مهر   |  فرهنگی  |  

شرکت در دو نمایشگاه کاریکاتور و دیدار با سینماگران جوان

خبرگزاری مهر- فرهنگ و اندیشه: این روزها حرف اول و آخر محافل سیاسی و غیرسیاسی انتخابات است. در محافل مجازی و غیرمجازی هم حرف انتخابات است و همه دنبال این هستند بدانند نامزدهای تایید صلاحیت‌شده چه برنامه‌هایی برای کشور دارند. ما هم از این ماجرا مستثنی نیستیم اما زاویه نگاه‌مان به جای برنامه‌های فرهنگی (که در جای خود قابل بررسی است) روی کنش‌های فرهنگی آنان است. طبیعتاً برنامه‌های…

شرکت در دو نمایشگاه کاریکاتور و دیدار با سینماگران جوان

خبرگزاری مهر- فرهنگ و اندیشه: این روزها حرف اول و آخر محافل سیاسی و غیرسیاسی انتخابات است. در محافل مجازی و غیرمجازی هم حرف انتخابات است و همه دنبال این هستند بدانند نامزدهای تایید صلاحیت‌شده چه برنامه‌هایی برای کشور دارند. ما هم از این ماجرا مستثنی نیستیم اما زاویه نگاه‌مان به جای برنامه‌های فرهنگی (که در جای خود قابل بررسی است) روی کنش‌های فرهنگی آنان است. طبیعتاً برنامه‌های نامزدها در این ایام بیشتر بر روی برنامه‌های اقتصادی متمرکز است و اگر هم برنامه فرهنگی از سوی نامزدی ارایه بشود چیزی بیشتر از بیان کلیات نیست. پس ما سعی می‌کنیم یک پله عقب‌تر برویم و ذره بین خود را جایی بندازیم که کمتر دیده می‌شود.

در این سلسه گزارش‌ها که برای هر هفت نامزد تدارک دیده شده نگاهی داریم به همه آنچه کنش‌های فرهنگی خوانده می‌شود اعم از اظهارنظرهای مرتبط یا یک اقدام و عمل فرهنگی. لازم به ذکر است که کنش‌های فرهنگی‌ هر نامزد میزان حجم گزارش مدنظر را جهت می دهد والا از بررسی نگاه فرهنگی تفاوت نظری میان نامزدها در میان نگارنده وجودندارد.

***

سعید جلیلی یکی از نامزدهای این دوره انتخابات است که با عبارت دولت سایه گفته می شود به صورت کارشناسی برای اداره همه بخش‌های کشور برنامه اجرایی دارد. سعید جلیلی در کوران انتخابات اقدام به معرفی یک فیلم و کتاب کرد. ما هم از همین‌جا شروع می کنیم.

سعید جلیلی در توییتر هم حضور دارد و اخیراً در ایام تبلیغات هم گفته: «فیلترینگ «توییتر» توجیه ندارد». وی در توییتر فقط صفحه رهبر انقلاب و صفحه قرآنی مصحف را دنبال می‌کند و بیش از 212 هزار دنبال کننده دارد.

«بزرگان در اتاق» محصول 2019 که توسط گوستا گاوراس فیلمساز یونانی تبار ساکن فرانسه ساخته شده توسط سعید جلیلی در یک برنامه رادیویی معرفی شد. او قبلاً هم در توییتر درباره این فیلم نوشته بود: «آخرین فیلمی که دور هم با خانواده در تعطیلات دیدیم «بزرگان در اتاق» درباره مذاکرات دولت یونان با اتحادیه اروپا؛ بود.برای من که خودم زمانی مذاکره کننده بودم فیلم جذابی بود و نوع رفتار مستکبرانه اتحادیه اروپا با یک عضو خودش را نشان می‌داد. دیدن این فیلم را توصیه می‌کنم.» این کارگردان یونانی سیاست‌پیشه در اکثر فیلم هایش به مساله سیاست می پردازد. «ضد» و «حکومت نظامی» هم دو فیلم مشهور دیگر او هستند. وی فیلمی هم درباره جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین ساخته است.

جلیلی در 9 خرداد که فیلم «بزرگان در اتاق» را معرفی کرد در توییتر کتابی را هم معرفی کرد. کتابی که گفته بود آخرین اثر در دست مطالعه اش بوده است. «آخرین کتابی که خواندم کتاب 700 صفحه‌ای با عنوان «چین» از هنری کسینجر درباره روابط آمریکا و چین بود.» تصویر جلد اصلی کتاب هم ضمیمه این مطلب شده بود که این احساس را در مخاطب به وجود بیاورد که جلیلی نسخه اصلی کتاب را خوانده است. کسینجر کتاب چین را سال 211 در امریکا منتشر کرد که به سرعت هم در زمره اثار پرفروش قرار گرفت. این کتاب در ایران چندسالی توسط ناشران متعددی به زبان فارسی ترجمه شده است.

