ایلنا   |  گوناگون  |  

معافیت از پرداخت فرانشیز تنها مزیت بیمه کارگران ساختمانی/ اصلاحات ماده 5 یکجانبه است/ مطالبات کارگران مهجور مانده است

این روزها کارگران ساختمانی با دشواری‌های بسیار می‌توانند حق بیمه خود را بپردازند، حالا به جای تسهیلگری، به سراغ اصلاحات یکجانبه رفته‌اند و فقط به دنبال افزایش درآمدهای سازمان تامین اجتماعی هستند.

معافیت از پرداخت فرانشیز تنها مزیت بیمه کارگران ساختمانی/ اصلاحات ماده 5 یکجانبه است/ مطالبات کارگران مهجور مانده است

این روزها کارگران ساختمانی با دشواری‌های بسیار می‌توانند حق بیمه خود را بپردازند، حالا به جای تسهیلگری، به سراغ اصلاحات یکجانبه رفته‌اند و فقط به دنبال افزایش درآمدهای سازمان تامین اجتماعی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از اعلام موافقت مجلس شورای اسلامی با اصلاحیه بیمه کارگران ساختمانی، جلسه‌ای روز (یکشبنه 23 آذرماه 99) در ارتباط با اصلاحیه ماده 5 قانون کارگران ساختمانی در کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد. پیش از این جلسه، سازمان تامین اجتماعی پیشنهاداتی درخصوص ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی به مجلس ارائه داده بود. حدود 830 هزار کارگر ساختمانی بیمه شده در کشور حضور دارند که با اصلاح ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی شرایط بیمه شدن 400 هزار کارگر ساختمانی در لیست انتظار فراهم می‌شود. 

ماده 5 به درآمدهای سازمان تامین اجتماعی برای تامین اعتبار بیمه کارگران ساختمانی برمی‌گردد؛ 7 درصد از حق بیمه را کارگر باید بپردازد، 20 درصد هم بایستی از محل پروانه‌های ساختمانی فراهم شود. ابتدا این 20 درصد براساس متراژ ساختمان گرفته می‌شد یعنی به ازای هر مترمربع، یک تا چهار درصدِ حداقل حقوق کارگری محاسبه می‌شد. در سال 93، اصلاحاتی صورت گرفت که بسیار مشکل‌ساز شد. برخی نمایندگان مجلس با آمارهای اشتباه، قانون را تغییر دادند و 20 درصد سهم کارفرما که براساس متراژ ساختمان بود، به درصدی از مبلغ پروانه‌های ساخت تبدیل شد. این درصد، مشکلات بسیاری به وجود آورد. 

مشکلات زیادی در راه بیمه کارگران ساختمانی قرار داشت. یکی دیگر از مشکلات، اعلام نشدن مبلغ واقعی پروانه ساخت از سوی شهرداری‌ها بود. به دلیل اینکه 15 درصد از مجموع عوارض پروانه ساختمان پرداخت سهم سازمان تامین اجتماعی بود، شهرداری‌ها تفسیر به مطلوب می‌کردند و اضافه بنا را جزو عوارض قلمداد نمی‌کردند. چنین مواردی موجب کسری بودجه شدید تامین اجتماعی شد. بنابراین، اصلاح این ماده، به یک ضرورت تبدیل شد. 

پس از اصلاح این ماده قانونی، روال کار تغییر کرد. بنابر اظهارات علی‌اصغر عنابستانی (رییس کمیته اشتغال و روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) که مسئولیت رسیدگی این موضوع را عهده داشت، سهم 20 درصدی کارفرما در بیمه کارگران ساختمانی مشخص و کارفرما باید 8 درصد از مزد هر کارگر به ازای ساخت هر متر از ساختمان با ضریب بین نیم تا 14 درصد را به عنوان سهم خود برای پرداخت حق بیمه کارگر ساختمانی پرداخت کند. 

اصلاح ماده 5 مسکوت مانده است

هادی ساداتی (نائب رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور) در ارتباط با مشکلات بیمه‌ای کارگران توضیح داد: زمانی که موضوع اصلاح ماده 5 در کمیسیون‌های مجلس مطرح شد، تامین اجتماعی، کارفرمایان و کارگران هرکدام ایده‌های خود را در کمیته‌ای تخصصی مطرح کردند. پس از مطرح شدن اصلاحیه در کمیسیون‌های مختلف مجلس، نگاه‌های یکجانبه بر علیه آن وجود داشت. به طور قطع و یقین، خواسته‌های گروه‌های کارگری در این اصلاحیه مدنظر قرار نگرفت و مهجور ماند. در حال حاضر، اصلاح ماده 5 متوقف شده است. اگرچه کلیات اصلاحیه در مرحله اول در کمیسیون اجتماعی رای آورد اما جزئیات آن اعلام نشده است. آنچه که مشخص است، اطلاع موثقی در ارتباط با این موضوع در دسترس نیست. 

به گفته این فعال کارگری، پیشروی جلسه به نفع کارگران نبوده و نمایندگان کارگری که در جلسه نهایی حضور داشته‌اند در اعتراض به تمصمیمات گرفته شده جلسه را ترک می‌کنند. 

نائب رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور تشریح کرد: سازمان تامین اجتماعی درنظر دارد تا به روال قبلی خود درخصوص کارگران صنعت ساختمان ادامه دهد. سازمان تامین اجتماعی تنها به دنبال تغییر منابع درآمدی خود است و هدف دیگری ندارد. آنچه از مباحث مطرح شده به نظر می‌رسد، عملکرد، دستورالعمل‌ها و قوانین کوچک‌ترین تغییری نخواهند کرد. 

ساداتی در ارتباط با منابع درآمدی سازمان توضیح داد: منابع درآمدی سازمان از محل بیمه کارگران ساختمانی به صورت مستقیم تامین می‌شود. اگر کسری بودجه سازمان تامین شود بازهم هیچ تغییری در نحوه ارئه خدمات برای کارگران ساختمانی حاصل نخواهد شد و هیچ خدماتی از سوی سازمان برای کارگران ساختمانی درنظر گرفته نشده و تمامی مولفه‌ها بر علیه شاغلان این صنف خواهد بود. تنها امتیازی که برای کارگران ساختمانی درنظر گرفته شده معافیت از پرداخت حق فرانشیز است. 

وی بیان کرد: محدودیت‌ها و نامهربانی‌ها علیه کارگران ساختمانی محدود نیست. غرامت ایام بیماری نیز به کارگران ساختمانی تعلق نمی‌گیرد. این موضوع به این معناست، اگر یک کارگر ساختمانی دچار بیماری شود، سازمان تامین اجتماعی هیچ تعهدی درقبال پرداخت غرامت ندارد. کارگران در صورتی می‌توانند از غرامت ایام بیماری استفاده کنند که کارفرما از بیمه مکمل برخوردار باشد و حادثه در حین کار اتفاق بیافتد. 

منابع درآمدی سازمان از محل بیمه کارگران ساختمانی، محدود نیست

نائب رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در جهت بهبود وضعیت کارگران توضیح داد: من در جلسه‌ای که با آقای قالیباف داشتم از او درخواست کردم تا با تحقیق و تفحص چگونگی عملکرد سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه کارگران ساختمانی را بررسی کنند. ما فعالان کارگری به دنبال پاسخ به این پرسش «منابع مادی سازمان که از محل دریافتی کارگران ساختمانی تامین می‌شود، در کدام راه صرف می‌شود؟» هستیم. 

وی بیان کرد: این نهاد اجتماعی محاسبات مختص به خود را دارد که به هیچ وجه مورد پذیرش ما نیست. محاسبات سازمان به تنهایی و به صورت یکجانبه ارائه شده است. به طور قطع و یقین، تمامی اظهارات سازمان درست نیست، فعالان کارگری و ذی‌نفعان سازمان نیز نظارت خود را ارائه می‌دهند که قابل احترام و درست است. بیمه‌شدگان بخشی از منابع مادی خود را به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز می‌کنند، این واریزی‌ها امانتی در نزد سازمان برای دوران بازنشستگی و بیماری است. 

ساداتی اظهار داشت: اگرچه منابع درآمدی سازمان از محل بیمه کارگران ساختمانی محدود نیست ولی مصارف بیمه کارگران ساختمان محدود است. اگر این منابع بازهم پاسخگوی تمام کارگران ساختمانی نیست ما به اصلاح ماده 5 کمک می‌کند. سازمان تامین اجتماعی نمی‌خواهد به تعهدات خود عمل نکند ولی به فکر افزایش منابع درآمدی خود است. هیچ گروه و قانونی، چنین موضوعی را قبول نخواهد کرد. 

درست است که تامین اجتماعی «سرمایه‌ی بین‌النسلیِ طبقه‌ی کارگر» است، اما باید کارگران سر پا باشند و بتوانند حق بیمه بپردازند تا سازمان هم امکان استمرار و برقراری جایگاه داشته باشد؛ امروز کارگران ساختمانی از غرامت ایام بیماری، از بیمه حداقلی و از مقرری زمان بیکاری محرومند و این محرومیت، خانواده‌های بسیاری را در کشور درگیر مشکلات عدیده کرده است؛ در این میان پرسشی مطرح می‌شود، آیا نمایندگان قرار به فکر این طبقه از گروه‌های کارگری است؟

گزارش: علی خسروجردی

سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی بیمه   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس