گسترش   |  اقتصادی  |  

تولیدکنندگان پوشاک در حسرت دوره طلایی

رئیس اتحادیه کشباف گفت: 40 تا 50 درصد کمبود مواد اولیه داریم. درحال حاضر تولیدکنندگان با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند اگر راه صادرات باز شود شاهد رشد چشمگیری خواهیم بود.

تولیدکنندگان پوشاک در حسرت دوره طلایی

چه مقدار از جوراب مصرفی کشور، تولید داخل است؟ تولیدکنندگان صنایع نساجی ادعا می‌کنند که نیازی به واردات مواد اولیه نیست. آیا ادعا صحت دارد؟ برای بررسی بیشتر این موضوعات با رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان کالای کشباف، جوراب و کاموای تهران علی‌اصغر بهبهانی به گفتگو نشستیم با گسترش‌نیوز همراه باشد.

کمبود 40 درصدی

علی اصغر بهبهانی، رئیس اتحادیه کشباف درباره ادعا تولیدکنندگان مبنی بر کافی بودن تولید داخلی گفت: «این ادعا، خلاف وضعیت بازار است. اگر نگاهی به نرخ مصوب کالا و قیمت آن در بازار آزاد بیندازید متوجه اختلاف قیمت 30 تا 40 درصدی می‌‌شوید. این قضیه بیانگر کمبود است».

وی در ادامه افزود: «نرخ بالای دلار در بازار همچنین ورود ستاد مبارزه با قاچاق و ارز باعث ایجاد مشکلات و موانعی برای واردکنندگان شده است. اکنون به دلیل تشدید سخت‌گیری‌ها، واردات کالاهای خارجی به صفر رسیده است. کالای داخلی توان رقابت پیدا کرده است. شرط رقابت‌پذیری تولیدات داخلی آن است که مواد اولیه به دست تولیدکنندگان برسد. صنعت پوشاک بین سال‌های 70 تا 80 یکی از بخش‌های مهم و صادراتی کشور بود. اکنون نیز، صادرات باید همانند گذشته، جزء برنامه‌های کشور قرار بگیرد. 40 تا 50 درصد کمبود مواد اولیه داریم. درحال حاضر تولیدکنندگان با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند. اگر راه صادرات باز شود این اعداد و ارقام افزایش چشمگیری پیدا می‌کنند».

رقابت مضر تولیدکنندگان

وی درباره خودکفایی به خبرنگار گسترش‌‌نیوز گفت: «در صنعت پوشاک از ابتدا خودکفا بوده‌ایم. پوشاک، بزرگ‌ترین حجم عرضه را در کشور دارد. ظرفیت تولید پوشاک داخلی بسیار بالاست. ماشین‌آلات موجود در کشور به طور تقریبی توانایی تولید برای تامین نیازهای 300 میلیون جمعیت را دارد. ما مشکلی در ارتباط با تامین فضای داخلی کشور نداریم».

وی در پایان افزود: «در حال حاضر اگر برای تولیدکنندگان فعلی فضایی در بخش عرضه کالا و تامین مواد اولیه به وجود آید نیاز کشور و حتی بیشتر از آن برطرف می‌شود. اگر مواد اولیه به اندازه نیاز تامین باشد در عین حال تعداد تولیدکنندگان افزایش یابد و صادرات انجام نشود رقابت مضری بین تولیدکنندگان شکل می‌گیرد».

بهرام شهریاری، نایب‌رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک نیز گفت: « اوضاع بازار نساجی با تثبیت قیمت از مهرماه رو به بهبود رفته ولی هنوز به حالت ایده‌آل نرسیده‌ایم و جامعه همچنان در شوک است. متاسفانه در بخش مواد اولیه مشکلاتی داریم. قرار است در وزارتخانه تمهیداتی اندیشیده شود. تولیدکنندگان نمی‌خواهند واردات مواد اولیه انجام شود.‌ آنها اگر می‌خواهند همه‌چیز مطابق میلشان پیش برود باید بتوانند محصول خود را به قیمت جهانی بفروشند».