برای آنکه بدانیم سعید جلیلی در سالهای قبل چه کنش های فرهنگی داشته ناگزیر شدیم سری به صفحات شخصی وی بزنیم. صفحه اینستاگرام سعید جلیلی اکتبر 2014 راه اندازی شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از 2400 پست منتشر کرده است. وی 7 نفر را در دنبال می‌کند که غیر از صفحه رهبر انقلاب و امام خمینی باقی از صفحات هواداری وی است. پست‌ها عمدتاً درباره مسایل سیاسی کشور سیاست خارجی برجام و تعدادی هم درباره دفاع مقدس و دیدارهای وی با خانواده شهدا است. با این حال در میان پست‌های بیشمار سیاسی تعداد کم‌شماری درباره مسایل فرهنگی است که ما به آنها می‌پردازیم.

بخشی از این پست‌های محدود فرهنگی معرفی کتاب است که بخشی از آثار در حوزه دفاع مقدس است. کتاب‌های «همه سیزده سالگی‌ام»، «آب هرگز نمی‌میرد»، «وقتی مهتاب گم شد»، «رقص روی یک پا»، «پایی که جا ماند» از این جمله اند که نظرات وی درباره انها هم منتشر شده است. جلیلی همچنین کتاب‌های «احمد احمد»، «نخل و نارج»، «رسم جهاد»، «گوهر صبر»، «عزت‌شاهی و «گنجیه خواف» را معرفی کرده و برای کتاب «رسم جهاد» هم پست جداگانه ای منتشر کرده است. البته به مناسبت شهادت علی خوش لفظ کتاب خاطرات وی را هم معرفی و فیلم دیدار با این شهید را منتشر کرده است.

سعید جلیلی در معدود حضورش در رویدادهای فرهنگی در دو نمایشگاه کاریکاتور شرکت کرده است که هر دوی آنها در حوزه هنری برگزار شده است. وی یکبار از نمایشگاه کارتون-گرافیک «حق مسلّم ماست» دیدن کرد که آثاری پیرامون موضوعات مربوط به سیاست خارجی و کشور های استکباری، مذاکرات هسته‌ای منتهی به برجام، اجتماعی و محیط زیستی را در بر می‌گرفت. او در آن دیدار گفته بود «هنر گرافیک یک ویژگی برجسته دارد که زبان آن یک زبان بین المللی است. افراد با فرهنگ های مختلف می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. به همین خاطر این هنر برای ما نیز دارای اهمیت است؛ چرا که میتوانیم افکار و آرمان های انقلاب اسلامی را از این مجرا به مخاطب بین المللی خود منتقل کنیم… باید بتوان زوایا و ظرایف یک پدیده مثلاً سیاسی را به خوبی آشکار کرد. میشود برای این کار، کتاب نگاشت یا سخنرانی ایراد کرد اما گاهی با یک تصویر هنری پیامی را منتقل میکنید که شاید با ده ها جلد کتاب هم نتوان آن را منتقل کرد.» جلیلی یکبار دیگر از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آسوده باش، من ملکه‌ام» پیرامون خباثت‌های دولت انگلیس دیدار کرده بود و درباره جنایت‌های دولت انگلیس هم سخنانی بیان کرده بود. دبیر هر دوره این نمایشگاه ها مسعود شجاعی طباطبایی بود.

از دیگر فعالیت‌هایی که در حوزه فرهنگ می توان به کنش فرهنگی جلیلی تعبیر کرد حضور در مراسم های رونمایی کتاب است. او یکبار در مراسم رونمایی از کتابهای «خاطرات شیطان» و «کارنامه شیطان» و بار دیگر در مراسم رونمایی از کتاب «بر تبعید» که درباره مقام معظم رهبری بود در شهر ایرانشهر شرکت کرده بود. حضور در نشست علمی نقد و بررسی کتاب «تمدن رضوی» هم شرکت داشت. او در یک دیدار دانشجویی هم کتاب «جدال دو اسلام» مرحوم نامداری را به آنان برای مطالعه معرفی کرد.

