اعتماد   |  ورزشی  |  

از تهران تا گوانجو با یک دست / شرکت در مسابقات و کسب مدال نسبت به دیگر کارهایی که در زندگی انجام داده‌ام خارق‌العاده‌تر بود

عباس دیانی اصل گفت:‌ کارهای زیادی در زندگی انجام داده‌ام اما فکر می‌کنم شرکت در مسابقات و کسب مدال نسبت به سایر کارها خارق‌العاده‌تر بود. در رشته دوومیدانی، در ماده‌ای که من کار کردم، تعداد انگشت‌شماری توانستند موفق شوند و برای کشور افتخارآفرینی کنند. به همین دلیل حس خیلی خوبی دارم.

از تهران تا گوانجو با یک دست / شرکت در مسابقات و کسب مدال نسبت به دیگر کارهایی که در زندگی انجام داده‌ام خارق‌العاده‌تر بود

اعتمادآنلاین| الناز حجارزاده- زیاد شنیده‌ایم که «معلولیت، محدودیت نیست»؛ باورپذیری این جمله شاید برای افرادی که خودشان به نوعی با ناتوانی جسمانی روبه‌رو هستند و به دلیل فراهم نبودن شرایط و محیط مناسب اجتماعی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند کمی مشکل باشد. عباس دیانی اصل قهرمان اسبق پارالمپیک جهان اما اتفاقاً از محدودیت‌ها استقبال می‌کند و معتقد است که «یکسری محدودیت‌ها باعث می‌شود افرادی مثل ما کارهایی انجام دهند که هزارتا آدم عادی هم نتوانند!» دیانی که اکنون 33ساله است سال‌ها پیش، در اوج آمادگی جسمانی و زمانی که برای پارالمپیک آماده می‌شد، به دلیل آسیب‌دیدگی از همراهی تیم ملی بازماند، اما این پایان کار او نبود. گفت‌وگوی اعتمادآنلاین را با این ورزشکار پیشین و مربی امروز در ادامه بخوانید.

 

***

 

*ورزش را از چه سالی شروع کردید؟

 

از 15سالگی. سال 85 بود که برای تست فوتبال به مجموعه ورزشی شهید شیرودی رفتم. از بچگی عاشق فوتبال بودم. در ورزشگاه شیرودی با یک مربی دوومیدانی آشنا شدم که به من پیشنهاد داد برای این رشته هم تست بدهم. تست دوومیدانی دادم و سه روز بعد برای دور اول قهرمانی کشوری که در مشهد مقدس برگزار می‌شد اعزام شدم!

 

*آن زمان به قهرمانی جهان فکر می‌کردید؟

 

واقعاً نه. من به صورت مادرزادی دارای معلولیت قطع دست از زیر آرنج هستم. وقتی وارد ورزش شدم ذهنیتم این بود که مدال طلای غرب کشور را بگیرم و کارهایم برای درس خواندن و دانشگاه رفتن آسان شود. ولی وقتی که برای اولین بار از من تست گرفتند و سه روز بعد برای مسابقات قهرمانی کشوری انتخاب شدم، انگیزه بیشتری پیدا کردم و تشویق شدم که ورزش را به صورت جدی ادامه دهم. همان‌طور که قبلاً گفتم، من عاشق فوتبال بودم، ولی وقتی در مسابقات دوومیدانی شرکت کردم به این رشته ورزشی هم علاقه‌مند شدم و با تلاش زیاد توانستم در کمتر از 15 ماه به تیم ملی نوجوانان راه پیدا کنم.

 

 

*مدال گرفتن چه حسی دارد؟

 

بسیار لذت‌بخش است! تصور کنید در بازی‌های آسیایی 3600 ورزشکار شرکت می‌کنند و در نهایت فقط 360 نفر مدال می‌گیرند، این خیلی مهم است که بتوانید جزو آن نفرات باشید. از سال 85 که عضو تیم ملی شدم تا زمانی که از ناحیه همسترینگ دچار آسیب شدم و نتوانستم همراهی تیم ملی را ادامه دهم، جمعاً در مسابقات جهانی در رده‌های سنی نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان توانستم 13 مدال بگیرم و برای کشورم افتخارآفرینی کنم. 2تا از این مدال‌ها، طلای پاراآسیایی گوانجو هستند. کارهای زیادی در زندگی انجام داده‌ام، اما فکر می‌کنم شرکت در مسابقات و کسب مدال نسبت به دیگر کارها خارق‌العاده‌تر بود. در رشته دوومیدانی، در ماده‌ای که من کار کردم، تعداد انگشت‌شماری توانستند موفق شوند و برای کشور افتخارآفرینی کنند. به همین دلیل حس خیلی خوبی دارم.

 

 

*اما متاسفانه در اوج آمادگی به دلیل آسیب جسمی از ادامه فعالیت ورزشی باز ماندید. چطور با این چالش کنار آمدید؟

 

بالاخره مشکلات همیشه پیش می‌آیند. در 25 سالگی مجبور به کناره‌گیری شدم. این‌طور مواقع فقط خود آدم می‌تواند به داد خودش برسد و مشکلی را که سد راهش شده کنار بگذارد و کارش را با موفقیت ادامه دهد. درست است که به دلیل پاره شدن ماهیچه همسترینگ دیگر نتوانستم در مسابقات شرکت کنم، اما این آسیب‌دیدگی باعث نشد ورزش را کنار بگذارم. در رشته تربیت‌بدنی تا مقطع کارشناسی ارشد درس خواندم و امروز مربیگری می‌کنم. خوشبختانه با حمایت همسرم و خانواده توانسته‌ایم اولین باشگاه ورزشی تخصصی معلولان را با نام مهرآئین تاسیس کنیم و در این باشگاه آمادگی جسمانی ویژه معلولان و دوومیدانی تخصصی را آموزش می‌دهیم.

 

*انگیزه تاسیس باشگاه ویژه معلولان از کجا آمد؟

 

در خانواده فقط من دچار معلولیت هستم؛ و فقط هم من به سمت ورزش رفتم و به صورت حرفه‌ای فعالیت کردم. خانواده و برادر بزرگ‌ترم همواره پشتوانه من بوده‌اند و در ادامه راه نیز همسرم همراه و مشوق من بود. با همسرم خانم زهره فقیهی از طریق رشته دوومیدانی آشنا شدیم. ایشان معلولیتی ندارند اما حدود 6 سال است که در کنار من، به خانم‌های معلول آموزش می‌دهند.

 

فعالیت ورزشی برای معلولان سختی‌های زیادی دارد و چون خودم این سختی‌ها را پشت سر گذاشته بودم می‌خواستم به افرادی که شبیه خودم هستند کمک کنم. به همین دلیل مربیگری ورزشی برای افراد خاص و معلول را از پارک‌ها شروع کردیم. هدف اصلی ما این بود که بتوانیم ورزش همگانی را برای افراد معلول در سطح تهران گسترش دهیم و به جایگاه خوبی برسانیم. کمی که پیش رفتیم مشکلات زیاد شدند. سرمای زمستان و گرمای تابستان و نبود امکانات در محیط، ادامه مسیر را برای ما بسیار سخت کرد. بنابراین با همسرم به این فکر افتادیم که یک باشگاه ورزشی ویژه برای افراد دارای معلولیت راه‌اندازی کنیم که به لطف خدا موفق شدیم و توانستیم اولین مرکز تخصصی ورزشی در سطح کشور را برای افراد با شرایط خاص معلولیتی در استان تهران دایر کنیم. در تلاش هستیم که هر سال فعالیت خود را گسترش دهیم و افراد بیشتری را به ورزش جذب کنیم و امیدواریم از این طریق بتوانیم قهرمان‌هایی هم به کشور معرفی کنیم چون اعتقاد داریم قهرمانی از ورزش همگانی شروع می‌شود. در حال حاضر مربی نابینایان و کم‌بینایان و مربی تخصصی آمادگی جسمانی معلولان هستم.

 

 

*با محدودیت کرونا چطور کنار آمدید؟

 

کرونا محدودیت شدیدی برای ورزشکارها به وجود آورد به طوری که اغلب نه رغبتی برای مسابقات داشتند و نه جرات شرکت در مسابقات. ولی از اردیبهشت‌ماه امسال کمیته پارالمپیک و وزارت بهداشت پروتکل‌های بهداشتی را برای ورزشکارها در سطح ملی و پارالمپیک ابلاغ کردند و باعث شد ورزشکاران بتوانند تمرینات خود را در شهر خود با شرایطی که برایشان مهیا شد انجام دهند. خدا را شکر در مسابقاتی که در کشور امارات متحده عربی برگزار شد، سطح ورزشکارها خوب بود و آمادگی خوبی داشتند. مسابقات پارالمپیک 2021 هم امسال برگزار می‌شود. سال آینده نیز مسابقات بازی‌های آسیایی جوانان بحرین را در پیش رو داریم.

 

البته ما از هر فرصتی برای ورزش استفاده می‌کنیم. در بهمن‌ماه امسال مسابقات پارالمپیاد ورزشی خود را در سطح استان تهران به صورت مجازی در چهار رشته دوچرخه‌سواری، ویلچررانی، دو و پیاده‌روی برگزار کردیم. در این مسابقات که به دلیل شرایط موجود بدون تجمع و به صورت ورزشی برگزار شد از ورزشکاران خواستیم که فیلم رکورد مسابفت یک کیلومتر خود را ثبت و برای ما ارسال کنند. خوشبختانه استقبال خوبی از مسابقات شد و از همه گروه معلولان جسمی و ذهنی حتی افرادی که به سندروم داون، اتیسم، cp و ضایعه نخاعی مبتلا هستند نیز در مسابقات شرکت کردند. اواخر بهمن نیز نفرات برتر مشخص شدند و از آنها تقدیر به عمل آمد. 

 

*اگر موافق باشید، گفت‌وگو را با تلخ و شیرین دوران ورزشی شما به پایان ببریم. بهترین و بدترین اتفاق دوران حرفه‌ای شما چه بود؟

 

بهترین خاطره ورزشی من مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانجو در سال 2010 بود و بدترین خاطره ورزشی هم این بود که هشت ماه مانده به مسابقات پارالمپیک لندن ماهیچه همسترینگم پاره شد و نتوانستم در این مسابقات شرکت کنم. اما زندگی پر است از این خاطرات تلخ و شیرین، از این موفقیت‌ها و مشکلات. به دوستانی که مثل من دارای معلولیت هستند پیشنهاد می‌کنم که محدودیت‌ها را بپذیرند، اما سعی کنند آنها را پست سر بگذارند. بعضی محدودیت‌ها باعث می‌شوند افرادی مثل ما کارهایی را انجام دهند که هزار آدم عادی هم نمی‌توانند! این مساله ثابت شده است. بنابراین به افراد معلول پیشنهاد می‌کنم که اولویت زندگی‌شان درس و ورزش باشد؛ و اینکه مهارتی یاد بگیرند و آن را ادامه دهند تا به موفقیت برسند.

 

 

چکیده گفت‌و‌گو با عباس دیانی اصل

 

-من به صورت مادرزادی دارای معلولیت قطع دست از زیر آرنج هستم -مدال گرفتن بسیار لذت‌بخش است -در 25 سالگی مجبور به کناره‌گیری شدم اما این آسیب‌دیدگی باعث نشد ورزش را کنار بگذارم -فعالیت ورزشی برای معلولان سختی‌های زیادی دارد -توانستیم اولین مرکز تخصصی ورزشی در سطح کشور را برای افراد با شرایط خاص معلولیتی در استان تهران دایر کنیم -قهرمانی از ورزش همگانی شروع می‌شود -بهترین خاطره ورزشی من مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانجو در سال 2010 بود

بازی تهران زمستان   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو