رؤسای مستبد زیر تیغ اوباما

انتشار نخستین جلد از خاطرات دوجلدی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با عنوان «سرزمین موعود» رکورد روزهای ابتدایی فروش کتاب همسرش «میشل اوباما» را شکست و در میان پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا قرار گرفت. آنچه تاکنون در این کتاب بیش از همه جلب توجه کرده نگاه و قضاوت اوباما نسبت به رهبران کشورهایی است که در دوره هشت‌ساله ریاست‌جمهوری با آنها دیدار کرد.

رؤسای مستبد زیر تیغ اوباما

 انتشار نخستین جلد از خاطرات دوجلدی «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با عنوان «سرزمین موعود» رکورد روزهای ابتدایی فروش کتاب همسرش «میشل اوباما» را شکست و در میان پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا قرار گرفت. آنچه تاکنون در این کتاب بیش از همه جلب توجه کرده نگاه و قضاوت اوباما نسبت به رهبران کشورهایی است که در دوره هشت‌ساله ریاست‌جمهوری با آنها دیدار کرد.

اوباما در «سرزمین موعود»، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه را به سردسته گروه مافیایی «تامانی‌ها» (گروهی که در اواخر قرن 18 در نیویورک فعالیت می‌کرد) تشبیه کرده و «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهوری سابق فرانسه را «فردی علاقه‌مند به لفاظی و شعارهای توخالی» معرفی کرده و درباره رهبران چین هم عقیده دارد که «آنها عجله‌ای برای به‌دست‌گرفتن کنترل نظم جهانی ندارند». اوباما همچنین درباره تزلزل هفته‌های ابتدایی خود برای حضور در جایگاه رئیس‌جمهوری آمریکا به‌عنوان یک رهبر جهانی، صراحتا می‌نویسد: «این پرسش مدتی در ذهنم بود که آیا واقعا آماده بودم که رهبری جهانی باشم؟ آیا من توانایی دیپلماتیک، دانش و قدرت لازم برای فرماندهی را داشتم؟». در این بخش او به سفر خود به خاورمیانه در جریان کمپین انتخاباتی سال 2008 اشاره می‌کند و می‌نویسد: «زمانی که کنار دیوار غربی (مکان مقدس یهودیان در اورشلیم که در آن قسمت دعا می‌کنند) به طور خصوصی دعا می‌کردم، خطاب به خداوند گفتم: خداوندا از من و خانواده‌ام محافظت کن. گناهان مرا ببخش و مرا از غرور و ناامیدی نجات بده. با اینکه در آن لحظات فکر می‌کردم کسی اطرافم نیست اما یک نفر کاغذی که دعایم را روی آن نوشته بودم از دستم کشید و فردای آن روز متن این برگه در رسانه‌های اسرائیل منتشر شد. آنها عباراتی برای لحظات خصوصی من و خدا بودند اما دیگر به موضوعی جهانی تبدیل شده بود. از همان زمان دقیق‌تر متوجه شدم که هیچ عمل و فکر شخصی نمی‌توانم داشته باشم و هر اقدامم می‌تواند به یک خبر جهانی تبدیل شود».

رهبر  یک باند مافیایی

اوباما امید زیادی به بهبود رابطه با روسیه داشت و تصور می‌کرد احیای مجدد رابطه با مسکو که «هیلاری کلینتون» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه وقت آمریکا و روسیه کلید آن را فشار دادند، می‌تواند تحولی چشمگیر در رابطه دو کشور ایجاد کند. اما اوباما در کتابش اعتراف می‌کند که «مدتی کوتاه پس از آنکه برای احیای روابط با «دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهوری روسیه مذاکره کردیم، متوجه شدیم که ولادیمیر پوتین قدرت اصلی کرملین موافق چنین کاری نیست و در مسیر بهبود رابطه مانع‌تراشی می‌کند».

