«در مورد کاریکاتورها مشکل اصلی واکنش مسلمان‌ها بود»

بخشی از کتاب «لیبرالیسم محافظه‌کار» با ترجمه‌ و تدوین مرتضی مردیها را به نقل از کانال تلگرامی این استاد دانشگاه می‌خوانید: این ایدئولوژی، که در کنار زیبایی‌شناسی دارای بعدی اقتصادی نیز هست، بر این باور است که شکوفایی و پیشرفت غرب مبتنی بر منافع نامشروع بوده است...

«در مورد کاریکاتورها مشکل اصلی واکنش مسلمان‌ها بود»

بخشی از کتاب «لیبرالیسم محافظه‌کار» با ترجمه‌ و تدوین مرتضی مردیها را به نقل از کانال تلگرامی این استاد دانشگاه می‌خوانید:

این ایدئولوژی، که در کنار زیبایی‌شناسی دارای بعدی اقتصادی نیز هست، بر این باور است که شکوفایی و پیشرفت غرب مبتنی بر منافع نامشروع بوده است. ما ثروتمندیم زیرا آنها فقیرند، یا به عبارتی ثروت ما علت فقر آنها است. امپریالیسم غرب بخشی از جهان را که امروزه به نام جهان سوم معروف است استثمار کرد و انقلاب صنعتی را به کمک ثروتی که از آنها ربود، صورت داد. یکی از مشهور‌ترین محققان در این حیطه آندره گاندر فرانک است که کتابش شرق دوباره: اقتصاد جهانی در عصر آسیایی (1998) این را تکذیب می‌کند که انقلاب صنعتی محصول سرمایه‌گذاری، ابتکار و نوآوری‌ اروپایی‌ها بوده است. وی می‌نویسد: «اروپا با توان اقتصادی خودش به اینجا نرسیده است»؛ به نظر او « اروپا دنبال آسیایی‌ها بود که بالا آمد و سپس بر شانه‌های آنها ایستاد ـ البته موقتاً».

خوشبختانه ما اکنون تحلیلی در اختیار داریم که به طور متقاعد‌کننده‌ای این نوع از ادعا‌ها را باطل می‌کند. کتاب نیال فرگوسن، با عنوان امپراتوری(2003)، تاریخ امپریالیسم بریتانیا است که ثابت می‌کند سابقۀ بریتانیای امپریالیستی نه‌تنها چیزی نیست که کسی از آن شرمنده باشد، بلکه نیرویی مثبت بود که «جهان مدرن را به وجود آورد». ویژگی تاریخ امپراتوری گسترش جهانی تجارت و ثروت، نوسازی صنعتی و فرهنگی، و رشد لیبرالیسم و دموکراسی بود. امپریالیسم سرمایه‌گذاران را تشویق کرد تا پول‌ خود را در اقتصادهای در حال توسعه به کار اندازند؛ مکان‌هایی که در غیرآن‌صورت هیچ‌کس ریسک سرمایه‌گذاری در آنجا‌ها را قبول نمی‌کرد.

توسعۀ امپراتوری بریتانیا به جهان کمتر توسعه‌یافته دارای این تأثیر بود که با الزام بعضی قواعد بریتانیایی از شدت چنین مخاطراتی کاسته شد. هنگامی که امپراتوری بریتانیا در اوج نفوذ خود بود، نسبت به هریک از قدرت‌های امروز، میزان بسیار بیشتری از سرمایه‌گذاری بین‌المللی در جهان توسعه نیافته ایجاد کرده بود. در سال 1913 در حدود 25 درصد از سرمایۀ جهانی در کشورهای فقیر سرمایه‌گذاری شده بود. در سال 1997 این رقم فقط چیزی در حد 5 درصد بود. بریتانیا نظام مالی، حمل‌ونقل و تولید صنعتی را که در کشور خود به پیشرفت رسانده بود، به جهان صادر کرد. امپریالیسم بریتانیا به جای وارد‌کردن منابع که باعث تحلیل‌بردن اقتصادهای کشورهای زیر نفوذ او می‌شد، بسیاری از نهادها و مؤسسات مدرن‌شده را به آن مناطق فرستاد. سرمایه‌گذاری بریتانیایی بودجة پیشرفت را نه فقط برای حکومت سفید‌پوستانِ حاکم در آمریکای شمالی، استرالیا و آمریکای جنوبی، بلکه برای هند و آفریقا و آسیای شرقی نیز تأمین کرد. تأسیسات زیربنایی بنادر، راه‌ها، راه‌آهن و ارتباطات را فراهم ساخت که این مناطق توسط همان‌ها به جهان مدرن دسترسی یافتند؛ علاوه بر اینها، یک نظام قانونی جهت تضمین و تأمین تجارت و ایجاد نظم و ترتیب امور از دستاوردهای آن بود.

امپریالیسم اروپایی در دهه‌ها 1940 و 1950 به پایان رسید. از آن زمان تاکنون دنیای غیرغرب نیم قرن فرصت داشته تا به شکوفایی اقتصادی خاص خود دست پیدا کند. این حقیقت که بسیاری از این کشورها در طول این مدت، یک قدم از آن فن‌آوری قدیمی که سرمایه‌گذاری اروپای استعماری در آنجا ایجاد کرد پیش‌تر نرفته‌اند، تقصیر غرب نیست. آن دسته از کشورهایی که غرب را الگوی خود کردند، همچون کره جنوبی، سنگاپور، و تایوان، نشان دادند که با یک پس‌زمینۀ جهان‌سومی هم می‌توان در طول دو نسل به یک ملت مدرن، لیبرال‌دمکرات و شکوفا تبدیل شد. آن کشورهایی که کماکان غرق در افلاس و عقب‌ماندگی‌اند، فلاکت‌شان ناشی ازسلطه‌جویی، نژاد‌پرستی و ستم غرب نیست، بلکه معلول سیاست‌ها و برنامه‌های سوسیالیستی‌ای است که خود انتخاب کرده‌اند یا از قِبَلِ جنگ داخلی و انقلاب بر آنها تحمیل شده است.

غرب‌ستیزی‌ای که من از آن سخن می‌گویم چیزی نیست که فقط راجع به نقد گذشتۀ غرب باشد، بلکه حرف و نقل بسیاری در مورد امور جاری و زمان حال نیز دارد. مواضعی که غرب‌ستیزان پس از حملۀ یازده سپتامبر 2001 گرفتند به‌روشنی پرده از ارزش‌های‌شان بازگرفت. در همان چند روز اول پس از حملات، شماری از روشنفکران مطرح غرب، مانند نوام چامسکی، سوزان زانتاگ و برخی همپالکی‌های جوان‌تر آنها همچون نوامی کلِین در جنبش ضدجهانی‌شدن، طوری واکنش نشان دادند که، به لحاظ اخلاقی و نمادین، تفاوتی با شادی مردم در خیابان‌های فلسطین و اسلام‌آباد نداشت؛ که به هنگام تماشای فروریختن برج‌های مرکز تجارت جهانی هلهله می‌کردند. استدلال‌های آنها هرآینه از زبان نامفهوم روشنفکرانه‌اش برهنه می‌شد، صریح و روشن بود: آمریکا مستوجب و مستحق آنچه در آن حمله به‌سرش آمد بود.

شاید بدترین واکنش فردی به یازده سپتامبر از سوی یک استرالیایی صورت گرفت، که من ـ به‌عنوان یک استرالیایی ـ از بازگو کردن آن متأسفم. جان پیلگِر، در ستون خود در نشریۀ نیواستیتس‌من در لندن، نوشت که تروریست‌های واقعی نه مسلمان‌های افراطی بلکه خود آمریکایی‌ها هستند. پیلگِر نوشت: «اگر منشأ این حمله‌ها دنیای اسلام باشد، آیا کسی از آن متعجب می‌شود؟ مردم مسلمان تروریست‌های جهان نیستند، قربانیان آنند ـ یعنی قربانی بنیادگرایی آمریکا که خودش در تمامی شکل‌هایی که دارد ـ نظامی، استراتژیک و اقتصادی ـ بزرگترین سرچشمۀ تروریسم بر روی زمین است».

