کارگران بومی خوزستان بر لبه تعدیل

در طول سال‌های گذشته با وجود اینکه منابع نفت و گاز خوزستان منبع در آمد کل کشور بوده، اما نگاه دولت‌ها به این منطقه بیشتر سلیقه‌ای جناحی و حتی گذرا بوده است.

کارگران بومی خوزستان بر لبه تعدیل

گروه اقتصادی مستقل آنلاین/شیرین سعیدی

معیشت و نان در مناطق کمتر توسعه یافته به دلایل مختلف و متعدد بیش از مناطق دیگر دستخوش تزلزل و بی‌ثباتی است. کاهش سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و سیاست‌های بی‌ثبات باعث شده تا سال‌ها پس از اتمام جنگ و تنش‌ها هنوز مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق جنوبی درگیر توسعه نیافتگی باشند.

صرف نظر از اینکه توسعه نیافتگی در مناطق مختلف کشور از جمله جنوب و به خصوص خوزستان محصول سیاست‌گذاری‌های اشتباه و کوتاه مدت، تصمیمات خلق‌الساعه و ندیدن آینده کل کشور در منابع و وضعیت این استان است. خوزستان از دیر باز غیر از قطب غله کشوربودن به دلیل وجود منابع آبی و زیرزمینی مانند نفت  گاز قطب انرژی کشور نیز بوده، اما هیچ کدام از این مزیت‌ها باعث توسعه یافتگی این منطقه نشده است. دلیل آن هم واضح است، وجودمنابع توسعه یافتگی به دنبال ندارد، بلکه مدیریت و استفاده از این منابع توسعه یافتگی و ثبات را به ارمغان می‌آورد.

در طول سال‌های گذشته با وجود اینکه منابع نفت و گاز خوزستان منبع در آمد کل کشور بوده، اما نگاه دولت‌ها به این منطقه بیشتر سلیقه‌ای جناحی و حتی گذرا بوده است. در حالی همه این منابع و شرکت‌های این منطقه حافظ منافع و منابع ملی هستند و مدیریت کردن بر این منابع نیز باید در حد و اندازه ملی و چه بسا بالاتر و بین‌نسلی باشد. اما همین نگاه کوتاه مدت باعث شده تا هیچ ثباتی بر منطقه، منابع، شرکت و از همه مهمتر ثبات آینده منطقه که در گرو ثبات اقتصادی و اشتغال پایدار در منطقه است، به شدت بی‌توجهی شود. نتایج آن هم، در بیشتر شرکت‌های فعال منطقه قابل مشاهده است.

در روزهای گذشته که به دلیل تصمیمات دولت شوک قیمتی به برخی کالاهای اساسی و نرخ‌های کلیدی (بنزین، طلا، ارز و....) وارد شده تنش این بی‌درایتی به شرکت‌های وابسته به صنعت نفت بیشتر دیده می‌شود. پروژه‌های جدیدی تعریف نشده، پروژه‌های قبلی تعطیل می‌شوند یا برای کاهش هزینه‌ها به دست پیمانکارانی افتاده که فقط در پی سود بردن از دارایی‌های پروژه هستند و هیچ توجهی به کار کردن یا بهره‌برداری از نتایج ندارند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارکنان این شرکت‌ها و پروژه‌ها با توجه به تغییر شرایط احساس ناامنی و خطر کنند و در پی چاره‌جویی باشند تا حداقل بتوانند وضعیت موجود را حفظ کنند. به همین دلیل هم دست به دامن نمایندگان استان خوزستان شده‌اند و نامه‌ای برای آنها نوشته‌اند تا بتوانند شرح وضعیت خود را به طور دقیق و روشن بگویند:

«خدمت نمایندگان محترم ملت شریف ایران

علی‌الخصوص مجمع نمایندگان استان خوزستان

 

با سلام و آروزی توفیقات برای آن عزیزان در مسیر اعتلای ایران اسلامی، خدمت نمایندگان محترم ملت شریف ایران در مجلس شورای اسلامی، علی‌الخصوص مجمع نمایندگان استان خوزستان معروض می‌دارد همانطوریکه مسبوق سابقه می‌باشید، بخش عمده‌ای از اقتصاد و معیشت مردم بومی مناطق نفت‌خیز در استان خوزستان وابسته به فعالیت‌های شرکت‌های نفتی در این مناطق می‌باشد و به این لحاظ شرکت‌های بسیاری در این منطقه در بخش‌های مختلف در حال فعالیت بوده که بعضا با توصیه‌ها و پیگیری‌ نمایندگان و مسئولین محترم و درخواست‌های مکرر مردم زحمتکش و محروم منطقه نسبت به جذب نفرات و پرسنل خود از میان فارغ‌التحصیلان و نیروهای بومی اقدام نموده‌اند، فلذا این موضوع که سرنوشت و اقتصاد و معیشت مردم ما مردم بومی منطقه به فعالیت این شرکت‌ها وابسته می‌باشد بر کسی پوشیده نیست به نحویکه با وجود عدم پرداخت به موقع و پایین بودن دستمزدها تنها به دلیل نیاز و تنگدستی و بیکاری حاضر به قبول ‌شغل‌های پر مخاطره و سخت در این شرکت‌ها گردیده‌ایم.

اخیرا شرکت مهندسی و توسعه نفت به عنوان یکی از کارفرمایان دولتی حاضر در منطقه دشت آزادگان در اقدامی دستوری از طرف وزارت نفت به شرکت‌های پیمانکاری حاضر در منطقه اعلام نموده است که قصد واگذاری قراردادهای خود با این شرکت‌هارا به  پتروپارس دارد. این واگذاری جدا از نحوه وتشریفات غیرقانونی آن که برخلاف قوانین موضوعه آن نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی است نه تنها باعث خسارت و آسیب به این پروژه‌ها خواهد شد، بلکه سبب ساز اخراج عده کثیری از نیروهای بومی که در حال حاضر در این شرکت‌ها مشغول به کار می‌باشند نیز خواهد گردید.

تکرار عملکرد شرکت پترو پارس در منطقه عسلویه در استقرار و به کار گیری نفرات غیربومی که در سیاست‌های آن شرکت در این مناطق خود گواه دلیل نگرانی مردم زحمتکش مناطق دشت آزادگان، هویزه و سوسنگرد است که اکنون پس از تحمل رنج و مرارت بسیار در شرکت‌های پیمانکاری حاضر در منطقه اشتغال داشته و بیم اخراج و یا بلاتکلیفی در این روند غیرقانونی معیشت و امنیت شغلی ایشان را تهدید می‌نماید.

لذا ما تهیه کنندگان این نامه که از ترس برخوردهای آتی از بیان نام و مشخصات خود معذوریم از آن نمایندگان دلسوز خواستار پیگیری تا توقف روند غیر قانونی این فعالیت‌ها به شرکت پترو پارس و ممانعت از باز شدن پای این شرکت به فعالیت‌های پروژه‌های منطقه دشت آزادگان می‌باشیم. ورود موثر شما نمایندگان محترم و دلسوز در این موضوع غیر قانونی که می‌تواند از بیکاری و بلاتکلیفی که عنقریب گریبانگیر پرسنل بومی شاغل در منطقه خواهد شد جلوگیری نمایند.

برای شما برادران بزرگوار موفقیت و سربلندی در نظام مقدس جمهوری اسلامی را خواستاریم.

جمعی از پرسنل بومی شاغل در شرکت‌های پیمانکار حاضر در منطقه دشت آزادگان- استان خوزستان

20 آبان‌ماه 98 »

حال این نامه نگاشته شده اما معلوم نیست که نمایندگان چطور و با چه سرعتی به این نامه پاسخ دهند. پاسخی که می‌تواند زندگی تعداد زیادی از کارگران و جوانان منطقه را نجات دهد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی نمایندگان استان خوزستان فرای اینکه در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند یا چه تخصصی دارند باید به فکر آینده کشور و به خصوص منطقه باشند. 

استان خوزستان کالاهای اساسی وزارت نفت   اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز 

  اخبار داغ
  

اگر مردم مشارکت نکنند مبارزه با فساد به پا نخواهد شدرییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
ایلنا نماز گرگان رسانه 

  

رییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
نامه نیوز نماز گرگان رسانه 

  

ملکه رمزارز: زنی که سر دنیا کلاه گذاشت و غیبش زدروجا ایگناتووا به خودش لقب ملکه رمزارز (Cryptoqueen) داده بود. به مردم ‌گفت که رَمزاَرزی برای رقابت
خبرفوری سرمایه یورو پوند 

  

دیتر شوارز نابفه کسب‌وکاراقتصادنیوز: دیتر شوارز در سپتامبر 1939 در آلمان متولد شد. پدرش جوزف شوارز از موسسان گروه شوارز در دهه 30 بود که فعالیت عمده آن را فروشگاه خواربارفروشی لیدل (Lidl) دربرمی‌گرفت. دیتر بعد از پایان دوران دبیرستان به کمک پدرش شتافت. استراتژی کسب‌وکار او مبتنی بر موفقیت بزرگ‌ترین رقبای آنها یعنی فروشگاه آلدی بود و به این ترتیب شوارز اولین فروشگاه تخفیفی خود را در سال 1973 تاسیس کرد.
اقتصادنیوز مدرسه درآمد پدر 

  

نود ارومیه 1 - اس خوزستان 0؛/ لیگ یک/ برد ارزشمند بالانشین ها در ارومیهتیم نود ارومیه موفق شد با نتیجه یک بر صفر استقلال خوزستان را شکست دهد.
ورزش۳ ارومیه استقلال استقلال خوزستان 

  

تغییر ناگهانی نرخ ارز بسیاری از صادرکنندگان را ورشکست کردرئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران گفت: بعد از انقلاب با چند شوک ارزی مواجه بودیم که یکی از آنها تغییر ناگهانی نرخ ارز بود که بسیاری از صادرکنندگان ما را ورشکست و خانه نشین کرد.
شما‌نیوز نرخ ارز ارز ایران 

  

نرخ تورم در حوزه سلامت 2 برابر تورم جاری کشور است به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، روز پنج شنبه در کنگره آزمایشگاه و بالین که در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، انتخاب عنوان کنگره را هوشمندانه و متناسب با نیازهای جامعه خواند و افزود: در زمان های گذشته سلامت مردم را با نبض و بالین بررسی می کردند. امروزه سهم عمده ای از تشخیص به عهده حوزه آزمایشگاهی است. حوزه سلامت و مردم به ارتباط بین بالین و…
مهر تورم درمان سرانه بهداشت و درمان 

  

گوجه فرنگی ارزان می شود/ذخیره سازی 53 هزار تن سیب و پرتقال شب عیدسخنگوی ستاد تنظیم بازار کشور گفت: از 25 آذر، محصولات گلخانه‌ای استان‌های مختلف کشور به بازار عرضه خو
خبرفوری تنظیم بازار کشاورزی نوروز