وی در ادامه افزود: «مصرف مواد اولیه، خطی نیست و نمودار آن در فصول مختلف به صورت سینوسی عمل می‌کند. تولیدکنندگان تنها در بعضی مواقع ممکن است بیش از نیاز مصرفی را تولید کرده باشند. آنها در زمان پیک مصرف نمی‌توانند پاسخگوی نیاز مصرف‌کنندگان باشند. در بعضی مواقع به دلیل خطی نبودن تقاضا مشکلاتی به ‌وجود می‌آید. گران شدن کالا حاصل تقاضا زیاد و افزایش قیمت مواد اولیه است».

 شهریاری درباره صادرات صنعت پوشاک گفت: «از دید من صادرات وجود ندارد ولی آمارهایی درباره آن داده می‌شود البته به طور دقیق مشخص نیست که چه جنسی صادر می‌شود. حداقل میزان سرمایه برای راه‌اندازی یک کارگاه وابسته به خروجی تعیین شده است. البته میزان سرمایه راه اندازی در رشته های متفاوت پوشاک (کلاسیک، تریکو، کشباف) نیز متغیر است».

بازار انحصاری نمی‌شود

وی خاطرنشان کرد: «ما به طور دائم در این صنعت مشغول فعالیت و به‌روز رسانی هستیم. این بازار به قدری بزرگ و رقابتی است که نمی‌توان گفت توسط یک نفر اداره می‌شود. صنعت  پوشاک انحصاری نمی‌شود چون تعداد نقش‌آفرینان آن بسیار زیاد است. پوشاک بخش‌های متفاوتی دارد که هیچ‌کدام از آنها تحت نظر شخص واحدی نیست. البته این موضوع خاص بازار پوشاک است. ما در بخش مواد اولیه محدودیت‌های بسیاری داریم».

وی در پایان افزود: «مهم‌ترین موضوع در حال حاضر شفافیت عملکرد است. در زنجیره باید شفافیت وجود داشته باشد که تصمیم‌گیری راحت‌تر شود. این روزها مشکلات ناشی از عدم شفافیت در زنجیره باعث کاهش قدرت تصمیم‌گیری شده است».

کار تولید نساجی   اخبار برگزیده
  

نماینده مجلس: کارکنان دولت حتی وزرا و نمایندگان مجلس، نباید بیش از 35 میلیون تومان دریافتی داشته باشند + ویدیوشریعتی نماینده مجلس: هیچکس قائل به تساوی در حقوق و دستمزد نیست ولی تبعیض‌ها مردم را آزار می‌دهد. سقف دریافتی پزشکان ماهانه باید زیر 100 میلیون تومان باشد.
۵۵ آنلاین دولت دستمزد 

  

ورود مستقیم رئیس جمهور برای آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌هاپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری/ رئیس جمهور بر ضرورت تداوم همکاری و هماهنگی مؤثر تیم اقتصادی دولت به منظور آرامش در بازار و تثبیت قیمت‌ها تأکید کرد.
نامه نیوز رئیس جمهور ریاست جمهوری تورم 

  

توقف پیش‌فروش فوری خودرو/مجوز گرانی در راه است؟ایران خودرو و سایپا طرح فروش فوق‌العاده خودرو را متوقف کرده‌اند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که دولت مانع افزایش رسمی قیمت خودرو شد. اما پشت پرده توقف فروش فوق‌العاده خودرو چیست؟
فردا ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشیدفرمانده کل قوا در پیامی به مناسبت هفته بسیج خطاب به آحاد بسیجیان، خاطرنشان کردند: با اعتماد و توکل بر خداوند دانا و توانا می توانید در همه مسائل عمومی کشور و ملت اثر بخش و مشکل گشا باشید.
ایلنا بسیج رهبر انقلاب ایران 

  

دلار به کمک قیمت سکه رفت /سیگنال سیاسی به بازار سکهاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بسیج حقیقتا یک موهبت الهی بود، هست و برای همیشه خواهد بودفرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: هرچه آنچه فضیلت است در شاکله‌ی هیات زیبای بسیج، این نهاد الهی کاملا درخشان و برجسته دیده‌ایم.
ایلنا بسیج سپاه پاسداران حسین سلامی 

  

تله جدید هسته ای مقابل ایراندر حالی که یک هفته دیگر مذاکرات احیای برجام در وین برگزار می‌شود، رسانه‌های غربی از وجود یک ایده تازه‌ در مذاکرات خبر می‌دهند. گفته می‌شود آمریکا این ایده تازه را با مقامات اسرائیلی در میان گذاشته است.
مثلث هسته ای ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

استقلالی ها گل گهر در مقابل استقلال قرار نمی گیرندغیبت چند استقلالی تیم گل گهر در بازی امروز مقابل استقلال یکی از سوژه های جالب این تقابل است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی بهاره رهنما استقلال 

  

مخالفت مجلس با کلیات طرح افزایش تعداد نمایندگانمرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به اظهار نظر کارشناسی در مورد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت.
فردا مجلس شورای اسلامی پژوهش جمهوری اسلامی ایران 

  

خروجی اولین کمیته دستمزد 1401/ بهبود معاش با مولفه‌های غیرنقدی و سپس ورود به عدد و رقمتوفیقی خروجی اولین کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار را تشریح کرد.
ایلنا دستمزد دولت پژوهش 

  

سیگنال صعودی جروم پاول به بازار دلاردلار صعود نیرومندی را پس از معرفی مجدد پاول برای ریاست بر فدرال رزرو تجربه کرد.
اقتصادنیوز دلار 

  

رئیس مجلس گفت: در دوران دفاع مقدس رزمندگان عناصر اصلی بودند اما امروز و در جنگ اقتصادی، شهروندان و به صورت کلی مردم در تصمیمات مهم نیستند و درحالی که مردم تکیه گاه اصلی کشور هستند ما آنها را با دسته بندی های مختلف جدا کرده ایم.
ایلنا سینما ماه سرمایه 

  

خبر مهم دولت برای مستأجران | شرط جدید بانک ها برای پرداخت وام مسکن بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت وام ودیعه به متقاضیان با دو شرط انجام می شود؛ تاهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری دو شرط لازم برای اجاره‌نشین‌ها جهت دریافت وام ودیعه است. همچنین طبق اعلام ستاد ملی کرونا چنانچه متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­‌شود…
نامه نیوز دولت بانک مرکزی بانک 

  

چند درصد مدیران دولتی تا الان عوض شده اند؟روزنامه دولتی ایران نوشت: یکی از حواشی که پیرامون انتصابات دولت سیزدهم مطرح می‌شود آن است که دولت سرعت لازم برای جابه‌جایی و انتصاب مدیران جدید را نداشته و تنها 60 درصد مدیران طی 100 روز گذشته که دولت جدید کار را آغاز کرده است منصوب شدند!
۵۵ آنلاین روزنامه ایران بازی 

  

شگفتی نشریه آمریکایی از قدرت پهپادی ایرانفارس/ یک نشریه آمریکایی با اشاره به توانمندی یگان‌های پهپادی ایران نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری تولید می‌کند.
مثلث ایران نیروهای مسلح یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت خودرو پایین آمد؟به نظر می رسد ماه عسل عرضه کنندگان خودرو در بازار طی دو هفته پایانی آبان ماه به پایان رسید و قیمت ها بعد از صعود بار دیگر در مسیر نزول قرار گرفته و به قیمت های حدود نیمه آبان ماه برگشت.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ماه 

  

نمودار پروتکل ها نگران کننده است/استان های اول و آخر جدول کرونا به گزارش خبرنگار مهر، وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در فاصله 26 آبان تا 3 آذر 1400، نموداری تهیه کرده است که می‌توان به تحلیل اوضاع کشور پرداخت. با سرد شدن هوا، شاهد بسته ماندن پنجره‌ها در محیط‌های اداری، آموزشی و…، هستیم و همین مسئله نگرانی‌ها را بابت چرخش ویروس در فضاهای بسته تشدید می‌کند. نمودار زیر نشان می‌دهد که وضعیت رعایت تهویه…
مهر استان آذربایجان غربی استان بوشهر وزارت بهداشت 

  

روش مقابله با ویروس آفریقایی کرونا در ایرانرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ما تمهیدات ویژه را برای مقابله با سویه آفریقایی ویروس کرونا به کار گرفتیم، گفت: افرادی که قصد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشور‌های زیمبابوه، بوتسوآنا، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را دارند، مسافرت خود را به تعویق بیندازند.
گسترش زیمبابوه ویروس ایران 

  

هفته سرنوشت ساز برای تعیین قیمت خودروستاد تنظیم بازار قرار است روز چهارشنبه همین هفته، موضوع قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بررسی و نظر نهایی خود را نسبت به اصلاح قیمت‌ها اعلام کند.
گسترش قطعه سازان قیمت افزایش قیمت 

  

پیش بینی قیمت دلار در آستانه مذاکراتدر آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

لباس بورس امروز چه رنگی خواهد بود؟در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات/ بدبینی بازار به نشست وین!قیمت دلار هفته گذشته تحت تاثیر سیگنال‌های از سرگیری مذاکرات برجام قرار گرفته بود و در اواخر هفته به قیمت 26 هزار و 900 تومان رسید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

تاثیر مذاکرات در بازار ارز/ قیمت دلار امروز 6 آذر چند؟در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به کار خود پایان داد.
فردا ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آخرین قیمت خودرو در بازار+جدولبررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت پراید 111 SE به 168میلیون تومان رسید. قیمت تیبا هاچ بک‌ پلاس مدل 1400 حوالی 172 میلیون تومان اعلام شده است. ساینا S دنده‌ای مدل 1400 نیز در رنج 194 میلیون تومان خریدوفروش شد. همچنین کوییک اتوماتیک پلاس‌ مدل 1400 نیز 263 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.
۵۵ آنلاین قیمت ایران خودرو خودرو 

  

پیام رئیسی و خاندوزی برای بورس/ ارز 4200 تومانی حذف می‌شود؟بازار سهام در حالی به استقبال دومین هفته از آذرماه می‌رود که چهارشنبه گذشته کانال 1٫4 میلیون واحدی در شاخص کل را از دست داده است. به اعتقاد سهامداران بورس هفته‌ای خنثی را با پیشتازی تک‌سهم‌ها پیش رو دارد.
فردا رئیس جمهور وین بودجه 

  

وضعیت شکننده بورس امروز /سیگنال های دلار به بازار سهاماقتصادنیوز: نظرسنجی ها نشان می‌دهد که روز شنبه 6 آذر 1400 خریداران در سمت تقاضا با تداوم تحرکات به دنبال حرکت روبه جلوی شاخص هستند.
اقتصادنیوز دلار سهام شاخص 

  

هشدار؛ خطرناک‌ترین و بدترین سویه کرونا یافت شد!اقتصادنیوز: پیدا شدن سویه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانی‌های زیادی را بوجود آورده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

ادامه «فریز» قیمت خودرو در مبداافزایش قیمت کارخانه خودرو در پاییز که اندکی خودروسازان را به کاهش زیان تولید امیدوار کرده بود تنها 48 ساعت دوام داشت و قیمت ها به سطح سابق بازگشت. پس از آن بود که وعده بازنگری در قیمت خودرو در جلسه تنظیم ستاد بازار داده شد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو ام وی ام X22 پرو اعلام شد + عکسشب گذشته خودرو ام وی ام X22 پرو به طور رسمی معرفی و قیمت نمایندگی آن نیز اعلام شد.
خودروتک قیمت خودرو صرفه جویی 

  

سویه جدید کرونا؛ در پی تایید یک مورد در بلژیک، اروپا پروازها از جنوب آفریقا را متوقف می‌کنددر پی تایید یک مورد سویه جدید کرونا در بلژیک، کمیسیون اروپا گفته کشورهای اتحادیه اروپا باید ممنوعیت اضطراری پرواز را از کشورهایی که سویه جدید ویروس کرونا در آنها مشاهده شده، اعمال کنند.
۵۵ آنلاین بلژیک کمیسیون اروپا سازمان بهداشت جهانی