ایلنا   |  گوناگون  |  

منافعِ هپکو یا منافعِ تامین اجتماعی؟!

در حالیکه کارگران هپکو و نماینده مردم اراک در مجلس به دنبال تهاتر هرچه سریعتر بدهی‌های این مجموعه هستند، عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی می‌گوید؛ این تهاتر به نفع سازمان نیست؛ در این بین آیا چه کسی مقصر است جز «دولت» که این چنین به تضاد منافع دامن می‌زند؟!

منافعِ هپکو یا منافعِ تامین اجتماعی؟!

در حالیکه کارگران هپکو و نماینده مردم اراک در مجلس به دنبال تهاتر هرچه سریعتر بدهی‌های این مجموعه هستند، عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی می‌گوید؛ این تهاتر به نفع سازمان نیست؛ در این بین آیا چه کسی مقصر است جز «دولت» که این چنین به تضاد منافع دامن می‌زند؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران هپکو حداقل دو بار در دی ماه، در اعتراضاتی که آن‌ها را تجمع صنفی آرام نامیده‌اند، خواستار تهاتر بدهی 1200 میلیارد تومانی این مجموعه شدند. این کارگران یکبار در 15 دی و بار دیگر در 21 دی ماه، مقابل درهای مجتمع جمع شدند و درخواست کردند: «هرچه زودتر بدهی‌های هپکو را تهاتر کنید تا قفل‌های تولید باز شود و این مجموعه بتواند به تولید با ظرفیت کامل برسد.»

کارگران هپکو در پلاکاردی که در دست دارند، یک سوال ساده می‌پرسند: مقصر کیست؛ چرا مدیران نجومی بگیر که بعد از واگذاری به بخش خصوصی، آمدند و رفتند، این بدهی سنگین را بر شانه‌های نحیف هپکو، تحمیل کردند؛ چرا تاوان اشتباهات آن‌ها را بایستی کارگران هپکو و تولید ملی پس بدهد؟!

بحثِ «تهاتر بدهی 1200 میلیارد تومانی هپکو به نظام بانکی کشور» امروزه یکی از داغ‌ترین و چالش برانگیزترین مباحث مطرح در این مجموعه است؛ مجموعه‌ای که بعد از اولین واگذاری به بخش خصوصی در سال 86، دچار رکود شدید شد، به‌طوری‌که تولید آن در 6 ماه اول امسال به کمتر از 18 دستگاه رسیده بود.

تفاهم نامه‌ای که اجرای آن آغاز نشد!

بعد از تیرماه و واگذاری بیش از 50 درصد سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی که در قالب رد بخشی از دیون دولت به سازمان صورت گرفت، این مجتمع به نزع و جان کندن افتاده، توانست تا حدودی نفس تازه کند؛ مدیرعامل منتخب سازمان تامین اجتماعی، در صندلی مدیریت مجموعه نشست؛ دستمزدهای کارگران بعد از مدت‌ها تاخیر و پرداخت‌های کجدار و مریز، مرتب شد و زمزمه‌های شروع تولید به گوش رسید؛ به گونه‌ای که در تابستان امسال، تفاهم نامه‌ای برای ساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی توسط هپکو به امضا رسید.

ششم مرداد ماه سال جاری، تفاهمنامه همکاری شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی با شرکت هپکو کلید خورد و قرار شد در نخستین گام 700 دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی توسط هپکو تا سال آینده ساخته و تحویل شود.

 غلامرضا روزبهانی، معاون مالی و اداری سازمان ایمیدرو، در برنامه امضای تفاهمنامه شرکت‌های بزرگ معدنی و خانه معدن با هپکو گفت: براساس برنامه تولید کوتاه مدت قرار است 204 دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی در سال 99 و همچنین تعداد 774 دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی در سال 1400 تولید شود.

اما علیرغم گذشت بیش از پنج ماه از امضای تفاهم نامه فوق، هنوز تولید در هپکو روی غلتک نیفتاده و استارت واقعی نخورده است؛ مشکلات چیست؛ ریشه‌ای‌ترین مشکل هپکو، همین بدهی‌های هنگفتی است که به نظام بانکی کشور دارد که به گفته ابوالفضل رنجبر (نایب رئیس شورای اسلامی کار هپکو) اگر تسویه شود، هپکو می‌تواند کارت بازرگانی داشته باشد، تولید را آغاز کند و سر پا شود.

