تسنیم   |  اجتماعی  |  

صف‌کشی وکلای بیکار در مقابل حقوق‌خوانده‌های بیکار + متن طومار

وکلایی که مدعی‌اند بنا بر عواملی همچون پذیرش بی‌رویه وکیل، اجباری نبودن وکالت و دادن پروانه به بازنشستگان بیکار مانده‌اند، در حرکتی مشابه با آنچه پبش از این حقوق‌خوانده‌های بیکار انجام دادخ بودند طوماری امضا و در مقابل آنها صف کشیدند.

صف‌کشی وکلای بیکار در مقابل حقوق‌خوانده‌های بیکار + متن طومار

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی تسنیم، نرخ بیکاری در بین حقوق خوانده‌های کشور 26 درصد است. تقریبا تمام مشاغل متصور برای حقوق خوانده‌ها دارای آزمون و ظرفیت پذیرشند، این مشاغل شامل وکالت، قضاوت، سردفتری اسناد رسمی و یا ازدواج و طلاق است؛ اشتغال در سمت کارشناس حقوقی در ادارات دولتی نیز علاوه بر داشتن آزمون از ظرفیتی بسیار محدودتر از دیگر مشاغل حقوقی برخوردار است، عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها هم که شرایطی خاص می‌طلبد و اغلب مشاغل حقوقی بخش خصوصی نیز به وکلای پروانه‌دار سپرده می‌شود.

شغل وکالت و قضاوت بیشترین جذب را از بین حقوق‌خوانده‌ها به خود اختصاص می‌دهند و شغل وکالت به دلایل متعددی در اولویت نخست عده قابل توجهی از حقوق‌خوانده‌ها قرار دارد؛ این دلیلی است برای اینکه تصمیمات کانون‌های وکلا برای جذب وکیل در کانون توجه حقوق‌خوانده‌ها قرار بگیرد.

ناتوانی کانون‌های وکلا در پاسخگویی به خیل عظیم بیکاران رشته حقوق، سبب شد این افراد که اغلب در پس آزمون وکالت مانده‌اند کمپینی تحت عنوان «حذف ظرفیت از آزمون وکالت» را تشکیل و طرحی را تحت عنوان «طرح جامع آموزش و آزمون وکالت» به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

عمده مخالفان این کمپین و طرح، کانون‌های وکلا و بخش اعظم جامعه وکالتند که معتقدند عده قابل توجهی از وکلای پروانه‌دار به دلیل اجباری نبودن وکالت در ایران، جذب بیش از نیاز وکیل و اعطای پروانه به بازنشستگان، با معضل بیکاری مواجهند و عده‌ای از آنها حتی نمی‌توانند از پس هزینه 800 هزار تومانی تمدید پروانه خود برآیند!!!

گویا این عده نیز بر آن شده‌اند تا به شیوه کمپین روبروی خود متوسل شده و با امضای طومار در مقابل حقوق‌خوانده‌های بیکار صف بکشند. 

حقوق‌خوانده‌های بیکار کانون‌های وکلا و وکلای شاغل و مخالف حذف ظرفیت از آزمون وکالت را به انحصارطلبی و در مقابل کانون‌ها نیز آنها را به عوام‌گرایی متهم می‌کنند و می‌گویند «نتیجه طرح حذف ظرفیت از آزمون وکالت، تبدیل حقوق‌خوانده‌های بیکار به وکلای بیکار، در خطر قرار دادن جان و مال و آبروی مردم و توسعه فساد در جامعه وکالت است.»

در ادامه، طوماری از 5 هزار وکیل را که مدعی‌اند دچار معضل بیکاری‌اند را مطالعه می‌کنید.

در متن این طومار آمده است:

روسای محترم قوه قضائیه و مقننه

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

 امضا کنندگان ذیل این طومار در رابطه با مشکلات معیشتی وکلا که حاصل  اشتباهات قانون‌گذاری و موازی‌کاری قوه قضائیه ونهادهای مربوطه است و در آن به اوضاع نابسامان خیل کثیری از وکلای جوان دادگستری توجه نشده و همچنین در اعتراض به بیکاری فراگیر در صنف وکالت که  می‌تواند یکی از عوامل مفسده برانگیز در امر قضا باشد به عرض می‌رسانیم:

از گذشته تاکنون جذب بی‌رویه وکیل که بدون نیازسنجی و توجه به عرضه و تقاضا صورت پذیرفته در کانون وکلای دادگستری و بعدها مرکز امور مشاوران قوه قضائیه موجب بروز بیکاری و مشکلات عدیده‌ای در بین وکلا علی‌الخصوص وکلای جوان شده است.

متاسفانه وضعیت وکلا در آمارها و تصمیمات اتخاذ شده همواره با اوضاع مالی حدود سه درصد از وکلای با سابقه مقایسه می‌شود که در زمان مساعدتری مشغول به این حرفه شده و کسب درآمد کرده‌اند. اما واقعیت این است که درصد عظیمی از وکلا در مضیقه مالی به سر می‌برند خصوصاً برخی وکلای جوان حتی در تامین هزینه تمدید پروانه خود ناتوانند و پرداخت هزینه‌های هنگفت به دادگستری، اداره امور مالیاتی، بیمه و ... مدتهاست ایشان را دچار عسر و حرج کرده است.

