مهر   |  علمی  |  

محققان سیگنالهای مافوق قوی فرازمینی را به دام انداختند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، جهان فقط به مقدار 4 درصد از اتم های معمولی و مولکول های آشنا تشکیل شده است. 96 درصد بقیه از موادی تشکیل شده است که ما نمی توانیم ببینیم و به سختی قابل درک هستند. این بخش از جهان را «ماتریس»، مواد و انرژی ناآشنا و یا «سیاه» می نامند. این موضوع در قالب همکاری های بین المللی در آزمایش های بزرگی مانند IceCube (رصدخانه نوترینوی آیس کیوب در قطب…

محققان سیگنالهای مافوق قوی فرازمینی را به دام انداختند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، جهان فقط به مقدار 4 درصد از اتم های معمولی و مولکول های آشنا تشکیل شده است. 96 درصد بقیه از موادی تشکیل شده است که ما نمی توانیم ببینیم و به سختی قابل درک هستند. این بخش از جهان را «ماتریس»، مواد و انرژی ناآشنا و یا «سیاه» می نامند.

این موضوع در قالب همکاری های بین المللی در آزمایش های بزرگی مانند IceCube (رصدخانه نوترینوی آیس کیوب در قطب جنوب) که پرتوهای «گاما» با انرژی فوق العاده بالا را به دام می اندازد، مطالعه می شود.

این سیگنال ها از اجسام ماورای زمینی ناآشنا پخش می شوند و اطلاعات فوق العاده بی نظیری در اختیار علم می گذارند. به عقیده دانشمندان، مطالعه «نوترینوهای اَبرانرژتیک»، درک تاریخ شکل گیری گیتی و وضعیت کنونی و آینده آن را ممکن خواهد ساخت.

محققان دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای روسیه «می فی»، دانشگاه «پاریس-دیدرو» فرانسه، دانشگاه علم و فن نروژ و دانشگاه ژنو سوئیس با مطالعه داده های تلسکوپ گاما، جزئیات جدیدی در پرتوهای گاما کشف کردند.

دمیتری سمیکوز Dmitry Semikoz پروفسور دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای «می فی» روسیه یکی از نویسندگان این کار تحقیقی است که در مجله «فیزیکال ریویو دی» منتشر شده است. وی در این باره گفت: «در زمان انرژی بالای 300 مِگ»سیگنال هایی که منابع آن ها فرازمینی است به دلیل بلعیده شدن پرتوهای گاما در فضای بین کهکشانی ضعیف می شوند. در عین حال در فاصله بین کهکشان ها، پرتوهای گاما عملا به همان شکل اولیه باقی می ماند و «بلعیده » نمی شوند. بدین ترتیب جزء جدید، باید منبعی در کهکشان ما داشته باشد».

به گفته وی، طیف «جزء جدید» با جریان های نیرومند غیرعادی نوترینو که توسط «آیس کیوب» کشف شد سازگار است. از آنجا که نوترینو همیشه همراه با پرتو گامایی تولید می شود که طیف مشابهی دارد، دانشمندان حدس می زنند که منشأ هر دو طیف یکی باشد.

پروفسور سمیکوز در ادامه گفت: «در اینجا، ما دو مدل را پیشنهاد کردیم که توضیحی است در رابطه با تمام داده های دریافتی از رصدخانه نوترینوی آیس کیوب.

- نوترینو و پرتو گاما در آن قسمت کهکشان تولید شده است که به زمین نزدیک تر است. این اتفاق به دلیل تعامل پرتوهای فضایی رخ داده است.

- پرتو گاما و نوترینو در نتیجه فروپاشی «ماده سیاه» در کهکشان ما ظاهر شده اند».

اینکه کدام یک از این مدل ها صحیح است، باید طی تحقیقات آینده و با کمک سیگنال های نامنظم مشخص شود. اگر منشاء آن فروپاشی ماده سیاه باشد، اهمیت این تحقیق فوق العاده زیاد خواهد بود. ولی حتی اگر این اتفاق در نزدیکی یکی از منابع آستروفیزیکی رخ داده باشد، اولین شانس کشف منبع پرتو فضایی برای ما به حساب خواهد آمد که توسط نوترینو و پرتو گامایِ تحت نظارت تولید شده است.

هم اکنون در روسیه در بستر دریاچه بایکال در حال ساخت تلسکوپ زیر آبی Gigaton Water Detector به حجم یک کیلومتر مکعب هستند. قرار است در سال 2020 دقت کار تلسکوپ بایکال از نظر دقت آزمایش ها به تلسکوپ «آیس کیوب» برسد. امکان و امتیازات تلسکوپ بایکال برای نظارت بر بخش مرکزی کهکشان بهتر از «آیس کیوب» است، زیرا در نیمکره شمالی قرار دارد. در حالیکه محققان نوترینو در قطب، عملا از آن سوی زمین به مطالعه و نظارت پرتو ها می پردازند.

فرانسه اتم سوئیس   اخبار برگزیده
  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  اخبار داغ
  

کاهش 14 درصدی ارزش سهام کاترپیلارتهران-ایرنا- شرکت آمریکایی سازنده ماشین‌آلات سنگین معدن‌کاری و راه‌سازی «کاترپیلار» با کاهش 14 درصدی ارزش سهام در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت 98) در سطح بازارهای جهانی روبرو شد.
ایرنا سهام تهران ایرنا 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز 

  

خودکفایی ایران در طراحی و ساخت مخازن گاز مایع/ صرفه‌جویی ارزی 7 میلیون یوروییسازندگان ایرانی موفق به صرفه‌جویی 7 میلیون یورویی در ساخت هر یک از مخازن استراتژیک ذخیره گاز مایع در پروژه‌های میدان مشترک پارس جنوبی نسبت به مشابه خارجی این مخازن شده‌اند.
تسنیم ایران عسلویه اقتصاد مقاومتی 

  

سامانه تسهیلات ارزی دانشجویان علوم پزشکی فعال شدتهران- ایرنا- سامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور فعال شد.
ایرنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی تهران 

  

جزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای ارز صادرات+تصویرجزئیات بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی اعلام شد.
تسنیم بانک مرکزی بانک ارز 

  

سامانه تسهیلات ارزی برای دانشجویان علوم پزشکی باز شدسامانه تسهیلات ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دانشجویان علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور باز شد.
برنا تسهیلات ارزی آموزش پزشکی وزارت بهداشت 

  

شهروندان از اموال با ارزش خود در مقابل سرقت بیشتر محافظت کنندسنندج - ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: شهروندان با هزینه های کمی می توانند محافظت بیشتری از منازل و خودرو و اموال با ارزش خود در مقابل سرقت داشته باشند.
ایرنا بانک خودرو سرقت 

  

24 برنامه سازگاری با کم آبی در اصفهان تصویب شداصفهان - ایرنا - 24 برنامه سازگاری با کم آبی تا افق زمانی سال 1404 روز سه شنبه دراستان اصفهان تصویب شد.
ایرنا استان اصفهان اصفهان ایرنا