بنزین 3هزارتومنی با دلار 12 هزار تومانی آمد

بر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار آمادگی کامل دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.

بنزین 3هزارتومنی با دلار 12 هزار تومانی آمد

گروه اقتصادی مستقل آنلاین – بنزین یکشبه و ناگهانی گران شد. البته قیمت اعلام شده برای بنزین یعنی 3 هزار تومان بر ای هر لیتر همان قیمتی است که در زمان بستن بودجه 98 شایع شده بود. بهمن ماه سال گذشته زمانی که بررسی بودجه 98 و تعدیل قیمت‌های انرژی مطرح شد، گفته می‌شد قیمت پیشنهادی برای بنزین 3 هزار تومان است. البته در آن زمان صحبتی از سهمیه بندی بنزین نشد و قرار بود بنزین فقط با یک قیمت عرضه شود. تاکید هم بر این موضوع بود چون وجود کالای دو نرخی (ارز، بنزین و...) ایجاد فساد می‌کند رفتار بهینه در اقتصاد ایجاب می‌کند که برای کالاهای اساسی و نرخ‌های کلیدی تنها یک قیمت باشند.

حال قیمت بنزین به یکباره از هزار تومان به 3 هزار تومان جهش پیدا کرده است. هرچند که گفته می‌شود که سهمیه 1500 تومانی هم برای خودروها در نظر گرفته شده اما در عمل مبنای محاسبه برای هزینه‌ها همیشه قیمت آزاد مبنای محاسبه است. ضمن اینکه حتی بنزین سهمیه‌ای نیز افزایش قیمت 500 تومانی نسبت به بنزین عادی کنونی دارد. 

تورم 4 درصدی

پیش از هر چیز بیشتر اقتصاددانان از موج تورمی افزایش قیمت بنزین هشدار دادند. حتی اقتصاددانانی مانند میثم هاشم‌خانی پیشنهاد داد برای افزایش قیمت بنزین یا سهمیه‌بندی آن باید شیوه تغییر کند. تا افزایش قیمت بنزین بر خانوارهای کم درآمدتر سربار نشود. از دید این اقتصاددان افزایش قیمت بنزین به همراه سهمیه بندی آن تنها در صورتی کارآمد است که در این شیوه سهمیه فقط به خودروها تعلق نگیرد بلکه سهمیه بنزین به نفرات تعلق بگیرد. به این ترتیب خانوارهای کم درامد که خودرو ندارند می‌توانند بنزین خودشان را به قیمت تعادلی اعلام شده به افراد ثروتمندتر و دهک‌های بالاتر بفروشند. به این ترتیب یارانه واقعی به دست نیازمند واقعی و دهک‌های پایین درآمدی می‌رسد.

گذشته از این پیشنهاد که می‌توانست راهکار مناسبی باشد رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد تأثیر افزایش قیمت بنزین در تورم، در حدود 4 واحد درصد در سال خواهد بود! این در حالی است که به محض افزایش قیمت بنزین تاکسی‌های بین شهری و داخل شهری با وجود اختصاص سهمیه درخواست افزایش قیمت کرایه را داده‌اند. هرچند اجازه افزایش قیمت داده نشده اما افزایش کرایه‌بها به طور غیررسمی مانند همیشه بسیار محمتل است. ضمن اینکه کرایه حمل کالا به خصوص کالای داخل شهری و وانت‌بارها افزایش پیدا می‌کند.

پس از افزایش قیمت گمانه‌زنی‌ها به این شایعه دامن زد که دولت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را صرف کسر بودجه خواهد کرد، اما اعلام شد که قرار است درآمد حاصل از افزایش قیمت یه دهک‌های نیازمند پرداخت شود. محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: «درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود 64 میلیون لیتر بنزین سهمیه ای و 30 میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. هر فردی که خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند، تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد.

بر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار آمادگی کامل دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.»

هرچند نوبخت در این مصاحبه اعلام کرد «با سهمیه‌بندی بنزین پیش‌بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم.» اما در این موضوع نیز شبهه وجود دارد چراکه صادرات بنزین نیز مانند کالاهای دیگر با مشکل بازگشت ارز حاصل از صادرات مواجهه است.

ارز و بنزین

در حالی روز جمعه قیمت بنزین به یکباره از هزار تومان به 3 هزار تومان جهش یافت، قیمت ارز از هفته قبل آهسته آهسته شروع به افزایش کرد. به طوریکه از ابتدای هفته (19 آبان 98) که قیمت دلار حدود 11400 تا 11430 تومان بود در انتهای هفته به 11810 تومان رسید و امروز صبح یعنی 25 آبان به یکباره با 380 تومان افزایش به 12هزار و 190 تومان رسید. این در حالی است که بازهم عبدالناصر همتی رئیس‌کل  بانک مرکزی اعلام کرد: «متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سه ماه گذشته ثبات نسبی، معادل 11٫400 تومان بوده است. در این چند روز، تحت تأثیر انتظارات ناشی از تقاضای فصلی ارز، عوامل سیاسی و نیز اخبار افزایش قیمت بنزین، در مقایسه با نرخ میانگین سه ماه گذشته، افزایش قیمت دلار در  بازار آزاد حدود 3 درصد بوده است.

