گسترش   |  اقتصادی  |  

برندگان و بازندگان گرانی ها!

افزایش قیمت کالاهای اساسی در آستانه انتخابات دولت‌ و جناح‌های سیاسی را به تکاپو واداشته تا با ایجاد فشار برای سکوب قیمت‌ها، قدری فضای بازارها را به سوی آرامش موقت و پادگانی سوق بدهند.

برندگان و بازندگان گرانی ها!

همزمان با افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور، برخی از نمایندگان مجلس و جناح‌های سیاسی که دلبستگی شدیدی به انتخابات دارند، تلاش دارند تا این قیمت‌ها ولو به شکل دستوری کاهش بیابد. ویروسی سیاسی که اگر باز هم به جان اقتصاد بیافتد، دیگر امیدی به بقای تولید و تجارت در این کشور باقی نمی‌ماند. گسترش نیوز در گفت‌وگو با محمود جام ساز، اقتصاددان و استاد دانشگاه به بررسی تبعات ناگوار و مهیب این گونه‌ای از سیاستگذاری اقتصادی پرداخته که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

دولت با قیمت‌ها ور نرود!

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا نتیجه‌ای از رفتارهای تعزیراتی برای اقتصاد کشور حاصل می‌شود، اظهار داشت: الگوی رفتاری کنترل‌گری در بسیاری از شئون سیاستگذاری‌های تمامیت‌خواهانه، پوپولیستی و سیاست‌زده وجود دارد و فقط معطوف به اقتصاد نیست. با این حال در زمینه اقتصاد معمولا پاسخ زودرس‌تر و دردناک‌تر خواهد بود. قیمت‌ها در اقتصاد نقش نمایه دما در دماسنج را بازی می‌کنند. آیا با دستکاری عدد بالای مندرج روی دماسنج و پایین آوردن آن، تب بیمار کاهش می‌یابد؟ در شرایط فعلی خود دولتی‌ها و نمایندگان مجلس به خوبی از مشکلات ناگوار سیاست‌گذاری‌های تورمی خودشان، بهتر از دیگران آگاهی دارند اما نمی‌دانم چه اصراری وجود دارد که حتما این نمایش‌های تکراری را پیاده کنند؟ هرچند بسیاری از مردم به خاطر می‌آورند که این رفتارها در سالیان اخیر بارها آزموده شده و شکست سنگینی هم خورده است و فقط جیب عده‌ای از نوکیسگان نورچشمی از توزیع رانت بیشتر، پر شده است.

بازندگان عمومی سیاست‌های انبساطی پولی و تورم

محمود جام‌ساز در ادامه با بیان این که همه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از سیاست‌های فعلی به شکل طولانی مدتی زیان دیده‌اند، خاطرنشان ساخت: بدیهی‌ است که با افزایش نقدینگی و به تبع آن افزایش تورم، تولید هر کالایی برای تولیدکنندگان گران‌تر از گذشته تمام بشود. به طور مثال در همین موضوع افزایش قیمت مرغ که الان صف‌های آن را در کشور مشاهده می‌کنید، قیمت نهاده‌های دامی اعم از ذرت و سویا و پلت و مکمل‌های غذایی و دارویی بسیار افزایش پیدا کرده و به دلیل سیاست‌های بروکراتیک و ناکارآمد گمرکی، مقادیر زیادی نهاده‌های مرتبط در گمرک دارد خاک می‌خورد و تولید هر کیلو مرغ برای مرغداران نسبت به مدت مشابه پارسال با سه برابر افزایش قیمت تمام شده تولید، مواجه شدند. چگونه ممکن است که وقتی قیمت تمام شده این کالا به شکل سراسری با افزایش شدید همراه شده، برخی از نهادها با سیاستگذاری قرارگاهی و توزیع در مساجد و قیمت‌گذاری دولتی، مرغ را با یک هفتم یا یک پنجم قیمت به خریداران بفروشند؟ این سود هنگفت آربیتراژی که از محل مابه‌التفاوت قیمت تولید و قیمت مرغ یارانه‌ای دولتی در کشور به وجود می‌آید، فقط به جیب عده‌ای دلال می‌رود و تولیدکنندگان را با ورشکستگی روبرو خواهد کرد. این افزایش بیکاری در شرایط تورمی، منجر به تشدید بیماری هلندی در اقتصاد کشور خواهد شد.

