جستاری در باب تحولات مدیریتی بورس

بعد از تحولات بازار سرمایه و تغییراتی که در راس هرم مدیریتی سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شده، جدا از اینکه چه فرد یا افرادی وارد عرصه مدیریتی در بورس می‌شوند و چه شخص یا اشخاصی از این دایره مدیریتی خارج می‌شوند، نکته‌ای که به نظر می‌رسد از منظر تحلیلی جای بررسی و تحلیل دارد، بستری است که مبتنی بر آن یک چنین آیند و روندهایی در فضای اقتصادی کشورمان شکل می‌گیرد.

جستاری در باب تحولات مدیریتی بورس

اعتمادآنلاین| بعد از تحولات بازار سرمایه و تغییراتی که در راس هرم مدیریتی سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شده، جدا از اینکه چه فرد یا افرادی وارد عرصه مدیریتی در بورس می‌شوند و چه شخص یا اشخاصی از این دایره مدیریتی خارج می‌شوند، نکته‌ای که به نظر می‌رسد از منظر تحلیلی جای بررسی و تحلیل دارد، بستری است که مبتنی بر آن یک چنین آیند و روندهایی در فضای اقتصادی کشورمان شکل می‌گیرد. بر اساس قانون، ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هیات‌مدیره سازمان انتخاب می‌شود. در واقع شورای عالی بورس، اعضای حقیقی هیات‌مدیره سازمان را انتخاب می‌کنند(یعنی افرادی هستند که به شورا پیشنهاد می‌شوند و شورا آنها را انتخاب می‌کند) و بعد در نهایت از میان این اعضای پیشنهاد شده، یک فرد به عنوان رییس سازمان بورس اوراق و بهادار انتخاب و به افکار عمومی و رسانه‌ها معرفی می‌شود. اما نکته‌ای که در این میان نیازمند مداقه بیشتر است، آن است که مانند بسیاری از حوزه‌های اقتصادی دیگر به جای رویکردهای تخصصی و حرفه‌ای در برخی موارد ...

 

رویکردهای سیاسی نیز اثرات خاص خود را به جای می‌گذارند. طبیعتا شخصی که در مسند سیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی قرار دارد، مایل است تا بهترین انتخاب را داشته باشد تا مبتنی بر این انتخاب آگاهانه بهترین عملکرد به نفع او ثبت شود. اما از آنجا که کارنامه و رزومه شفافی از افراد شایسته و متخصص در یک بستر حرفه‌ای(در بخش‌های مختلف) وجود ندارد، ناچار است افرادی را انتخاب کند که حداقل آگاهی و اعتماد نسبی از سلامت، دانایی، تخصص، کارکرد و... آنها وجود دارد.

 

در اقتصاد ایران از سال 84 تا به امروز 4 رییس برای سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شده‌اند، اگر کارنامه این افراد شامل موفقیت‌ها و شکست‌ها، کامیابی‌ها و ناکامی‌ها، دستاوردها و نارسایی‌ها و... منتشر شده بودند و به صورت شفاف در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌گرفت بدون تردید امروز منبع قابل توجهی از دانایی رسوب شده از فعالیت‌های مرتبط با بازار سرمایه در کشورمان ایجاد شده بود که می‌توانست برای رییس امروز سازمان بورس و اوراق بهادار راهگشا باشد. همینطور اگر بانک اطلاعاتی جامعی از مدیران بورسی و متخصصان این حوزه توسط نهاد ناظر و بی‌طرفی ثبت و ضبط می‌شد، امروز در زمان انتخاب مسوولان اقتصادی کشور دردسر کمتری داشتند و به راحتی مشخص می‌شد که چه فرد یا افرادی شایستگی در دست گرفتن سکان هدایت یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی کشور را دارد.

 

در غیر این صورت این لابی‌ها و رایزنی‌های فرامتنی است که ممکن است فردی را در راس هرم اجرایی سازمان بورس بنشاند که شاید بهترین انتخاب یا گزینه اصلح نباشد. این فرآیند در کشورهای توسعه‌یافته به گونه دیگری دنبال می‌شود. در اقتصادهای پیشرو کارنامه و سابقه هر فرد، مدیر یا فعال اقتصادی مشخص است و لیستی از این افراد سایسته در اختیار فرد یا افراد انتخاب‌کننده قرار می‌گیرد تا بر اساس شایسته‌سالاری نهادینه شده، بهترین انتخاب را در راستای منافع عمومی کشور انجام دهد. در یک چنین روند قوام‌یافته‌ای معمولا حوادث غیرمترقبه در بازار بورس رخ نمی‌دهد و روند تصمیم‌سازی‌ها مبتنی بر یک رویکرد معقول دنبال می‌شوند. پرسشی که ممکن است با این توضیحات به ذهن خطور کند، ان است که تبعات عدم انتخاب یک مدیر شایسته در اتمسفر اقتصادی چه مواردی می‌تواند باشد؟ واقع آن است که بسیاری از سازمان‌های اقتصادی بسیار حساس هستند.

 

ساختارهایی چون رییس کل بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، رییس کل بیمه و... بخش‌هایی بسیار مهم، اثرگذار و کلیدی در روند کلان اقتصاد کشور هستند. هر متغیر به ظاهر کوچکی در این ساختارها می‌تواند کل ساختار اقتصاد و معیشت را با تکانه روبه‌رو کند. وقتی انتخاب مدیران این بخش‌های مهم از سیکل حرفه‌ای و نظام شایسته‌سالار خارج می‌شود، نتایجی کاملا تصادفی به دنبال دارد. ممکن است مدیری انتخاب شود که کارنامه‌ای درخشان از خود به جای بگذارد و این احتمال هم وجود دارد مدیری سکان هدایت بخش‌های اقتصادی را به دست بگیرد که فاقد دانش و تجربه لازم باشد و اتمسفر اقتصادی را با تکانه‌های پی در پی روبه‌رو کند. وقتی مدیری غیرشایسته انتخاب می‌شود ممکن است به دلیل فقدان دانش و تجربه لازم، رویکردهای غلطی را در پیش بگیرد.

 

از سوی دیگر مدیران غیرمتخصص در یک چنین شرایطی تلاش می‌کنند از طریق آزمون و خطا سطح دانش و تخصص خود را بالا ببرند. به عبارت روشن‌تر مردم و بازار باید هزینه یادگیری و بالا بردن سطح تجربه مدیران را بپردازند. متاسفانه طی دهه اخیر اقتصاد ایران یک چنین تجربیاتی را به دفعات از سر گذرانده است. حتی در برخی برهه‌ها افرادی که تصور می‌شد، دانش کافی اقتصادی برای حضور در حوزه مدیریتی بورس را داشتند، سکان هدایت این بازار را به دست گرفتند اما از آنجا که فاقد دانش سیاست‌گذاری و هم‌افزایی با بخش‌های دیگر نبودند، آسیب‌های فراوانی به اقتصاد و معیشت مردم وارد کردند. بنابراین فارغ از اینکه چه فرد یا جریانی در راس هرم مدیریتی بورس به کار گماشته می‌شود، فعالان اقتصادی و تحلیلگران باید به دنبال ایجاد ساختاری شایسته‌سالاری و تخصصی در بازار سرمایه باشند که از طریق این ساختار قوام‌ یافته بهترین انتخاب‌ها به نفع اقتصاد و کشور محقق شود. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردم، مردم نباید هزینه با تجربه شدن مدیران را بپردازند. 

