همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد بر ضرورت همکاری میان ایران و آژانس تاکید کرد و گفت: توافق و همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود و تنش‌ها را کاهش می‌دهد.

همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود

اعتمادآنلاین| ریچارد کاپلان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد است. وی به صورت تخصصی در حوزه روابط بین‌الملل و مطالعات جنگ و صلح، تحقیق و پژوهش کرده است. 

 

ریچارد کاپلان در ابتدا با اشاره به سرنوشت برجام گفت: فرانسه، آلمان و انگلیس علیرغم خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش تعهدات ایران از برخی مفاد آن، همچنان به برجام متعهد هستند. اگر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر پیروز شود، این احتمال وجود دارد که دولت جدید آمریکا به دنبال تعامل مجدد با ایران باشد.

 

این استاد دانشگاه همچنین در مورد ادعاهای دولت ترامپ برای فعال‌سازی اسنپ‌بک گفت: پس از خروج از برجام، ایالات متحده حق قانونی ندارد که به سازوکار بازگشت سریع تحریم‌ها که در توافق پیش‌بینی شده است، متوسل شود.

 

کاپلان در ادامه خاطرنشان کرد: اکثر نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر شکست خواهد خورد. با این حال، نظرسنجی‌ها می‌توانند گمراه‌کننده باشند؛ شرکت‌کنندگان همیشه انتخاب‌های واقعی خود را در نظرسنجی‌ها نشان نمی‌دهند و نظرسنجی‌ها همیشه قابل اعتماد نیستند.

 

وی هم‌چنین در مورد اظهارات گروسی و سفر وی به ایران گفت: سفر گروسی به ایران توافقی جهت ارائه مجوز به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برای بازرسی از دو سایت ایران را ایجاد کرد. توافق و همکاری میان ایران و آژانس به حفظ برجام منجر می‌شود و تنش‌ها را کاهش می‌دهد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارش‌های سه ماهه خود، انطباق ایران با مفاد برجام را از زمان امضای توافق در ژانویه 2016 تأیید کرد. از زمان خروج آمریکا از توافق‌نامه در ماه مه 2018، سایر طرف‌های این توافق تلاش کردند که آن را حفظ کنند، فرآیندها و نهادها تا حدودی تغییر شکل داده شده است. ایران اظهار داشت که این توافق‌نامه تضعیف شده است ولی بازهم به آن متعهد ماند.

 

کاپلان اضافه کرد: آمریکا و اسرائیل در کل با برجام مخالف هستند و همین فشارها باعث شده که اعضای برجام نتوانند تعهدات خود را اجرایی کنند.

 

منبع: ایلنا

ایران انتخابات ریاست جمهوری روابط بین الملل