او در گفتگو با ایلنا تاکید می‌کند: برای کارگران هپکو، «تولید» مهمتر از همه چیز است؛ اگر قفل‌ها باز نشود و تولید مجدداً رونق نگیرد، کارگران و معیشت آن‌ها به مخاطره خواهند افتاد؛ به همین دلیل است که کارگران هپکو قبل از هر چیز دیگر، دغدغه تولید و رفع مشکلات آن را دارند.

یک معضل دیگر در هپکو که آنهم به نوعی زاییده همین بدهی هنگفتِ تسویه نشده است، عدم ممنوعیت واردات ماشین آلات صنعتی و معدنی است؛ ماشین آلاتی که به طور بالقوه، توان ساخت آن‌ها در هپکو وجود دارد اما تا زمانیکه مشکلات هپکو حل نشود و این مجموعه نتواند از شر بدهی‌های خود خلاص شود، معدنکاران به بهانه معطلی بسیار و توقف تولید در هپکو، واردات آن‌ها را دنبال خواهند کرد؛ معدنکاران می‌گویند: ما نیاز به ماشین داریم، چقدر می‌توانیم معطل و منتظر بمانیم؟

مناقشه بر سر حل مشکل بدهی‌ها!

اما بحث رهایی از دست بدهی‌های 1200 میلیارد تومانی هپکو، بحثی پردامنه و مشکل ساز است؛ دولت قصد ندارد از خزانه ملی، این بدهی‌ها را به نظام بانکی کشور بپردازد و تسویه کند؛ مدیران قبلی که این بدهی‌ها، محصول عملکردِ نادرست و نسنجیده آن‌هاست، گذاشته‌اند و رفته‌اند و مجتمع را با این بدهی انبوه به حال خود رها کرده‌اند؛ حالا هپکو با اینهمه مشکل و بدهی، روی دست سازمان تامین اجتماعی مانده است و تنها راهکاری که مسئولان به ذهنشان می‌رسد، تهاتر این بدهی با بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است؛ آیا این تهاتر که می‌تواند مشکلات هپکو را حل کند، به نفع سازمان تامین اجتماعی، نهادی بین النسلی و متعلق به طبقه کارگر، نیز هست؟

در بند و تبصره 2 قانون بودجه 99 دولت مکلف شده 50 هزار میلیارد تومان از بدهی بالغ بر 250 هزار میلیارد تومانی خود (البته تا ابتدای سال 99) را از طریق سهام شرکتهای دراختیار به سازمان تامین اجتماعی بپردازد؛ در راستای اجرای همین مصوبه -که البته کارگران و بازنشستگان هرگز از آن رضایت نداشته‌اند چراکه معتقدند باید پول نقد به جای بدهی‌ها پرداخت شود- در تیرماه دولت 32 هزار میلیارد تومان از بدهی انباشته خود را در قالب سهام نُه شرکت، به سازمان واگذار کرد؛ یکی از این شرکت‌ها هپکو اراک بود که پنجاه و چند درصد سهام آن به تامین اجتماعی واگذار شد.

بعد از تیرماه تا امروز که دهمین ماه از سال 99 سپری شده، دولت ریالی به سازمان پرداخت نکرده و بنابراین 18 هزار میلیارد دیگر از تعهدات قانونی دولت در سال 99 باقی مانده است؛ حال اگر قرار باشد تهاتر بدهی‌های هپکو اجرایی شود، سازمان باید از خیر 1200 میلیارد تومان از این 18 هزار میلیارد تومان نیز بگذرد و آن‌ها را پای بدهی‌های تسویه شده شرکت هپکو بگذارد!

آیا این تهاتر، تنها راهکار باقیمانده است؛ چرا وقتی هزینه‌های مستمر و ماهانه تامین اجتماعی، نقدی و ریالی است، دولت بدهی خود را نقدی و ریالی نمی‌پردازد؛ اگر قرار به پرداخت از طریق واگذاری سهام شرکت‌هاست، چرا سهام شرکت‌های مشکل‌دار که این همه بدهی به نظام بانکی دارند، به سازمان واگذار می‌شود؛ مگر خودشان بارها نگفتند صندوق‌ها «بنگاه‌داری» نکنند؟!

