمز کرونایی رو به افزایش است.
اقتصادنیوز اپلیکیشن ماسک 

  

روز طلایی برای بازیگران سکه/کف و سقف قیمت سکه در ابتدای آبانقیمت سکه در کمترین حالت،‌ امروز می تواند بالای خط 11 میلیون و 800 هزار تومان باقی بماند و در بیشترین حالت به بالای محدوده 11 میلیون و 900 هزار تومان برسد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

پیش بینی بورس امروز – ‌شنبه اول آباندر پایان مهرماه گزارش‌های مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی منتشر شد. این گزارش‌ها چه تأثیری بر بازار سهام خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین بورس تهران درآمد پول 

  

11 اشتباه بزرگ برای نزدن واکسن کرونا / واکسن ابزار جاسوسی است؟با وجود در دسترس بودن واکسن کرونا اما همچنان برخی از افراد با دلایل غلط از تزریق واکسن خودداری می‌کنند این درحالیست که زمانی می‌توان چرخه بیماری را کنترل کرد که واکسیناسیون به حد مناسبی برسد.
اقتصادنیوز جاسوسی واکسیناسیون 

  

رنگ بندی جدید کرونایی شهرها اعلام شد/ شهرهای قرمز بیشتر شدندهرگونه عادی‌انگاری و کاهش مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به افزایش آمار مبتلایان و قرمزشدن مجدد شهرها بیانجامد.
گسترش رنگ کرمانشاه 

  

پنج شهر امن جهان در دوران پساکروناهیچ‌چیز در روزگار نو به اندازه‌ٔ بیماری کووید نتوانسته است چهرهٔ شهر‌ها را دگرگون کند. از تعطیلی ادارات اصلی شهر تا اجبار به استفاده از ماسک و محدودیت‌های غذا خوردن در رستوران‌ها، احتیاط‌های لازم دوران همه‌گیری نمای شهر‌ها را در سراسر جهان، شاید تا مدت‌ها تغییر داده است...
۵۵ آنلاین شهر هوشمند شهروند نوآوری 

  

قیمت خودرو امروز اول آبان/خودرو ارزان می‌شود؟قیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی با ثبات نسبی همراه است قیمت‌ها در بازار روز شنبه اول آبان تغییرات زیادی نداشت و تعداد زیادی از خودورها افزایش یا کاهش قیمت نداشتند.
فردا قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

شهرهای قرمز کرونایی رو به افزایش است/ اعلام رنگ‌بندی جدید به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس نقشه کرونا در اپلیکیشن ماسک، از صبح شنبه یکم آبان 1400 وضعیت ناپایدار و شهرهای قرمز کرونایی رو به افزایش است. مناطق قرمز عبارتند از شهرستان‌های جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، بوکان، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، استهبان (فارس)، بانه، سقز (کردستان)، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب (کرمانشاه)، چرام، کهگیلویه (کهگیلویه و بویراحمد) و زرندیه در استان…
مهر استان یزد استان مرکزی رنگ