 

منبع: تعادل

سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه حوزه   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

یک نماینده | جمعی از مسؤولان بورس برای پاسخگویی به قوه قضائیه احضار شدندعضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: در پی ارسال نامه نایب اول رئیس مجلس به رئیس قوه قضائیه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی به سؤالات مطرح‌شده درباره علل سقوط شدید ارزش سهام بازار سرمایه در تابستان امسال به دستگاه قضا احضار شدند.
۵۵ آنلاین کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس کمیسیون اقتصادی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

برگزاری همایش بین المللی پیامد های کروناهمایش بین المللی پیامد های کرونا به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می شود.
مستقل‌آنلاین دانشگاه تهران تهران ویروس 

  

اینفوگرافی| واکسن‌های ایرانی کرونا در چه مرحله‌ای هستند؟بر اساس صحبت‌های وزیر بهداشت، سه واکسن ایرانی ضد کرونا در حال انجام آزمایشات انسانی هستند.
اعتماد 

  

200 هزار دوز واکسن کرونا به ایران می‌آیدسومین محموله واکسن روسی کرونا امروز وارد کشور می‌شود.
گسترش وزارت بهداشت ایران روابط عمومی 

  

معاون درمان وزارت بهداشت: ممکن است کرونا به یک بیماری مزمن منطقه‌ای بدل شود و سال‌ها مجبور باشیم که با آن بیماری دست و پنجه نرم کنیم.
نامه نیوز ویروس درمان ایران 

  

غلامرضا جمشیدنژاد بر اثر کرونا درگذشتغلامرضا جمشیدنژاد، مترجم، محقق و مصحح متون علمی و نسخه‌های خطی، در 75سالگی بر اثر ابتلا به کرونا از دنیا رفت.
ایلنا وزارت آموزش و پرورش آموزش حوزه 

  

از ابتدای کرونا تا به امروز هیچ سربازی در وزارت دفاع مبتلا نشده استمعاون هماهنگ کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت:محیط پادگان‌ها و مراکز آموزشی نیروی‌های مسلح را از لحاظ بهداشتی در وضعیت بسیار خوبی قرار داد از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز هیچ سربازی در وزارت دفاع کرونا نگرفت است.
ایلنا سربازی غنی سازی وزارت دفاع 

  

صدور اولین حواله حمل‌ونقل ریلی در بورس کالا تا پایان سالمعاون وزیر راه وشهرسازی گفت: برای اولین بار در کشور، ظرفیت‌های حمل و نقلی ریلی موجود در بورس کالا عرضه می‌شود، کسانی که کالای خود را خریداری می‌کنند نظیر مواد معدنی و فولادی،‌ همانجا می‌توانند تیکت حمل و نقل را هم خریداری کنند.
ایلنا حمل و نقل درآمد بورس کالا 

  

قیمت سکه نیم‌ سکه و ربع سکه امروز پنجشنبه 1399/12/14| ثبات قیمت‌هابازار امروز شاهد ثبات قیمت‌هاست و قیمت سکه امامی مانند روز گذشته 10,950,000 (ده میلیون و نهصد و پنجاه هزار) تومان خرید و فروش شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

غلامرضا جمشیدنژاد اول بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا جمشیدنژاد اول، مترجم، پژوهشگر و مصحح نسخ خطی چهارشنبه 13 اسفند 1399 پس از یک هفته مبارزه با بیماری کرونا درگذشت. او به سال 1324 متولد شده بود و سال‌ها در دانشگاه‌های مختلف به تدریس اشتغال داشت. از جمله تالیفات مهم او می‌توان به این موارد اشاره کرد: «پیر فلسفه اسلامی (مروری بر زندگی و آثار ابویوسف یعقوب معروف به کندی)»، «آرمانشهر فارابی»، «در سایه…
مهر خورشید نسخ خطی اشتغال 

  

چرا دارندگان گروه خونی A به کرونا حساسترند؟محققان در بررسی‌های خود دریافتند که چرا گروه خونی افراد در خطر ابتلا به بیماری کووید-19 تاثیرگذار است.
اقتصادنیوز