تسنیم   |  اجتماعی  |  

داستان بی‌پایان سلبریتی‌ها و بازی با زندگی مصیبت‌زدگان/ قیمت‌های نجومی خانه‌های ساخته شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاهی

در حالیکه هنوز بخش قابل توجهی از مصیبت‌دیدگان زلزله کرمانشاه نتواسته‌اند در خانه‌های خود ساکن شوند، قیمت‌های نجومی ساخت خانه اظهار شده توسط برخی از سلبریتی‌هایی که کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کرده‌اند، ابهامات بی‌پاسخ متعددی را ایجاد کرده است.

داستان بی‌پایان سلبریتی‌ها و بازی با زندگی مصیبت‌زدگان/ قیمت‌های نجومی خانه‌های ساخته شده برای زلزله‌زدگان کرمانشاهی

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ 21 آبان سال 96 زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.3 ریشتراستان کرمانشاه و روستاهای آنها را لرزند،  زلزله کرمانشاه را  بزرگترین زلزله در غرب عنوان می‌کنند که وسعت زیادی را در برداشت و علیرغم اینکه زلزله‌های بزرگی در کشور رخ داده است اما میزان تخریب این زلزله به مراتب بیشتر از زلزله‌های دیگر بوده و حدود 9 شهرستان، 22 شهر و 1932 روستا تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند.

چهر‌های خاص در پی  زلزله در کرمانشاه حضور پررنگی را داشتند و هر کدام تلاش کردند که کمکی را به زلزله‌زدگان داشته باشند که این بین می‌توان به حضور چهره‌های هنری، ورزشی، سیاسی و ... اشاره کرد.

اما با همه اقدامات خوب انجام شده برای حمایت از مردم این مناطق، متاسفانه برخی اتفاقات، خواسته یا ناخواسته باعث اجحاف در حق و حقوق مردم شده است به عنوان مثال هزینه خانه‌های ساخته شده در چند روستای دشت ذهاب دور از ذهن بوده و در این زمینه هنوز کسی در این بخش شفاف‌سازی نکرده است.

دماغ سفید، تپه کبود، امام عباس و دار رشید روستاهای هستند که یکی از چهره‌های معروف که اتفاقا در برنامه ماه عسل به مردم معرفی و تبلیغ شد، در این روستاها فعالیت دارد و فضای این روستا با سایر روستاها متفاوت است و بسیار امنیتی است و در واقع تردد در این روستا و صحبت با اهالی کمی سخت و دشوار است و اهالی از صحبت کردن هراس دارند.

با پیگیری‌ها مشخص شد که 113 خانه  در این روستاها ساخته شده است  که 50 درصد از این خانه‌ها توسط یکی از این چهرها ساخته می‌شود،  برای هر خانه 45 میلیون تومان وام در نظر گرفته شده که البته میزان این وام در گذشته 35 میلیون تومان بوده که با افزایش قیمت مصالح این رقم به 45 میلیون تومان افزایش یافته است و 5 میلیون تومان نیز به صورت وام بلاعوض به خانواده‌ها پرداخت شده و مازاد هزینه ساخت خانه‌ها توسط چهره مذکور پرداخت می‌شود اما مردم این روستا نسبت به فعالیت وی در این روستاها رضایت ندارند و ابهاماتی در مبلغ ساخت خانه‌ها وجود دارد. جالب اینکه این چهره، علاقه‌ای به پاسخگویی به ابهامات ندارد و صرفا به صورت یکسویه اقدام به انتشار گزارش‌هایی در صفحه اینستاگرام خود می‌‌کند که البته چنین گزارشاتی برای متخصصین و کارشناسان حوزه ساخت و ساز، دارای ابهامات متعددی است! معمولا افرادی هم اقدام به طرح برخی سئوالات مبنایی در صفحه این چهره می‌کنند، "بلاک" می‌شوند و او تا به امروز حتی پاسخگوی خبرنگاران نیز نبوده است.

اما چیزی که در این بین وجود دارد، تفاوت قیمت‌های خانه‌های ساخته شده در این روستا با سایر روستاهای همجوار است که از نظر مصالح و کیفیت مصالح یکسان هستند.

