ایلنا   |  اجتماعی  |  

برگزاری مراسم مسلمیه در شرایط قرمز کرونایی/ ضرورت اطاعت پذیری از ستاد ملی مقابله با کرونا

اگرچه افزایش بیماری کرونا و تشدید شیوع نوع جهش یافته این بیماری، باعث تعطیلی تمام ادارات، سازمان‌ها، اصناف و مشاغل در شهر تهران شده و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها شدت یافته است، اما برخی از هیات‌ها و دسته‌جات عزاداری علیرغم بیانیه آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در ایام مسلیمه کرده و تجمعاتی را در اطراف حرم برپا کرده‌اند.

برگزاری مراسم مسلمیه در شرایط قرمز کرونایی/ ضرورت اطاعت پذیری از ستاد ملی مقابله با کرونا

اگرچه افزایش بیماری کرونا و تشدید شیوع نوع جهش یافته این بیماری، باعث تعطیلی تمام ادارات، سازمان‌ها، اصناف و مشاغل در شهر تهران شده و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها شدت یافته است، اما برخی از هیات‌ها و دسته‌جات عزاداری علیرغم بیانیه آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در ایام مسلیمه کرده و تجمعاتی را در اطراف حرم برپا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "مسلمیه" مراسمی است که هرسال در ماه ذی‌الحجه به مدت سه‌شب در شهرری برگزار می‌شود. آغاز این مراسم، شب هفتم ذی‌الحجه مصادف با شب شهادت امام‌باقر(ع) و پایان آن شب نهم مصادف با شب شهادت مسلم بن عقیل (ع) است. در این سه‌شب، هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری شهرری و تهران، با حرکت در خیابان‌های اطراف حرم عبدالعظیم حسنی و اجتماع در آن، به نوحه‌خوانی و عزاداری می‌پردازند.

این مراسم مذهبی در سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون حضور جمعیت در حرم مطهر سیدالکریم برگزار شد. البته برخی از هیئت‌های مذهبی با تجمع در اطراف این آستان مقدس، به برپایی روضه‌های دورهمی و راه‌اندازی دسته‌جات عزاداری پرداختند. امسال نیز پیش از ایام مسلمیه، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به دلیل تشدید بیماری کرونا در استان تهران با ارسال بیانیه‌ای برگزاری این مراسم آیینی را در این آستان لغو کرد، چرا که شدت شیوع بیماری کرونا در روزهای اخیر باعث شده، استان تهران در وضعیت قرمز قرار گیرد و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در این استان تشدید شود تا جایی که از امروز 29 تیرماه تمامی مشاغل و ادارات در استان تهران تعطیل است. 

به گفته «علیرضا زالی» فرمانده مقابله با کرونا در استان تهران برای اولین بار دو رکورد در خصوص بیماری در تهران ثبت شده است؛ نخست اینکه برای اولین بار میزان بستری ها در تهران از مرز 8000 نفر عبور کرده و دوم اینکه برای اولین بار آمار مراجعان سرپایی از 20 هزار نفر گذشته است و طی شبانه روز گذشته 92 نفر جان خود را از دست داده اند.

همچنین براساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها که از سال گذشته ابلاغ شده است با قرمز شدن یک شهر تنها مشاغل یک و دو قادر به فعالیت بوده و مشاغل دیگر در این شرایط اقتصادی با محدودیت و ممنوعیت مواجه می شوند. در چنین شرایطی اگرچه بسیاری از هیات‌های مذهبی تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و از هر گونه تجمع و برگزاری مراسم به صورت جمعی در ایام مسلمیه خودداری کرده‌اند، اما برخی هیات‌ها و دسته‌جات عزاداری بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام به برگزاری مراسم کرده و در اطراف حرم سیدالکریم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی تجمع کردند.

