راهکار عبور فوتبال هفت نفره ایران از بلاتکلیفی چیست؟

فوتبال 7 نفره معلولان به سرعت در ایران رشد کرد و در میادین جهانی درخشید اما با گرفتار شدن در بلاتکلیفی، نگرانی دست اندرکاران و انجمن فوتبال 7نفره کشورمان برانگیخته شده است.

راهکار عبور فوتبال هفت نفره ایران از بلاتکلیفی چیست؟

فوتبال 7نفره ایران که تحت مدیریت فدراسیون جانبازان و معلولان قرار دارد، فعالیت خود را از سال 1379 آغاز کرده است.

از آنجا که ورزشکاران معلول کشورمان همچون سایر رشته ها ید طولانی در تبدیل محدودیت به فرصت دارند، در این حوزه نیز عملکرد قابل دفاعی داشته اند.  تیم 7نفره فوتبال ایران با وجود اینکه از لحاظ سابقه و تجربه، قدمت چندانی ندارد، اما با تعصب بازیکنان در میادین جهانی خوش درخشیده و پرچم کشورمان را در این رشته ورزشی در میادینی چون برزیل، انگلستان، چین و... به اهتزاز درآوردند.

گزارش زیر را در خصوص تاریخچه این فوتبال و بررسی وضعیت کنونی آن با هم می خوانیم.

 

 فرزندی خلف برای فوتبال جهان

یکی از فرزندان خلف فوتبال، به عنوان بازی جانبی در حوزه  معلولان جهان؛ فوتبال هفت نفره  است که در عرف بین الملل از آن به عنوان فوتبالCP

یاد می شود. این فوتبال در ایران نیز محبوبیت زیادی داشته و ایرانی ها از ره‌آورد حضور در مسابقات جهانی مدال های زیادی به دست آورده اند. اما علیرغم درخشش فوتبالیست های معلول ایرانی در چند سال اخیر، این تیم به اذعان کارشناسان و دست اندرکاران دچار بلاتکلیفی، سرگردانی و افت شدید بازیکنان شده است.

 

ورزشی جذاب برای معلولان

فوتبال معلولین یا CP از سال 1984 به صورت رسمی وارد مسابقات پارالمپیک  و دیگر میادین جهانی شده است. جامعه هدف این ورزش عمدتا افراد و ورزشکارانی بوده اند که دچار ضربات و آسیب های مغزی شده اند.  اندازه و متراژ زمین بازی و 7 نفره بودن هر تیم، از جمله تفاوت های موجود با فوتبال رسمی به شمار می رود.

حدف نابهنگام فوتبال 7نفره از پارالمپیک

مسابقات جهانی این رشته رسما از سال 1978 در ادینبورگ اسکاتلند آغاز و هر 4 سال یکبار نیز برگزار شده است اما پس از مسابقات 2016 به دلیل کاهش تیم های 7 نفره در سطح آسیا و جهان، 

این‌ رشته از بازیهای پارالمپیک کنار گذاشته شد. به عبارت بهتر از سال 2020 ورزش فوتبال هفت نفره در پارالمپیک حاضر نخواهد بود.

بازخوانی حضور ورزشکاران پارالمپیکی  ایران در میادین جهانی به وضوح نشانگر آن است که ورزشکاران ایرانی غالبا از محدودیت ها فرصت ساخته و پرچم ایران را به اهتزاز درآورده اند. این امر درباره فوتبال 7 نفره هم مصداق دارد طوری که تیم  ملی ایران در رقابت های بین المللی از جمله رقابت های پارالمپیک عناوین و مدال های ارزشمندی را کسب کرده است. کسب مدال نقره ریودوژانیرو، کسب مدال نقره در لندن، کسب مدال طلای بازیهای پاراآسیایی اینچئون و گوانگ ژو از جمله مدال های تیم 7نفره ایران در طی این سالها بوده است.

