گسترش   |  سیاسی  |  

وعده کاندیدای انتخابات برای چند برابر شدن مبلغ یارانه

محسن مهرعلیزاده گفت: یک روزی 45 هزارتومان شاید می توانست نه یک ماه بلکه فقط یک روز معیشت یک فرد را تامین کند، الان 45 هزارتومان یک وعده غذای یک نفر را هم نمی تواند تامین کند.

وعده کاندیدای انتخابات برای چند برابر شدن مبلغ یارانه

محسن مهرعلیزاده که اخیرا اعلام کاندیداتوری در انتخابات1400 را کرده است گفتگوی تفصیلی انجام داده که بخش هایی ازآن را می خوانید:

*فکر می کنید اگر الان به مردم بگوییم که ما در مسیر توسعه پایدار باید یارانه هایتان را قطع کنیم و یکسری جراحی های اقتصادی را شروع کنیم، آیا این جامعه پذیرا هست یا به سمت اعتراض پیش می رود؟

خیر پذیرا نیست و نباید هم باشد و در گفتمانی که بنده اشاره می کنم نیز چنین مطلبی عنوان نخواهد شد من به عنوان فردی که هم کار اقتصادی کرده ام و هم رشته ام مهندسی اقتصاد بوده، یک زمانی با این روش توزیع یارانه های نقدی مخالف بودم  چرا که اعتقاد داشتم هم عزّت مردم از آنها گرفته می شود و هم اینکه این کار نوعی خدعه است که پول مردم را به مقدار زیادی به صورت غیر مستقیم از آنان بگیرند و بخش کمی از آن را با صف  و... منّت به خودشان بدهند.

چون می دانستم همین وضعیت پیش می آید که 45 هزارتومان به حساب مردم واریز می شود ولی 450 هزار تومان از جیب مردم بیرون کشیده می شود.  یک روزی 45 هزارتومان شاید می توانست نه یک ماه بلکه فقط  یک روز معیشت یک فرد را تامین کند، الان 45 هزارتومان یک وعده غذای یک نفر را هم نمی تواند تامین کند، میدانید که در حال حاضر بیش از 42 هزار میلیارد تومان در سال یارانه نقدی پرداخت می شود اگر در این بیش از سه دوره ریاست جمهوری که این مبالغ پرداخت میشود اگر این پول صرف ایجاد اشتغال میشد، چند میلیون نفر از جوانان مشغول به کار شده بودند و الان دستشان به طرف دولت دراز نبود؟ و عزت شان حفظ می شد؟

یارانه نقدی باید چند برابر شود

ولی الان در اثر بی برنامه گی های اقتصادی از جمله آن اقدام به شرایطی رسیده ایم که علی رغم این معایب یارانه ها حتما باید ادامه داشته باشند و حتی برای دهکهای پایین باید  چند برابر پرداخت شود چرا که فقر فاحش را به عینه می بینیم، بعضی ها می گویند 60 میلیون نفر زیر خط فقر هستند و بعضی ها می گویند 70 درصد یا 7 دهک زیر خط فقر هستند. من برای اینکه بتوانم عدد صحیحی بگویم بر اساس مطالعات خودم باید بگویم که اقلا 50 درصد مردم زیر خط فقر هستند.

قطع یارانه ها اصلاح به صلاح نیست

در این شرایط قطع یارانه ها اصلا به صلاح نیست و ما تا زمانی که بتوانیم به یک روند مثبت رشد اقتصادی برسیم و اشتغالی برای جوانان فراهم کنیم، تولید را احیا و تقویت کنیم و وضعیت معیشتی را بهبود ببخشیم، تا آن زمان باید یارانه ها را به دهک های پایین چند برابر بدهیم، آنچه که در قانون بودجه 1400 آمده، خود مجلسی ها در بحثی که داشتند می گفتند بین 300 تا 350 هزار میلیارد تومان کسری داریم عدد و رقم های ظاهری گذاشته اند تا درآمد و هزینه را بالانس کنند، اما مطالعات من و تجربه عدد و رقم سالهای 1399 و مقایسه آن با امروز (از نظر درآمدهای دولت)، نشان می دهد که اقلا حدودا 500 هزار میلیارد تومان یعنی( از هزار و بیست هزار میلیارد تومانی که کل بودجه کشور در سال 1400 ) یعنی نصف بودجه از همین ابتدا کسری است الان چقدر یارانه داده می شود؟ در سال 42 هزار میلیارد تومان با فرض اینکه پرداخت یارانه به سه دهک های بالا حذف شوند و به مبلغ یارانه دهک های پایین اضافه شود، ما ناگزیر هستیم که سه یا چهار تای دیگر از این 42 هزار میلیارد را بگذاریم و از هرکجایی که می خواهیم آن 500 هزار میلیارد کسری بودجه را تامین کنیم، این سه چهار  تا 42 هزار میلیارد دیگر را هم تامین کنیم و  در دهک های پایین این میزان یارانه را سه چهار برابر کنیم تا مردم حداقلی از درآمد را داشته باشند و از گرسنگی نمیرند همزمان باید تمام تلاشمان را بکنیم که راه تولید و صادرات را باز کنیم و کار ایجاد کنیم تا وضع معیشت مردم به طور طبیعی و به صورت ماندگار بهبود پیدا کند.  

