گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌ها

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 4 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت روز آرامی را سپری کرد و برخلاف انتظار بسیاری از معامله‌گران قیمت‌ها مسیر کاهشی را پیش گرفتند. عصر امروز دلار در بازار آزاد زیر 13200 تومان رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 100 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده 13000 تا 13100 تومانی قرار گیرد. سکه طرح جدید به زیر مرز 4...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ نوسان کم‌دامنه و ریزش محدود قیمت‌ها

به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، بازار ارز بی‌توجه به تحریم‌های جدید آمریکا روی مدار کم‌شیب نزولی حرکت کرد و بازار طلا بدون تاثیرپذیری از قیمت اونس جهانی با کاهش نرخ سکه و ثبات نسبی قیمت طلای آبشده مواجه شد.

بررسی نوسانات بازار ارز نشان می دهد که دلار طی 12 روز گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرده است و در بازه مشخص 13 تا 13 هزار و 700 تومانی نوسان کرده است. در روزهای اخیر میزان نوسانات حتی محدودتر شده است و در 7 روز اخیر قیمت دلار تغییر بالای 200 تومان را طی روز تجربه نکرده است.

حرکت بازار برخلاف جهت انتظارات

به گفته کارشناسان بازار، کمبود تقاضا در بازار و قدرت نمایی عرضه بازارساز به اندازه‌ای است که نوسان گیران برخلاف گذشته، توان جوسازی پیرامون وقایع سیاسی و تغییرات قیمتی را نداشتند. این در حالی بود که برخی نوسان گیران انتظار داشتند تحت تاثیر تحریم های جدید آمریکا که دوشنبه اعلام شد، قیمت دلار در روز سه شنبه با نوسانات زیاد افزایشی مواجه شود.

شماری از فعالان نیز عنوان می کردند، معامله گران پس از تحریم های آمریکا برخلاف انتظار فروش های خود را افزایش دادند و همین موضوع موجب شد که قیمت روز سه شنبه با گپ منفی نسبت به روز دوشنبه باز شود. بر این اساس معامله گران تصور می کردند، به دلیل اعلام آمریکا، بازارساز در روز سه شنبه میزان عرضه خود را افزایش خواهد داد؛ به همین دلیل آن ها پیش از شروع به کار بازار خود اقدام به فروش کردند.

هرچند برای پذیرفتن این دیدگاه لازم است باور داشته باشیم که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، چرا که اگر میزان تقاضا در بازار بالا بود، می‌توانست در برابر عرضه بازارساز ایستادگی کند و در این شرایط، ورود تقاضای نوسان گیران می توانست توان بیشتری را برای ورود قیمت به سطوح بالاتر ایجاد کند.

روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران

می توان گفت نوسان گیران از آن جا که باور داشتند در شرایط فعلی تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد، تصمیم گرفتند که به جای مقابله با عرضه بازارساز خود رفتار متمایزی را در پیش بگیرند و با فروش ارز زمینه را برای ورود قیمت به سطوح پایین تر فراهم کنند.

به طور کلی در روزهای اخیر نوسان گیران بیشتر از آنکه به دنبال سفته بازی باشند، قصد دارند از رفت و برگشت قیمتی در دامنه محدوده کسب سود کنند؛ با این حال، به دلیل محدود شدن تغییرات قیمتی، بخش زیادی از معامله گران تمایلی برای ورود به بازار ندارند. روزهای ملال‌آور برای نوسان گیران دلار در صورتی که بیشتر ادامه پیدا کند، می تواند زمینه ساز خروج بیشتر آن ها از بازار شود و به ثبات بیشتر بازار کمک کند.

این در حالی است که بخشی از معامله گران معقتقدند در صورتی که توان عرضه بازارساز پایین بیاید، قیمت می تواند بار دیگر با شیب های بیشتر افزایشی شود. این دسته باور دارند در صورتی که کاهش درآمدهای نفتی ادامه پیدا کند و جایگزینی پیدا نکند، طی ماه های پیش رو مدیریت نوسانات دشوارتر خواهد شد.