اینکه که بر اساس اظهارات مطرح شده  قیمت تمام شده این خانه‌ها قبل از افزایش هزینه و مصالح (70 تا 90 متری) 50 تا 55 میلیون تومان بوده و قیمت جدید آنها 85 تا 90 میلیون تومان اعلام شده و این در حالی است که مصالح ساخت این خانه‌ها، ماه‌های گذشته و قبل از افزایش قیمت‌ها تهیه شده است در صورتیکه آنچه به مردم گزارش می‌شود چیزی نزدیک به 150 میلیون تومان است که از نظر کارشناسان این حوزه که خانه‌ها را از نزدیک دیده‌اند بسیار غیر‌منطقی به‌نظر می‌رسد چرا که خانه‌ها فاقد حیاط‌، محوطه بیرونی و در مواردی فاقد حمام، دستشویی و ... هستند و در ساخت این خانه‌ها استفاده از کارگران بومی و خانوادها بدون دستمزد که القاعده با این شرایط باید هزینه ساخت خانه‌ها  کاهش یابد که نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه هزینه‌ها خانه‌ها به مراتب افزایش یافته و به حدود دو برابر رسیده است!

البته گفتنی است اهالی خودشان حمام و دستشویی خانه‌های خود را می‌سازنند و جزء پروژه خیری نیست؛ این چهره پیمانکار برای دهیار نیز دو خانه ساخته شده است اما در مقابل هنوز کودکان یتیم زیادی هستند که در کانکس بسر میبرند!

در همین رابطه، امید قادری؛ مدیرکل بهزیستی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت کمک‌های اختصاص داده شده توسط سلبریتی‌ها اظهار کرد: متاسفانه علیرغم اینکه ما از این افراد تشکر کردیم و از آنها خواستیم کمک‌های جمع‌آوری شده را بر اساس لیستی که سازمان بهزیستی تهیه کرده بود، انجام دهند اما این موضوع مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

قادری تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه نزدیک به 140 معلول جسمی ـ حرکتی  و نخاعی به تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی استان اضافه و 188 زن سرپرست جدید به جامعه هدف بهزیستی استان افزوده شد؛ متاسفانه هیچ یک از سلبریتی‌ها نپذیرفتند که به افراد صدمه دیده که به جامعه هدف بهزیستی اضافه شدند، کمک کنند و هر کدام به صورت انفرادی ورود پیدا کردند و تا امروز یک مورد خانه ندیده‌ایم که برای مددجویان بهزیستی و حتی برای افراد خسارت دیده ساخته شود.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه ادامه داد: اگر قرار بود این افراد به نیازمندان واقعی کمک کنند، می‌توانستند به جامعه هدف بهزیستی و کمیته امداد کمک کنند اما دیدیم که این اتفاق نیز نیفتاد اما علی‌رغم همه این موارد، سازمان بهزیستی توفیقات خوبی داشت و 2200 واحد مسکونی که در مناطق زلزله‌زده تخریب شده بودند، 712 واحد را بازسازی و در اختیار جامعه هدف خود قرار داد.

وی ضمن اشاره به قیمت ساخت خانه برای زلزله‌زدگان در کرمانشاه متذکر شد: در این زمینه قیمت‌های نجومی عنوان شده که به نظر می‌رسد که برخی از سلبریتی‌ها در این خصوص غلو کردند و به هیچ عنوان خبری از این قیمت‌ها در روستاهای کرمانشاه نیست!

قادری در این زمینه توضیح داد: متاسفانه به‌دلیل نبود نظارت  بر ساخت و سازها، هر کدام از چهر‌های خاص اقدام به اعلام "هزینه‌های غیرمتعارف" می‌کنند و کسی در این زمینه هنوز اظهارنظر شفافی را نداشته است که البته امیدواریم با این چهره‌ها برخورد شود.

اما کوزگر؛ معاون مشارکتهای مردمی سازمان بهزیستی کشور نیز در این باره اظهار کرد: متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته، هنوز نتواسته‌ایم در خصوص عدم جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط اشخاص به جمع‌بندی برسیم.

وی تصریح کرد: بارها اعلام کردیم که مردم و خیرین کمک‌های خود را به نهادهای خیریه و سازمان‌های اعلام شده بدهند اما باز هم در این زمینه شاهد جمع‌آوری کمک‌ها توسط سلبریتی‌ها هستیم.

کوزگر یادآور شد: هنوز برخی از سلبریتی‌ها و چهره‌های خاص که در کرمانشاه اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند، میزان دقیق کمک‌های مردمی را اعلام نکرده‌اند!

در پایان جای این سئوال جدی وجود دارد که آیا فعالیتهای شخصی با این حجم از مبالغ اهدایی مردم به یک چهره خاص نیاز به نظارت دقیق و تطبیق مبالغ هزینه‌کرد ادعایی با هزینه‌های واقعی ندارد؟ و آیا صرفاً اظهار واریزی‌ها به حساب و خروج مبالغ از حساب و ارائه فیش‌های بانکی توسط این چهره‌ها، می‌تواند به معنای شفافیت باشد و آیا تعیین تکلیف پول‌هایی که مردم نوع‌دوست کشورمان به‌دلیل اطمینان به دست سلبریتی‌ها سپرد‌ه‌اند نیازمند حسابرسی دقیق و موشکافانه ندارد؟!

آسیب شناسی سلبریتی ها در فضای مجازی؛ لایک می‌گیرم پس هستم!حجت‌الاسلام علی سرلک: مدیران صداوسیما باید جلوی راهبری سلبریتی‌ها را بگیرند/ مدیران شجاع می‌توانند صداوسیما را از پوسته انفعال دربیاورندگریه‌های خانم بازیگر از بدقولی سلبریتی‌ها در حمایت از کودکان بیمارکرمانشاه| بنیاد مسکن تکلیف سلبریتی‌ها را مشخص کند

انتهای پیام/

وام کودکان پول   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات شهرستان البرز آغاز شدقزوین - ایرنا - مبارزه با علف های هرز در سطح مزارع غلات (گندم و جو) مزارع شهرستان البرز آغاز شد.
ایرنا قزوین استان قزوین ایرنا 

  

امسال حقوق تمام کارکنان دولت پرداخت شد/ برای کنترل نرخ تورم در سال جدید تلاش می‌کنیمرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همانطور که برنامه ریزی شده بود، از بیستم اسفندماه پرداخت یارانه نقدی و حقوق‌ کارکنان دولت آغاز شد و اکنون هیچ دستگاهی نیست که حقوق دریافت نکرده باشد.
ایلنا دولت تورم سازمان برنامه و بودجه 

  

قیمت امروز ارز در صرافی بانک ملیقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
ایلنا قیمت ارز صرافی 

  

ارز محلی، سازوکار پیشنهادی پاکستان به ایراناسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز سه شنبه نوشت: این کشور برای ادامه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوکار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو کشور است.
ایرنا ارز پاکستان ایران و پاکستان 

  

اثر افزایش نرخ ارز در تورم تخلیه شده استرئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد تورم هرچند تلخکامی هایی را در چند ماه اخیر به بار آورده و فشار سنگینی به اقشارکم درآمد و متوسط جامعه وارد ساخته ولی شتاب خود را از دست داده و اثر افزایش نرخ ارز در آن به‌تدریج تخلیه شده است.
تسنیم نرخ ارز ارز درآمد 

  

مدل کسب و کار شرکت توسکا تغییر می‌کند/حذف تبلیغ خدمات ارزش افزوده به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال اجرای قراردادهای شرکت توسکا با سازمان صدا و سیما مبنی بر تبلیغ کدهای دستوری ستاره – مربعی در برنامه‌های تلویزیونی که با انتقادات بسیاری همراه بود، این شرکت اعلام کرد که مدل کسب و کار خود را تغییر می‌دهد. این انتقادات پس از موضوع عدم شفافیت در نظرسنجی‌های مبتنی بر USSD و تبلیغات ارزش افزوده و اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر دستکاری نظرسنجی مسابقات…
مهر صدا و سیما سازمان صدا و سیما نوروز 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/28| قیمت دلار بازهم ثابت ماندقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت ارز صرافی 

  

فوتبال جهان| مورینیو: امباپه ارزشمندترین بازیکن جهان استفوتبال جهان - ژوزه مورینیو، سرمربی پیشین منچستریونایتد معتقد است ستاره 20 ساله پاری‌سن‌ژرمن شایسته تبدیل شدن به گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان است.
تسنیم فوتبال جام جهانی ژوزه مورینیو 

  

ژوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی، کیلیان امباپه را با ارزش ترین بازیکن فعلی دنیای فوتبال قلمداد کرد.
ورزش۳ ژوزه مورینیو امباپه فوتبال