برای نسل آینده نفت و گاز دیگر بردی ندارد/ با گره تحریم توسعه انرژی در ایران ناشدنی است/ احتمالا تا 35 سال دیگر ذخایر نفتی خواهیم داشت

کارشناس بین‌الملل انرژی درباره چشم انداز آینده انرژی در ایران گفت: اگر ذخایر نفت و گاز را توسعه ندهیم تا سی سال دیگر ارزش خود را از دست می دهد , باید از طریق سریع ترین راه ممکن منابع گاز و نفت را توسعه دهیم، صادر کنیم و پول حاصل را سرمایه گذاری کنیم.

برای نسل آینده نفت و گاز دیگر بردی ندارد/ با گره تحریم توسعه انرژی در ایران ناشدنی است/ احتمالا تا 35 سال دیگر ذخایر نفتی خواهیم داشت

اعتمادآنلاین| نرسی قربان، کارشناس بین‌الملل انرژی درباره چشم انداز آینده انرژی در ایران می گوید: اگر ذخایر نفت و گاز را توسعه ندهیم تا سی سال دیگر ارزش خود را از دست می دهند چرا که انرژی های تجدید پذیر و تکنولوژی جدید کم کم وارد می شوند و همان طور که مصرف ذغال سنگ کم شد ممکن است در رابطه با نفت و گاز نیز مصرف کم شود و امکان استفاده از این ذخایر نباشد.

 

به گزارش شفقنا وی افزود: پس از لحاظ تئوری بهترین کار این است که تا جایی که می توانیم و از طریق سریع ترین راه ممکن منابع را توسعه دهیم، صادر کنیم و پول حاصل را سرمایه گذاری کنیم چون ممکن است برای نسل آینده نفت و گاز دیگر بردی نداشته باشد. اگر این برنامه را داشته باشیم و با دنیا تعامل کنیم مناسب خواهد بود.

 

متن گفت وگو با آقای قربان را می خوانید:

 

*با توجه به این که ایران مشکلاتی مانند تامین سوخت نیروگاه ها را دارد و ما در تابستان مسئله قطعی برق داشتیم و از طرفی خشکسالی ها و مشکلاتی بر سر تامین انرژی وجود دارد و همچنین با وجود آینده نامشخص در حوزه تحریم ها که ممکن است بازار نفت ایران همچنان بی ثبات باشد؛ سوال این است آیا ایران باید به سمت انرژی های تجدیدپذیر روی بیاورد؟

 

سوالات شما متفاوت است و هر کدام پاسخ جداگانه ای دارند اما به طور کلی ایران داری بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان می باشد. چهار کشور بزرگترین ذخایر نفتی و گاز را دارند: ایران، ونزوئلا، روسیه و عربستان سعودی البته تاکید می کنم که نفت و گاز را باهم دارند. بدون شک این چهار کشور در آینده کشور هایی هستند که انرژی ارزان در آن ها تهیه می شود و می توانند با نفت و گاز ادامه بدهند.

 

اگر ذخایر نفت و گاز را توسعه ندهیم تا سی سال دیگر ارزش خود را از دست می دهد

 

باید از طریق سریع ترین راه ممکن منابع گاز و نفت را توسعه دهیم، صادر کنیم و پول حاصل را سرمایه گذاری کنیم احتمالا برای نسل آینده نفت و گاز دیگر بردی ندارد   لازم است با دنیا تعامل داشته باشیم   ایران در بهترین نقطه ای است که می توان نیروی خورشیدی را توسعه داد

 

