گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌ها

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 4 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر 13200 تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده 13000 تا 13100 تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز 4...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌ها

به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، بازار ارز بی‌توجه به تحریم‌های جدید آمریکا روی مدار کم‌شیب نزولی حرکت کرد و بازار طلا بدون تاثیرپذیری از قیمت اونس جهانی با کاهش نرخ سکه و ثبات نسبی قیمت طلای آبشده مواجه شد.

بررسی نوسانات بازار ارز نشان می دهد که دلار طی 12 روز گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرده است و در بازه مشخص 13 تا 13 هزار و 700 تومانی نوسان کرده است. در روزهای اخیر میزان نوسانات حتی محدودتر شده است و در 7 روز اخیر قیمت دلار تغییر بالای 200 تومان را طی روز تجربه نکرده است.

حرکت بازار برخلاف جهت انتظارات

به گفته کارشناسان بازار، کمبود تقاضا در بازار و قدرت نمایی عرضه بازارساز به اندازه‌ای است که نوسان گیران برخلاف گذشته، توان جوسازی پیرامون وقایع سیاسی و تغییرات قیمتی را نداشتند. این در حالی بود که برخی نوسان گیران انتظار داشتند تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا که دوشنبه اعلام شد، قیمت دلار در روز سه شنبه با نوسانات زیاد افزایشی مواجه شود.

شماری از فعالان نیز عنوان می کردند، معامله گران پس از تحریم های آمریکا برخلاف انتظار فروش های خود را افزایش دادند و همین موضوع موجب شد که قیمت روز سه شنبه با گپ منفی نسبت به روز دوشنبه باز شود. بر این اساس معامله گران تصور می کردند، به دلیل اعلام آمریکا، بازارساز در روز سه شنبه میزان عرضه خود را افزایش خواهد داد؛ به همین دلیل آن ها پیش از شروع به کار بازار خود اقدام به فروش کردند.

هرچند برای پذیرفتن این دیدگاه لازم است باور داشته باشیم که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، چرا که اگر میزان تقاضا در بازار بالا بود، می‌توانست در برابر عرضه بازارساز ایستادگی کند و در این شرایط، ورود تقاضای نوسان گیران می توانست توان بیشتری را برای ورود قیمت به سطوح بالاتر ایجاد کند.

روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران

می توان گفت نوسان گیران از آن جا که باور داشتند در شرایط فعلی تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد، تصمیم گرفتند که به جای مقابله با عرضه بازارساز خود رفتار متمایزی را در پیش بگیرند و با فروش ارز زمینه را برای ورود قیمت به سطوح پایین تر فراهم کنند.

به طور کلی در روزهای اخیر نوسان گیران بیشتر از آنکه به دنبال سفته بازی باشند، قصد دارند از رفت و برگشت قیمتی در دامنه محدوده کسب سود کنند؛ با این حال، به دلیل محدود شدن تغییرات قیمتی، بخش زیادی از معامله گران تمایلی برای ورود به بازار ندارند. روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران دلار در صورتی که بیشتر ادامه پیدا کند، می تواند زمینه ساز خروج بیشتر آن ها از بازار شود و به ثبات بیشتر بازار کمک کند.

این در حالی است که بخشی از معامله گران معقتقدند در صورتی که توان عرضه بازارساز پایین بیاید، قیمت می تواند بار دیگر با شیب های بیشتر افزایشی شود. این دسته باور دارند در صورتی که کاهش درآمدهای نفتی ادامه پیدا کند و جایگزینی پیدا نکند، طی ماه های پیش رو مدیریت نوسانات دشوارتر خواهد شد.

قیمت انواع سکه و طلا

عصر امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید (با افت 40 هزار تومانی نسبت به دیروز با نرخ 4 میلیون و 675 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) با 30 هزار تومان کاهش با نرخ 4 میلیون و 500 هزار تومان به فروش رسید.

نرخ‌های لحظه‌ای: قیمت سکه طرح جدید | قیمت سکه طرح قدیم قیمت نیم‌سکه | قیمت ربع‌سکه | قیمت سکه گرمی

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه، 2 میلیون و 450 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 570 هزار تومان و سکه‌گرمی با 40 هزار تومان افزایش یک میلیون و 20 هزار تومان اعلام شد.

از سوی دیگر قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران عصر امروز به یک میلیون و 909 هزار تومان رسید که تغییر چندانی نسبت به نرخ نهایی دیروز نداشته است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار عصر امروز حدود 440 هزار تومان شده است.

نرخ‌های لحظه‌ای: قیمت اونس طلای جهانی | قیمت مثقال طلای آبشده قیمت گرم طلای 18 عیار | قیمت گرم طلای 24 عیار

قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه 4 تیرماه نرخ رسمی خرید و فروش دلار طبق اعلام صرافی ملی با 100 تومان کاهش به رقم 13000 تومان برای خرید و 13100 تومان برای فروش رسید. همچنین قیمت خرید یورو با همین میزان کاهش 14900 تومان و قیمت فروش یورو 15000 تومان اعلام شد.

از سوی دیگر در بازار آزاد پایتخت شاخص ارزی با عقب‌نشینی از محدوده 13300 تومانی به محدوده 13200 تومانی راه یافت و در مقاطعی به 13170 تومان نیز رسید. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 7.30 عصر) دلار آزاد 13200 تا 13220 تومان معامله شد.

نرخ‌های لحظه‌ای و نمودار تغییرات قیمت‌ها: نرخ رسمی دلار  | نرخ رسمی یورو | نرخ رسمی پوند انگلیس قیمت دلار آزاد | قیمت دلار هرات | قیمت حواله درهم امارات

عصر امروز دلار هرات در بازار مرزی 13100 تا 13110 تومان خرید و فروش شد، و قیمت حواله درهم امارات به رقم 3600 تومان رسید ( کاهش 40 تومانی نسبت به نرخ پایانی دیروز).

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

 

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.270

13.170

دلار صرافی ملی

13.150

13.000

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

15.050

14.900

پوند انگلیس

(صرافی بانکی)

17.100

16.850

نرخ حواله درهم امارات

3.610

3.595

سکه امامی

(طرح جدید)

4.715.000

4.675.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.500.000

نیم‌سکه

2.450.000

ربع سکه

1.570.000

سکه گرمی

1.020.000

مثقال طلای آب‌شده 17 عیار

1.911.000

1.894.000

انس طلای جهانی (دلار)

1.438

1.418

گرم طلای 18 عیار

441.400

437.300

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا   اخبار برگزیده
  

جزئیات جدید از دستگیری روح‌الله زم و رهگیری سرپل‌های داخلی آن​فارس نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کار برخورد با شبکه آمدنیوز با دستگیری روح‌الله زم تمام نشده و سرپل‌های این شبکه در داخل کشور باید پاسخگوی اعمال خائنانه خود باشند.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جاسوسی 

  

اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به رفتار سخیف تماشاگران بحرینسخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال اعتراض خود را بابت رفتار سخیف برخی از تماشاگران بحرینی به AFC و FIFA ارسال کرد.
مستقل‌آنلاین کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

از طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در مدارس، برداشت نادرستی شد/ چه اشکالی دارد زبان روسی استان‌های شمالی آموزش داده شودیک نماینده مجلس گفت: هدف از طرح حذف زبان انگلیسی از آموزش مدارس رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی است، انگلیسی یک زبان بین‌المللی است کسی نمی‌تواند آن را حذف کند، اما گفتیم که در انحصار نباشد.
ایلنا انحصار روسیه آموزش 

  

علت حذف برخی قطعات از خودروهای صفر کیلومتردبیر انجمن خودروسازان در خصوص حذف برخی از قطعات در خودروهای صفر از جمله کروز کنترل، دیسک و تعدادی دیگری از قطعات به ارائه توضیحاتی پرداخت.
خودروتک خودروسازان قطعه سازان خودرو 

  

تحلیلگر برجسته عرب: عامل حمله به نفتکش ایرانی از کاهش تنش میان تهران و ریاض می‌ترسدبررسی تحولات منطقه در چند ماه اخیر نشان می‌دهد که دست‌هایی پشت پرده با بحران آفرینی سعی در جلوگیری از عادی‌سازی روابط ایران با کشورهای منطقه دارند.
مثلث عربستان امارات متحده عربی ایران و عربستان 

  