فمینیست تندروی انگلیسی بئاتریکس کمبل با همین شیوۀ سرزنش وارونه به مسئله پرداخت. او ادعا کرد که «قربانیان یازده سپتامبر خودشان معماران این جهنمی بودند که در آن گرفتار شدند.» به بیان دیگر، کسانی که توسط تروریست‌ها به قتل رسیدند ـ از جمله زنان و کودکان بسیار ـ خود باعث مرگ خود شدند. در واقع، نویسندگان فمینیست در مقایسه با دیگرانی که ایالات متحده را به خاطر این حمله‌ها به باد سرزنش گرفتند، برجسته‌تر بودند. یکی از واکنش‌هایی که فراوان مورد نقل و انتشار قرار گرفت در کانادا و در «کنفرانس مقاومت زنان» اظهار شد، جایی که سانِرا توبانی رئیس پیشین «کمیتة اقدام ملی دربارۀ جایگاه زنان» نقد خود را نه متوجه القاعده که متوجه دولت بوش کرد. توبانی به حضار در حال هلهله گفت که آنها باید با جنگ آمریکا علیه تروریسم به مقابله برخیزند. او گفت که زنان باید این نوع نظامی‌گری ملت‌پرستانه را طرد کنند و آن را به‌عنوان فجیع‌ترین شکل خشونت نژادپرستانۀ پدرسالارانه که ما امروز در جهان شاهد آن هستیم رد کنند. تا زمانی که سلطۀ غرب در این سیاره خاتمه نیابد در هیچ کجای جهان از آزادی زنان خبری نخواهد بود.

یازده سپتامبر به بعضی از فمینیست‌ها این فرصت را هم داد که فرضیات تئوریک خود را بر نمادگرایی حوادث تطبیق دهند. ماری آن سیگهارد، ستون‌نویس تایمز لندن، گفت این‌که چگونه آن حمله باعث گردید مردها عصبانی‌تر و احساسی‌تر از زن‌ها شوند شدیداً او را تحت‌تأثیر قرار داده است. به باور او علت چنین امری این بود: «برج‌های دوقلو دو نماد عظیم فالوسی بودند که افراد داخل آنها را نیز بیشتر مردها تشکیل می‌دادند و اکثر آنها مشغول حرفۀ مردانۀ پول‌درآوردن بودند. در همین حال، آنها مورد تهاجم دو نماد فالوسی دیگر ـ هواپیماهای جت ـ قرار گرفتند و کمی پس از آن همۀ آنها با خاک یکسان شد. آیا یک اقدام تروریستی بیش از این می‌توانست خصلت اخته‌کنندگی داشته باشد؟ این اظهارنظر‌ها البته از بینش مشهور فمینیستی اخذ شده است مبنی بر آن که هر چیزی که درازای آن از پهنای آن بیشتر باشد، یک نماد فالوسی است.

دیگر مفسر زن آرانداتی رُی، یک رمان‌نویس هندی، بود که آن حمله‌ها را مورد استفاده قرار داد تا تمامی تندخویی‌های ضدآمریکاگرایی سرکوب‌شده‌اش را بیرون بریزد. از نگاه او، اسامه بن لادن و جرج دبلیو بوش معادل‌های اخلاقی یکدیگرند. رُی گفت که بی‌توجهی وحشت‌آور آمریکا در قبال زندگی افراد غیر‌آمریکایی، دخالت‌های وحشیانۀ نظامی این کشور، حمایت‌هایش از رژیم‌های دیکتاتوری و خودکامه، و خط‌مشی بی‌رحمانۀ اقتصادی‌اش، که چون ابری از ملخ‌های بیابانی تمامی نظام‌های اقتصادی کشورهای فقیر را نابود کرده است، محکوم است.

اما زدودن بدنامی از جامعۀ نویسندگان شبه‌قاره به رمان‌نویس مشهور هندی واگذار شد. وی گفت: « بگذارید این مسئله را روشن کنیم که چرا یورش آمریکاستیز، در این مورد خاص، تا این حد بی‌مایه و نفرت‌انگیز است. موضوع در اینجا قتل عام مردم غیرنظامی در سطحی وسیع است. توجیه یک چنین شقاوتی با توسل به بهانۀ نادرستی رفتار دولت ایالات متحده به معنای انکار ایدۀ اصلی تمامی نظام‌های اخلاقی است: این‌که هرکس مسئول اعمال خودش است. به‌علاوه، تروریسم تعقیب شکایت‌های مشروع از راه‌های نامشروع است. تروریست‌ خود را گرفتار جهانی سرشار از بی‌عدالتی نشان می‌دهد، تا انگیزه‌های واقعی خود را فرو بپوشاند.» روشنفکران منتقد دیگری هم مورد تهدید اسلام‌گرایان افراطی بوده‌اند که برخی از آنها از ترس سکوت کرده، یا مخفی شده‌اند و درمواردی هم به قتل رسیده‌اند. این تروریسم شخصی نه فقط کسانی را که به‌طور مستقیم مورد تهدید قرار می‌گیرند، بلکه تمامی نویسندگان و روشنفکران را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد. بسیاری از آنها توان پرداخت هزینه‌های امنیت خویش را ندارند و دولت نیز نمی‌تواند از آنها محافظتی بکند. نتیجه این می‌شود که آنها دست به خودسانسوری بزنند.

در مورد چاپ کاریکاتورها مشکل اصلی نه کنش روزنامه‌های غربی که آنها را منتشر کردند، بلکه واکنش مسلمان‌ها به آن بود. رهبران سیاسی ما به جای نکوهش واکنش‌های خشم‌آلود به کاریکاتورها، مسئولیت درگیری‌ها را متوجه خود ما غربی‌ها کردند. بیشتر غربی‌هایی که به حداقلی از نسبی‌گرایی فرهنگی باور دارند از نکوهیدنِ کسانی که آن تظاهرات خشونت‌انگیز را به راه انداختند، سفارتخانه‌ها را به آتش کشیدند و بعضی را به مرگ تهدید کردند، اکراه دارند. بسیاری از ما چنین اعمالی را قابل‌درک و حتی پذیرفتنی تلقی می‌کنیم، زیرا تصور رایج این است که ما حقی برای قضاوت در مورد ادیان و فرهنگ‌های دیگر نداریم.

واقعیت این است که برخلاف باور بسیاری، آن بلواها، آتش‌زنی‌ها و تهدیدهای به مرگ طغیانِ خودجوشِ معتقدانی پرشور نیست، بلکه توسط برخی به دقت سازماندهی می‌شود. هدف اصلی آنها نه احترام به مقدسات دینی بلکه تغییر و تحول فرهنگی غرب است. خواست آنها این بوده که جلوی انتقاد از اقلیت مسلمان در اروپا را بگیرند و برای آنها امتیازات خاصی فراهم آورند. به جای آن که رضایت دهند و تلاش کنند تا اقلیت مسلمان در الگوی زندگی غربی ادغام شود، می‌خواهند که ما روش زندگی آنها را بپذیریم و مطابق آن عمل کنیم. اما واکنش ما در این مورد هم باز برافراشتن یک پرچم سفید دیگر بود که مفادی جز تسلیم‌کردن ارزش‌های فرهنگ غربی نیست.

مفهوم غربی آزادی بیان البته مفهومی بی‌قیدوشرط نیست. قطعاً در این زمینه محدودیت‌هایی هست که از سلیقۀ خوب، مسئولیت اجتماعی و احترام به دیگران مایه می‌گیرد و این موضوعی است که همواره مورد بحث ‌و گفتگو خواهد بود؛ اما این در هر حال مباحثه‌ای است که باید در درون فرهنگ غربی اجرا شود و نه از خارج با تهدید به مرگ و خشونت توسط کسانی تحمیل شود که می‌خواهند به تبادل آزادنظرات پایان دهند. برای ما مفاهیم تحقیق و آزادی بیان و حق انتقاد باورهای ریشه‌داری است و ما تقریباً آنها را همراه هوا تنفس می‌کنیم. ضروری است آنها را آشکارا به‌عنوان پدیده‌های غربی تلقی کنیم. آنها هرگز توسط فرهنگ کنفسیوسی یا هندو ایجاد نمی‌شوند. در اسلام ایدۀ تحقیق عینی در قرن چهاردهم میلادی حیات موقتی را از سر گذراند، اما هرگز دوباره خبری از آن شنیده نشد. در قرن بیستم اولین چیزی که هر دولت کمونیستی در جهان انجام داد سرکوب تحقیق عینی بود.

بدون چنین مفهومی جهان ما هرگز همان جهانی نبود که اینک هست؛ هیچ اثری از کوپرنیک، گالیله، نیوتون و داروین وجود نمی‌داشت. همۀ این اندیشمندان عمیقاً خرد متعارف روزگار خود را تحت‌تأثیر قرار دادند؛ با پذیرفتن خطرات شخصی بزرگ، گاهی با به خطر انداختن زندگی خود و البته در همه حال با خطر از دست‌دادن خوش‌نامی و شغل. آنها به سبب این‌که فرهنگی را به ارث برده بودند که تحقیقات آزاد و آزادی بیان را ارج می‌نهاد، نیروی کافی برای ادامۀ کارهایشان پیدا می‌کردند.

امروز ما در دوره‌ای از بربریت و انحطاط زندگی می‌کنیم. پشت دیوارها بربرهایی هستند که می‌خواهند ما را نابود کنند و در دورن جامعۀ ما فرهنگی رو به انحطاط قرار دارد. ما فقط چیزی را به‌دست می‌آوریم که سزاوارش هستیم. انتقادهای بی‌رحمانه از غرب که چپ‌های دانشگاهی و نخبگان فرهنگی ما از دهۀ 1960 خود را درگیر آن کرده‌اند رقبای ما را جسارت می‌دهد و هم‌زمان ارادۀ ما برای مقاومت را تحلیل می‌برد. پیامدهای این فرهنگ رقیب همه‌جا در اطراف ما دیده می‌شود، اما راه رویارویی با آن چندان روشن نیست. بقای اصول بنیادین فرهنگ غرب دربارۀ آزادی بیان و آزادی تحقیق علمی تماماً بسته به این است که آیا ما از آن درجه هوش برخوردار هستیم که ارزش واقعی آنها را درک کرده و آیا ارادۀ این را داریم که با دشمنان این ارزش‌ها مقابله کنیم.

[لیبرالیسم محافظه‌کار، فصل دوم: فرهنگ رقیب، ضدغرب‌گرایی منحط نخبگان فرهنگی، صفحۀ 124 تا 128]

انتهای پیام

برچسب هامرتضی مردیها

مسلمان یازده سپتامبر لیبرالیسم   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

حمل واکسن کرونا در کشور به عهده کدام ایرلاین است؟مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دولت وظیفه انتقال واکسن‌های وارداتی کرونا به کشور و عملیات توزیع میان استان‌ها را به ایران ایر واگذار کرده، گفت: مقدمات کار فراهم شده است.
گسترش جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

تست کرونای قهرمان اتومبیلرانی جهان مثبت شد.
صراط توئیتر ورزش 

  

این مواد غذایی مانع تکثیر کرونا می‌شوندتحقیقات دانشگاه کارولینای شمالی نشان می‌دهد که ترکیبات شیمیایی موجود در برخی مواد مانند چای سبز، انگ
خبرفوری مواد غذایی چای پوست 

  

کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کندمحققان دانشگاه "چریته"(Charité) آلمان در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند پس از
خبرفوری مغز مغز انسان آلمان 

  

ادامه روند مثبت بورسشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز با رشد 5 هزار و 887 واحدی روربرو شد.
گسترش شاخص وزن ریال 

  

قیمت سکه به کانال 12 میلیون نزدیک شد!هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 73 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت دلار 25 هزار و 500 تومان است.
گسترش قیمت ارز قیمت بهار 

  

قیمت سکه و طلا امروز 11 آذر 99 / افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (سه شنبه) به قیمت 11 میلیون و 700 تومان به فروش رسید.
برنا قیمت افزایش قیمت سکه و طلا 

  

پیش بینی بیولوژیکی از ادامه کرونا تا یکسال و نیم آینده به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، اولین وبینار «تحولات آموزش عالی در عصر کرونا» با موضوع چالش ها و فرصت ها، به همت گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم و با حضور نزدیک به 100 تن از اعضای فرهنگستان، استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، متخصصان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بصورت مجازی برگزار شد. در این جلسه که به ریاست آقای دکتر رضا فرجی دانا استاد…
مهر بیمارستان فرهنگستان علوم مجلس شورای اسلامی 

  

پیش‌بینی زودهنگام از بورس فردا!در حالی که با شروع معاملات عرضه در نمادهای بزرگ زیاد بود اما با ادامه روند معاملات تقاضا رشد کرد و بازار سهام به تعادلی در عرضه و تقاضا رسید.
گسترش پتروشیمی سهام سرمایه 

  

خواص شگفت انگیز به در دوران کرونا و سرمابرگ این میوه هم به عنوان داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری‌ها به کار می رود.
پندارآنلاین درمان درخت تورم 

  

بورس در راه کانال یک میلیون و پانصد هزار + فیلمشاخص امروز علیرغم نزولی که در ابتدا داشت یک بار دیگر با تقاضای سهامداران مواجه شد و به روند صعودی روزهای گذشته خود ادامه داد.
گسترش اکو شاخص سهام