شرایط جنگی پاسخ ناکارآمدی نیست

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محسن پیرهادی عضو هیأت رئیسه مجلس در یادداشت خود در روزنامه رسالت با عنوان «شرایط جنگی پاسخ ناکارآمدی نیست»، نوشت: انفعال و ناکارآمدی مدیریتی در عرصه اجرایی چنان مستمر، فزاینده و درهم‌تنیده شده است که این روزها با معضلات و مشکلات جدیدی روبه رو می‌شویم؛ در این ایام، پیشبرد اموری تبدیل به گره مدیریتی شده و ضروریاتی به مشکل مبدل شده که سال‌ها پیش، روند و…

شرایط جنگی پاسخ ناکارآمدی نیست

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محسن پیرهادی عضو هیأت رئیسه مجلس در یادداشت خود در روزنامه رسالت با عنوان «شرایط جنگی پاسخ ناکارآمدی نیست»، نوشت:

انفعال و ناکارآمدی مدیریتی در عرصه اجرایی چنان مستمر، فزاینده و درهم‌تنیده شده است که این روزها با معضلات و مشکلات جدیدی روبه رو می‌شویم؛ در این ایام، پیشبرد اموری تبدیل به گره مدیریتی شده و ضروریاتی به مشکل مبدل شده که سال‌ها پیش، روند و مسیرش ریل‌گذاری شده است درحالی‌که امروز باید در مرحله ثمر دهی می‌بود نه اینکه خود مشکل‌ساز شود و بر دوش مردم سنگینی کند.

آب و برق و گاز ازجمله نیازها و کالاهای اساسی‌اند که فراگیری و همگانی بودن آن‌ها در همان دهه اول انقلاب پایه‌گذاری و هدف‌گذاری شد و به نتیجه مطلوب هم رسید. اما در روزهای اخیر، نفس کشیدن عادی هم مثل بعضی امور عادی دیگر، با مشکلات همراه است. بروز معضل آلودگی هوای کلان‌شهرها چنان بر روند خدمات‌رسانی به مردم سایه انداخته است که گویی متولیان امر در مدیریت شرایط و چاره‌یابی مدیریتی برای رفع این معضل، دستپاچه شده‌اند و به نحوی عمل می‌کنند که بر مشکلات می‌افزایند. قطع متوالی برق در کلان‌شهرها، احتمال قطع گاز و کم‌فشار شدن آب، تدابیر روزهای اخیر مدیران اجرایی برای مقابله با معضل آلودگی هواست؛ زنجیره‌ای که برای عدم کسری سوخت نیروگاه‌ها و توقف سوخت مازوت در نظر گرفته‌شده و مردم با اماواگر به اجرای آن تهدید می‌شوند. 

دریغ از اینکه ضرورت ساماندهی و گذر از این مسئولیت، متوجه مسئولان ذی‌ربط است و مردم در مقام شاکی هستند. رویه‌ای ناصواب که بار ناکارآمدی مدیریتی را به دوش مردم منتقل می‌کند. اگر قرار بود مردم بار همه ضعف‌ها و کاستی‌ها را یک‌تنه تحمل کنند پس چه نیازی به مسئولان در ردای وکیل، مجری و قاضی داشتند؟اگر قرار بود که همه مشکلات را به تحمل آن‌ها حواله دهیم پس نقش و وظایف کرسی‌های اجرایی و نظارتی چگونه تعریف می‌شود؟ تا کی می‌خواهیم حقوق ملت را به اسم دشواری شرایط و روزهای جنگی، گروگان بگیریم و اگر روزگار به دلیل فشارهای معاندان نظام، جنگی است، پس سهم مدیران در این شرایط چیست؟ چرا به‌جای کار مستمر از بی‌رمقی و انفعال مدیریتی رنج می‌بریم؟

همه‌کسانی که طی 4 دهه اخیر در این کشور عهده‌دار مسئولیتی بوده‌ایم خوب می‌دانیم که در تمام این مدت هر جا مشکلی بروز یافت به‌جای مانور بر سر بایدها و نبایدهای مدیریتی، از استقامت و صبوری مردم در ایام جنگ 8 ساله یادکردیم و گفتیم ای مردم بازهم شرایط جنگی است باید صبوری کنید، آن‌قدر شرایط جنگی را باز تکرار کردیم که مسئولیت مدیریتی را در خدمت به مردم به گوشه رینگ کشاندیم، رینگی که اگر از آن غفلت کنیم باید شاهد مصاف مردم با مسئولانشان بر سر حقوق اولیه‌شان باشیم. 

مشکلات بروز یافته، نتیجه انفعال، بی‌حالی و رخوت مدیریتی رخنه کرده در بدنه اجرایی کشور است و در قضاوت مردم مرز پررنگی بین مدیر خوب و بد وجود نخواهد داشت. باید بدانیم که  نارضایتی اگر پاسخ بجا و به‌موقع دریافت نکند علاج آن بسیار دشوارتر و پرهزینه‌تر خواهد شد.

در جایگاه وکیل مردم، استفاده از اهرم‌های نظارتی مجلس برای به هر حرکت درآوردن دولت در 8 ماه پایانی باقیمانده از عمرش را جزو حقوق مردم می‌دانم و پیگیر آن خواهم بود، اگرچه دولت در روزهای اخیر با ادبیات مختلف به مجلس اعلام کرده که چگونگی اجرای قانون در حیطه وظایفش است و خود تشخیص می‌دهد که چه زمان و چگونه عمل کند، اما دستگاه‌های دخیل در بروز کاستی‌های اخیر یک‌به‌یک باید به وکلای ملت برای شکل‌گیری این نابسامانی‌ها پاسخگو باشند. مشکلاتی که اگر مدیران اجرایی، اهل کار و برنامه‌ریزی بودند پیش‌بینی آن‌ها از ماه‌ها قبل امکان‌پذیر و قابل مدیریت بود، درحالی‌که بروز معضلات روزهای اخیر عیان کرد بدنه اجرایی نه‌تنها انگیزه و رمقی برای برنامه‌ریزی و جلوگیری از بروز مشکلات  ندارد که با بی‌تدبیری خود عامل بروز بخش قابل‌توجهی از مشکلات است./

پایان پیام

ادبیات دولت روزنامه   اخبار برگزیده
  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  

کشف 33 مرکز استخراج بیت کوینمعاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با تلاش و بازرسی مستمر مدیریت برق شهرستانهای استان از ابتدای امسال تاکنون 33 مرکز استخراج رمز ارز کشف و با دستور قضایی جمع آوری شد.
اقتصادنیوز بیت کوین صرفه جویی برق 

  

آخرین تصمیمات شورای وحدت برای انتخابات 1400سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره تصمیم گیری برای اختصاص سه کرسی در شورای عالی وحدت به شورای ائتلاف اظهار کرد: قبلا صحبت از عضویت 2 نماینده از شورای ائتلاف در شورای عالی وحدت بود، حالا به شورای ائتلاف 3 کرسی پیشنهاد شده است تا مجموعه شورای عالی وحدت تقریبا یکپارچه شود، اما نمی‌دانم این پیشنهاد مورد پذیرش شورای ائتلاف قرار گرفته است یا خیر.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز محمدرضا باهنر 

  

شرایط بحرانی در بورس!پس از ریزش دور قبل بورس، دولت بازارگردان ها را فعال کرد اما نه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بلکه تنها با هدف نقدشوندگی؛ حالا هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.
گسترش خودرو دولت سهام 

  

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما از جزئیات تصمیم جامعه مدرسین مطلع نیستیم اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که جامعه مدرسین هم در انتخابات حاضر شود و جامعتین بتوانند نقش خوب و مؤثری را در انتخابات ایفا کنند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس جامعه روحانیت مبارز 

  

سناریوی کاهش قیمت خودرو در بازار شب عید برخلاف روال سنواتیهر سال با نزدیکی به روزهای آخر سال همراه با رشد تقاضا، قیمت خودرو در بازار جهشی قابل‌توجه پیدا می‌کند. با این حال بسیاری از فعالان بازار با طرح سناریویی معتقدند که امسال 6 متغیر اثرگذار جهتی عکس به بازار داده است و مسیر نزولی قیمت‌ها که از نیمه پاییز آغاز شد، تا پایان زمستان تداوم خواهد داشت. به بیان دیگر امسال شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خودرو نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

آزادسازی 10 مدل خودرو به تعویق افتاد | پراید چقدر ارزان شد؟نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: آزادسازی قیمت 10 مدل خودرو به تعویق افتاد. با توقف خرید و فروش خودرو واسطه‌ها از بازار فرار کردند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

یارانه | دولت به کسانی که این 4 شرط را دارند یارانه جدید می دهدشروط برخورداری از یارانه جدیدی که از یک ماه پیش به برخی شهروندان پرداخت می‌شود اعلام شد.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بهزیستی 

  

همتی:کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنندرئیس کل بانک مرکزی نوشت: انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاشهای بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصتهای بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.
مملکت‌آنلاین نرخ ارز ارز قیمت ارز 

  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

درخواست دیده بان حقوق بشر از تل‌آویو جهت تامین واکسن‌ کرونا برای فلسطینی‌هادیده بان حقوق بشر امروز (یکشنبه) از مسؤولان رژیم صهیونیستی خواست تا واکسن‌های کرونا را برای بیش از 4
خبرفوری حقوق بشر درمان قانون 

  

دی سردترین ماه بورس پایتخت + نموداردر دی ماه 1399 پایین‌ترین رقم بازدهی ماهانه بورس و بالاترین رقم خروج پول حقیقی ثبت شد و بورس سردترین ماه سال را پشت سر گذاشت.
اقتصادنیوز ماه پایتخت پول 

  

تعطیلات چند روزه کافی بود تا سواحل خلیج‌فارس در بندرعباس، قشم و کیش شاهد خیل عظیم مسافران شود، مسافرتی که البته احتمالا موج بعدی کرونا را در پی خواهد داشت.
نامه نیوز ایران خودرو بندرعباس خودرو 

  

بررسی واکسن کرونای ایرانی و خارجی/ کدام واکسن ایمن است؟یکی از موضوعات داغ فضای مجازی در این روزها کرونایی شده و اخبار آغاز واکسیناسیون در بعضی از کشورها، ا
خبرفوری رئیس جمهور کودکان موش 

  

ازدحام جمعیت در سواحل بندرعباس/ به میهمانی کرونا خوش آمدید/ عکستعطیلات چند روزه کافی بود تا سواحل خلیج‌فارس در بندرعباس، قشم و کیش شاهد خیل عظیم مسافران شود، مساف
خبرفوری بندرعباس عکس تعطیلات 

  

کرونا | محدودیت‌های ورزشی تهران تا پایان هفته پایدار استبا زرد ماندن وضعیت پایتخت از نظر شیوع ویروس کرونا، صرفا باشگاه‌های ورزشی ورزش‌های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته و جودو و نیز باشگاه های ورزشی سالنی با محدودیت و تعطیلی تا پایان هفته جاری روبرو هستند.
۵۵ آنلاین تهران استان مازندران پایتخت 

  

چرا بورس به این حال و روز افتاده است؟یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ما نباید فراموش کنیم که قیمت‌گذاری دستوری عملا به معنای برداشتن پول از
خبرفوری تورم پول کره جنوبی 

  

به دنبال افزایش محدودیت‌های کرونایی، روند کاهشی بروز موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از کرونا در اکثر استان‌های کشور در جریان است؛ اما در این بین همچنان برخی استان‌ها از جمله استان‌های شمالی وضعیت نگران کننده‌ای دارند و این در حالی است که با کاهش بار بیماری، برخی محدودیت‌ها نیز کاهش یافته است؛ موضوعی که نگرانی این روزهای متخصصان و مسئولین را سبب شده تا مبادا با عادی انگاری و کاهش ...
نامه نیوز ایران خودرو استان مازندران خودرو 

  

سه مدل از انواع خودرو‌های تیبا امروز ارزان شدند. پراید 131 SE که ارزان‌ترین خودرو صفرکیلومتر محسوب می‌شود، امروز با کاهش قیمت در بازار فروخته می‌شود. قیمت برخی از محصولات سایپا امروز یکشنبه 28 دی‌ماه در بازار، نسبت به روز گذشته ارزان شدند...
صراط قیمت خودرو سایپا 

  

فلج صورت بعد از تزریق واکسن کرونا!وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که 13 نفر از اسرائیلی‌هایی که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، دچار فلج صورت شده‌اند.
گسترش وزارت بهداشت فلسطین بهار