در صفحه اینستاگرام جلیلی چند پست درباره سینما هم وجود دارد. یکی گرامیداشت دومین سالگرد درگذشت فرج الله سلحشور و دیگری انتشار یک کلیپ به مناسبت روز ملی سینما است. در دیگر فعالیت مرتبط با سینما از سوی جلیلی دیدار وی «شرکت سینمایی یار» در مشهد است که در توضیحات آن آمده این شرکت در سالهای گذشته انیمیشن های متعددی با محتوای انقلابی و دینی تولید کرده است. انیمیشن «شکارچی شیر» براساس شخصیت و زندگی حضرت حمزه (علیه السلام) تولید شده توسط این شرکت است. در صفحه آپارات این شرکت کلیپ و موشن‌هایی با موضوعات حمایت از کالای داخلی ایرانی قیام گوهرشاد و قاچاق کالا به چشم می خورد. در یکی از کنش های سینمایی وی دیدار با جمعی از هنرمندان جوان سینما به چشم می خورد که البته اسم و تصویری از افراد شرکت کننده نیست.

جلیلی در این دیدار که 17 بهمن 98 برگزار شده گفته است: «بنده معتقد هستم که برمبنای انقلاب اسلامی، سینما و جمهوری اسلامی یک نسبت متقابل به هم دارند. یعنی اینکه سینما باید کمک کند که جمهوری اسلامی ایران در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی حرکت کند و در این مسیر هم جمهوری اسلامی باید از سینما حمایت کند… ما در یک جنگ تمام عیار هستیم و در این جنگ نیاز به ابزار های گوناگون داریم اگر می خواهیم تمدن سازی کنیم، یکی از ابزار های آن سینماست. اگر ما نتوانیم در در این جنگ تمام عیار از سینما به درستی استفاده کنیم حتماً موفقیتمان کم می شود و تمدن سازی محقق نمی شود...اگر با زبان هنر، سینما و مستند موضوعات اصلی و راه حل های آن نشان داده شود، انتخابات و انتخاب مردم به آنچه صحیح است نزدیک تر می شود. چرا که اگر هنرمند متعهد به درستی نشان دهد که به چه چیزهایی باید رای داد، خود مردم اینکه به چه کسی رای بدهند را در خواهند یافت.» منبع: رجانیوز

در دیدار دیگری که با همین عنوان در تیرماه 99 برگزار شده جلیلی گفته است: «رسالت سینما این است که سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کند و سینماگر ما اگر جایی می‌بیند کار خوبی صورت می‌گیرد با هنرش آن را حمایت کند، همچنان که اگر خطایی می‌بیند داد بزند تا جلو خطای گرفته شود. اگر جایی هم کاری ناقص است با هنرش برای تکمیل آن گام بردارد. اگر می‌خواهیم جامعه رشد کند، نگاه «تایید، تصحیح و تکمیل» نه فقط در سینما، بلکه در بقیه هنرها و رسانه‌ها از شعر تا منبر و … نیز باید مورد توجه باشد.»

صفحه اینستاگرام سعیدی جلیلی اکتبر 2014 راه اندازی شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش 2462 پشت منتشر کرده است. وی 7 نفر را در دنبال می‌کند که غیر از صفحه رهبر انقلاب و امام خمینی باقی از صفحات هواداری وی است. پست‌ها عمدتاً درباره مسایل سیاسی کشور سیاست خارجی برجام و تعدادی هم درباره دفاع مقدس و دیدارهای وی با خانواده شهدا است. با این حال در میان پست‌های بیشمار سیاسی تعداد کم‌شماری درباره مسایل فرهنگی است

او در این دیدار مشکلات کارگران هپکو، آذرآب و کشت و صنعت دشت مغان را سوژه‌هایی خوبی برای هنرمندان دانسته است «شما می‌توانید این مشکلات را با زبان هنر در قالب فیلم سینمایی و مستند، به تصویر بکشید و فضای رسانه‌ای را به نفع مردم تغییر دهید. مشکلات اخیر در خصوصی سازی چند شرکتی که ذکر شد، یکی از مصادیق مناسب جهت ورود اهالی سینما به این مسائل است تا به اصلاح روند بپردازند.»