تعطیلی یکساله تیم ایران

اما طی یکسال گذشته که بازیکنان فوتبال هفت نفره از تمرینات اردویی و مسابقات دور بودند، دچار افت فنی و اضافه وزن شدیدی شدند که این امر نگرانی دست اندرکاران را در پی داشته است. دوری یکساله بازیکنان از اردوهای تمرینی و نبود مسابقات سبب شده تا بازیکنان تمرینات خود را جدی نگیرند و دچار اضافه وزن شوند.

بیژن ذوالفقارنسب رییس انجمن فوتبال هفت نفره در گفت و گو با ایسنا پیرامون مسائل فراروی این تیم، روایت جالبی را بیان می کند. او  در ارزیابی از وضعیت بازیکنان فوتبال هفت نفره در اولین اردوی استعدادیابی، معتقد است: با توجه به این که اکثر بازیکنان فوتبال هفت نفره دارای رنج سنی بالا هستند، برای تحقق جوانگرایی تیم ملی به جذب و تزریق نیروهای جوان نیاز داشتیم، بنابراین با برنامه استعدادیابی که 35نفر حضور داشتند علاوه بر انجام کلاس بندی پزشکی، نیروهای جوان و مستعدی برای تیم فوتبال هفت نفره شناسایی شدند که با سرمایه گذاری روی آنها می توانیم تیم خوبی را برای تیم ملی داشته باشیم.

نگرانی از اضافه وزن بازیکنان

 ابراز نگرانی از وضعیت بدنی بازیکنان تیم ملی فوتبال هفت نفره در اردوی استعدادیابی، دیگر نکته شاخص از اظهارات ذوالفقار نسب است. او می گوید: آن چه که در این اردو نگران کننده به نظر می رسید، اضافه وزن شدید بازیکنان تیم ملی فوتبال و عدم آمادگی آنها از نظر بدنی بود.

رییس انجمن فوتبال هفت نفره پیرامون این پرسش که چه برنامه ای برای تیم ملی فوتبال هفت نفره پیش بینی شده است؟ تصریح کرد: تا زمانی که مجوز برگزاری اردو صادر نشود، هیچ برنامه ای قابل اجرا نخواهد بود. 

بازیکنان انگیزه ای برای تمرین ندارند 

 بازیکنان فوتبال هفت نفره به دلیل نبود مسابقات انگیزه ای برای انجام تمرینات ندارند، حذف این رشته از بازیهای پارالمپیک و نبود مسابقات سبب شده تا بازیکنان فوتبال هفت نفره تمرینات خود را حتی به صورت انفرادی دنبال نکنند. البته ذوالفقار نسب در این باره می گوید: با توصیه های ارائه شده، امیدوارم در مرحله بعدی شاهد ارتقای عملکرد بازیکنان از نظر بدنی و فنی باشیم.

ابهام در بازگشت به مسابقات پارالمپیک

همان طور که اشاره شد، تیم های فوتبال 7 نفره از رقابت های پارالمپیک کنار گذاشته شدند و اطلاعات مستندی درباره چگونگی و زمان بازگشت آنها وجود ندارد. ذوالفقار نسب  در پاسخ به این سوال که آیا برای بازگشت دوباره این تیم به بازیهای پارالمپیک اقدام خاصی صورت گرفته است یا خیر، افزود: در این خصوص هنوز کار خاصی صورت نگرفته، اما ارتباطات خوبی با سایر کشورها در این زمینه ایجاد شده است. البته این ارتباطات زمانی نتیجه بخش خواهد بود که تیم فوتبال هفت نفره دوباره جایگاه خود را در سطح آسیا و جهان پیدا کرده و حضور فعالی داشته باشد.

ذوالفقار نسب بر این باور است که پس از حذف این تیم از بازیهای پارالمپیک و نبود مسابقات در افت جایگاه این تیم تاثیر زیادی داشت و منجر به آن شد تا در مسابقات جهانی اسپانیا در سال 2019 پنجم شود. 

