پیام نوروزی پروفسور علی‌اکبر جلالی به جوانان و دانشجویان عزیز و گرامی

پیام نوروزی پروفسور علی‌اکبر جلالی به جوانان و دانشجویان عزیز و گرامی فرا رسیدن سال جدید (1402) و نوروز باستانی را خدمت شما عزیزان تبریک عرض کرده و برایتان آرزوی سلامتی و سعادت دارم...

پیام نوروزی پروفسور علی‌اکبر جلالی به جوانان و دانشجویان عزیز و گرامی

پیام نوروزی پروفسور علی‌اکبر جلالی به جوانان و دانشجویان عزیز و گرامی

 

فرا رسیدن سال جدید (1402) و نوروز باستانی را خدمت شما عزیزان تبریک عرض کرده و برایتان آرزوی سلامتی و سعادت دارم. 

از آنجائیکه، زندگی بشر همواره دستخوش تغییر و تحول بوده و این وضعیت همواره ادامه خواهد داشت، افرادی که بتوانند از فرصت هایی همانند تغییر سال استفاده نمایند و آن را مانند خروج از زمستان سرد به بهار دلپذیر و زیبا ببینند و باور داشته باشند که در زندگی روزمره نیز می توان چنین بهاری بوجود آورد مفهوم تحول حاصل از تغییر سال را درک کرده اند… در غیـر این صورت تغییر سال تاثیری در زندگی نخواهد داشت و فرصتی برای تحول و ارتقاء زندگی ما نخواهد بود. 

به عنوان یک فرد علاقمند به مطالعه و پژوهش و دارای تجربه 40 ساله دانشگاهی چند توصیه به خودم و جوانان، به ویژه به دانشجویان عزیز دارم تا برای آینده‌ای موفق در چشم‌انداز فناوری های نوظهور که به سرعت در حال تغییر ساختار جهان سنتی به جهانی نوین است آماده شوند.

• از تغییر و تحول نترسیم، کنجکاو باشیم، تغییر را در آغوش بگیریم، ذهنی باز داشته، انعطاف پذیر بوده و همواره آماده پذیرش شرایط جدید حاصل از تحولات ملی و بین المللی باشیم تا بتوانیم از فرصت هایی که فناوری های نوظهور در جهان برای بشر فراهم کرده است بهره مند شویم و زندگی با کیفیتی را تجربه نماییم. 

• بدانیم که پیشرفت های سریع فناوری های نوظهور، به ویژه هوش مصنوعی، می تواند فرصت های جدیدی ایجاد کرده و روش کار و زندگی ما را تغییر دهد، لذا حضور موثری در شبکه های اجتماعی داشته باشیم و فقط مصرف کننده اطلاعات و داده های دیگران نباشیم، بلکه در تولید، توزیع و استفاده از داده ها نقش موثر داشته باشیم تا فناوریهای کاربردی هوش مصنوعی مانند ChatGPT و Bing و امثال آن که بدون تبعض هر داده ای را در اختیار همه قرار می دهند قادر به تاثیرگذاری افکار و اندیشه های ما به دیگران نیز باشند. 

• در حالی که از هم اکنون ارزش داده به عنوان بالاترین ثروت بشر امروز و عامل حاکمیت بلاکچینی و تسلط قدرتهای بزرگ از یک سویی و ارتقاء زندگی بشر از سویی دیگر شده است، به دلیل نداشتن داده های ارزشمند و جهان پسند، سیاست محدود سازی دسترسی به اطلاعات جهانی را در پیش گرفته ایم که عاقبت خوبی ندارد. لذا باید نقش موثرتری در تولید محتوی و تاثیر گذاری در فضای مجازی با انتشار داده و سرمایه گذاری در آن داشته باشیم. 

• حس کنجکاوی و اشتیاق به یادگیری را در خود پرورش دهیم. موضوعات مختلف را کاوش کنیم، در دوره های آنلاین شرکت کنیم و در نشست ها و کارگاه های آنلاین شرکت نماییم تا دانش و مهارت های خود را گسترش دهیم و حتما علاوه بر کسب یک مدرک معتبر دانشگاهی، مسلط به یک حرفه‏ با ربط یا بی ربط با مدرک دانشگاهی خود در حد کارشناس عملی باشیم.

• بر توسعه مهارت های اصلی مانند تفکر انتقادی، حل مسئله، ارتباط و همکاری تمرکز کنیم، مطمئن باشیم این مهارت ها در هر زمینه ای که انتخاب شوند برای زندگی در عصر حاضر و در آینده ضروری خواهند بود.

• در رویدادها، کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی مرتبط با زمینه های حرفه ای و تخصصی مورد علاقه خود شرکت کنیم و با متخصصان، مربیان و همتایان خود ارتباط برقرار نماییم تا شبکه خود را بسازیم و از تجربیات آنها بیاموزیم.

• بشدت به دنبال کسب تجربه عملی باشیدم و به دنبال دوره های کارآموزی، برنامه های همکاری یا فرصت های تحقیقاتی باشیم که به ما امکان می دهد در زمینه مورد علاقه خود تجربه عملی کسب کنیم. تجربه عملی امروزه می تواند از مدرک دانشگاهی ممتاز برایمان موثرتر باشد و به ما کمک کند در هنگام درخواست شغل متمایز شویم.

• نهایتا تلاش کنیم ضمن حفظ آداب، رسوم و اخلاق انسانی، هویت ایرانی بودن خود را حفظ نماییم، نمونه ای موفق از یک انسان خوب و یک نشان موثر در جامعه بوده و الگویی برای سایر جوامع قرار بگیریم.

در آستانه تحویل سال نو، از خدواند بزرگ که تغییر دهنده دلها ،دیده‏ ها، مدبر شب و روز، گرداننده سال و تحولات است، بخواهیم که حال ما را به نیکوترین حال بگرداند و همه ما را عاقبت به خیر نموده، فرصت زندگی آرام، با کیفیت و در شان یک انسان را به ما عطا نماید..

پروفسور علی اکبر جلالی - 25 اسفند 1401 - مریلند

بهار جوانان فناوری   اخبار برگزیده
  

مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان استرئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در سفر به کرمان گفت: ترک تحصیل دانش آموزان چالشی جدی است که مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از آن است.
ایلنا روابط عمومی بازی غنی سازی 

  

نشست صمیمی معلمان درس پژوهنده قم با استاد دانشگاه ژاپننشست صمیمی علمی معلمان فعال در عرصه درس‌پژوهی با محمدرضا سرکار آرانی استاد دانشگاه ناگویای ژاپن در تالار آموزش و فرهنگ خانه معلم قم برگزار شد.
ایلنا قم استان قم زبان فارسی 

  

تسلیت قالیباف به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هارئیس مجلس شورای اسلامی در گذشت والده رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مادر شهیدان والا مقام را تسلیت گفت.
فردا مجلس شورای اسلامی خانواده 

  

برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی تجمعاتنایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مجلس طرحی 20 ماده ای را با نگاه اطلاع‌محور برای برگزاری تجمعات مردمی آماده کرده است اما در انتظار ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم که با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک لایحه با قید فوریت در مجلس به تصویب برسد.
فردا دولت مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

عیدانه رئیسی برای افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیماده 111 تاکید دارد که افزایش حداقل مستمری «نباید» از افزایش حداقل مزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر باشد.
مثلث هیئت دولت دولت سازمان تامین اجتماعی 

  

واکنش معنادار رئیس هیئت فوتبال تهران به حکم برکناری!رئیس هیئت فوتبال استان تهران در خصوص برکناری‌اش از این هیئت توضیحاتی ارائه داد.
خانه فوتبال فوتبال فدراسیون فوتبال تهران 

  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شد؟یک کانال تلگرامی مدعی شد که نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.
اعتماد دلار تهران 

  

اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1036 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 29 نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آیا دولت در افزایش قیمت دلار نقش دارد؟یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟ پاسخ به این پرسش را در این گزارش بخوانید.
گسترش دولت صادرات نفت درآمد 

  

نرخ انواع سکه و ارز/ قیمت سکه تمام بهار آزادی ثابت ماندقیمت سکه تمام بهار آزادی در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، بدون تغییر نسبت به دیروز معامله شد.
اعتماد ارز قیمت بهار 

  

آمار کرونا اوج گرفت/ 1036 بیمار جدید و 29 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 7 فروردین ماه 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1036 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 488 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 586 هزار و 458 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 29 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 249 رسید. تا…
مهر خبرنگار ماه 

  

اقتصادنیوز: در سال 1401 و در آبان بزرگ‌ترین معامه تاریخ بورس تهران رقم خورد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

قیمت سکه در بازار امروز کولاک کرد | قیمت سکه امروز چند؟قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز هفتم فروردین 1402، 31 میلیون 200 هزار تومان است.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

روز‌های خوب بورس ادامه دارد؛ افزایش 10 هزار واحدی شاخصشاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 10 هزار و 430 واحد همراه شد.
صراط بورس تهران شاخص تهران 

  

اقتصادنیوز: امروز نماد وکغدیر بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تقاضای بازار را داشت.
اقتصادنیوز سهام 

  

شروع سبز بورس سال در مرز 2 میلیون واحدیشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.
گسترش شاخص سرمایه گاز 

  

سکه 200 هزار تومان گران شد | سکه امامی در کانال 31 میلیونی | قیمت سکه و طلا 7 فروردینسکه امامی امروز دوشنبه در سومین روز کاری سال 1402 (تا لحظه تنظیم گزارش) به 31 میلیون و 200 هزار تومان رسید.
فردا سکه و طلا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت دلار بی تغییر ماند | قیمت دلار در بازار امروزقیمت دلار و یورو مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه 7 فروردین ماه به نرخ 40 هزار و 200 تومان اعلام شد که از شنبه بدون تغییر اعلام شد.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عیدی ایران خودرو برای مشتریان دناپلاس | تحویل دنا پلاس‌های بورسی بزودیایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از صدور فاکتور 95 درصد از خودروهای فروش رفته در بورس کالا خبر داد و بر ایفای مانده تعهدات محصول دناپلاس در فروردین ماه سال 1402 تاکید کرد‌.
فردا ایران خودرو ایران خودرو