با اینهمه به نظر می‌رسد، تهاتر بدهی‌ها بحثی جدی است و قرار است حداکثر ظرف یک ماه انجام شود؛ بیست و دوم دی ماه، جلسه‌ای با حضور استاندار مرکزی، نماینده مردم اراک در مجلس و مسئولان وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی برای حل مشکل بدهی‌های هپکو برگزار شد؛ استاندار مرکزی بعد از این جلسه به خبرنگاران گفت: در این جلسه راهکارهایی برای حل مشکلات تولیدی این شرکت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا مقرر شد از محل منابع مالی در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرآیند تهاتر بدهی‌های بانکی انجام شود.

آقازاده با تاکید بر اینکه دولت پیگیر حل مشکل تهاتر شرکت هپکوست، افزود: نحوه تامین منابع مالی تهاتر بدهی‌های بانکی شرکت هپکو توسط مقام عالی وزارت مشخص شده و این فرآیند را عملیاتی خواهند کرد گرچه بنده از محلی که قرار است این منابع مالی تامین شود مطلع هستم اما ترجیح می‌دهم که توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شود.

او افزود: در این جلسه مقرر شد ظرف یک ماه آینده مبلغ 1200 میلیارد تومان بدهی‌های شرکت هپکو با بانک‌ها تهاتر شود تا این شرکت از بن بست تولید خارج شده و روند فعالیت آن با برطرف شدن مشکل بدهی بانکی شتاب گیرد.

به نظر می‌رسد واقعاً قصد دارند بخشی دیگر از بدهی‌های دولت به سازمان را پای بدهی‌های هپکو به نظام بانکی بگذارند؛ با این کار اما واقعاً مشکلات هپکو حل خواهد شد و آنگونه که نماینده مردم اراک در مجلس می‌گوید، فعلاً هیچ راهکار دیگری وجود ندارد.

نماینده مجلس: تهاتر بدهی‌ها می‌تواند به نفع سازمان تامین اجتماعی باشد

علی اکبر کریمی (نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی) در این رابطه به ایلنا می‌گوید: ما مساله بدهی‌های هپکو را پیگیری بسیار کردیم؛ جلسه‌ای هم در کمیسیون صنایع مجلس داشتیم ولی به هرحال باید مسئولین امر در وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بانک مرکزی، مراحل اجرایی موضوع را پیش ببرند؛ با توجه به ظرفیت بند و تبصره دو قانون بودجه، تا سقف 50 هزار میلیارد تومان امکان تهاتر مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت فراهم شده و باید مراحل اداری تهاتر بدهی‌های هپکو انجام شود. در مجلس این مساله را بررسی کردیم و با دستگاه‌های مرتبط نیز رایزنی شده که این موضوع هرچه سریعتر به سرانجام برسد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال، این تهاتر اجرایی خواهد شد یا خیر؛ می‌گوید: ما امیدواریم خیلی زودتر از پایان سال، این کار صورت بگیرد اما مراحل کار در اختیار مسئولان دولتی است و امیدوارم تعلل نکنند و هرچه زودتر این امر به مقصود برسد.

کریمی در پاسخ به این سوال که آیا این تهاتر به نفع سازمان تامین اجتماعی نیز هست؛ می‌گوید: آنچه در قانون بودجه سال 99 پیش‌بینی شده، اصلاً پرداخت پول نقد نیست، بحث تهاتر مطالبات تامین اجتماعی است؛ در نتیجه تامین اجتماعی می‌تواند بخشی از مطالبات خود را تهاتر کند؛ با تهاتر بدهی‌های هپکو، زمینه حذف بدهی‌های هپکو به نظام بانکی و همچنین زمینه افزایش سرمایه در شرکت در آینده فراهم خواهد شد؛ این تهاتر می‌تواند موجب احیای مجدد هپکو شود و این احیا، قطعاً به نفع سازمان تامین اجتماعی نیز هست چراکه تامین اجتماعی، سهامدار عمده هپکو محسوب می‌شود.

اما فعالان کارگری و طرفداران سازمان، از اساس با صورت مساله مشکل دارند؛ چرا دولت باید سهام شرکت‌های مشکل‌دار را به سازمان می‌داد تا تسویه بدهی‌ها بر دوشِ سازمانِ تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان آن بیفتد؟!

عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی:

واگذاری شرکت‌هایی مثل هپکو و تهاتر بدهی‌ها، در تعارض با منافع سازمان است

اکبر شوکت (عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) در این رابطه به ایلنا می‌گوید: این بحثِ تهاتر بدهی‌ها، کاملاً مخالف منافع سازمان است؛ از یک طرف، آقای روحانی می‌آید به تامین اجتماعی می‌گوید شرکت داری نکنید و دنبال سهام غیراستراتژیک نروید؛ از طرف دیگر در واگذاری‌ها، اکثر شرکت‌هایی که به سازمان داده‌اند، غیراستراتژیک و مشکل‌دار است؛ نمی‌دانیم قسم حضرت عباس آقایان را باور کنیم یا دم خروس را؟!

وی با تاکید بر اشتباهات دولت در پرداخت بدهی خود به سازمان می‌گوید: اکثر شرکت‌هایی که به سازمان داده شده، غیراستراتژیک و متعلق به هلدینگ‌های غیرسوده و زیان‌ده هستند؛ دولت با این کار نقش مالکیتی به سازمان می‌دهد و اصولاً نحوه واگذاری سهام این شرکت‌ها با منافع سازمان در تضاد است؛ شرکتی که سودده نبوده به جای بدهی به سازمان داده‌اند و حالا می‌خواهند سازمان را وادار به تهاتر بدهی‌های آن بکنند! مگر تامین اجتماعی، قرار است بنگاه‌داری کند و شرکت‌های زیان‌ده را به سود برساند؟

شوکت ادامه می‌دهد: دولت اگر واقعاً قصد نجات هپکو را داشت، باید اول بدهی‌های آن را تسویه می‌کرد و سپس سهام آن را در قالب تعاونی‌های کارگری، به کارگران همان مجموعه می‌داد؛ واگذاری به تعاونی‌های کارگری، در قانون اساسی هم پیش‌بینی شده؛ یا اگر خیلی مایل به خصوصی‌سازی بودند و می‌خواستند بار هپکو را از دوش خودشان بردارند، باید به یک طرف خصوصیِ واجد صلاحیت و دارای سابقه مرتبط می‌داند؛ نه اینکه در قالب رد دیون به سازمانی مانند تامین اجتماعی واگذار کنند که خودش اینهمه مشکل و دغدغه دارد؛ متاسفانه، حرف و عمل دولت در قبال سازمان تامین اجتماعی یکی نیست؛ در حرف، یک چیز می‌گویند و در عمل، خلاف آن را اجرا می‌کنند.

به راستی «مقصر» کیست؟!

مشخص است که مشکل اساسی از دولت و عملکرد آن است؛ تصمیماتِ ناسنجیده دولت، منجر به «تعارض منافع» در بخش‌های مختلف می‌شود؛ کارگران هپکو و دلسوزان این غولِ تولید ماشین‌آلات صنعتی، به درستی به دنبال تهاتر بدهی‌ها و باز شدن قفل‌های تولید در این مجموعه هستند؛ مجموعه‌ای که به خاطر بی‌تدبیری‌های سالیان، امروز به نفس نفس افتاده؛ از آن سو، حامیان سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان طبقه کارگر، با نحوه واگذاری سهام به سازمان و آنچه دولت اصطلاحاً رد دیون می‌داند، مشکل دارند؛ سازمان ماهانه بیش از 3 هزار میلیارد تومان، تعهد ریالی قطعی دارد و لاجرم پول نقد می‌خواهد؛ حالا نه تنها دولت حاضر به پرداخت پول نقد نیست؛ بلکه سهام هلدینگ‌های سودده و سر پا را برای خود نگه می‌دارد و جای رد دیون به سازمان واگذار نمی‌کند.