این وضعیت اسف بار زمینه بروز فساد را در حرفه‌ای که با دادگستری و جان و مال و عرض و ناموس مردم سر و کار دارد بسیار مساعد کرده است.

لذا از آن مقامات محترم استدعای رسیدگی شایسته داشته و درخواست می‌کنیم در خصوص پیشنهاداتی که در ادامه آمده است  توجه لازم را مبذول فرمایید

1- اصلاح مقررات وکالت تحت نظارت کانون‌های وکلا در راستای جلوگیری از پذیرش بی‌رویه و بدون نیازسنجی وکیل

2- منع برگزاری آزمون مرکز مشاوران قوه قضائیه

3- منع صدور پروانه وکالت بدون آزمون و بدون ظرفیت برای شاغلین و بازنشسته‌ها

4- الزامی شدن وکالت

5- جلوگیری از تصویب طرح‌های مخرب، منفعت‌طلبانه و غیرکارشناسی پیشنهادی توسط بخشی از اشخاص بازمانده از قبولی در آزمون وکالت خصوصاً موارد مربوط به بذل پروانه وکالت به خواص و صوری‌سازی آزمون

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، به نظر می‌رسد، حقوق‌دان‌هایی که با اتکا به دانش خود علی‌القاعده باید روابط بین اشخاص گوناگون را در مسیر عدالت قرار دهند و فصل دعوی کنند، اکنون در درون خانواده خود دچار دعوایی شده‌اند که طی آن یکدیگر را به عناوین مختلفی متهم می‌کنند. چاره این وضع، بررسی دقیق موضوع اختلافی در مراجع ذیصلاح و در رأس همه آنها مجلس شورای اسلامی است.

کانون وکلا آمار صدور پروانه وکالت برای بازنشستگان را اعلام می‌کنددستگیری 4 نفر در ارتباط با صدور پروانه جعلی وکالت در تهراننهایی شدن طرح «اصلاح موادی از قانون وکالت» در هفته آیندهدیوان عدالت اداری: اشتغال همزمان وکالت و سردفتری ازدواج و طلاق ممنوع استرئیس اسکودا:نهاد وکالت مشمول اصل 44 نمی‌شود/سالانه شکایات زیادی علیه وکلا دریافت می‌شودکانون وکلا و مرکز مشاوران قوه‌قضاییه از جزئیات طرح آموزش و پذبرش وکالت مطلع نیستندطرح جامع پذیرش آموزش وکالت اعلام وصول شدآزمون از حرفه وکالت باید برداشته شوددستگیری 4 نفر در ارتباط با صدور پروانه جعلی وکالت در تهرانرفع مشکل ایثارگران در کارت آزمون کارآموزی وکالتکانون وکلا یا سازمان ثبت اسناد؛ پاسخگوی تخلف احتمالی کارمند سابق مجلس کیست؟رئیس کانون وکلا: استقلال وکلا در سال‌های گذشته محدود شده استپاسخ ثبت شرکت‌ها به کانون وکلا درباره موسسات حقوقیکانون وکلا نیاز به اصلاح دارد

انتهای پیام/

بیکاری درآمد خبرنگار   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

اهل شاخه: باخت چیزی از ارزش ما کم نکرد / هدف ما با مهاجری والاستبازیکن تیم ماشین سازی می گوید مهاجری مربی بسیار بزرگ و شناخته شده ای است، هدف ما با او هدف والایی است و انشالله که با او بالای جدول باشیم.
ایلنا بازی ورزشگاه جدول 

  

دو مهاجم مشترکا ارزشمندترین مهاجمان دنیای فوتبال از دید نرانسفرمارکت لقب گرفتند.
نود فوتبال 

  

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریالرئیس انجمن بلاک‌چین ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال، محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند و نیازمند صیانت استمراغه- ایرنا- عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های انقلابی و اسلامی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی، دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند بوده و نیازمند صیانت است.
ایرنا رهبر انقلاب خانواده پوشش 

  

پیگیر بومی‌سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صادرات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مطرح شدمعاون وزیر صنعت تاکید کرد:‌ قطعا صنایع کشور باید قانون کشور و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی را رعایت کنند.
ایلنا دولت فولاد صنعت فولاد 

  

هدف سمپوزیوم کیش، بومی‌سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده استمدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر برای بانک مرکزی نیز اثبات شده است که فولادسازان ارز صادراتی را در داخل کشور ارائه کرده‌اند و اگر مقداری از ارز هم وارد نشده به دلیل مصرفی ارزی شرکت‌های فولادی است.
ایلنا جزیره کیش تولید فولاد 

  

توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور توضیحاتی درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98 ارائه کرده است.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

کشف ارز خارجی در مرز بازرگانفرمانده هنگ مرزی ماکو گفت: با تلاش ماموران مستقر در گمرک بازرگان ارز قاچاق به ارزش یک میلیارد و 130
خبرفوری ارز خودرو گمرک