در بازار خودرو چه می گذرد؟ / 4 سناریو موثر بر قیمت خودروبازار خودرو اگر با 4 سناریو روبه‌رو نشود، قیمت‌های فعلی را حفظ خواهد کرد و حتی با عرضه بیشتر کاهش قیمت خودرو نیز دور از دسترس نیست. بنابراین در صورت ثبات قیمت‌ها، لزومی ندارد که مردم در صورت نداشتن بودجه کافی سراغ بازار خودرو بروند و از سویی در این شرایط توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با هدف کسب سود وارد این بازار پر زرق و برق نشوند.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

یک کارشناس مسائل روسیه با اشاره به سفر اخیر پوتین به عربستان و تلاش این کشور برای نزدیکی هر چه بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار کرد: واقعیت این است که مسکو به دنبال این است که متحدان سنتی آمریکا در حاشیه خلیج فارس را از واشنگتن دور کند. سیاستی که به نظر می‌رسد موفقیت در آن سخت و یا غیرممکن خواهد بود.
نامه نیوز عربستان ایران و عربستان روسیه 

  

خاطره تورم 40درصدی پس از 24 سال زنده شد/ دولت روحانی رکورد هاشمی را می‌شکند؟
نامه نیوز بنزین تورم دولت 

  

مجازات شدیم/ داور پنالتی ایران را نگرفت/ موقعیت های زیادی داشتیمسرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیمش در دیدار با بحرین موقعیت های زیادی برای گلزنی داشت گفت: داور باید در دقایق وقت اضافه برای تیم ملی ایران یک پنالتی اعلام می کرد.
مستقل‌آنلاین ایران تیم ملی فوتبال ایران فوتبال 

  

درخواست ترامپ از عمران خان درباره ایران«عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته گفت‌وگو میان آمریکا و ایران را تسهیل کند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  اخبار داغ
  

تساوی ارزشمند پرهام مقصودلو مقابل سوپر استاد بزرگ شطرنج چینى در مسابقات بزرگ سوئیستساوى ارزشمند پرهام مقصودلو برابر سوپر استاد بزرگ چینى در مسابقات بزرگ سوئیس موجب شد تا او در رده‌بندى زنده برترین شطرنج‌بازان جهان به رده پنجاهم صعود کند.
تسنیم شطرنج چین سوئیس 

  

آیا قیمت لوازم خانگی در نیمه دوم سال 98 ارزان می‌شود؟اقتصاد نیوز:تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی معتقدند عبارت "تولید تلویزیون ایرانی" صحیح نیست و این موضوع باعث ایجاد التهاب در این صنعت می‌شود.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

شهر تاکنون پیروز میدان مبارزه برای آزادی نبوده است/ نقد دبور به مارکس چه بود؟گودرز میرانی می‌گوید: مارکس یکی از مزیت‌های بورژوازی را این می‌دانست که روستا را تحت سلطه شهر درآورده است. به نظر او روستا محل انزوا و جدایی است. اما دبور این دیدگاه را نقد می‌کند با این باور که اگر شهر تاریخ آزادی است، تاریخ خودکامگی هم هست و تاکنون پیروز میدان مبارزه برای آزادی نبوده است.
ایبنا شهرنشینی سرگرمی بازی 

  

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: «سخت‌گیری‌های بی‌مورد بر این نوع کسب‌وکارها می‌تواند اشتغال عده بسیاری از افراد را تهدید کند.
صراط مجلس شورای اسلامی صنعت تولید 

  

خودروی ارزان برقی در راه بازارشرکت سوئدی نوپای یونیتی از تولید یک خودروی برقی مناسب استفاده در داخل شهرها خبر داده که سال آینده به قیمت 19 هزار دلار به بازار می آید.
خودروتک خودرو تولید قیمت 

  

ارزش بازار شرکت مس در بازار سرمایه از 40 هزار میلیارد تومان عبور کردبه‌زودی نرم‌افزارهایی که توسط متخصصین شرکت مس برای یکسان‌سازی تعیین قیمت تمام‌شده یا ERP داخلی؛ که برای نخستین بار در کشور برای یک شرکت توسط خود مجموعه نوشته می‌شود و بسیار ارزشمند است؛ شکل می‌گیرد تا بحث هزینه و درآمد را به لحاظ هوشمند سازی سیستم از طریق آی‌تی مجموعه را سیستمی کنیم.
مستقل‌آنلاین درآمد سرمایه فولاد مبارکه