آدرس دقیق محل تشدیدکننده گرانی‌ها کجاست؟

این اقتصاددان، در پایان با بیان این که دولت و مجلس نباید تحت تاثیر هیجانات سیاسی در آستانه انتخابات، با رفتارهای عوام‌فریبانه مردم را بر ضد اصول اولیه علم اقتصاد تحریک کنند، یادآور شد: اگر تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری چهار دوره قبل را به خاطر بیاورید، کاندیدایی که بعدا رئیس جمهور هم شد، در برنامه زنده تلویزیونی به قیمت مرغ اعتراض کرد و این در حالی‌ست که در پایان هشت سال ریاست‌جمهوری فرد یاد شده قیمت مرغ حدودا ده برابر شده بود. بازهم اگر به هشت سال پیش برگردیم، می‌بینیم که افزایش قیمت مرغ و رسیدن قیمت هر کیلو مرغ به یک دلار، در شرایط فعلی، بارها در مسیر خود با نمایش‌های سیاسی برای کاهش قیمت مواجه شده بود. همه مردم باید به خوبی به این نکته واقف بشوند که تولیدکنندگان یا حتی واردکنندگان و بازرگانان، برندگان افزایش قیمت‌ها نیستند ولی این مردم هستند که به علت سیاست‌های پولی انبساطی دولت‌ها، همواره منافع اقتصادی‌شان در حال قربانی شدن است. اگر هم مردم اعتراضی نسبت به این وضعیت دارند، چه خوب است که نوک پیکان این اعتراض، به جانب عامل اصلی این وضعیت که ایجادکنندگان تورم هستند، بازگردد. زیرا اگر ثبات در سیاست‌های پولی وجود داشته باشد و نظام عرضه و تقاضا بر بازار، بدون مداخله بیرونی حکمفرما باشد، هرگز مردم با چنین شوک‌های قیمتی ناگواری مواجه نخواهند شد.

رئیس جمهور تورم دولت   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

آغاز عرضه بیمه درمان تکمیلی بیمه آسماری با پوشش کرونادر شرایطی که پاندمی کرونا بار دیگر اوج گرفته و هزینه های احتمالی درمان این بیماری برای مبتلایان می تواند بسیار چشمگیر باشد، مدیرعامل شرکت بیمه آسماری از عرضه محصولی جدید در حوزه بیمه درمان تکمیلی خبر داد که بر اساس آن علاوه بر همه پوشش های بیمه درمان تکمیلی انفرادی، خسارت های مرتبط با بیماری کرونا نیز پوشش داده می شود.
شما‌نیوز بیمه درمان پوشش 

  

توصیه‌های طب ایرانی به روزه‌داران در این ماه رمضان کروناییرمضان ماه پاکی جسم و جان است؛ اما روش‌های غلط خورد و خوراک در این ماه و در این ایام کرونایی باعث می‌شود که بسیاری افراد نه تنها به پاکی و سلامت جسم دست نیابند، بلکه چند روزی از این ماه نگذشته دچار انواع مشکلات گوارشی از جمله نفخ، ترش معده، یبوست و... شوند.
برنا ماه ماه رمضان خوراک 

  

آینده قیمت دلار در گروه اخبار سیاسی + فیلماین هفته هم اخباری نظیر دومین نشست برجام، سفر نخست وزیر کره‌جنوبی به ایران، حادثه نطنز و آغاز غنی‌سازی 60 درصدی، بازار ارز را تحت الشعاع قرار داد.
گسترش قیمت دلار سفر 

  

تفاوت الرژی فصلی با کرونا ویروس (کووید-19)با آمدن فصل زیبای بهار برخی دچار الرژی فصلی میشوند و شاید این موضوع باعث نگرانی آن ها شود کـه نکند این کرونا ویروس اسـت ؟
شما‌نیوز ویروس بهار سرماخوردگی 

  

نمکی: به زودی آماده صادرات داروهای کرونا هستیموی با اشاره به اینکه سال سختی پشت سر گذاشتیم و پارسال نه فقط از نظر بهداشتی تاثیرات کرونا در عرصه سلامت، بلکه در عرصه اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی و سیاسی جهان نیز تاثیرگذار بود، افزود: اکنون ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکننده‌ها و در زمانی کوتاه به صادرکننده داروهای کرونا و ضدویروس مطرح است و آماده صادرات به سایر کشورها هستیم که دستاورد مهمی است.
گسترش ویروس جمهوری اسلامی دولت 

  

افشاگری وزیر بهداشت از علت گسترش کرونای انگلیسی در ایرانوزیر بهداشت گفت: باید همه مردم و مسئولان به دور از سیاست‌زدگی راهکار موفقیت را در پیش گیرند اما متاسفانه برخی از افراد در حال سو استفاده از موضوع هستند، اما باید این افراد بدانند زدن نظام هیچ عایدی برایشان نخواهد داشت.
اقتصادنیوز ایران موفقیت 

  

بسته مانع زدایی بورسی تصویب شد + عکسمدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس از تصویب بسته مانع‌زدایی از توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.
گسترش عکس سازمان بورس و اوراق بهادار فضای مجازی 

  

تزریق دلار رکورد زد/ قیمت دلار و یورو در عمده فروشیاقتصاد نیوز: در روزی که عرضه دلار رکورد شکست قیمت دلار در بازار خرده فروشی بالا رفت. قیمت یورو نیز در بازار رسمی روز چهارشنبه کم نوسان بود.
اقتصادنیوز دلار قیمت یورو 

  

خبرهای نگران کننده زالی درباره کرونا/ آماده باش کامل مراکز نقاهتگاهیفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تست پی سی آر 50 درصد مراجعان در تهران مثبت می شود.
اقتصادنیوز تهران 

  

گونه های جهش یافته کرونا چه تفاوتی با هم دارند؟در حالی که واکسیناسیون همگانی علیه کرونا در نقاط مختلف جهان در حال انجام است گونه های جهش یافته و جدید به نگرانی شدیدی برای جوامع جهانی تبدیل شده اند.
برنا واکسیناسیون