پیش‌ از این خوش‌بینی‌های اوباما، «بیل برنز» یکی از متخصصان ارشد روسیه در وزارت خارجه هشدار داده بود که «موضوع به این سادگی نیست و پوتین حتما حرف‌هایی برای گفتن درباره رابطه با آمریکا دارد». اوباما در ادامه می‌نویسد: «برنز شوخی نکرده بود. پوتین از بی‌عدالتی، خیانت و رنجی که از سوی آمریکا علیه مردم روسیه اعمال شده سخن گفت. پوتین گفت که به «جورج بوش» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا برای همکاری پیشنهادهایی داده و گام‌هایی برای بهبود رابطه برداشته بود. به گفته او، به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات درباره القاعده و رسیدگی به ماجرای «صدام‌ حسین» دیکتاتور عراق و جایی‌ که آمریکایی‌ها پیدایش کردند، کمک‌های مهم روسیه به آمریکا بود. پوتین معترض بود که بوش به جای توجه به هشدارهای او به عراق حمله کرده و کل خاورمیانه را بی‌ثبات کرده ‌است. سپس رهبر واقعی روسیه اظهارات خود را به سمت تجاوز ناتو به حوزه نفوذ روسیه و ترویج دموکراسی معطوف کرد. تمام این مسائل و چالش‌ها با گذشت بیش از یک دهه از آن، همچنان سر جای خود باقی هستند». 

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا می‌نویسد وقتی بعدها «دیوید اکسلرود» دستیارش نظرش را درباره پوتین پرسیده، این‌گونه پاسخ داده است: «او را به طرز عجیبی آشنا یافتم. فردی که فکر می‌کند با داشتن سلاح هسته‌ای و حق وتوی شورای امنیت دیگر همه‌کاره است. پوتین مردانی را جلوی چشمم می‌آورد که دهه‌ها پیش یک گروه مافیایی کوچک یا یک محله را اداره می‌کردند. شخصیت‌های سختگیر و نچسبی که می‌دانستند چه می‌دانند و تمام دانسته‌های‌شان در حد همان تجربه‌های کوچک و محدودشان می‌ماند. رشوه‌خواری، تخریب، کلاهبرداری و خشونت از نگاه چنین افرادی ابزار قانونی کار آنها به شمار می‌آید. در یک کلام، شما نمی‌توانید به چنین افرادی اعتماد کنید».

ظهور  راست‌گرایی  افراطی

اوباما در مورد «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری و قدرت اول ترکیه و برخی رهبران اروپای شرقی مانند «واتسلاو کلاوس» رئیس‌جمهوری وقت جمهوری چک هم مشاهدات مشابهی را ارائه می‌دهد و تأکید می‌کند «تعهد آنها مانند هر قدرت راست‌گرای افراطی به دموکراسی بسیار ضعیف است. اردوغان رفتاری صمیمی دارد و به طور کلی پاسخ‌گوی درخواست‌های من بود. اما هر وقت به صحبت‌های او گوش می‌دادم، این تصور را در من ایجاد می‌کرد که تعهد او به دموکراسی و حاکمیت قانون ممکن است تنها تا زمانی تداوم داشته باشد که تهدیدی علیه جایگاه و قدرتش ایجاد نکند».

در مورد کلاوس، اوباما می‌نویسد: «این نگرانی را داشتم که رهبر چک ممکن است منادی ظهور راست افراطی در سراسر اروپا باشد. زمینه آن هم وجود داشت: ایجاد بحران اقتصادی در سال‌های 2008-2009 که باعث افزایش احساسات ناسیونالیستی، مخالفت گسترده با مهاجران و بدبینی نسبت به اتحادیه اروپا شده بود».

اوباما با بهره‌گیری از اولین تجربیات خود در سیاست‌هایی که منجر به ایجاد شکاف در شهر شیکاگو در دوران سکونتش در این شهر شد، نوشت «موج امیدوارکننده دموکراتیک‌سازی، آزادسازی و هم‌گرایی که پس از پایان جنگ سرد جهان را امیدوار کرده بود کم‌کم در حال عقب‌نشینی است. در حقیقت، آنچه قابل توجه بود این بود که دیدگاه‌های کلاوس و اردوغان برای من بسیار آشنا بود. چراکه در سنا هم بسیاری از سناتورهای جمهوری‌خواه همین‌گونه فکر می‌کردند. همان‌طور که می‌توانستم به‌راحتی اردوغان را در جایگاه یک فرد مستبد در جایی نه‌چندان مهم مانند شورای شهر شیکاگو تصور کنم. نمی‌دانستم که آشنایی با افکار این افراد برای من نکته مثبتی محسوب می‌شود یا نه».