تصمیم دولت برای واگذاری سهام هپکو به تامین اجتماعی نیز از آن تصمیماتی بوده که یک دوراهی بدجور به وجود آورده، چراکه با این تصمیم به تضاد منافع دو گروه که هر دو صاحب حق هستند، دامن زده است؛ آیا دولت واقعاً نمی‌تواند هپکو و صنایعی را که به خاطر اشتباهات خصوصی‌سازی، به سراشیب سقوط افتاده‌اند، به نهادهای زیرمجموعه خود مثل ایمیدرو یا ایدرو واگذار کند؛ آیا نمی‌تواند حمایت واقعی از تولید ملی را در دستور کار قرار دهد و این صنایع را زیر بال و پر خود نگه دارد و بدهی آن‌ها را بپردازد تا دوباره سر پا شوند؛ آیا واقعاً تامین اجتماعی باید به بهای سرپا شدن هپکو، از 1200 میلیارد تومانِ طلب قانونی 18 هزار میلیارد تومانی خود که قرار بوده در سال جاری پرداخت شود، چشم‌پوشی کند؟!

اینجا به همان سوالی می‌رسیم که کارگران هپکو با تیتر درشت در پلاکاردها می‌نویسند و در اعتراضات به دست می‌گیرند: «واقعاً مقصر کیست؟!»

گزارش: نسرین هزاره مقدم

سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی مجلس شورای اسلامی 



  اخبار برگزیده
  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بین اینکه اگر مراحل تصویب یک قانون، از نظر رئیس‌جمهور دارای اشکال باشد، قطعا رئیس‌جمهور نمی‌خواهد در آن شریک شود و رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند، گفت: آقای رئیس‌جمهور کاری (ابلاغ قانون) که اشکال داشته است را انجام نداده اما در موضوع مربوط به اجرای قانون، قطعاً قانون را اجرا خواهد کرد.
نامه نیوز محمود واعظی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران 

  

شیوه جدید کلاهبرداری در فضای مجازیرئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا از شیوه جدید کلاهبرداری مجرمان سایبری از هموطنان پرده برداشت.
گسترش کلاهبرداری فضای مجازی حوزه 

  

ایران خودرو و سایپا چقدر زیان دیدند؟آن‌طور که مدیران ارشد ایران‌خودرو ادعا می‌کنند و آن را در صورت‌های مالی خود منعکس کرده‌اند، این شرکت در تمام محصولات تولیدی خود با زیان مواجه بوده است. آبی‌های جاده‌مخصوص از ناحیه فروش 240 هزار و 830 دستگاه خودرو از اعضای خانواده پژو بیش از 4هزار و 600 میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

کیهان توهین به روحانی در رسانه ملی را توجیه کردکیهان با اشاره به توهین صورت گرفته از تلویزیون به رئیس جمهور نوشت: نکته قابل‌تأمل پاسخ به این سؤال است که چه کسی یا چه کسانی بسترساز بروز و ظهور چنین ادبیاتی بوده و هستند؟
اقتصادنیوز رسانه تلویزیون رئیس جمهور 

  

ظریف حرف آخرش را درباره مذاکره با آمریکا زددر تدوین سیاست های ایران در منطقه نقش کمتری داشتم اما مجری همه این سیاست‌ها بودم
مثلث محمدجواد ظریف دونالد ترامپ دموکراسی 

  

آیا قیمت خودرو از این پایین تر هم می آید؟برای بسیاری از متقاضیان واقعی خودرو سوال اصلی این است که با توجه به نوسان قیمت خودرو در روزهای اخیر آیا می توان انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را داشت؟ برخلاف فضاسازی دلالان خودرو در شبکه های مجازی و کانال های بدون شناسنامه و حتی تحلیل برخی کارشناسان مبنی بر رسیدن قیمت خودرو به کف، شواهد نشان می دهد که حباب قیمت خودرو هنوز جا برای تخلیه بیشتر دارد...
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

استیضاح ترامپ 20 بهمن برگزار می شودرهبر اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که استیضاح دونالد ترامپ بیستم بهمن ماه جاری در این مجلس برگزار می شود.
۵۵ آنلاین استیضاح دونالد ترامپ ترامپ 

  

عربستان با آمریکا درباره توافق با ایران رایزنی می‌کندوزیر خارجه عربستان طی مصاحبه ‌ای با شبکه «العربیه» مدعی استقبال از صلح با ایران شد.
ایلنا عربستان ایران مصاحبه 

  

فوری و مهم / یارانه این افراد دو برابر می شودرئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوار‌هایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند
مستقل‌آنلاین بودجه خودرو دولت 

  

توئیتر حساب کاربری رهبر ایران را مسدود کردتوئیتر حساب‌ کاربری سایت رهبر ایران را به دلیل "نقض قوانین" این شبکه اجتماعی مسدود کرد.
مملکت‌آنلاین توئیتر ایران دونالد ترامپ 

  

تتلو برای ریاست جمهوری 1400 اعلام آمادگی کرد + واکنش کاربرانامیر تتلو به تازگی در شبکه های اجتماعی برای کاندیداتوری در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرد.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری ایران تبلیغات 

  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  اخبار داغ
  

شناسایی فرد مبتلا به کرونا از طریق لاله گوش و ناخن!/بخوانیدبا ظهور ویروس کرونا افراد تعداد بیشماری از عوارض پزشکی و مشکلات سلامتی را تجربه کرده اند که بر سلامت روان آنها نیز تاثیر گذاشته است. از تجربه علائم خفیف تا شدید بسیاری حتی از تاثیرات طولانی مدت بر سلامتی خود شکایت داشته اند. با این گفته فرد باید مراقب خود باشد و از تمام علائمی که نشان دهنده ابتلا به ویروس کرونا است، آگاه باشد.
برنا سلامت روان ویروس سلامت 

  

تکرار روز بدون فوتی کرونا در اردبیل/کرونا همچنان نفس می کشد دریافت 12 MB به گزارش خبرگزاری مهر، شهرام حبیب زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان اردبیل اظهار کرد: در 24 ساعت گذشته با شناسایی و بستری 24 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان اردبیل شمار بیماران بستری شده بیماری کرونا در استان به عدد 170 نفر رسید. وی با بیان اینکه در شبانه روز گذشته بیماری فوتی در استان نداشته…
مهر استان اردبیل ویروس بیمارستان 

  

زنگ خطر موج جدید ‎کرونا به صدا درآمده است/ ویدئوعلیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: زنگ خطر موج جدید ‎کرونا در تهران، خراسان جنوبی، ا
خبرفوری تهران اصفهان سلامت 

  

دو ماه از واریز یارانه معیشتی کرونا می‌گذرد و دو مرحله دیگر آن باقی‌ست اما همچنان متقاضیان بسیاری نسبت به اجرای ناقص این طرح معترض هستند.
صراط یارانه دولت ماه 

  

مجری مشهور بر اثر کرونا درگذشتلری کینگ میزبان مشهور برنامه‌های تلویزیونی آمریکا بر اثر کرونا درگذشت.
اقتصادنیوز 

  

حاشیه‌های بورس 4 بهمن 99؛ فولاد رکوردشکنی کرد/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام که با عبور شاخص کل از مرز یک میلیون و 200 هزار واحدی همراه بود، هر دو صندوق ETF دولتی با صف خرید به کار خود پایان دادند.
گسترش فولاد سهام شاخص 

  

بورس برای بسیاری از افراد امن می‌شودسال 99 احتمالا پرحاشیه ترین سال تاریخ بورس تهران است. سهام پالایشی و صندوق آن را هم می‌توان پر سر و صداترین سهام این بازار لقب داد، یکی از سوالاتی که بسیاری از سهمداران این گروه در ذهنشان است، اینکه تاثیر واگذاری آن به گروه بانکی چیست؟
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

مصر فردا واکسیناسیون کرونا را با واکسن چینی آغاز می‌کندوزارت بهداشت و مسکن مصر تاکید کرد که این کشور فردا شاهد آغاز واکسیناسیون علیه ویروس کرونا با استفاده
خبرفوری مصر واکسیناسیون وزارت بهداشت 

  

با تایید یووه؛ رهایی مدافع هلندی از شر ویروس کروناباشگاه یوونتوس تایید کرد تست کرونای ماتیاس دی لیخت منفی شده و مشکلی برای همراهی این تیم نخواهد داشت.
ورزش۳ باشگاه یوونتوس ویروس ورزش 

  

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به کاهش نرخ ترخیص و افزایش میزان مرگ و میر کرونا در استان تهران گفت: ابتلای گروه سنی 5 تا 17 سال به کرونا در استان افزایش یافته است.
صراط درآمد تهران جوانان 

  

تعداد کودکان مبتلا به کرونا در ایران افزایش پیدا کرده است.
صراط کودکان ایران دارو