قیمت انواع سکه و طلا

عصر امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید (با افت 40 هزار تومانی نسبت به دیروز با نرخ 4 میلیون و 675 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) با 30 هزار تومان کاهش با نرخ 4 میلیون و 500 هزار تومان به فروش رسید.

نرخ‌های لحظه‌ای: قیمت سکه طرح جدید | قیمت سکه طرح قدیم قیمت نیم‌سکه | قیمت ربع‌سکه | قیمت سکه گرمی

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه، 2 میلیون و 450 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 570 هزار تومان و سکه‌گرمی با 40 هزار تومان افزایش یک میلیون و 20 هزار تومان اعلام شد.

از سوی دیگر قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران عصر امروز به یک میلیون و 909 هزار تومان رسید که تغییر چندانی نسبت به نرخ نهایی دیروز نداشته است. همچنین هر گرم طلای 18 عیار عصر امروز حدود 440 هزار تومان شده است.

نرخ‌های لحظه‌ای: قیمت اونس طلای جهانی | قیمت مثقال طلای آبشده قیمت گرم طلای 18 عیار | قیمت گرم طلای 24 عیار

قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه 4 تیرماه نرخ رسمی خرید و فروش دلار طبق اعلام صرافی ملی با 100 تومان کاهش به رقم 13000 تومان برای خرید و 13100 تومان برای فروش رسید. همچنین قیمت خرید یورو با همین میزان کاهش 14900 تومان و قیمت فروش یورو 15000 تومان اعلام شد.

از سوی دیگر در بازار آزاد پایتخت شاخص ارزی با عقب‌نشینی از محدوده 13300 تومانی به محدوده 13200 تومانی راه یافت و در مقاطعی به 13170 تومان نیز رسید. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 7.30 عصر) دلار آزاد 13200 تا 13220 تومان معامله شد.

نرخ‌های لحظه‌ای و نمودار تغییرات قیمت‌ها: نرخ رسمی دلار  | نرخ رسمی یورو | نرخ رسمی پوند انگلیس قیمت دلار آزاد | قیمت دلار هرات | قیمت حواله درهم امارات

عصر امروز دلار هرات در بازار مرزی 13100 تا 13110 تومان خرید و فروش شد، و قیمت حواله درهم امارات به رقم 3600 تومان رسید ( کاهش 40 تومانی نسبت به نرخ پایانی دیروز).

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

 

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.270

13.170

دلار صرافی ملی

13.150

13.000

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

15.050

14.900

پوند انگلیس

(صرافی بانکی)

17.100

16.850

نرخ حواله درهم امارات

3.610

3.595

سکه امامی

(طرح جدید)

4.715.000

4.675.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.500.000

نیم‌سکه

2.450.000

ربع سکه

1.570.000

سکه گرمی

1.020.000

مثقال طلای آب‌شده 17 عیار

1.911.000

1.894.000

انس طلای جهانی (دلار)

1.438

1.418

گرم طلای 18 عیار

441.400

437.300

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا   اخبار برگزیده
  

موافقت سران قوا با واگذاری سهام دولتی خودروسازان​اقتصاد نیوز:در چندین ماه گذشته بازار خودرو با چالش‌های زیادی مواجه شد و سهامداری بد دولت در شرکت‌های خودروسازی گاهی به ضرر خودروسازان و گاهی به ضرر مصرف‌کنندگان ختم شد. هر چند دولت همچنان مدعی است که دو خودروساز بزرگ کشور دارای هیئت مدیره هستند و دولت دخالتی بر این مجموعه‌ها ندارد، ولی این امر با اتفاقات اخیر قیمت گذاری و نحوه توزیع، دخالت آشکار را نشان می‌دهد.
اقتصادنیوز سران سه قوه بازار خودرو سهام 