تمجید  از  مرکل

پس از بحران بدهی یونان در سال 2011، اوباما به متحدان اروپایی نیز بی‌اعتماد می‌شود. او می‌نویسد: «ما توانایی این را نداشتیم که در تمام این تحولات صرفا یک ناظر منفعل باشیم. فشار به کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه که تراز مالی قوی‌تری داشتند برای اتخاذ سیاست‌های محرک به جایی نرسید». اما این باعث نمی‌شود که اوباما «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان را مورد تحسین قرار ندهد. «مرکل رهبری باثبات، صادق، از نظر فکری و از نظر ذاتی مهربان است. به نظرم محافظه‌کاری بیش از اندازه او به این دلیل است که خود را درگیر نزاع‌های سیاسی درون آلمان نکند».

اوباما در مورد رئیس‌جمهوری فرانسه، دومین کشور قدرتمند اروپایی و یکی دیگر از رهبران راست میانه، دیدگاهی کاملا متفاوت دارد و می‌نویسد: رئیس‌جمهور فرانسه بارها اثبات کرد که فردی کاملا غیرقابل اعتماد است. سارکوزی بارها به من گفت باراک نگران نباش من روی این موضوع با آنگلا مرکل صحبت می‌کنم و حلش خواهم کرد. اما تا آنجا که من می‌توانستم بگویم، سارکوزی حتی به اندازه کافی فردی سازمان‌یافته نبود که بتواند برنامه مشخصی برای فرانسه ارائه دهد، چه برسد برای کل اروپا».

اوباما همچنین در بخش‌هایی به طور مفصل به مشکلات چندجانبه خود در فشار بر چینی‌ها برای جلوگیری از تقلب و دزدی در تجارت، پایین نگه‌داشتن ارزش یوان چین و دیدگاه‌های متفاوت درباره آمادگی آنها برای رهبری جهان می‌پردازد. اوباما می‌نویسد: «اگر یک کشور باشد که توانایی‌های ایالات متحده در صحنه جهانی را به چالش بکشد، قطعا آن کشور چین است. با این حال در زمان حضور هیئت چینی در نشست گروه 20، متقاعد شدم که چالش‌آفرینی جدی چین برای آمریکا اکنون نیست و شاید ده‌ها سال دیگر این اتفاق رخ دهد و اگر چنین اتفاقی بیفتد به احتمال زیاد در نتیجه اشتباهات استراتژیک آمریکا خواهد بود».

اوباما نتیجه‌گیری می‌کند که «با وجود تمام این چالش‌ها، آنچه در هر نشست بین‌المللی که به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده حضور داشتم، رخ می‌داد این بود که همه با وجود اعتراضی که نسبت به نقش آمریکا در جهان داشتند از ما می‌خواستند تا برای ازهم‌نپاشیدن وضعیت و حفظ نظم موجود اقدام کنیم و در این مورد به آمریکا اعتماد داشتند.

اما در غیر این صورت، تعداد کمی از ملت‌ها احساس وظیفه می‌کردند اما تنها در چارچوب منافع محدود خود عمل می‌کردند و آنها که در تعهد اساسی آمریکا به اصول یک سیستم لیبرال و مبتنی بر بازار - آزادی فردی، حاکمیت قانون، اجرای شدید حقوق مالکیت و داوری بی‌طرفانه اختلافات، به‌علاوه سطح پایه‌ای از مسئولیت و صلاحیت دولت - با ما مشترک‌اند هم فاقد توان اقتصادی، سیاسی و حتی دیپلماتیک برای ترویج این اصول در مقیاس جهانی هستند».