اگر این ذخایر را توسعه ندهیم تا سی یا سی و دو سال دیگر ارزش خود را از دست می دهد چرا که انرژی های تجدید پذیر و تکنولوژی جدید کم کم وارد می شوند و همان طور که مصرف ذغال سنگ کم شد ممکن است در رابطه با نفت و گاز نیز مصرف کم شود و امکان استفاده از این ذخایر نباشد. پس از لحاظ تئوری بهترین کار این است که تا جایی که می توانیم و از طریق سریع ترین راه ممکن منابع را توسعه دهیم، صادر کنیم و پول حاصل را سرمایه گذاری کنیم چون ممکن است برای نسل آینده نفت و گاز دیگر بردی نداشته باشد. اگر این برنامه را داشته باشیم و با دنیا تعامل کنیم مناسب خواهد بود. چون نمی توان با تحریم و مسئله اف ای تی اف توسعه ای داشت، پس لازم است با دنیا تعامل داشته باشیم و از بهترین شرکت های نفت و گاز دنیا درخواست کنیم تا سرمایه گذاری کنند و ذخایر ما را استخراج کنند تا تبدیل به سرمایه شود و نفت آینده زنده شود. در رابطه با تجدید پذیرها ایران در بهترین نقطه ای است که می توان نیروی خورشیدی را توسعه داد. بیشتر جنوب ایران مثل فارس، یزد، کرمان و اصفهان از بهترین نقاط در جهان هستند برای این امر، در نتیجه باید به دنبال انرژی های تجدید پذیر رفت ولی این بدان معنی نیست که ذخایر نفت و گاز را کاملا رها کنیم و و بعد به دنبال تجدید پذیر ها برویم که شاید حتی یک درصد از انرژی لازم را برای ایران تامین نکند.

 

*این اتفاق تبعاتی برای جامعه ما ندارد؟ مسائلی مثل آلودگی هوا در هر سال، قطعی برق، خشکسالی و…

 

نه تولید ما بهینه است نه مصرف

 

مصرف ما مصرفی بهینه نیست. در واقع نه تولید ما بهینه است نه مصرف، ولی به هر حال بیش از یک حد مشخص که مصرف نمی کنیم! اگر بنده حرفی از توسعه زدم به این هدف است که صادر شود و با پول آن برای آینده سرمایه گذاری شود، هدف اصلی این است در غیر صورت که مشخصا روند مصرف ما در حال افزایش است.

 

*منظور شما این است که سود حاصل از فروش نفت و گاز را برای انرژی های تجدیدپذیر صرف کنیم؟ آیا برداشت من درست است؟

 

با گره تحریم و اف ای تی اف توسعه انرژی در ایران ناشدنی است

 

نه فقط تجدید پذیر، برای همه کارها. مسائل جوانان در آینده، در صنایع یا بخش خدمات یا در مسائل دیگری سرمایه گذاری شود. کاری که کشورهای دیگر می کنند مانند قطر، امارات، عربستان سعودی این ها هم کم و بیش به همین کار مشغول هستند یعنی سعی می کنند که این انرژی خدادادی را تا حد امکان توسعه دهند از پول آن برای سرمایه گذاری در آینده استفاده کنند و همان طور که گفتم این امر نیاز به تعامل با جهان دارد و با گره تحریم و اف ای تی اف ناشدنی است.

 

*آیا ممکن است برخی کشورهای جهان تعهداتی را به کشورهای نفت خیز تحمیل کنند تا آنها ملزم به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر شوند؟

 

این تعهدات در قالب اجلاس های سازمان ملل به تدریج در حال شکل گیری است و ما در حال حاضر می گوییم که با وجود تحریم ها نمی توانیم این کار را بکنیم و در این شرایط نمی توانیم به تعهدات خود مبنی بر کم کردن گاز های گلخانه ای عمل کنیم. به هر حال این مقوله جدایی است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

 *آیا مشخص است که ذخایر نفت و گاز ایران تا چند سال دیگر قابلیت بهره برداری خواهند داشت؟

 

به ازای تولید پنج میلیون بشکه در روز حدود 35 سال دیگر ذخایر نفتی خواهیم داشت

 

در وهله ی اول لازم است که برآورد شود تا چه میزان می خواهد تولید شود و اگر سرانگشتی حساب کنیم اگر در عوض چهار میلیون بشکه نفت در روز که به نوعی ماکسیمم تولید ماست، پنج میلیون بشکه تولید کنیم، حتی با این افزایش هم حدود 35 سال دیگر ذخایر نفتی خواهیم داشت.در مورد گاز ذخایر ایران بسیار بیشتر است به طوری که اگر دو برابر تولید فعلی را داشته باشیم باز حدود هفتاد سال دیگر گاز خواهیم داشت. اما درکل این مسائل به گونه ای است که بعد از آن را نمی توان پیش بینی کرد.