  

جدیدترین تصاویر از نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیستصاویری جدید از آخرین نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیس را مشاهده می‌کنید.
نامه نیوز ایران انگلیس 

  

بروجردی: فرصت‌ را برای اروپا تمدید نمی‌ کنیمعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه اروپا هویت مستقل تصمیم‌گیری خود را در قبال آمریکا از دست داده و از این حیث نمی‌تواند در مورد تعهدات برجامی خود نقشی ایفا کند.
مثلث ایران شورای امنیت سازمان ملل شورای عالی امنیت ملی 

  

علی مطهری گفت: مصاحبه با پمپئو یک فرصت خوبی برای خود صداوسیما است که این کار را البته باید در هماهنگی با وزارت خارجه انجام دهد چون انتخاب مصاحبه کننده مهم است.
نامه نیوز علی مطهری مصاحبه وزارت خارجه 

  

چاقوکشی راننده وانت ساندویچی و حمله به زن جوان و همسرشپس از صرف شام، بر سر قیمت با فروشنده و کارگر وی جر و بحث کردیم، زیرا وی قصد داشت بیشتر از قیمت واقعی غذا از ما پول بگیرد، در این حین یکی از آنها با چاقو به سمت من ...
مثلث چاقوکشی خودرو پول 

  

مهدی طائب: برجام هم برای ایران ضرر بود هم امریکاخبرگزاری فارس : رئیس قرارگاه راهبردی عمار گفت: برجام به خودی خود جز ضرر هیچ چیزی برای کشور نداشت اما از سوی دیگر دونالد ترامپ نیز از برجام خارج شد چون فهمید این توافق برای آمریکا نیز جز ضرر چیزی نداشته است.
مثلث مهدی طائب ایران رئیس جمهور 

  

می‌دانم کدام کارگردان با “میترا استاد” رابطه داشته اما نمی‌گویم!ارتباط این خانم با همان کارگردانی ‏است که در این مدت از انتشار خبرها برآشفته شدند و واکنش‌های تندی نشان دادند. من هیچ ‏ارتباطی با میترا استاد نداشتم. می‌دانم کدام کارگردان است، اما نمی‌گویم.
مستقل‌آنلاین 

  

نام فوتبال باشگاهی ایران از رده‌بندی AFC حذف شد!کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال باشگاهی ایران را از رده بندی جدیدش خارج کرد.
مستقل‌آنلاین فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال آسیا 

  اخبار داغ
  

ختم رسیدگی به اتهامات 14 متهم ارزینهمین جلسه رسیدگی به اتهامات چهارده تن از متهمان ارزی امروز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی‌موحد برگزار شد.
ایلنا خودرو یورو وام 

  

بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند/ می‌توان واردات برخی از اقلام و تجهیزات پزشکی را ممنوع کردرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش های مختلف ارائه شده است، به طور مثال محرومیت از معافیت مالیاتی می تواند برای صادرکنندگانی که ارز مربوطه را پس نمی دهند، اعمال شود.
برنا بانک مرکزی بانک اتاق بازرگانی 

  

بانک مرکزی مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی ندارد/ باید به بانک مرکزی برای سخت گیری در تخصیص ارز حق دادرییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی کشور ندارد گفت: در ماههای اخیر کالاهای اساسی به میزان لازم وارد کشور شده است.
برنا بانک مرکزی بانک ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بزرگ‌ترین ریزش سکه در ده ماه اخیراقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 25 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت برای چهارمین روز متوالی روی مدار نزولی با شیب تند حرکت کرد و سطوح حمایتی بازهم شکسته شدند. دلار مرز روانی 12 هزار تومانی را شکست و تا محدوده 11700 تومانی عقب‌نشینی کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار خودرو یورو 

  

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی فهرست 150 نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود 4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است.
صراط قوه قضاییه بانک مرکزی بانک