تسنیم   |  اجتماعی  |  

داستان بی‌پایان سلبریتی‌ها و بازی با زندگی مصیبت‌زدگان/ قیمت‌های نجومی خانه‌های ساخته شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاهی

در حالیکه هنوز بخش قابل توجهی از مصیبت‌دیدگان زلزله کرمانشاه نتواسته‌اند در خانه‌های خود ساکن شوند، قیمت‌های نجومی ساخت خانه اظهار شده توسط برخی از سلبریتی‌هایی که کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کرده‌اند، ابهامات بی‌پاسخ متعددی را ایجاد کرده است.

داستان بی‌پایان سلبریتی‌ها و بازی با زندگی مصیبت‌زدگان/ قیمت‌های نجومی خانه‌های ساخته شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاهی

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ 21 آبان سال 96 زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتراستان کرمانشاه و روستاهای آنها را لرزند،  زلزله کرمانشاه را  بزرگترین زلزله در غرب عنوان می‌کنند که وسعت زیادی را در برداشت و علیرغم اینکه زلزله‌های بزرگی در کشور رخ داده است اما میزان تخریب این زلزله به مراتب بیشتر از زلزله‌های دیگر بوده و حدود 9 شهرستان، 22 شهر و 1932 روستا تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند.

چهر‌های خاص در پی  زلزله در کرمانشاه حضور پررنگی را داشتند و هر کدام تلاش کردند که کمکی را به زلزله‌زدگان داشته باشند که این بین می‌توان به حضور چهره‌های هنری، ورزشی، سیاسی و ... اشاره کرد.

اما با همه اقدامات خوب انجام شده برای حمایت از مردم این مناطق، متاسفانه برخی اتفاقات، خواسته یا ناخواسته باعث اجحاف در حق و حقوق مردم شده است به عنوان مثال هزینه خانه‌های ساخته شده در چند روستای دشت ذهاب دور از ذهن بوده و در این زمینه هنوز کسی در این بخش شفاف‌سازی نکرده است.

دماغ سفید، تپه کبود، امام عباس و دار رشید روستاهای هستند که یکی از چهره‌های معروف که اتفاقا در برنامه ماه عسل به مردم معرفی و تبلیغ شد، در این روستاها فعالیت دارد و فضای این روستا با سایر روستاها متفاوت است و بسیار امنیتی است و در واقع تردد در این روستا و صحبت با اهالی کمی سخت و دشوار است و اهالی از صحبت کردن هراس دارند.

با پیگیری‌ها مشخص شد که 113 خانه  در این روستاها ساخته شده است  که 50 درصد از این خانه‌ها توسط یکی از این چهرها ساخته می‌شود،  برای هر خانه 45 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده که البته میزان این وام در گذشته 35 میلیون تومان بوده که با افزایش قیمت مصالح این رقم به 45 میلیون تومان افزایش یافته است و 5 میلیون تومان نیز به صورت وام بلاعوض به خانواده‌ها پرداخت شده و مازاد هزینه ساخت خانه‌ها توسط چهره مذکور پرداخت می‌شود اما مردم این روستا نسبت به فعالیت وی در این روستاها رضایت ندارند و ابهاماتی در مبلغ ساخت خانه‌ها وجود دارد. جالب اینکه این چهره، علاقه‌ای به پاسخگویی به ابهامات ندارد و صرفا به صورت یکسویه اقدام به انتشار گزارش‌هایی در صفحه اینستاگرام خود می‌‌کند که البته چنین گزارشاتی برای متخصصین و کارشناسان حوزه ساخت و ساز، دارای ابهامات متعددی است! معمولا افرادی هم اقدام به طرح برخی سئوالات مبنایی در صفحه این چهره می‌کنند، "بلاک" می‌شوند و او تا به امروز حتی پاسخگوی خبرنگاران نیز نبوده است.

اما چیزی که در این بین وجود دارد، تفاوت قیمت‌های خانه‌های ساخته شده در این روستا با سایر روستاهای همجوار است که از نظر مصالح و کیفیت مصالح یکسان هستند.

اینکه که بر اساس اظهارات مطرح شده  قیمت تمام شده این خانه‌ها قبل از افزایش هزینه و مصالح (70 تا 90 متری) 50 تا 55 میلیون تومان بوده و قیمت جدید آنها 85 تا 90 میلیون تومان اعلام شده و این در حالی است که مصالح ساخت این خانه‌ها، ماه‌های گذشته و قبل از افزایش قیمت‌ها تهیه شده است در صورتیکه آنچه به مردم گزارش می‌شود چیزی نزدیک به 150 میلیون تومان است که از نظر کارشناسان این حوزه که خانه‌ها را از نزدیک دیده‌اند بسیار غیر‌منطقی به‌نظر می‌رسد چرا که خانه‌ها فاقد حیاط‌، محوطه بیرونی و در مواردی فاقد حمام، دستشویی و ... هستند و در ساخت این خانه‌ها استفاده از کارگران بومی و خانوادها بدون دستمزد که القاعده با این شرایط باید هزینه ساخت خانه‌ها  کاهش یابد که نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه هزینه‌ها خانه‌ها به مراتب افزایش یافته و به حدود دو برابر رسیده است!

