گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز؛ عبور دلار از محدوده مقاومتی/ تغییرکانال آرام سکه

اقتصادنیوز؛ امروز شنبه 10 خرداد بازار طلا و ارز تهران مسیر صعودی روز پنجشنبه را ادامه داد. امروز دلار با رشد 70از محدوده مقاومتی 17500 تومانی عبور کرد و سکه با 10 هزار تومانی به کانال 7.4 میلی

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز؛ عبور دلار از محدوده مقاومتی/ تغییرکانال آرام سکه

به گزارش اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار دومین رشد متوالی را تجربه کرد، ولی این افزایش نیز کافی نبود تا تردید برخی معامله گران برای ورود به بازار را از میان ببرد. روز شنبه، شاخص بازار ارز 70 تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای 17هزار و 620 تومان رسید.

این افزایش از آن جهت اهمیت داشت که موجب شد دلار برای یک روز بالای سطح حمایتی 17 هزار و 500 تومانی نوسان کند و چنین نگاهی را در بازار تقویت کند که بازار به کف خورده و با افزایش ورود خریداران مواجه شده است.

علی رغم این مساله، آنچه تردید برخی معامله گران درباره تصمیم ورود به بازار ارز در موقعیت خریدار را تحت تاثیر قرار داد، سیگنال برخی تحلیل گران فنی بود که باور داشتند بازار تا نقطه 17 هزار و 800 تومانی هم چنان با خطر فروش مواجه است. این تحلیل گران به دنبال کنندگان  خود توصیه می کردند که هر قیمت بالا را غنیمت به شمار آورند و اقدام به فروش کنند.

از نظر این دسته، زمان مناسب برای قرار گرفتن در موقعیت خرید زمانی خواهد بود که شاخص ارزی از نقطه 17 هزار و 800تومانی عبور کرده باشد؛ بازار ارز هفته گذشته دو بار در برابر شکسته شدن این نقطه مقاومت و با افزایش فروش‌ها مواجه شده بود. افزون بر این، امروز سکه بازان نیز چندان با معامله گران دلار در زمینه افزایش قیمت همسو نشدند. درست است که امروز سکه با 10 هزار تومان افزایش وارد کانال 7 میلیون و 400 هزار تومانی شد، ولی این فلز گران بها در برابر رشد 4 دهم درصدی دلار تنها افزایش یک دهم درصدی را به ثبت رساند.

به گفته برخی فعالان، سکه  در برابر رشد دلار با احتیاط رفتار کرد و معامله گران این بازار منتظر واکنش شاخص ارزی به سطح 17 هزار و 800 تومانی باقی خواهند ماند. شاید احتیاط سکه بازان بی دلیل نیز نبود، چرا که در ساعات پایانی روز کمی میزان فروش های ارزی بالاتر رفته بود که می تواند قیمت شروع بازار سکه و دلار در روز جاری را تحت تاثیر قرار دهد.

احتیاط در بازار ارز و سکه از آن جهت جالب توجه بود که معامله گران در کانال های اطلاع رسانی خود از افزایش نرخ حواله درهم خبر می دادند و اعتقاد داشتند ارز کشور همسایه در حال آماده کردن خود برای ورود به کانال 4 هزار و 900 تومانی است. به گفته این دسته درهم امروز در حوالی محدوده 4 هزار و 870 تومانی معامله می شد که می توانست ارزش دلار در بازار داخلی را به بالای 17 هزار و 800 تومان ببرد. در چنین شرایطی، برخی از فعالان معتقدند ممکن است بازار ارز داخلی با افزایش عرضه اسکناس آمریکایی مواجه شده باشد یا میزان تقاضا در بازار برای این اسکناس آن قدر کم بوده که ظرفیتی برای رشدی متناسب با نرخ حواله درهم وجود نداشته است. نرخ حواله درهم همواره یکی از مهم ترین سیگنال های قیمتی است که توسط بازیگران بازار داخلی روند آن به دقت رصد می شود.

گروهی عنوان می کنند، آنچه در هفته های گذشته نیز زمینه ساز افزایش قیمت دلار شد، بیشتر از جانب تقاضای  حواله ای و تقاضای تجاری بود. به باور این گروه در اردیبهشت ماه تقاضایی از سوی افراد عادی برای سرمایه گذاری در بازار ارز وجود نداشت و تنها عدم پاسخگویی متناسب با تقاضای تجاری از سوی عرضه کنندگان بود که منجر به رشد قیمت شد.

در چنین نگاهی طبیعی است که هر چقدر بازگشت ارز صادراتی راحت تر شود، روند برای رشد دلار در بازار آزاد دشوارتر خواهد شد. آخرین قیمتی که برای دلار در سامانه نیما اعلام شده است، 16 هزار و 400 تومان است که بیش از 800 تومان بیشتر از قیمت پیشین است. به گفته برخی فعالان، هر چقدر قیمت دلار در سامانه  نیما به بازار آزاد نزدیک تر شود، انگیزه ها برای عرضه ارز افزایش خواهد یافت.

نگاهی شماری از تحلیل گران به این صورت است که با عادی شدن فضای صادراتی با گذر از کرونا و باز شدن مرزها، قیمت دلار بازار آزاد نیز توان افت را دارد. از نظر آن ها احتیاط نوسان گیران ارزی نیز ناشی از چنین هراسی است.

با این حال، نمی توان انکار کرد که دلار هم چنان بالای مرز 17 هزار تومانی قرار دارد و بالای این مرز ماندن انتظارات افزایشی را بیشتر از انتظارات  کاهشی فعال نگه می دارد.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز دلار ارز   اخبار برگزیده
  

برنامه جامع 25 ساله با چین دستخوش تحلیل‌های سطحی و مغرضانه شده است/ سؤال از رئیس‌جمهور بر پیچیدگی شرایط خواهد افزوددر هفته گذشـته مهـم‌ترین مســـائل مطرح شــده در حوزه سیاست بود؛ شایعه‌ســـازی درباره برنامه جامع راهبردی 25 ساله با چین، بدانگاری برجام و طرح سؤال از رئیس ‌جمهوری، سه موضوع مهم در چالش‌های عرصه سیاست بودند.
ایلنا چین رئیس جمهور وزارت خارجه 

  

جماران/ وکیل یکی از متهمین آبان ماه با اشاره به ابلاغ حکم دیوان عالی کشور در خصوص پرونده سه تن از متهمین اعتراضات آبان ماه سال گذشته، گفت: از نظر ما بین جرم و مجازات تناسبی وجود ندارد. چون در خلاصه پرونده هم صراحتا قید شده که متهمین در دادگاه، اقاریر مرحله بازپرسی را انکار کرده اند. بر این اساس یکی از قضات دیوان حکم اعدام را تأیید نکرده و درخواست بررسی بیشتر داده است...
نامه نیوز خبرنگار بازداشت ماه 

  

روحانی زودتر عزل شود تا کشور به آرامش برسدموسوی لارگانی خطاب به روحانی: مانند یک نفوذی عمل کردید. کمر همت بسته اید اقتصاد ایران را ویران کنید! عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آقای روحانی فضاسازی رسانه‌ای و دروغ بس است؛ باید در خانه ملت حاضر شوید و پاسخ‌هایی قانع کننده برای ملت و نمایندگان داشته باشید. انگار آقای روحانی کمر همت را بسته که اقتصاد ایران را ویران کند. شما که اعتماد مردم را با نابخردی سلب کردید باید پاسخگو باشید.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی بیکاری اقتصاد 

  

نقشه جدید آمریکا و اسرائیل علیه ایران ؛ گزارش نیویورک‌تایمزیک روزنامه آمریکایی مدعی شده رژیم صهیونیستی و آمریکا راهبرد جدیدی علیه ایران طراحی کرده‌اند.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

خبر خوب برای بورسی‌ها/ عرضه اولیه 5 شرکتاقتصاد نیوز: مدیرعامل فرا بورس ایران گفت:5 عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار در راه است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین سهام اقتصاد 

  

عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص‌شده استحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت سیاسی مجلس، گفت: ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی و عامل اصلی این حادثه تقریبا روشن‌شده است.
رویداد۲۴ انفجار مجلس شورای اسلامی قم 

  

قرنطینه دو هفته‌ای تهران ضروری و اجتناب ناپذیر استرئیس شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام کرد احتمالا باید طرح تعطیلی دو هفته‌ای، مشابه تعطیلات نوروز در پایتخت اجرایی شود.
۵۵ آنلاین شورای شهر تهران پایتخت تهران 

  

وعده متعادل شدن قیمت خودرومعاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت‌های بالا و نامتعارف خودرو در بازار گفت: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز و افزایش شمارگان تولید خودروسازان، به زودی متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار را شاهد خواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

ظریف دوباره راهی مجلس می‌شود / این‌بار برای همکاری با چینرییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور وزیر امور خارجه در این کمیسیون برای ارائه توضیح در خصوص قطعنامه شورای حکام و همکاری 25 ساله با چین خبر داد.
اعتماد محمدجواد ظریف مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دستضدعفونی کننده های دست به تازگی خبرساز شده‌اند؛ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش به واسطه وجود مواد شیمیایی خطرناک حجم زیادی از این محصولات را از بازارها جمع‌آوری کرده است.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا داروخانه کودکان 

  اخبار داغ
  

«ازون»، همکار جدید کرونااقتصادنیوز :‌قرنطینه خانگی هم نتوانست گاز ازون را از تهران بیرون‌کند. آسمان آبی است، اما روزهایی که ازون به ریه‌های مردم پایتخت رفته، نسبت به مدت مشابه‌ سال قبل بیشتر بوده است. روز گذشته هوای تهران پس از سه‌ روز تجربه آلودگی بر اثر افزایش غلظت آلاینده ثانویه ازون، بیش از 14ساعت در شرایط سالم قرار گرفت و میانگین کیفی هوای پایتخت عدد 75 را نشان‌داد.
اقتصادنیوز گاز تهران وزارت بهداشت 

  

کرونا همه دانشگاه‌ها را «پیام نوری» کرداسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری عملکرد دانشگاه پیام نور در دوران کرونا را بهینه و مثبت ارزیابی کرد و گفت: دانشگاه پیام نور در این دوران به همه دانشگاه‌ها کمک کرد و با این عملکرد بهینه در ارائه خدمات الکترونیک و حذف فاصله‌ها، باید از آن به عنوان دانشگاه «از راه نزدیک» یاد کرد.
ایلنا دانشگاه تهران دانشگاه پیام نور اسحاق جهانگیری 

  

تست رایگان کرونا از چه کسانی گرفته می شود؟سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد تست کرونا هدفمند شده است و فقط از افراد با شرایط خاصی گرفته می‌شود.
خبرفوری رایگان وزارت بهداشت آموزش 

  

عضو ستاد مبارزه با کرونا در ورزش: فدراسیون تنیس در برگزاری دوره آنلاین پیشگام بودعضو ستاد مبارزه با کرونا در ورزش گفت: تنیس به عنوان نخستین فدراسیون در برگزاری دوره آنلاین پیشگام بود.
تسنیم والیبال درمان ورزش