ایلنا   |  اجتماعی  |  

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی به ویژه در حوزه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.

به گزارش ایلنا، ابراهیم صادقی‌فر در در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی اظهارکرد: به رغم همه برنامه ها و دغدغه های اداری که طی سالیان اخیر در حوزه زنان وجود داشته است همچنان در این بخش کاستی هایی وجود دارد .

وی تصریح کرد: امروزه فقیر به کسی گفته می شود که توانمند نباشد بنابراین باید تلاش کنیم تا این نقیصه را با رفاه مطلوب و کاهش فقر رفع کنیم.

صادقی فر همچنین تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که به طور میانگین زنان 2 برابر بیشتر از مردان در خطر مشکلات ناشی از بیماری های روانی قرار دارند و متاسفانه همین اختلالات، کانون خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین باید برنامه ریزی های جدی در این زمینه صورت بگیرد.

معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهمنامه  با سازمان نظام روان شناسی اظهار کرد: در آینده ای نزدیک «بهبان»هایی را در این حوزه آموزش خواهیم داد تا در بنگاه های 50 تا 500 نفره حضور یابند و مشاوره های لازم را ارائه دهند.

صادقی فر سلامت روان را یکی از موضوعات مهم خواند که باید در سطح بنگاه های اقتصادی کشور اجرا شود.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد مدیران اجرایی کل استان ها و بنگاه های اقتصادی در کشور  اقدامات جدی به ویژه در حوزه زنان انجام دهند و به سوی افزایش توانمندسازی زنان حرکت کنند چراکه متاسفانه در حوزه زنان بی عدالتی هایی در حوزه‌هایی مانند آموزش ، دستمزد ، مهارت وجود دارد.

صادقی فر با اشاره به این که «مهارت زندگی» بسیار مغفول مانده است،اظهارکرد: به مهارت های فرزند پروری، همسرداری و ... باید توجه بیشتری شود. در همین راستا معاونت فرهنگی اجتماعی، انیمیشن های آموزشی  با موضوع خانواده تهیه کرده است که در  سطح خانواده ها و بنگاه های اقتصادی کاربرد زیادی خواهد داشت.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این که با افزایش مهارت باید از فقر درآمدی ، مهارتی و .... پیشگیری کنیم، خاطرنشان کرد: با توانمندسازی گسترده در سطح جامعه قطعا از معضلات خطرناک فرهنگی، اقتصادی و آسیب های اجتماعی جلوگیری کرده ایم  و اگر نتوانیم فقر ناشی از توانمندسازی را رفع کنیم با خطر بسیار جدی روبه رو خواهیم شد و آموزش یکی از بهترین راه های رفع معضلات این بخش است.

صادقی فر با اشاره به مسکن دار شدن زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار تاکید کرد: این موضوع با جدیت دنبال خواهد شد و لوایح خوبی در این زمینه آماده شده است.

حسن محمد صادقیان - مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در ادامه این کارگاه آموزشی با بیان این که یکی از وظایف مهم دولت ها حفظ سلامت آحاد جامعه است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت تنها متولی 25 درصد سلامت جامعه است و سایر دستگاه های اجرایی تا  75 درصد در این بخش مسوول هستند.

وی با اشاره به این که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از  دو جنبه " کاهش حوادث و بیماری های شغلی" و " مدیریت آسیب های اجتماعی "،  موضوع سلامتی مورد توجه قرار می گیرد، اظهار کرد:  90 درصد بیماری ها و حوادث شغلی منشا انسانی دارد بنابراین تمرکز روی آموزش کارگران و جنبه های نظارتی و بازرسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کارفرمایان نیز با تامین ملزومات ایمنی، تجهیزات به روز و خارج کردن دستگاه های فرسوده باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند .

وی با اشاره به مدیریت آسیب های اجتماعی تصریح کرد: متاسفانه آسیب ها گسترش پیدا کرده است و قشر کارگر نیز درگیر این آسیب ها از جمله مصرف مواد مخدر شده اند که چندان زیبنده جامعه نیست. بر اساس آمارها هم اکنون حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر در سطح کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که متاسفانه مصرف مواد به سمت زنانه شدن در حرکت است و زنان درگیری بیشتری پیدا کرده اند.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که مصرف مواد مخدر در میان قشر تحصیلکرده جامعه نیز در حال افزایش است، اظهارکرد: متاسفانه گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی در حال گسترش است و مصرف در میان جمعیت عمومی حدود 5.6 درصد است.

وی با اشاره به  وضعیت سلامت روان جامعه اظهار کرد: بیش از  20 درصد جمعیت عمومی از یک نوع بیماری رنج می برند که این آمار در میان زنان دو برابر بیشتر از مردان است.

صادقیان با اشاره به آسیب های شغلی زنان گفت: هم اکنون حدود دو و نیم میلیون زن سرپرست خانوار و نیم میلیون زن مطلقه در کشور وجود دارد که متاسفانه آنان نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وی افزود: به طور کلی در محیط های کاری زنان، تبعیض هایی از نظر درآمد و حقوق وجود دارد و ارتقای شغلی کمتر و دسترسی کمتری به فضاهای آموزشی و ورزشی دارند که خود نیز مشکلاتی را در پی دارد.

زمینه های افزایش تاب آوری اجتماعی باید فراهم شود

همچنین در ادامه این کارگاه آموزشی وحیده نگین - مشاور وزیر رفاه در امور بانوان و خانواده - نیز گفت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری  با وزارت کار موافقتنامه های زیادی از جمله در حوزه امور تعاون، کارآفرینی و اشتغال، کاهش آسیب های اجتماعی و ...  داشته اند که به نفع جامعه هدف بوده است.

وی خاطرنشان کرد: میانگین سطح دستمزد و کسور حق بیمه زنان در چند سال اخیر در میان گروه سنی 25 تا 40 سال نسبت به مردان افزایش یافته است که نشان می دهد زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده اند.

نگین افزود: اگر چه 20 درصد بیمه شده های اصلی زن هستند ولی رشد زنان بالاتر بوده است و نشان می دهد زنان وارد بازار کار رسمی شده اند.

قوانین در حوزه زنان نیاز به بازبینی دارد

در ادامه این کارگاه فاطمه ذوالقدر- مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - گفت: طرح تاب آوری اجتماعی طرح جدیدی است بنابراین برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم .

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از زنان در جنوب کشور حقوق و درآمد متفاوتی نسبت به مردان دارند در حالی که پابه پای مردان کارمی کنند.

ذوالقدر افزود: قوانین در حوزه زنان نیاز به بازبینی دارد و در این زمینه باید نظارت و پیگیری های لازم صورت بگیرد .

در پایان این کارگاه چهار ساعته محمدکاظم متولی مصلی - پژوهشگر- پژوهش خود با موضوع "توان افزایی و تاب آوری اجتماعی " را ارائه کرد.

وی گفت: مشارکت حلقه مفقوده پروژه های توانمندسازی اجتماعی است .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، متولی تاکید کرد: مشارکت کنشی آگاهانه، داوطلبانه و جمعی و سازمان یافته در راستای تحقق اهداف ، نیازها و منافع جمعی است .

وزارت بهداشت زنان اقتصاد   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

رونمایی از کلینیک اختصاصی مقابله با کرونا در دهکده ورزشکارانکمیته برگزاری بازی‌های توکیو امروز از کلینیک اختصاصی مقابله با کرونا در دهکده ورزشکاران رونمایی کرد.
اعتماد بازی رسانه ویروس 

  

مردم دوباره می‌توانند به بورس اعتماد کنند؟پیش‌تر تالار بورس مکانی امن برای سرمایه‌گذاری مردم به حساب می‌آمد و سرمایه‌های هنگفتی جذب رینگ معاملاتی بورس می‌شد اما با ریزشی که در مرداد ماه سال 1399 اتفاق افتاد اعتماد مردم نسبت به اتاق شیشه‌ای از بین رفت و برای بازگشت مردم به بورس باید مدیران شرکت‌ها رویه دیگری را پیش رو بگیرند.
گسترش سرمایه دولت فولاد 

  

بیماران قلبی واکسن کرونا بزنند؟ایرنا نوشت: رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.
نامه نیوز بیماری قلبی ایرنا قلب 

  

مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس!وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
فردا بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

رئیس انجمن قلب و عروق ایران: بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنندرئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.
۵۵ آنلاین بیماری قلبی قلب ویروس 

  

بحران بورس‌، نتیجه ترکیبی اشتباهات !سیامک قاسمی تحلیل‌گر مسایل اقتصادی در گفت‌وگویی: ترکیبی از اشتباهات بورس را با بحران مواجه ساخت.
گسترش 

  

مینک ها ایمنی واکسن کرونای روسی را به فرزندانشان منتقل کردند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سال گذشته پس از آنکه دانمارک 15 تا 17 میلیون مینک را به دلیل شیوع ویروس کرونا معدوم کرد، سرنوشت میلیون‌ها مینک در اروپا در معرض توجه جهانی قرار گرفت. اما به تازگی سازمان «راسلخوزنادزر» (سرویس فدرال دامپزشکی روسیه) اعلام کرده مینک هایی که واکسن ویروس کرونای Carnivak-Cov مخصوص حیوانات را دریافت کرده‌اند، ایمنی در مقابل بیماری را به…
مهر روسیه ویروس دامپزشکی 

  

لغو اصلاحات تابلو قرمز بازار بورسفرابورس از لغو اصلاحات مربوط به تابلو قرمز بازار پایه و لزوم بازبینی نسبت به طبقه بندی شرکت های درج شده در این تابلو ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ ابلاغ مصوبه خبر داد.
گسترش دستورالعمل 

  

کشور قطر با تجربه برگزاری مسابقات مختلف فوتبالی و ورزشی، در دوران شرایط حاد کرونایی، به استاد میزبانی مسابقات مختلف تبدیل شده است.
ورزش۳ قطر 

  

پیش بینی بورس در دولت جدیددر آغاز معاملات بازار امروز یکشنبه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با صعود 6700 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 164 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 360 واحدی 370 هزار و 171 واحد را ثبت کرد.
گسترش دولت شاخص رئیس جمهور 

  

مخالفت صریح وزیر صمت با عرضه خودرو در بورسوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
گسترش بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

خبر مهم وزیر صمت درباره قیمت خودرووزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
اقتصادنیوز قیمت واردات خودرو خودرو 

  

آمریکا 2.5 میلیون دوز واکسن کرونا به تایوان اهدا می‌کندآمریکا 2.5 میلیون دوز واکسن کووید 19 مدرنا برای تایوان ارسال می‌کند؛ تعدادی که سه برابر تعهد اولیه واشنگتن برای اهدای واکسن کرونا با دو هدف بهداشت عمومی و ژئوپلیتیک است.
اعتماد تایوان واشنگتن دموکراسی 

  

بحران کرونا در مسکو، واکسیناسیون بدون توجه به سطح آنتی بادیمعاون شهردار مسکو پایتخت روسیه با اشاره به شیوع نوع دلتا ویروس کرونا در این شهر خواستار واکسیناسیون شهروندان بدون در نظر گرفتن سطح آنتی بادی شد.
اعتماد مسکو واکسیناسیون پایتخت 

  

روند بورس یک روز مانده به پایان بهاربرای پیش بینی بورس امروز یک‌شنبه 30 خرداد به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم.
۵۵ آنلاین بهار سهام انتخابات ریاست جمهوری