البته گفتنی است اهالی خودشان حمام و دستشویی خانه‌های خود را می‌سازنند و جزء پروژه خیری نیست؛ این چهره پیمانکار برای دهیار نیز دو خانه ساخته شده است اما در مقابل هنوز کودکان یتیم زیادی هستند که در کانکس بسر میبرند!

در همین رابطه، امید قادری؛ مدیرکل بهزیستی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت کمک‌های اختصاص داده شده توسط سلبریتی‌ها اظهار کرد: متاسفانه علیرغم اینکه ما از این افراد تشکر کردیم و از آنها خواستیم کمک‌های جمع‌آوری شده را بر اساس لیستی که سازمان بهزیستی تهیه کرده بود، انجام دهند اما این موضوع مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

قادری تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه نزدیک به 140 معلول جسمی ـ حرکتی  و نخاعی به تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی استان اضافه و 188 زن سرپرست جدید به جامعه هدف بهزیستی استان افزوده شد؛ متاسفانه هیچ یک از سلبریتی‌ها نپذیرفتند که به افراد صدمه دیده که به جامعه هدف بهزیستی اضافه شدند، کمک کنند و هر کدام به صورت انفرادی ورود پیدا کردند و تا امروز یک مورد خانه ندیده‌ایم که برای مددجویان بهزیستی و حتی برای افراد خسارت دیده ساخته شود.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه ادامه داد: اگر قرار بود این افراد به نیازمندان واقعی کمک کنند، می‌توانستند به جامعه هدف بهزیستی و کمیته امداد کمک کنند اما دیدیم که این اتفاق نیز نیفتاد اما علی‌رغم همه این موارد، سازمان بهزیستی توفیقات خوبی داشت و 2200 واحد مسکونی که در مناطق زلزله‌زده تخریب شده بودند، 712 واحد را بازسازی و در اختیار جامعه هدف خود قرار داد.

وی ضمن اشاره به قیمت ساخت خانه برای زلزله‌زدگان در کرمانشاه متذکر شد: در این زمینه قیمت‌های نجومی عنوان شده که به نظر می‌رسد که برخی از سلبریتی‌ها در این خصوص غلو کردند و به هیچ عنوان خبری از این قیمت‌ها در روستاهای کرمانشاه نیست!

قادری در این زمینه توضیح داد: متاسفانه به‌دلیل نبود نظارت  بر ساخت و سازها، هر کدام از چهر‌های خاص اقدام به اعلام "هزینه‌های غیرمتعارف" می‌کنند و کسی در این زمینه هنوز اظهارنظر شفافی را نداشته است که البته امیدواریم با این چهره‌ها برخورد شود.

اما کوزگر؛ معاون مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی کشور نیز در این باره اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته، هنوز نتواسته‌ایم در خصوص عدم جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط اشخاص به جمع‌بندی برسیم.

وی تصریح کرد: بارها اعلام کردیم که مردم و خیرین کمک‌های خود را به نهادهای خیریه و سازمان‌های اعلام شده بدهند اما باز هم در این زمینه شاهد جمع‌آوری کمک‌ها توسط سلبریتی‌ها هستیم.

کوزگر یادآور شد: هنوز برخی از سلبریتی‌ها و چهره‌های خاص که در کرمانشاه اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند، میزان دقیق کمک‌های مردمی را اعلام نکرده‌اند!

در پایان جای این سئوال جدی وجود دارد که آیا فعالیتهای شخصی با این حجم از مبالغ اهدایی مردم به یک چهره خاص نیاز به نظارت دقیق و تطبیق مبالغ هزینه‌کرد ادعایی با هزینه‌های واقعی ندارد؟ و آیا صرفاً اظهار واریزی‌ها به حساب و خروج مبالغ از حساب و ارائه فیش‌های بانکی توسط این چهره‌ها، می‌تواند به معنای شفافیت باشد و آیا تعیین تکلیف پول‌هایی که مردم نوع‌دوست کشورمان به‌دلیل اطمینان به دست سلبریتی‌ها سپرد‌ه‌اند نیازمند حسابرسی دقیق و موشکافانه ندارد؟!

آسیب شناسی سلبریتی ها در فضای مجازی؛ لایک می‌گیرم پس هستم!حجت‌الاسلام علی سرلک: مدیران صداوسیما باید جلوی راهبری سلبریتی‌ها را بگیرند/ مدیران شجاع می‌توانند صداوسیما را از پوسته انفعال دربیاورندگریه‌های خانم بازیگر از بدقولی سلبریتی‌ها در حمایت از کودکان بیمارکرمانشاه| بنیاد مسکن تکلیف سلبریتی‌ها را مشخص کند

انتهای پیام/

وام کودکان پول   اخبار برگزیده
  

عرضه 60 هزار خودرو در دو ماه آینده توسط ایران خودرواقتصاد نیوز: قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو در بازاریابی، فروش و امور مشتریان از برنامه تجاری‌سازی و عرضه حدود 60 هزار دستگاه خودرو ظرف کم تر از دوماه آینده خبر داد و گفت: با افزایش عرضه، قیمت در بازار به شرایط واقعی نزدیک خواهد شد.
اقتصادنیوز ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

در این مطلب نگاهی نزدیک‌تر به پهپاد ساقط شده آمریکایی‌ها می اندازیم که یکی از پیچیده ترین، بزرگ‌ترین و گران قیمت‌ترین پهپاد‌های مورد استفاده ارتش ایالات متحده است.
نامه نیوز بوئینگ موشک هواپیما 

  

صدر:قدم به قدم در حال بازگشت به لیست سیاه FATF هستیمعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر میزان تصویب پالرمو و CFT به تاخیر بیفتد اقدامات تقابلی FATF بیشتر خواهد شد.
مثلث مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

برادر میترا استاد در گفت‌وگویی از احضار‌های جدید در پرونده قتل خواهرش می‌گوید.
نامه نیوز شبکه های مجازی ایران روزنامه 

  

وضعیت کاهشی قیمت خودرو حفظ شدرئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: طی هفته‌های گذشته رخداد خاصی در بازار خودرو رخ نداده و قیمت ها متعادل است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

نماینده ویژه آمریکا: می خواهیم با ایران به میز مذاکره برویمخبرگزاری تسنیم: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که تمام تلاش امریکا این است که با ایران به میز مذاکره برود.
مثلث ایران و آمریکا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

اصلاح فروش فوری خودروسازاننایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است روش‌هایی که خودروسازان برای فروش فوری به کار می‌برند، کارساز نبوده و باید اصلاح شود.
خودروتک خودروسازان کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف:فقط چند لحظه تا انداختن ترامپ به تله جنگ فاصله وجود داشتایرنا: وزیر امور خارجه به تلاش تیم بی برای افزایش تنش میان ایران و آمریکا اشاره و تاکید کرد: «تیم بی» چند لحظه تا انداختن دونالد ترامپ به تله جنگ فاصله داشته است. خردورزی مانع از این شد؛ ولی تروریسم اقتصادی تنش به بار می‌آورد.
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ ترامپ 

  

پرداخت تسهیلات به مستاجران، روند بازار را مثبت می کندهر چند عده ای معتقدند تزریق نقدینگی به بازار باعث تورم می شود اما اعتقادم بر این است که در حوزه مسکن این گونه نیست زیرا علی رغم این که در دولت های نهم و دهم جلوی تسهیلات بانکی گرفته شد اما سال 91شاهد افزایش 100درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بودیم.بنابراین ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود.
مستقل‌آنلاین تسهیلات بانکی ایران تهران 

  

حملات سایبری متقابل ایران و آمریکامستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ رسانه‌های آمریکا و بعضی شرکت‌های امنیت سایبری گزارش‌هایی در مورد حملات سایبری متقابل آمریکا علیه ایران و برعکس، منتشر کرده‌اند اما مقامات دو کشور هنوز این حملات را تائید نکرده‌اند.
مستقل‌آنلاین جنگ سایبری ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بنزین ارزان خوب است یا گران؟منشأ گرفتاری‌ اقتصاد ایران در بسیاری از مسائل از جمله بنزین، پاسخ غلط به پرسش‌های درست نیست، بلکه عموما ریشه در پاسخ درست به پرسش‌های غلط دارد. به‌عنوان مثال، پاسخ این پرسش که بنزین ارزان خوب است یا گران، کاملا بدیهی است: هیچ کدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! این پاسخ بدیهی به یک پرسش غلط، منشأ سال‌ها بی‌تدبیری برای مساله بنزین و همه حامل‌های انرژی شده است.
اقتصادنیوز بنزین مالیات اقتصاد 

  

تنها ده درصد مردم جهان از ارز دیجیتال سر در می آورندعلیرغم هیاهوی فراوان بر سر استفاده از ارزهای دیجیتال میزان استفاده از آن در جهان هنوز پایین است و 90 درصد مردم دنیا اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند.
مثلث ارز سرقت خبرنگار 

  

کاهش آمار مهاجرت دانشجویان با افزایش قیمت ارز/ آماری دقیقی نداریممعاون وزیر علوم از کاهش مهاجرت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به دلیل افزایش قیمت ارز خبر داد.
ایلنا مهاجرت افزایش قیمت قیمت ارز 

  

رئیس فدراسیون بین المللی ورزش‌های زورخانه ای گفت: مطالعاتم در ورزش نشان می دهد که هیچ رشته‌ای به اندازه ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی حاوی مفاهیم مثبت نیست.
نامه نیوز محسن مهرعلیزاده ورزش ایران 

  

برخی اروپایی‌ها در قاچاق سازمان‌یافته موادمخدر دست دارند/جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شودبالاتر از مسئله عدم انجام وظیفه مبارزه با مواد مخدر توسط کشور‌های اروپایی معتقدیم که برخی از آن‌ها در این جریان دست دارند.
تسنیم سازمان زندان ها قاچاق مواد مخدر مواد مخدر