 

 

آنگلا مرکل دموکراسی باراک اوباما   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

زمان پایان همه‌گیری کرونا پیش بینی شدمدیرکل مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و بیوتکنولوژی «وکتور» روسیه که در زمینه تولید واکسن کرونا فعال است، گفت ویروس کرونا از بین نخواهد رفت اما همه‌گیریِ آن در سال 2021 پایان خواهد یافت.
برنا ویروس روسیه تولید 

  

تولد یک نوزاد دارای آنتی بادی های ضد ویروس کرونا اما بدون ابتلا به این بیماری از یک مادر دارای عفونت با این ویروس باعث تعجب مقامات بهداشتی سنگاپور شده است.
صراط تولد نوزاد ویروس 

  

کرونا به مردان ضربه سخت‌ تری می‌زند + دلیلچندین مطالعه نشان داده است مردان بیش از زنان در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند، اما علت چیست؟
گسترش سازمان بهداشت جهانی مردان زنان 

  

این باورهای کرونایی اشتباه است!معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: متاسفانه باورهای غلطی پیرامون بیماری کرونا در بین مردم جامعه دست به دست می شود.
گسترش استان مرکزی درمان فضای مجازی 

  

خوش یمنی برای بورس در ماه نحس طلااقتصاد نیوز:روز گذشته ماه نوامبر به پایان رسید در این ماه بازارهای سهام و ارز رمزها خوش درخشیدند در مقابل طلا نحس‌ترین ماه را در چهار سال گذشته تجربه کرد.
اقتصادنیوز درآمد ماه اقتصاد 

  

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام وام کرونامتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا فقط تا فردا ، 11 آذرماه زمان دارند تا برای ثبت‌نام در این طرح، کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام درآمد یارانه 

  

روند کاهشی قیمت خودرو ادامه داردرئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو اظهار داشت: روند قیمت‌ها همچنان کاهشی است به طوری‌که نسبت به 20 روز پیش قیمت خودرو 31 تا 32 درصد کاهش پیدا کرده است و این افت قیمت با کاهش قیمت ارز ادامه دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت خودرو 

  

مهدی فخیم‌زاده ابتلایش به کرونا را تکذیب کرد+عکسمهدی فخیم‌زاده ابتلا به ویروس کرونا را تکذیب کرد و گفت در سلامت کامل است.
ایلنا اینستاگرام عکس ویروس 

  

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا چه زمانی انجام می‌شود؟تا چند ماه، هفته یا روز دیگر نخستین پرواز ایرلاین‌های ایرانی برای وارد کردن واکسن کرونا انجام خواهد شد؟
اقتصادنیوز واردات ماه وزارت بهداشت 

  

وزارت کار جزییات درخواست وام یک میلیون تومانی کرونا را اعلام کرد.
نامه نیوز وام کار ایران خودرو 

  

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، در گفتگو با «تیتر امشب» شبکه خبر، با بیان اینکه محدودیت سراسری از یکم آذر ماه شروع شد، افزود: با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت و رعایت مردمی میزان پروتکل‌ها به بالای 90 درصد رسید. معاون بهداشت وزارت بهداشت، تاکید کرد: در یکم آذر 160 شهر در وضع قرمز (هشدار سه) قرار داشتند و اکنون 38 شهر قرمز هستند. وی ادامه داد: متأسفانه در 23 شهرستان با رعایت…
مهر دورهمی وزارت بهداشت ماه 

  

آیا با مصرف ماهی می‌توان خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد؟کارشناس تغذیه گفت: با مصرف ماهی می‌توان سیستم ایمنی را قوی و از ابتلا به کرونا ویروس جلوگیری کرد.
برنا ویروس تغذیه سیستم ایمنی 

  

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!مرحله نهایی مطالعه در مورد واکسن کووید-19 که در انگلیس انجام می‌شود، کارایی موثر 100 درصدی واکسن کرونا در برابر موارد شدید را تایید و بیان می‌کند که این واکسن در افراد مسن نیز عملکرد موفقی دارد.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا انگلیس ویروس