او همچنین به معرفی فیلمی که دیده می پردازد و می گوید: «در همین ایام کرونا فیلمی درباره چرچیل دیدم که آدمی با آن شخصیت منفور را که در همین اعتراضات ضد نژادپرستی اخیر از ترس تخریب، مجسمه‌اش در میدان شهر را می‌پوشانند، به گونه‌ای در فیلم نمایش می‌دهد که مخاطب از او برداشت مثبت داشته باشد، این قدرت سینما است که می‌تواند شخصیتی غلط از یک چهره ارائه دهد که موجب تحسین مخاطب شود.... اخیراً فیلم 1917 را دیدم، حداقل به عنوان یک شاهد می‌گویم که صدها سوژه جذاب‌تر از آن در جنگ ما بوده است. بیش از چهل سال است که از انقلاب می‌گذرد، بعضی از موضوعات مغفول واقع شده است. وقتی آن‌ها درباره چرچیل فیلم می‌سازند خب شخصیت شهید رجایی که از کودکی تا ریاست جمهوری و شهادت، اصلاً قابل مقایسه با او نیست. چرا ما اینکار را انجام نمی‌دهیم که نه ایران بلکه مخاطب جهانی می‌تواند مجذوب این شخصیت شود.»

جلیلی: فیلم 1917 را دیدم، حداقل به عنوان یک شاهد می‌گویم که صدها سوژه جذاب‌تر از آن در جنگ ما بوده است

اما آنچه موضوعات مدنظر جلیلی درباره سینما است در این عبارت است که به نظر وی دولت باید از آنها حمایت کند: «فعالیت‌های عمومی که در سال‌های اخیر جهت خدمت‌رسانی و مقابله با حوادث طبیعی نظیر زلزله کرمانشاه و سیل خوزستان صورت گرفت از دیگر مصادیق است. مبارزه با فشارتحریم ها، خدمات در زمینه علمی و فناوری و مقابله با دشمنان در عرصه دیپلماسی، موضوعاتی است که جای کار بسیاری دارد. هر کدام از این مواردی که مطرح شد می‌تواند موضوع فیلم یا مستند شما قرار بگیرد. هرکس می‌تواند مطابق با ذوق و علاقه‌اش موضوع خود را انتخاب کند و به تهیه اثر هنری خود بپردازد. نظام نیز باید زمینه کار در این موضوعات را برای سینماگران فراهم کند و از جنبه‌های مالی، امکاناتی و نرم افزاری و اطلاعاتی آن‌ها را پشتیبانی نماید.»آخرین نکته جلیلی در این دیدار انتقاد از سریال‌های نوروز 99 بود «سریال‌های نوروزی امسال با مسائلی که امروز نیازمند پرداختن به آن‌ها هستیم، هیچگونه قرابتی نداشت. باید پرسید این فیلم چه موضوعی را به حقیقت نزدیک می‌کند؟ متاسفانه حتی لبخندی را هم بر لب مخاطب نمی‌نشاند.»

جلیلی بهمن 97 در سفری به سبزوار با فعالان فرهنگی این شهر دیدار کرده و در جمع آنان گفته بود: «اولویت سنجی در فعالیت های فرهنگی نیروهای انقلابی یک مسئله جدی است. پس از تشخیص اولویت ها نیز می‌بایست وسع خود را شناخت و آن را به کار گرفت؛ آنجاست که سکوت یا صحبت، حضور و یا غیبت یک عنصر انقلابی معنی دار می‌شود.باید مراقب بود که در کشف اولویت ها و طرح دغدغه ها به مباحث انتزاعی اکتفاء نکنیم؛ سمینارها، همایش‌ها و اردوهای فرهنگی اگر منتهی به یک عملیات تمیز فرهنگی در چهارچوب اخلاق و قانون نشود، بهره کافی نخواهد داشت… تشکیل جلسات هم‌افزایی برای عملیات های تمیز فرهنگی و آتش به اختیار در چهارچوب قانون در هیچ شهرستانی نباید معطل بماند. نیروی انقلابی باید به سان موجی باشد که آسودگی اش، عدم آن باشد.... چنانکه در سیاست خارجی، «فشار ایمیلی» و «توئیتری» نمی‌تواند به تنهایی موثر واقع شود در داخل هم کار فرهنگی و تبیینی موثر با «فشار پیامکی» شکل نمی‌گیرد بلکه باید با تبیین درست و مستمر موضوعات و تحلیل صحیح از روند حرکت انقلاب، رفتار دوستان و باور عمومی جامعه را به حقایق و آنچه که صحیح است نزدیک کرد تا دشمنان نتوانند مطالب غلط را القاء کنند.» مشرق

البته این تنها اشارات جلیلی به سینما نیست او در مناظره های انتخاباتی سال 92 هم به یک فیلم اشاره کرد و این طور گفت: «بحث من در حوزه فرهنگ و هنر این است که اشرافیت در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شده و تنها عده محدودی در این زمینه می توانند اظهار نظر کنند و اگر کسی غیر از آنها در این زمینه حرف بزند وی در یک خفقان قرار می دهند. متاسفانه یک نگاه تنگ سیاسی وجود دارد، این در حالی است که ما باید از تمام ظرفیت های جامعه خود استفاده کنیم. به عنوان مثال در بحث انرژی هسته ای یک کارگردان جوان 25 ساله فیلمی با نام "تنهای تنهای تنها" در جنوب کشور می سازد که بسیار تاثیرگذار و قابل توجه است. همین مسئله نشان می دهد که ما باید ظرفیت لازم در تولید آثار فرهنگی را ایجاد کنیم و هر چه از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم، راه خود را بیشتر باز کرده ایم. خبرگزاری مهر 15 خرداد 1392

دولت کاریکاتور مسعود شجاعی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 86 درصد رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری تسهیلات کرونایی مصوب را دریافت کرده‌اند و دیگر رانندگان نیز باید آن را دریافت کنند.
نامه نیوز حمل و نقل وام اتوبوس 

  

مظنه تست جعلی کرونا چند؟ + فیلمچندی پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود مهم ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.
گسترش سلامت وزارت بهداشت درمان 

  

دژپسند: فرصت نجات بورس را از ما گرفتندوزیر اقتصاد با بیان اینکه، از ابتدای فروردین سال 99 تا پایان اسفند ماه سال 99 میزان رشد شاخص حدود 155 درصد بود، گفت: فرصت اجرای مصوبات طلایی برای نجات بورس را از ما گرفتند.
گسترش ماه سرمایه اقتصاد 

  

آیا واقعا ورزش مانع بروز نوع شدید کرونا می‌شود؟نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش کردن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می‌دهد.
برنا ورزش 

  

دوران ریکاوری کرونا چه غذاهایی بخوریمپژوهش ها نشان می­ دهد خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، بیشتر است.
برنا پژوهش ویروس تغذیه 

  

انتشار اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزیموضوع سفرهای نوروزی در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور نمایندگان همه دستگاههای اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا خروجی آن جلسه مبنی بر استمرار اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند ( آزاد بودن سفر به مناطق زرد، آبی و ممنوعیت سفر به مناطق نارنجی و قرمز) در ایام تعطیلات نوروز به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه گردید.
اقتصادنیوز نوروز سفر تعطیلات 

  

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رئیس جمهوردر پی طرح برخی ادعاهای تکراری در خصوص فرایند تصمیم‌گیری درباره وضع نشدن ممنوعیت سفر در تعطیلات نوروزی سال 1400 در ستاد ملی مبارزه با کرونا و انتساب این تصمیم به شخص رئیس‌جمهور از سوی یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات نوروزی رئیس جمهور 

  

مصوبات بانکی ستاد کرونا ابلاغ شد + جزئیاتبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه بانکی در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی کسب و کارهای آسیب دیده و ممنوعیت محدودیت ارائه خدمات به چک‌های وصول نشده را ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک ایرنا 

  

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار + نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز/ پروتکل‌ها رعایت نشددبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهو
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری اهواز ریاست جمهوری 

  

پاسخ ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهوازدبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز پاسخ داد
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان 

  

بلایی هولناکی که کرونا سر مغز می‌آوردبیش از یکسال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده و تاکنون میلیون ها نفر به این ویروس مبتلا شده و تعداد زیادی از این افراد نیز درگذشته اند. متاسفانه پژوهش ها نشان می دهد این بیماری دارای تبعات و عوارض متعددی است.
برنا مغز ویروس پژوهش 

  

بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران | پاسخ مهرعلیزاده درباره وضعیت بورسمهرعلیزاده درباره وضعیت بورس گفت: به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
۵۵ آنلاین پول دولت تولید 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات سید ابراهیم رئیسی در مورد تجمع انتخاباتی اهواز/ به رغم تاکیدات فراوان، پروتکل‌های بهداشتی در این تجمع رعایت نشدبراساس اعلام ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان، در نهایت با پیگیری عوامل استانی ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات، بالغ بر 4 هزار نفر از 28 شهرستان استان با اتوبوس به محل سخنرانی اعزام و تجمع انتخاباتی در ساعت 22 آغاز می شود و آنچه در این تجمع انتخاباتی برگزار شده برخلاف تمامی دستورالعمل ها و مجوزها بوده و پروتکل های بهداشتی مقرر شده از سوی ستاد ملی کرونا رعایت نشده است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان