آقای رئیسی به مجیز گویی اطرافیان توجه نکند

ایلنا نوشت: محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که عملکرد رئیسی در طول یک سال گذشته با توجه به شعارها چه طور تحلیل می‌شود و عملکرد کابینه او تا امروز به چه شکلی پیش رفته است، گفت: با توجه به آنکه سالگرد انتخاب آقای رئیسی را داشتیم و شروع دولت او … نوشته آقای رئیسی به مجیز گویی اطرافیان توجه نکند اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

آقای رئیسی به مجیز گویی اطرافیان توجه نکند

ایلنا نوشت: محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که عملکرد رئیسی در طول یک سال گذشته با توجه به شعارها چه طور تحلیل می‌شود و عملکرد کابینه او تا امروز به چه شکلی پیش رفته است، گفت: با توجه به آنکه سالگرد انتخاب آقای رئیسی را داشتیم و شروع دولت او از ابتدای شهریور ماه بود، از آن زمان 9 ماه گذشته و به نظر می‌رسد آقای رئیسی به دلیل القا و تحریک دیگران هنوز در فضای تبلیغات انتخاباتی است و همچنان فکر می‌کنند با حمله به دیگران، می‌توان فرار رو به جلو کرد. ایشان هنوز باور ندارد که حکم تنفیذ صادر و وزرای ایشان رای اعتماد گرفتند. در این مدت، برخی حوزه‌ها واقعا در ناکارآمدی مطلق به سر می‌برند یا به آن‌ها اصلا توجه ندارد و همچنان در فضای تبلیغاتی انتخابات سال 96 سیر می‌کنند.

وی افزود: تا زمانی که آقای رئیسی تن به واقعیت‌های جامعه ندهند، نمی‌شود برای ایشان موفقیتی رقم زد. هرچند اعتقاد دارم که دولت ایشان بدون دستاورد نیست اما شعارهای ایشان و عملکردهایی که از دولت ایشان نقل می‌کنند، با واقعیت منطبق نیست.

این فعال سیاسی مطرح کرد: به طور مثال، سخنگوی دولت که اطلاعات اقتصادی کمتری دارد می‌گوید رشد اقتصادی در سال گذشته به این شکل بوده است. اول آنکه 5 ماه آن مربوط به دولت قبل بوده و 5 ماه دیگر مربوط به دولت فعلی است و آماری که او ارائه می‌دهد، غلط است. به همین دلیل این اطلاعات را سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و یا وزارت اقتصاد می‌دهد. واقعیت آن است که کم سوادی هولناکی در دولت به ویژه در ارائه آمار و اطلاعات حاکم است.

مهاجری گفت: نکته بعدی اینکه دو ناکامی در دولت وجود دارد که عملا به جدا شدن دو نفر از دولت منجر شد. یکی مربوط به آقای عبدالملکی است که به نظرم فرد مهم‌تری بود که از دولت جدا شد و دوم مربوط به آقای محسن رضایی است. ایشان به عنوان معاون اقتصادی هیچ نقشی در دولت بازی نکرد و این نشان داد که دولت گفتمان اقتصادی منسجمی ندارد و یک ادبیات، سیاست و راهبرد منسجم بر دولت حاکم نیست.

وی در ادامه افزود: در موضوع حذف ارز 4200 تومانی، خیلی از اقتصادانان گفتند این کار را بکنید و مخالفتی با این موضوع وجود ندارد اما اینکه از حذف این طرح به عنوان حماسه ملی، شجاعت و پیروزی بزرگ تلقی کنیم، این شکلی نیست. این ارز مزایایی داشت که در شرایط اقتصاد بدون تحریم کاملا جواب می‌دهد اما در شرایط اقتصاد تحریمی حذف آن عملا راهی برای جبران کسری بودجه دولت بود که باعث افزایش تورم در جامعه شد. این کشور حدود سه سال گذشته به دلیل تحریم‌ها تورم 40 درصدی را پشت سر گذاشته و امروز موفق‌ترین کار دولت می‌توانست این باشد که تورم را در 40 درصد نگه دارد اما کارشناسان می‌گویند تورم به 60 درصد خواهد رسید و شاید تا آخر سال هم افزایش پیدا کند. به همین دلیل دولت در سیاست‌گذاری اقتصادی منسجم نبود و تیم اقتصادی دولت یکدست نیست.

محمد مهاجری در پاسخ به این سوال که تحلیل شما درباره تعامل دولت و مجلس با توجه به آنکه قبلا گمانه‌زنی‌هایی درباره استیضاح او در مجلس اتفاق افتاده بود و آیا تعامل میان دولت مجلس برقرار است یا خیر، گفت: مجلس یازدهم و دولت سیزدهم هردو مقتدر نیستند.  دولت و مجلس کاملا مشروع و در یک فرآیند کاملا قانونی شکل گرفتند. منتهی مجلس با حضور 40 درصدی و رئیس‌جمهور هم با مشارکت حدود 48 درصدی مردم انتخاب شدند. دولت و مجلس اقتدار ذاتی مردمی ندارند به ویژه مجلس که در خوش‌بینانه‌ترین حالت نماینده 10 تا 12 درصد واجدان شرایط کشور هستند.

وی افزود: به همین دلایل طبیعی است که مجلس فعلی نتواند مطالبات مردم را به طور کامل نمایندگی کند. اگر این مجلس در انتخاباتی که با حضور 70 تا 80 درصد مردم شرکت می‌کردند، شکل می‌گرفت، طبیعی بود که می‌توانست با دولت تعامل کند یا وارد چالش شود. متاسفانه کیفیت نمایندگان مجلس کیفیت برتری نیست و روندی که بررسی صلاحیت‌ها صورت گرفت باعث شد تا کیفیت مجلس به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. حالا ما با چنین دولت و مجلسی مواجه هستیم. وقتی اِشل توانمندی دولت و مجلس پایین است، سطح تعامل و چالش خیلی محلی از اعراب ندارد و هیچ کدام اهمیت چانه‌زنی پیدا نمی‌کنند.

مهاجری در ادامه تصریح کرد: با این همه فکر می‌کنم مجلس به دنبال نجات خود از دست دولت است. به هرحال بسیاری از نمایندگان مجلس که قرار است در انتخابات 1402 شرکت کنند، می‌خواهند به نحوی خود را از ناکارآمدی دولت جدا کنند. بنابراین دیدیم که وزیر صمت از مجلس کارت زرد گرفت و این احتمال وجود دارد که فاصله مجلس از دولت زیاد شود.

محمد مهاجری در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای آنکه دولت وضعیت بهتری نسبت به یک سال گذشته خود داشته باشد چیست، گفت: هنوز سه سال و سه ماه از عمر دولت باقی مانده است. آقای رئیسی می‌تواند از این زمان جوری استفاده کند که در این 9 ماه استفاده کرد. این 9 ماه بسیار پراشتباه بود و عده‌ای هستند که این 9 ماه را بزک می‌کنند اگر آقای رئیسی فریفته این بزک‌ها شود، چند سال دیگر وضعیت به همین شکل خواهد بود و فضای اقتصادی کشور از این بدتر خواهد شد.

وی افزود: بنابراین آقای رئیسی هیچ چاره‌ای ندارد جز آنکه به بدنه کارشناسی کشور که یک بدنه بسیار قدرتمندی است، مراجعه کند در آن صورت دولت از فقدان دانش که از آن برخوردار است نجات پیدا می‌کند. در حال حاضر اقتصادانان فراوانی هستند که راه دولت را قبول دارند اما کنار نشسته و کسی آن‌ها را از دانشگاه‌ها و اتاق فکر نخواسته است به همین دلیل دولت کمترین تعامل را با دانشگاهیان دارد.

مهاجری افزود: دولت ناگزیر است که جدی‌تر برخورد کند. دوم آنکه آقای رئیسی دست کم برای نجات خود و حیثیتش مجبور است تیم اقتصادی دولت را ترمیم اساسی کند. رئیس بانک مرکزی، وزیر صمت، وزیر جهاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، واقعا در شأن دولت انقلابی نیستند و بهتر است آقای رئیسی که خود اقتصاد نمی‌داند به سمت اقتصادانان کشور برود.

وی تصریح کرد: نکته سوم آن است که رئیسی برای وفاق ملی و اقناع نخبگان و مردم باید کاری انجام دهد. کاری که امروز به دست رسانه‌هایی مانند صدا و سیما، خبرگزاری دولت، رسانه‌های حامی دولت و افرادی که گرایش‌های جناحی سطحی دارند و نگاه آن‌ها کاملا بسته است افتاده و با این نگاه‌ها نمی‌شود وفاق ملی ایجاد کرد. اینکه شما هر روز از دولت قبل انتقاد کنید و به کسی که از شما خوشتان نمی‌آید بی‌احترامی کنید، جز آنکه دولت را به گوشه رینگ ببرد و همان 18 میلیونی که به آقای رئیسی رای دادند روز به روز پشیمان شوند سود دیگری ندارد بنابراین خود دولت باید برای وفاق ملی قدم بردارد.

انتهای پیام

برچسب هاابراهیم رئیسی دولت سیزدهم محمد مهاجری وزیر شعار

محمد مهاجری بانک مرکزی بازی   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

افت قیمت خودرو در بازار/ پژوپارس 372 میلیون تومان شدقیمت برخی از خودروها، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش همراه بوده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو 

  

بورس بازان بخوانند: رقیب جدید برای بازار بورسبا وجود چشم انداز مثبتی که بورس دارد، اما روند معاملات در این بازار به گونه ای نیست که سرمایه گذاران ترغیب به ادامه حضور در آن شوند و هر روز شاهد خروج بخشی از سرمایه حقیقی ها از بازار هستیم.
نامه نیوز بورس تهران خودرو درآمد 

  

نخستین عرضه املاک در بورس کالا در 1401بورس کالای ایران اعلام کرده که ملک تجاری متعلق به بانک ملت در بازار فرعی پذیرش شده است که نخستین عرضه املاک در سال جاری در بورس کالا است.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران بانک ملت 

  

قیمت سکه, نیم سکه و قیمت دلار متشکل یکشنبه 12 تیر 1401اقتصادنیوز: در بازار امروز قیمت سکه کاهش یافت و قیمت دلار متشکل اندکی رشد را تجربه کرد. .
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار در صرافی اعلام شد / 12 تیرقیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 12 تیر 1401تحلیل گران فنی باور دارند در صورت تثبیت دلار در بالای سقف کانال جدید ، قدرت نمایی خریداران ادامه خواهد یافت و اسکناس آمریکایی به سوی محدوده مقاومتی در کانال جدید حرکت خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اسکناس 

  

سود عجیب شکاف قیمت دلار آزاد و سهمیه‌ای+ جزئیاتاتفاق مهم بازار دلار آزاد در روز شنبه، فاصله بالای قیمت خرید و فروش بود. در حالی که قیمت فروش در میانه کانال 32 هزار تومان بود، قیمت خرید در کانال 31 انجام می‌شد.
نامه نیوز سود قیمت افزایش قیمت 

  

2 پیش بینی متفاوت از قیمت سکه / 12 تیراز نظر عده ای از سکه بازان در صورتی که نرخ دلار امروز به روند صعودی روز گذشته ادامه دهد و سکه در محدوده 15 میلیون و 800 هزار تومان ثبیت بدهد این امر می تواند زمینه ساز ورود سکه به کانال 16 میلیون تومان شود .
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت خودروهای سایپا 12 تیر 1401/ جدولقیمت خودروهای سایپا امروز 12 تیر 1401 در جدول زیر آمده است.
اقتصادنیوز قیمت سایپا جدول 

  

پشت پرده افزایش قیمت دلار /پیش بینی قیمت دلار 12 تیراقتصادنیوز: معامله گران معتقدند پس از بازگشت تیم مذاکره‌کننده ایرانی از دوحه نرخ دلار با جبران افت قیمت‌های هفته پیش خود به سطوح قیمتی پیش از مذاکرات برگشته است.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

سازمان بورس و سهام عدالت | سازمان بورس با سهام عدالت چه می‌کند؟دستیار رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت سه تصمیم جدید این سازمان در مورد سهام عدالت را تشریح کرد.
فردا سازمان خصوصی سازی پول خصوصی سازی 

  

تمرینات تیم نوجوانان اینروزها با جدیت در کمپ تیم های ملی دنبال می شود. این بازیکنان به دنبال صعود به مرحله نهایی جام ملت ها و انتخابی جام جهانی هستند.
ورزش۳ حسین عبدی جام جهانی نوجوانان 

  

پیش بینی جدید از قیمت سکه در بازاریکی از نشانه های احتیاط بازیگران سکه، کاهش حباب این فلز گران بها بود. فاصله ارزش ذاتی و قیمت بازاری فلز گران بهای داخلی در روز ابتدایی هفته به حدود 11 درصد رسید. حال آنکه در انتهای هفته بالای محدوده 13 درصدی قرار داشت.
گسترش قیمت افزایش قیمت رنگ 

  

هشدار درباره جهش های بعدی کرونا در کشور / پیک بعدی در راه است؟دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 با اشاره به روند افزایشی کرونا در کشور طی روزهای اخیر، گفت: دور از انتظار نیست که واریانت BA4 و BA5 به زودی در کشورمان غالب شود.
گسترش وزارت بهداشت دارو پژوهش