سامی الجبوری کیست؟

ایرنا نوشت: دو سال پس از به هلاکت رسیدن «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش، «سامی جاسم الجبوری»، جانشین و معاون وی اوایل هفته جاری در عملیات پیچیده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عراق دستگیر شد. خبر دستگیری این تروریست شناخته شده را که تا پیش از کشته شدن البغدادی در آبان 98 معاون وی بود، … نوشته سامی الجبوری کیست؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

سامی الجبوری کیست؟

ایرنا نوشت: دو سال پس از به هلاکت رسیدن «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش، «سامی جاسم الجبوری»، جانشین و معاون وی اوایل هفته جاری در عملیات پیچیده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عراق دستگیر شد.

خبر دستگیری این تروریست شناخته شده را که تا پیش از کشته شدن البغدادی در آبان 98 معاون وی بود، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق اعلام کرد که این نشان دهنده اهمیت به دام انداختن رهبران داعش و پیگیری های دقیق اطلاعاتی مقام های سیاسی و نظامی عراق برای از میان بردن تفکر گروه های تکفیری در این کشور است.

الکاظمی روز دوشنبه برای نخستین بار در توییتی دستگیری جانشین رهبر به هلاکت رسیده داعش و مسئول امور مالی و اقتصادی این گروه تروریست را رسانه ای کرد و نوشت که جاسم الجبوری، معاون سرکرده گروه تروریستی داعش در خارج از مرزهای این کشور دستگیر شد.

دستگیری این مقام بلندپایه داعش از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در بیرون از مرزهای عراق بیانگر اشراف اطلاعاتی بر فعالیت تروریست ها و اراده قوی برای نابودی عناصر داعش نزد مسئولان بلند پایه بغداد است.

نخست وزیر عراق در ادامه توییت خود آورده که «در زمانی که چشمان قهرمانان ما در نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات باز بود، شاخه اصلی آن‌ها در نیروهای اطلاعاتی، یکی از سخت‌ترین و پیچیده ترین عملیات اطلاعاتی را در خارج از مرزها انجام دادند.»

الکاظمی اظهار کرد که دستگاه اطلاعاتی عراق، سرپرست امور مالی گروه داعش را بازداشت کرده است. به گفته نخست وزیر عراق، سامی جاسم الجبوری، معاون ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش نیز بوده است. وی یک روز پیش (یکشنبه) از این توییت اعلام کرده بود که به زودی خبر یک دستاورد بزرگ امنیتی را اعلام خواهد کرد.

همزمان با توییت الکاظمی و انتشار خبر دستگیری معاون سرکرده داعش، گروه رسانه های امنیتی عراق نیز تصاویر و فیلم های دستگیری و انتقال جاسم الجبوری، مسئول کنونی امور مالی و اقتصادی داعش را منتشر کرد.

سامی الجبوری کیست؟

«سامی جاسم محمد جعاطه العجوز الجبوری»، تا زمان زنده بودن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، پنجم آبان 98 خبر کشته شدن او را سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد، معاون سرکرده داعش بود.

ترامپ در این سخنرانی گفته بود که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش «درون یک تونل، در حال گریه و زاری و مثل یک سگ و یک فرد بُزدل» کشته شد.

وی افزود که نیروهای ویژه آمریکا در شمال غرب سوریه در عملیاتی ویژه سرکرده داعش را به هلاکت رساندند.

حالا پس از حدود دو سال از هلاکت سرکرده داعش، معاون وی که از او به عنوان مسئول امور مالی و اقتصادی این گروه نام برده می شود، دستگیر شده است.

سامی جاسم محمد جعاطه العجوز الجبوری، تروریست دستگیر شده با لقب و نام های مستعار «ابو حمید»، «ابوآسیا» و «ابوعبدالقادر الزبیدی» نیز شناخته می‌شود

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون اشاره به محل دستگیری اعلام کرد که ماموران دستگاه اطلاعات ملی این کشور، سامی جاسم الجبوری را در عملیات پیچیده برون ‌مرزی دستگیر کردند.

این فرد از مهمترین تروریست‌های تحت پیگرد بین‌المللی و چهره‌ای نزدیک به شورای مرکزی داعش و از نزدیک‌ترین افراد به «ابو ابراهیم الهاشمی » سرکرده کنونی داعش است.

دولت آمریکا پیش از این برای دادن هرگونه اطلاعات منجر به دستگیری سامی جاسم الجبوری که از او به عنوان یکی از خطرناک ترین سرکردگان داعش نام برده شده است، 5 میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

گروه رسانه های امنیتی عراق پس از دستگیری سامی الجبوری بیانیه ای منتشر کرد و نوشت که او مسئول پرونده‌های مالی و اقتصادی گروه تروریستی داعش بوده و در عملیات ویژه «برون مرزی» دستگاه اطلاعات ملی عراق دستگیر شد.

ابوآسیا، مسئولیت‌های امنیتی و مالی مهمی ازجمله جانشینی ابوبکر البغدادی را بر عهده داشت و مسئول تشکیلات موسوم به «دیوان بیت‌المال» و «معاون والی دجله» در داعش بود.

سامی الجبوری با وجود داشتن همسر و چهار فرزند، سه بانوی ایزدی را به کنیزی گرفته بود و از آنها سوء استفاده جنسی کرده است.

سامی الجبوری تروریست داعشی، سال 2004 با «ابومصعب الزرقاوی» بیعت کرد.

وی پس از پیوستن به القاعده در فوریه 2005 توسط نیروهای آمریکایی در عراق دستگیر و 5 سال را در زندان «بوکا» گذراند و در سال 2010 آزاد شد.

سامی الجبوری با حکم البغدادی به سوریه رفت و به عنوان امیر «دیوان الرکاز» برگزیده شد، او سپس به عنوان معاون دوم البغدادی و امیر بیت المال در گروه تروریستی داعش انتخاب شد.

وی از سال 2019 و در پی هلاکت البغدادی سرکرده داعش تا زمان دستگیری، در این تشکیلات تروریستی مدیرکل «ولایت شام» و مدیر «پرونده‌های اقتصادی و مالی داعش» بود.

سامی الجبوری، پیش از آنکه به داعش بپیوندد از اعضای ارشد و مهره‌های مهم القاعده در عراق و سوریه به شمار می رفت.

سامی جاسم الجبوری که حدود 60 سال دارد، متولد شهر موصل عراق است.

او در فروش محموله‌های نفتی، مواد معدنی و آثار باستانی سرقت شده از موزه‌ها و محوطه‌های باستانی در عراق و سوریه نقش اصلی داشته است.

خرانه‌داری آمریکا او را در سال 2015 در سیاهه تروریستی خود قرار داد. در تابستان 2016 پس از انجام عملیات مشترک نیروهای ویژه آمریکا و کردستان عراق در گذرگاه مرزی القائم گفته شد که سامی جاسم کشته شده است. بعدتر مشخص شد که او در این مکان حضور نداشته و اهداف عملیات به اشتباه تعیین شده بود.

او پس از آزادی دوباره از زندان آمریکایی ها، به سازمان القاعده در عراق ملحق شد.

سامی جاسم الجبوری در فهرست «پاداش برای عدالت» آمریکا هم قرار داشت.

انتهای پیام

برچسب هاسامی الجبوری سامی جاسم

ایرنا دونالد ترامپ دولت   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

وضعیت بورس امروز 5 آبان ماه | بورس سبزپوش شدامروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملا بازار سرمایه، مثبت شد.
شما‌نیوز بورس تهران ماه رشد اقتصادی 

  

جدیدترین قیمت سکه در بازار امروز 5 آبان ماه | قیمت سکه افزایش یافتامروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) در بازار آزاد تهران، قیمت سکه به 11 میلیون و 790 هزار تومان رسید.
شما‌نیوز قیمت افزایش قیمت بازار تهران 

  

اثر بخشی محدودیت تردد شبانه ثابت نشده است/ ستاد ملی کرونا آمار و ارقامی درباره فواید محدودیت تردد شبانه ارائه نکرده استسخنگوی کمیسیون اصل 90 در ادامه با بیان اینکه علاوه بر اینکه این نوع رفتار عادلانه نیست گفت: ستاد ملی کرونا هیچ گونه آمار و ارقامی درباره فواید حاصل از اجرای محدودیت تردد شبانه ارائه نداده و نگفته که با اجرای این طرح چقدر از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شده است. از نظر علمی هنوز کسی نتوانسته اثر بخشی محدودیت تردد شبانه را ثابت کند.
برنا 

  

تغییر ساعت طرح ترافیک تهران در گروی وضعیت کرونااستاندار تهران از احتمال تغییر در ساعت اجرای طرح ترافیک پایتخت در صورت کاهش نگرانی‌ها از شیوع کرونا
خبرفوری طرح ترافیک ترافیک تهران 

  

دُز چهارم واکسن کرونا به این افراد تزریق می شودمرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده اعلام کرد: تزریق دُز چهارم واکسن کروناویروس به افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ضروری خواهد بود.
گسترش دستورالعمل روزنامه ویروس 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 3 آبان ماه | تعداد قربانیان کرونا کاهش یافتامروز (دوشنبه 3 آبان ماه) بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته، تعداد 140 بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند.
شما‌نیوز درمان ایران ماه 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 4 آبان ماه | تعداد قربانیان کرونا افزایش یافتامروز (سه شنبه 4 آبان ماه) و بر اساس اعلام وزارت بهداشت طی 24 ساعت گذشته تعداد 156 بیمار مبتلا مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست داده اند.
شما‌نیوز درمان ایران ماه 

  

مرخصی‌های زندانیان در ایام کرونا موجب افزایش سرقت شدسخنگوی قوه قضاییه گفت: در ایام کرونایی برخی از زندانیان به مرخصی رفتند و این امر در افزایش سرقت بی‌تأثیر نبود و به کمک نیروی انتظامی و همکاری جدی همکاران می‌توانیم شاهد کاهش این جرائم باشیم.
ایلنا سرقت قوه قضاییه آموزش 

  

واکنش سخنگوی قوه قضائیه به ادعای آزمایش برخی داروهای وارداتی روی 3 هزار بیمار کروناییخداییان در خصوص بررسی ادعای آزمایش برخی داروهای وارداتی روی سه هزار بیمار کرونایی از سوی رئیس سازمان بازرسی توضیحاتی ارائه کرد.
ایلنا وزارت بهداشت خبرنگار 

  

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن‌های کرونابر اساس داده های یک مطالعه‌ تازه که در مجله پزشکی Nature Medicine منتشر شده، احتمال ابتلا به بیماری‌های عصبی نادر بر اثر ابتلا به کووید-19 به مراتب بیش از خطر ابتلا به این اختلالات پس از تزریق واکسن ‌های کروناست.
مملکت‌آنلاین انگلیس 

  

رشد بورس در أخرین روز معاملات​شاخص کل بورس در روز چهارشنبه 5 آبان و در پایان معاملات روز با رشد 9 هزار و 50 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 393 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص فولاد وزن 

  

روایتی از زمین لرزه ای در شب کرونایی تهران با بازی علی انصاریانپروانه نمایش فیلم «قطع فوری» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مریم بحرالعلومی صادر شده و بزودی برنامه اکران این فیلم اطلاع‌رسانی می‌شود.
مملکت‌آنلاین بازی زمین تهران 

  

افزایش مصرف آنتی بیوتیک در دوران کرونامحمد حسینی گفت: با شیوع کرونا استفاده از الکل و مواد شوینده سبب شده مسمومیت‌ها را افزایش پیدا کند.
برنا آنتی بیوتیک الکل مسمومیت 

  

پایش بیش از 754 هزار نفر در مرزهای کشور/ 210 هزار تست کرونا گرفته شدرییس سازمان امداد و نجات از پایش بیش از 754 هزار نفر در مرزهای کشور خبر داد.
ایلنا خبرنگار هلال احمر سلامت 

  

مقاله علمی نخستین واکسن ایرانی کرونا در نشریه علمی معتبر جهانی منتشر شدمقاله پیش‌بالینی و دانش فنی واکسن کووایران برکت در یکی از معتبرترین مجلات بین‌المللی منتشر شد.
برنا