اعتماد   |  سیاسی  |  

دولت بایدن دنبال تعامل با جریان اصلی قدرت خواهد بود

یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: گروهی از تحلیل‌گران برای استفاده از فرصت روی کار آمدن بایدن و پیروزی در انتخابات 1400 با اتکا به دوقطبی مذاکره – عدم مذاکره را بی‌اساس می‌دانند و استدلالشان این است که دولت دموکرات بایدن نیز به دنبال تعامل با قطب اصلی قدرت در ایران خواهد بود.

دولت بایدن دنبال تعامل با جریان اصلی قدرت خواهد بود

اعتمادآنلاین| نتیجه انتخابات در آمریکا انگار امید تازه‌ای به دولت در ایران تزریق کرده است. دولت تدبیر و امید که تحت فشار اقتصادی گسترده و ناشی از تحریم دست خود را بسته دیده و در مقابل حل مشکلات مردم ناتوان شده بود، این روز‌ها به آمدن بایدن در آمریکا دل بسته و امیدوار است که بتواند در ماه‌های پایانی عمر خود، با احیای برجام گشایش‌هایی حاصل کند.

این درحالی است که کارشناسان و متخصصان امر این امید را واهی دیده و معتقدند که حتی اگر سیاست‌های کلی در ایران و آمریکا به نحوی باشد که مذاکره محتمل و امکان بازگشت آمریکا به برجام فراهم شود، این تحولات به عمر دولت روحانی قد نمی‌دهد. این گروه از تحلیل‌گران حتی امید جریان اصلاح‌طلب یا حامی دولت برای استفاده از فرصت روی کار آمدن بایدن و پیروزی در انتخابات 1400 با اتکا به دو قطبی مذاکره – عدم مذاکره را بی‌اساس می‌دانند و استدلالشان این است که دولت دموکرات بایدن نیز به دنبال تعامل با قطب اصلی قدرت در ایران خواهد بود.

رامین مهمان‌پرست، کارشناس مسائل سیاست خارجی یکی از همین افراد است. او گفت: «در حال تغییر دولت در ایالات متحده آمریکا هستیم. ترامپ در انتخابات شکست خورده، اما به خاطر شخصیتش نمی‌خواهد بپذیرد و سعی می‌کند که با لجاجت و رفتار‌های ناشیانه تا جای ممکن قدرت را واگذار نکند، اما شواهد نشان می‌دهد که با تغییر قدرت و دولت در آمریکا رو به رو خواهیم بود. این تغییر، اما اواخر دی یا اوایل بهمن ماه رخ می‌دهد و این یعنی در سه ماه آینده شاهد هیچ تغییر و اتفاق خاصی در زمینه تعیین تکلیف برجام یا هر موضوع مرتبط با آن نخواهیم بود».

وی افزود: «بعد از روی کار آمدن دولت جدید باید منتظر مشخص شدن کابینه و چارچوب و سیاست‌های کلی آن باشیم که احتمالا یکی، دو ماه زمان می‌برد. به این ترتیب ما برای فکر کردن به اینکه چه اتفاقی در ارتباط با برجام و مذاکره می‌افتد باید تا اوایل سال 1400 صبر کنیم».

این کارشناس مسائل خارجی ادامه داد: «دولت فعلی ما نیز از ابتدای سال 1400 تا انتخابات ریاست جمهوری دو، سه ماه فرصت دارد. در این مدت نیز درگیر مسائل متعددی مثل بودجه، شاید نارضایتی‌های موجود بین مردم، شرایط سخت اقتصادی، بحث تحریم‌ها و درآمد‌های کشور و ... خواهد بود.»

وی خاطرنشان کرد: «نکته دیگر این است که تجربه سالیان گذشته نشان می‌دهد که وقتی یک دولت به ماه‌های آخر می‌رسد، فضای کشور تغییر کرده و کاملا انتخاباتی می‌شود. با توجه به این شرایط فکر می‌کنم که به هیچ‌وجه نمی‌توان روی زمان کم باقی مانده این دولت برای تصمیم‌گیری جدی در موضوعات سیاست خارجی حساب کرد».

مهمان‌پرست همچنین گفت: «فردی که قدرت را در آمریکا به دست می‌گیرد نیز روی دولتی که چند ماه از عمرش باقی مانده حساب نکرده و وارد یک موضوع جدی نمی‌شود. حتما تلاش می‌کند که برنامه‌های خود را با دولتی که چهار سال و شاید هم هشت سال بر مسند قدرت خواهد بود، پیش ببرد تا بتواند روی هر گامی که قرار است برداشته شود، محاسبه جدی کند».

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه بایدن و دولت او برای مذاکره دولت بعدی در ایران را طرف حساب خود می‌داند یا بخش تصمیم گیرنده اصلی در ایران را؟ گفت: «طبیعتا طرف آمریکا سعی می‌کند با جریان اصلی است که پشتوانه داشته باشد و بتوانند روی حرفش حساب کنند، وارد مذاکره شوند. دولت‌های ضعیف و بدون پشتوانه که قدرت اثرگذاری بالایی نباشد برای آن‌ها جایگاهی ندارد. خیلی طبیعی است که اگر هم بخواهند گام جدیدی بردارند، حتما سعی می‌کنند که با جریان تاثیرگذاری که بستری برای اجرای تاثیرات خود دارد، وارد مذاکره شود.»

مهمان‌پرست همچنین گفت: «نکته دیگر این است که طرف ایرانی چه موضعی خواهد داشت. فکر می‌کنم افرادی که تصمیم گیرنده اصلی هستند و وزن قابل توجهی دارند حاضر نیستند که تحت هر شرایطی وارد بحث مذاکره با آمریکا شوند یا تصور کنند که ورود به مذاکره به معنی حل مشکلات و گرفتاری‌ها خواهد بود. جریانی که بخواهد به وضعیت سیاست خارجی و اوضاع کشور سروسامان دهد حتما متوجه این نکته هست که برای یک حضور قدرتمند در صحنه‌های سیاست خارجی باید ابتدا اقتدار داخلی را تقویت کرده، نقاط ضعف را رفع و مشکلات فراوانی که گریبان مردم را گرفته برطرف کنیم و قبل از این کار، هر نوع ورود به بحث‌های جدی در سیاست خارجی بدون پشتوانه خواهد بود».

وی در پایان تاکید کرد: «یک جریان قدرتمند در داخل هم می‌تواند هم نسبت به حل مشکلات داخلی اقدام کرده و برای رفع دشواری‌های زندگی مردم گام‌های جدی بردارد و هم در شرایطی که از موضع قدرت بتواند وارد بحث و گفت‌وگو درباره موضوعات اصلی سیاست خارجی شود، می‌تواند موفق‌تر عمل کرده موجب شود که طرف مقابل هم حساب بیشتری روی آن باز کند».

 

منبع: نامه نیوز

دولت انتخابات ریاست جمهوری بودجه   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

شمار تلفات کرونا در آمریکا به 268 هزار نفر رسیدطبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، در 24 ساعت گذشته با مرگ دست‌کم یکهزار و 178 مورد جدید، شمار قربانیان کروناویروس در ایالات متحده از مرز 268 هزار نفر عبور کرد.
اعتماد ایالات متحده آمریکا مرگ دونالد ترامپ 

  

تغییر وضعیت 38 شهرستان قرمز کرونا/ چگونگی استفاده از ظرفیت کارت ملی در ارائه خدماتسخنگوی قرارگاه ملی کرونا گفت: با رعایت 90 درصدی پروتکل‌های بهداشتی، از چهارشنبه هفته جاری محدودیت 38
خبرفوری استان مازندران کارت ملی استان آذربایجان شرقی 

  

مزایا و معایب واکسن کرونای "فایزر" چه هستند؟واکسن بالقوه کووید-19 شرکت "فایزر" و "بیوان‌تک" در مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-19 مؤثر است، اما د
خبرفوری بودجه دولت حمل و نقل 

  

این تعداد خودرو در گلستان جریمه کرونایی شدندرئیس پلیس راهور گلستان گفت: تردد خودروها در گلستان بعد از محدودیت‌های کرونایی 40 درصد کاهش یافته است.
گسترش خودرو پلیس راهور پلیس 

  

کدام ایرلاین ایرانی حامل واکسن کرونا می‌شود؟در شرایطی که خبرهای بسیاری درباره تولید انبوه و عرضه واکسن کرونا در جهان منتشر می‌شود و وزارت راه و شهرسازی نیز آمادگی خود را در زمینه انجام پروازها برای وارد شدن واکسن کرونا اعلام کرده است، این سوال مطرح می‌شود که بالاخره تا چند ماه، هفته یا روز دیگر نخستین پرواز ایرلاین‌های ایرانی برای وارد کردن واکسن کرونا انجام خواهد شد؟
اعتماد درمان تولید وزارت بهداشت 

  

کانال قیمت دلار تغییر کرد + آخرین نرخ پیش از شروع بازاربازار پس از سه روز نوسان در کانال 24 هزار تومان، دیروز به بالای کانال 25 هزار تومان بازگشت و دلار بالاترین قیمت از سه شنبه هفته گذشته را ثبت کرد. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 آذر 99 چقدر بود؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

بورس تغییر فاز داد / بازار در حالت گاویبورس تهران در ادامه مسیر صعودی خود، روز دوشنبه تغییر فاز داد تا با افزایش بیش از 20 درصدی شاخص سهام از کف پیشین خود، از فاز خرسی خارج شود.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران تهران 

  

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: 80 درصد موارد مبتلا به بیماری کرونا بی علامت بوده و تنها 20 درصد مبتلایان، علائم دارند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ازدواج