همه باید در برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اطاعت‌پذیر باشند

«داوود شفیعی» مدیر هیات رزمندگان شهر ری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره عدم رعایت پروتکل ها از سوی برخی هیات‌های مذهبی و شکل‌گیری دسته‌جات عزاداری در ایام مسلمیه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: اطاعت پذیری از ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به سفارش ویژه حضرت آقا طبیعی است و باید همه ما این موضوع را رعایت کنیم، اگرچه انتقادات و اعتراضات بسیاری به ستاد ملی مقابله با کرونا داریم، اما از آن جهت که ولی‌فقیه و رهبر عزیزمان فرموده‌اند که هر اطلاعیه‌ای که از سوی ستاد صادر شود، باید رعایت و به آن عمل شود و خودشان نیز رعایت می‌کنند، بنابراین طبیعی است که باید مصوبات ستاد رعایت شود.

وی ادامه داد: همچنین حرم سیدالکریم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که برنامه برگزار نشود و به نظرم اگر یک برنامه ریشه‌ای و اعتقادی و مذهبی که بیش از 100 سال سابقه دارد، بهتر مدیریت می‌شد، این حاشیه‌ها را کمتر داشتیم، چراکه ممکن است عده‌ای نیز به اسم هیات و بچه‌های مسلمیه شیطنت‌هایی کنند.

مدیر هیئت رزمندگان شهرری خاطرنشان کرد: بهتر بود جلسه ای با محوریت حرم سیدالکریم و حضور تعدادی از هیات‌های مذهبی که هر ساله در مسلمیه شرکت دارند و همچنین مسئولان ذیربط تشکیل می‌شد و این موضوع را در آن جلسه مطرح می‌کردند و از هیات‌ها درخواست می‌شد پروتکل ها را رعایت کنند و این چند شب با توجه به شرایط، حضور پیدا نکنند و اگر آن‌ها هم با هیات‌های دیگر این موضوع را مطرح می‌کردند؛ یقینا اثر این کار بیشتر بود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته هیات رزمندگان کشور از ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم در شرایط زرد و نارنجی مجوز داشت، گفت: سال گذشته با توجه به همه اقداماتی که برای برگزاری مراسم انجام شده بود و همه شهر پای کار آمده بودند در جلسه آخر جهت هماهنگی در فرمانداری مطلع شدیم که وضعیت تهران قرمز شده است و امکان برگزاری مراسم نیست.ما با دیده منت پذیرفتیم و برنامه را برگزار نکردیم و این نشان از اطاعت‌پذیری ما بود.

مدیر هیئت رزمندگان شهرری با تاکید براینکه باید اطاعت پذیری وجود داشته باشد و رعایت حال مردم برای پیشگیری از بیماری کرونا در نظر گرفته شود، گفت: قطعا باید دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا اجرا شود، اما بهتر بود در اجرا نیز دقت شود. این تصمیم‌گیری‌ها در سطح کلان کشور است و همه باید اطاعت‌پذیر باشند، اگرچه دلمان‌ هم می‌خواهد مراسم برگزار کنیم.اگر در اجرای این مراسم کارشناسی‌تر و بهتر عمل می‌شد با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.

شفیعی تاکید کرد: البته هیات‌ها در محرم سال گذشته بر رعایت پروتکل‌ها تاکید داشتند و اطاعت‌پذیرترین جمع و اجتماع، هیات‌های مذهبی بودند و این را در محرم سال گذشته ثابت کرده‌اند.

انتهای پیام/ حجم ویدئو: 2.09M | زمان ویدئو: 00:00:14 دانلود فایل ویدئویی

ویروس دورهمی شهرری   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

کرونا موجب تسریع آلزایمر می شودسلامت نیوز: بررسی عوارض و اثرات بیماری کووید 19 و شواهد بیولوژیکی از آسیب مغزی بهبودیافتگان نوع شدید کرونا نشان می دهد که این بیماری نشانگرهای زیستی آلزایمر را تسریع کرده و باعث زوال عقل می شود...
سلامت‌نیوز آلزایمر سلامت نیویورک 

  

پس از بهبودی از کرونا حتما این خوراکی‌ها را بخوریدسلامت نیوز: پس از ابتلا به کرونا پروتئین باید به مقدار کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد؛ چراکه این ماده غذایی برای مقابله با تحلیل و آتروفی عضلات در طول بیماری لازم است...
سلامت‌نیوز بازی سلامت رژیم غذایی 

  

قیمت خودرو تخت گاز می‌تازد/ افزایش 10 تا 20 میلیونی در یک ماهبررسی وضعیت بازار خودرو نشان می‌دهد که اگرچه همچون ماه‌های قبل، خرید و فروش خاصی در بازار صورت نمی‌گ
خبرفوری قیمت ایران خودرو خودرو 

  

نامه‌نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت‌گذاران خودرورئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس شورای رقابت از وی خواست تا فهرست مجموعه‌هایی که در جریان امور مربوط به قیمت گذاری خودرو هستند را معرفی کند.
اقتصادنیوز شورای رقابت قیمت خودرو 

  

قیمت دلار امروز 9 مرداد ماهقیمت دلار امروز 9 مرداد ماه 1400 چقدر شد؟
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افزایش قیمت سکه و طلا؛ سکه 11 میلیون و 350 هزار تومانامروز (9 مرداد1400) قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 11 میلیون و 350 هزار تومان رسید.
۵۵ آنلاین قیمت سکه و طلا جدول 

  

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا 5 تا 9 نفر را درگیر می‌کند | امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود داردحریرچی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع بین‌المللی این است که باید یک آرایش جدید برای مقابله با این بیماری در نظر بگیریم.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت مراجع دستورالعمل 

  

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان چهارمحال و بختیاری تا 9 مرداد 1400در حال حاضر 5 شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت قرمز، 2 شهرستان در وضعیت نارنجی و 3 شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند و تا به امروز 125 هزار و 852 دوز واکسن کرونا در استان تزریق شده است.
برنا استان چهارمحال و بختیاری 

  

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان مازندران تا 9 مرداد 1400دبیر ستاد مقابله با کرونای استان مازندران گفت: در حال حاضر 3 هزار و 36 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران بستری هستند که 639 نفر از این تعداد جدید و فقط مربوط به 24 ساعت گذشته است.
برنا پوشش استان مازندران بیمارستان 

  

علی کریمی کرونا گرفتعلی کریمی بازیکن سابق تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی فوتبال کشورمان اخیراً و در پیک پنجم بیماری کرونا به این ویروس مبتلا شده بود و پس از 17 روز قرنطینه خانگی بهبود پیدا کرد.
اعتماد علی کریمی فوتبال پرسپولیس 

  

آسترازنکا به زودی واکسن کرونای خود را گران می‌کندسلامت نیوز:رییس شرکت داروسازی آسترازنکا گفت: این شرکت برای همیشه نمی تواند هیچ سودی دریافت نکند و به زودی از کشورهایی که خواستار واکسن کرونا هستند هزینه بیشتری دریافت می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه دیلی میل، رییس اجرایی شرکت آسترازنکا اعتراف کرد که این غول دارویی نمی تواند برای همیشه از واکسن ویروس کرونای خود هیچ سودی نبرد...
سلامت‌نیوز ایران سلامت پوند 

  

سرمایه‌های اجتماعی را قربانی کرونا نکنیمسلامت نیوز:آژیر خطر دلتا در نیمی از کشور نواخته شده است. در حالی که ما همچنان به رعایت پروتکل های بهداشتی بی توجه هستیم؛ 285 شهر از کشورمان در وضعیت قرمز و 110 شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،تهران نیز جزو خونین شهرهاست که در وضعیت قرمز قرار دارد. این رنگ ها گویای شرایط وخیم و اسفبار حاکم بر جامعه است...
سلامت‌نیوز سرمایه ایران روزنامه ایران 

  

بیانیه خانه هنرمندان ایران در پی شیوع موج پنجم کرونا و افزایش ابتلا و مرگ و میر در ایراندر پی شیوع موج پنجم کرونا و افزایش ابتلا و مرگ و میر در ایران، خانه هنرمندان ایران بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا خانه هنرمندان ایران هنرمندان ایران