هرچند رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرده که بازار ارز یک بازار متزلزل و نامطمئن برای سرمایه‌گذاری است با این همه قیمت ارز به یکباره 380 تومان افزایش یافت. همتی اعلام کرد: وضعیت مطلوب ذخایر ارزی بانک مرکزی و نیز مازاد عرضه نسبت به تقاضای ارز در بخش اسکناس وحواله را هم درنظر بگیریم، نظریه بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری در ارز، همچنان پابرجا خواهد بود.»

در حال حاضر بازارهای مالی و به خصوص بورس نیز تحت تاثیر این افزایش قیمت قرار گرفتند. شاخص بورس بورس در شروع فعالیت رقم 307 هزار واحد شروع به فعالیت کرد و با 306 هزار واحد یعنی حدود 208 کاهش بسته شد اما نکته مهم اینجاست که حجم معاملات بورس در 25 آبان فقط 1069 میلیون تومان نسبت به روز معاملاتی قبل افزایش یافته است. این نکته نشان می‌دهد ممکن است تغییرات قیمت ارز و بنزین بیشتر بازارهای مالی به سمت تعلیق ببرد. به نظر می‌رسد با همه وعده‌هایی که دولت برای بازگشت درآمد حاصل از تعدیل قیمت بنزین به خانوارهای نیازمند و افزایش نیافتن قیمت ارز، داده است در عتماد مردم چندان تاثیرگذار نبوده و مردم به سمت حفظ آنچه که دارند پیش‌رفته‌اند.

سهمیه بندی بنزین بنزین بانک مرکزی 



  اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز 

  اخبار داغ
  

اگر مردم مشارکت نکنند مبارزه با فساد به پا نخواهد شدرییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
ایلنا نماز گرگان رسانه 

  

رییس دستگاه قضا امر مبارزه با فساد را موضوعی مبتنی بر مشارکت همه آحاد ملت عنوان کرد، و گفت که امروز این مهم خواسته همه لایه‌های مختلف اجتماعی است.
نامه نیوز نماز گرگان رسانه 

  

ملکه رمزارز: زنی که سر دنیا کلاه گذاشت و غیبش زدروجا ایگناتووا به خودش لقب ملکه رمزارز (Cryptoqueen) داده بود. به مردم ‌گفت که رَمزاَرزی برای رقابت
خبرفوری سرمایه یورو پوند 

  

دیتر شوارز نابفه کسب‌وکاراقتصادنیوز: دیتر شوارز در سپتامبر 1939 در آلمان متولد شد. پدرش جوزف شوارز از موسسان گروه شوارز در دهه 30 بود که فعالیت عمده آن را فروشگاه خواربارفروشی لیدل (Lidl) دربرمی‌گرفت. دیتر بعد از پایان دوران دبیرستان به کمک پدرش شتافت. استراتژی کسب‌وکار او مبتنی بر موفقیت بزرگ‌ترین رقبای آنها یعنی فروشگاه آلدی بود و به این ترتیب شوارز اولین فروشگاه تخفیفی خود را در سال 1973 تاسیس کرد.
اقتصادنیوز مدرسه درآمد پدر 

  

نود ارومیه 1 - اس خوزستان 0؛/ لیگ یک/ برد ارزشمند بالانشین ها در ارومیهتیم نود ارومیه موفق شد با نتیجه یک بر صفر استقلال خوزستان را شکست دهد.
ورزش۳ ارومیه استقلال استقلال خوزستان 

  

تغییر ناگهانی نرخ ارز بسیاری از صادرکنندگان را ورشکست کردرئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران گفت: بعد از انقلاب با چند شوک ارزی مواجه بودیم که یکی از آنها تغییر ناگهانی نرخ ارز بود که بسیاری از صادرکنندگان ما را ورشکست و خانه نشین کرد.
شما‌نیوز نرخ ارز ارز ایران 

  

نرخ تورم در حوزه سلامت 2 برابر تورم جاری کشور است به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، روز پنج شنبه در کنگره آزمایشگاه و بالین که در محل دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، انتخاب عنوان کنگره را هوشمندانه و متناسب با نیازهای جامعه خواند و افزود: در زمان های گذشته سلامت مردم را با نبض و بالین بررسی می کردند. امروزه سهم عمده ای از تشخیص به عهده حوزه آزمایشگاهی است. حوزه سلامت و مردم به ارتباط بین بالین و…
مهر تورم درمان سرانه بهداشت و درمان 

  

گوجه فرنگی ارزان می شود/ذخیره سازی 53 هزار تن سیب و پرتقال شب عیدسخنگوی ستاد تنظیم بازار کشور گفت: از 25 آذر، محصولات گلخانه‌ای استان‌های مختلف کشور به بازار عرضه خو
خبرفوری تنظیم بازار کشاورزی نوروز