 

 گمان می شد نفت و گاز ایران تا صد سال ذخیره داشته باشد…

 

با تولید گاز فعلی می تواند به صد سال رسید.

 

*درباره ی تحریم ها چه پیش بینی و برآوردی دارید؟ چه زمانی ممکن است تحریم ها برداشته شود؟

 

تحریم ها صادرات ایران را به شدت کاهش داده است

 

فروش ما از دو میلیون بشکه در روز به زیر یک میلیون رسیده است. درست است که فروختیم ولی کاهش قابل توجهی یافته و این تنها حرف من نیست. آقای وزیر در مجلس به این موضوع اشاره کردند که تحریم ها صادرات ما را به شدت کاهش داده است.

 

*تبعات استفاده از سوخت های فسیلی در خشکسالی، کمبود آب یا آلودگی هوا قابل مشاهده است، تا چه زمانی باید شاهد استفاده از این سوخت های نامناسب باشیم؟

 

بهینه سازی سوخت ها مسئله دیگری است، مثلا در آمریکا یا آلمان سوخت فسیلی هنوز هم وجود دارد منتها آن ها سعی کردند تا در میزان آلایندگی آن کاهش ایجاد کنند یا نشت گاز طبیعی را از لوله های انتقال گاز کم کنند که این مسائل هم نیاز دارد به سرمایه گذاری تا به طور مثال وضعیت علمک های موجود در خانه ها بهبود پیدا کنند یا تمام وسایل مصرفی بهینه شوند که هم به میلیارد ها دلار پول نیاز است هم به افرادی که سرمایه گذاری کنند که فعلا در این شرایط وجود ندارند. متاسفانه تمام مسائل برمی گردد به تحریم ها و مسئله اف ای تی اف که همه چیز را قفل کرده است. امروز هر تعامل بانکی ما با دنیا با شک دیده می شود زیرا ما در لیست سیاه اف ای تی اف هستیم طوری نگاه می شود که گویی دزد است مگر این که ثابت شود که دزد نیست در صورتی که باید بر عکس این باشد!

 

*پیش بینی می کنید این تبعات تا کجا ادامه داشته باشند؟

 

این به مسائل سیاسی مربوط است. ما در بعد مسائل اقتصادی می گوییم که باید بهینه عمل شود و این نیاز دارد به تعامل با جهان و ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران همانطور که در امارات و ترکیه هم این اتفاق افتاده است و این که به دلیل مسائل سیاسی این اتفاقات در ایران نمی افتد و عدم اجرای آن ها به حوزه اقتصادی ربط چندانی ندارد.

 

*پس از تبعات ادامه یافتن این وضعیت هدر رفتن منابع خدادادی ما می تواند مساله دوم باشد؟

 

ما فرصت تاریخی خود را از دست می دهیم

 

بله. در واقع ما فرصت تاریخی خود را از دست می دهیم، فرصتی که می توانستیم از آن استفاده بهتری کنیم.

نفت ونزوئلا جوانان   اخبار برگزیده
  

انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رفت/ تکرار یک سناریوی قدیمی در بازار دلار!به گفته فعالان، با پایان مذاکرات هسته ای، برخی خریداران جدید وارد بازار شده اند ولی احتمال می رود که با کاهش هیجان، سطح تقاضای احتیاطی افت کند. ممکن است برخی از معامله گران نیز از خریدهای قبلی خود در روز جاری بخواهند کسب سود کنند در این حالت قیمت دلار رو به نزول می رود.
اقتصادنیوز ارز دلار هسته ای 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

گزارش 100روزگی دولت‌ سیزدهم /عضویت دائم در شانگهای100 روز از آغاز دولت سیزدهم گذشته و چندین موفقیت بزرگ در کارنامه دیپلماسی قوه مجریه قرار گرفته است؛ از جمله عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و حضور مهم در اجلاس سران اکو. در این گزارش با برخی اقدامات دولت در این مدت آشنا می‌شوید.
فردا دولت درآمد شانگهای 

  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک استرئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
ایلنا انتقال آب استان خوزستان اهواز 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

شکایت استقلال از داور دربیاستقلال از داور دربی شکایت کرد
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

برسد به دست هیئت چهل نفره مذاکراتصحبت های قدیمی از ظریف خطاب به کسانی که جز غر زدن و خنجر زدن به تیم مذاکرات دولت قبلی کاری نکردند: آقایون اگر دو صفحه جایی توافق نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و دستشان را می بوسم.
مستقل‌آنلاین دولت 

  

مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم!سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ازدواج عکس 

  

پشت پرده حضور مشاور امنیت ملی امارات در ایرانایسنا/ به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی فردا به تهران می‌آید.
نامه نیوز مشاور مشاور امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی 

  

پرداخت وام 50 میلیونی به زوج های نابارورمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تشویق زوجین نابارور یک وام به مبلغ 50 میلیون تومان برای 3 دوره درمان آنها در نظر گرفته شده است.
۵۵ آنلاین وام وزارت بهداشت بیمه 

  

وضع اضطراری برجام از زبان نماینده سابق مجلستابناک | حشمت الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .
مثلث دیپلماسی سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار، یورو و درهم امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار ارز امروز رشد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار متشکل امروز کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت سکه در تعقیب دلار/ ریسک بزرگ در بازار سکه!نوسان های بالا در بازار ریسک را تا حدودی بالا برده است. قیمت سکه گرچه در معاملات پشت خطی رو به بالا نوسان داشت اما معامله گران اعتقاد دارد بازار حرکت قیمت دلار را تعقیب می کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکنش نماینده مجلس به قیمت دلار و سکهنماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت دلار و سکه روی محصولات خوراکی و معیشت مردم تأثیر گذاشته و مجلس باید راهکاری برای مقابله با گرانی‌ها بیندیشد.
فردا مجلس شورای اسلامی قیمت دلار 

  

دو سناریو از آینده قیمت دلار /نگاه معامله گران به قیمت درهماقتصادنیوز: از نگاه تحلیلگران فنی درصورتی که دلار بالای خط 30 هزارتومانی باقی بماند، احتمال افزایش قیمت بیشتر نیز در بازار ارز وجود دارد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد طرح «مدیریت هوشمند بیماری در بستر سامانه امید»کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا دارو موفقیت درمان 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی یکشنبه 1400/09/14اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 27,882 (بیست و هفت و هزار و هشتصد و هشتاد و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

نقشه بورس در 90 دقیقه ابتدایی / صعود سهم‌های پالایشیاکوایران: شاخص کل بورس در 90 دقیقه ابتدایی معاملات امروز، چهاردهم آذر، افزایش 7 هزار واحدی داشته است. همچنین در معاملات امروز قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی بازار رشد کرده و این گروه بزرگ سبزترین گروه‌ بازار سهام است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت سهام 

  

رشد 6800 واحدی بورس تهران/ شاخص ها سبزپوش شدندشاخص کل بورس تهران با رشد 6800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 341 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

نقش فولاد مبارکه در کاهش مرگ و میر کرونامدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: با موافقت مدیرعامل فولاد مبارکه و در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، این شرکت با کمک‌های خود، علاوه بر تأمین بیش از 23 هزار تن اکسیژن رایگان موردنیاز مراکز درمانی کشور، تجهیزات بیش از 40 مرکز درمانی شهرستان مبارکه را تأمین کرد.
گسترش فولاد فولاد مبارکه شرکت فولاد 

  

دو سیگنالی که بورس آن را رد کردمسعود میرزاباقری- کارشناس بازار سرمایه
گسترش دولت بورس تهران تهران 

  

واکنش بازار به انفجار نطنز /مقاومت قیمت سکه در کانال 13 میلیوناقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته با مقاومت توانست کانال 13 میلیون تومانی را حفظ کند.
اقتصادنیوز انفجار قیمت