همین شعاری که امسال مقام معظم رهبری برای سال معین کردند «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی» مانع زدایی راه حل های مشخصی دارد. با آن راه حل ها در 1 سال اول، حداقل تولیدات و ظرفیت ها متوقف راه اندازی مجدد میشوند  و اشتغالهای از دست رفته دوباره احیا می شوند و از سال بعد تولیدات جدید و بازارهای جدید و افتادن روی غلطک صحیح اقتصادی به نحوی که درآمدهای کشور در کلان و خرد پاسخگوی هزینه ها باشد. تولید تنها کلید رفع مشکلات معیشتی، بیکاری ها، تنگ دستی ها و حفظ ارزش پول ملی است و بتوانیم صادرات به کشورهای همسایه مان را داشته باشیم.

 

منبع: خبرآنلاین

یارانه محسن مهرعلیزاده بیکاری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

مرگ 134 ایرانی دیگر بر اثر کرونا/ تزریق بیش از 5 میلیون و 205 هزار دُز واکسن کرونا در کشورمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 134 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 82 هزار و 351 نفر رسید.
برنا 

  

تشویق رئیسی در کف میدان بورس +فیلم حجم ویدیو: 12.08M | مدت زمان ویدیو: 00:02:08 دانلود ویدیو
فردا 

  

شناسایی 10 هزار و 216 بیمار جدید کرونایی/134 نفر دیگر فوت شدند به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 25 خرداد 1400 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 10 هزار و 216 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد که هزار و 260 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به سه میلیون و 49 هزار و 648 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 134 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 82 هزار و 351 نفر رسید. تا…
مهر خبرنگار 

  

رابطه تورم و بورس؛ آثار ضدتورمی + فیلمچگونه می‌توان از بازار سهام به عنوان ابزاری برای کنترل تورم استفاده کرد.
گسترش تورم سهام ایران 

  

ربیعی: دولت دخالتی در بورس نداشته استدر ستاد اقتصادی دولت همه دیدگاه‌ها آزادانه مطرح و سپس تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد. وجود دیدگاه‌های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم‌گیری نهایی براساس خرد جمعی است. دیدگاه‌های متفاوت از جمله رییس کل بانک مرکزی می‌تواند بر همین اساس باشد.
گسترش دولت سخنگوی دولت بانک مرکزی 

  

آخرین قیمت طلا، قیمت سکه و ارز امروز 25 خرداد + جدولآخرین نرخ طلا، سکه و ارز امروز 25 خرداد 1400 اعلام شد.
نامه نیوز قیمت جدول ارز 

  

آیا واقعا علائم نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان شبیه سرماخوردگی است؟بر اساس نتایج تحقیق جدید، ابتلا به نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان می‌تواند احساس سرماخوردگی شدید باشد.
برنا ویروس جوانان سرماخوردگی 

  

افزایش 342 درصدی تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بورسامروز برای ششمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 579 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز افزایش 342 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز مالکیت پول 

  

ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشوررئیس جمعیت هلال احمر از ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا طی روزهای آینده به کشور خبر داد.
اقتصادنیوز هلال احمر 

  

چرا روس‌ها واکسن کرونا نمی‌زنند؟روسیه یکی از پیشتازان تولید واکسن برای ویروس کووید-19 در جهان است و با وجود تردیدهای اولیه در سطح بین المللی، بسیاری از کشورها حتی دول اروپایی حاضر شدند واکسن اصلی روس ها موسوم به اسپوتنیک وی را استفاده کنند. با این حال در خود روسیه مردم با وجود امکان واکسیناسیون رایگان و همگانی، اقبال چندانی به این محصول وطنی نشان نمی‌دهند.
۵۵ آنلاین روسیه ویروس سازمان بهداشت جهانی 

  

کاندیداها درباره نان شب وعده می‌دهند حال آنکه قرار بود پیشرفت کنیم/ در دوره‌ای مسئولان اگر با موزیسین‌ها دست می‌دادند دست‌شان را می‌شستند/ کرونا 300 سیصد آموزشگاه موسیقی را تعطیل کرد/ بحران مشروعیت موسیقی هنوز وجود داردنشست مجازی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع «بازشناسی پیامدهای کرونا بر اقتصاد موسیقی ایران» صبح امروز سه‌شنبه 25 خردادماه برگزار شد و شهرام صارمی و پیروز ارجمند میهمانان آن بودند.
ایلنا نان نیروی انتظامی کمیسیون فرهنگی مجلس 

  

کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش استسازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: کروناویروس سریعتر از روند واکسیناسیون در دنیا در حال گسترش است.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون ویروس مرگ 

  

بورس امروز 25 خرداد / افت 44 واحدی شاخص کلشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 25 خرداد 1400 با افت 44 واحدی، به عدد یک میلیون و 150 هزارواحد رسید.
برنا شاخص