بلاتکلیفی به روایت مربی استعدادیابی

 بلاتکلیفی و مشکلات این تیم به روایت مربی استعدادیاب تیم فوتبال هفت نفره نیز خواندنی است. الله مانی می گوید: طی یکسال و نیم گذشته نبود هیچ برنامه مسابقاتی و اردویی سبب بلاتکلیفی و رها شدن تیم فوتبال هفت نفره شده است، به طوری که در اولین مرحله استعدادیابی که با حضور 35 بازیکن برگزار شد، وضعیت ملی پوشان از نظر بدنی نگران کننده بود و شرایط خوبی نداشتند.

وی تاکید کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته و با حمایت فدراسیون جانبازان و معلولان تلاش بر این است که در دومین مرحله استعدادیابی که بهمن ماه برگزار می شود با شناسایی بازیکنان برتر دوباره این تیم را احیا و تیم ملی قدرتمندی را برای مسابقات آینده آماده کنیم.

الله مانی در خصوص برنامه های پیش بینی شده برای تیم فوتبال هفت نفره خاطرنشان کرد: با توجه به حضور این تیم در مسابقات جهانی پرتغال در مهر سال آینده هدف گذاری بر این است تا اردوهای این تیم را از اردیبهشت 1400 شروع کنیم و فوتبال هفت نفره را دوباره در جهان مطرح کنیم.

نتیجه گیری درباره عبور ار تنگناها

با توجه به آنچه که گذشت، به نظر می رسد با توجه به ظرفیت های موجود در ورزشکاران تیم فوتبال 7 نفره ایران، ارائه یک طرح نو و سیاست حمایت دولتی می تواند تیم مذکور را از تنگناهای کنونی عبور دهد هرچند که تیم مذکور بدون حضور در میادین جهانی نمی‌تواند توانمندی های خود را به جهانیان نشان دهد.

 به اعتقاد "الله مانی" این امر زمانی امکانپذیر خواهد بود که تعداد تیم های شرکت کننده در سطح آسیا گسترش پیدا کند تا با متقاعد کردن IPC شرایط حضور دوباره این رشته در پارالمپیک فراهم شود.

 

منبع: ایسنا

فوتبال ایران بازی   اخبار برگزیده
  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  

ایران خودرو و سایپا چقدر زیان دیدند؟آن‌طور که مدیران ارشد ایران‌خودرو ادعا می‌کنند و آن را در صورت‌های مالی خود منعکس کرده‌اند، این شرکت در تمام محصولات تولیدی خود با زیان مواجه بوده است. آبی‌های جاده‌مخصوص از ناحیه فروش 240 هزار و 830 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پژو بیش از 4هزار و 600 میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کیهان توهین به روحانی در رسانه ملی را توجیه کردکیهان با اشاره به توهین صورت گرفته از تلویزیون به رئیس جمهور نوشت: نکته قابل‌تأمل پاسخ به این سؤال است که چه کسی یا چه کسانی بسترساز بروز و ظهور چنین ادبیاتی بوده و هستند؟
اقتصادنیوز رسانه تلویزیون رئیس جمهور 

  

ظریف حرف آخرش را درباره مذاکره با آمریکا زددر تدوین سیاست های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم اما مجری همه این سیاست‌ها بودم
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ دموکراسی 

  

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید؟برای بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو سوال اصلی این است که با توجه به نوسان قیمت خودرو در روزهای اخیر آیا می توان انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشت؟ برخلاف فضاسازی دلالان خودرو در شبکه های مجازی و کانال های بدون شناسنامه و حتی تحلیل برخی کارشناسان مبنی بر رسیدن قیمت خودرو به کف، شواهد نشان می دهد که حباب قیمت خودرو هنوز جا برای تخلیه بیشتر دارد...
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

استیضاح ترامپ 20 بهمن برگزار می شودرهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که استیضاح دونالد ترامپ بیستم بهمن ماه جاری در این مجلس برگزار می شود.
۵۵ آنلاین استیضاح دونالد ترامپ ترامپ 

  

عربستان با آمریکا درباره توافق با ایران رایزنی می‌کندوزیر خارجه عربستان طی مصاحبه ‌ای با شبکه «العربیه» مدعی استقبال از صلح با ایران شد.
ایلنا عربستان ایران مصاحبه 

  

فوری و مهم / یارانه این افراد دو برابر می شودرئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند
مستقل‌آنلاین بودجه خودرو دولت 

  

توئیتر حساب کاربری رهبر ایران را مسدود کردتوئیتر حساب‌ کاربری سایت رهبر ایران را به دلیل "نقض قوانین" این شبکه اجتماعی مسدود کرد.
مملکت‌آنلاین توئیتر ایران دونالد ترامپ 

  

تتلو برای ریاست جمهوری 1400 اعلام آمادگی کرد + واکنش کاربرانامیر تتلو به تازگی در شبکه های اجتماعی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرد.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری ایران تبلیغات 

  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه و دلار به کجا رسید؟ (99/11/05)در نخستین روز هفته، دلار بین دو کانال جابه‌جا شد، امری که از سردرگمی قیمتی در بازار ارز خبر می‌داد.
گسترش قیمت فروشنده سود 

  

پیش‌ بینی قیمت دلار برای 1400تعیین تکلیف دولتی برای نرخ دلار، سال‌های متمادی است که بر لایحه بودجه سایه انداخته است و بازارها اما منتظر تصمیمات دولتی نمی‌مانند و به مبادلات خود با نرخی متفاوت از نرخ دولتی می‌پردازند.
گسترش قیمت دلار نرخ ارز 

  

واکسن‌های وارداتی را اول خود مسئولان بزنند و اگر عوارض نداشت به مردم توصیه کنند/ وارد موج جدید کرونا شویم؛ هموطنان زیادی را از دست خواهیم دادرئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بنا است واکسن کرونا به کشور وارد شود ابتدا مسئولان خودشان آن را استفاده کنند و اگر عوارضی نداشت به مردم توصیه کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور وزارت بهداشت 

  

بورس تهران به روزهای اوج خود بازمی گردد؟ + فیلمبازار سرمایه در یکی دو روز کاری اخیر برای معامله‌گران بسیار خوش رنگ شده است. رنگ سبز نقشه بازار همان چیزی است که خستگی هفته گذشته سهام‌داران را رفع می‌کند. اما این رنگ سبزی پایدار است و باید امیدوار باشیم؟ آیا نظری در خصوص این چرخش داریم؟
گسترش تهران سرمایه رنگ 

  

بوی بهبود در بورس/ عمر سبز پوشی بازار؟روز گذشته تابلوی بورس سبزپوش شد و دو رکورد مهم را ثبت کرد. آیا روند حرکت شاخص‌های بازار سهام صعودی باقی می‌ماند؟
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

دعوای 2 رئیس بر سر قیمت دلاراکوایران: اظهارات اخیر روحانی و قالیباف درباره نرخ دلار جنجالی شده است.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکنش نماینده خودروسازان به تعلیق افزایش فصلی قیمت خودروشورای رقابت در هفته گذشته دو تصمیم قیمتی را فعلا معلق کرد که شگفتی خودروسازان را به دنبال داشته است. یکی عقب نشینی از آزادسازی قیمت 18 خودرو کم تیراژ و جدید و دیگری فریز قیمت کارخانه خودرو و عدم افزایش قیمت برای سه ماه چهارم فصل زمستان بر مبنای تورم بخشی صنعت خودرو.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

افزایش مرگ و میرهای کرونایی در تهران / رشد ابتلا در کودکاناقتصادنیوز : فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با هشدار نسبت به کمرنگ شدن رعایت شیوه نامه های بهداشتی، از کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی در بیمارستان های استان در طول 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز مرگ کودکان تهران