فردا   |  سیاسی  |  

کمیسیون تلفیق چه درآمدی برای صادرات نفت لحاظ کرد؟

مشاور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت مکلف بود ظرف 15 روز اصلاحیه‌هایی را که در روز بررسی کلیات بودجه مورد ایراد نمایندگان بود و موجب رد کلیات بودجه شد برطرف کند اما در اصلاحیه ارسال‌شده از سوی دولت تغییرات اندکی دیده می‌شود.

کمیسیون تلفیق چه درآمدی برای صادرات نفت لحاظ کرد؟

خبرگزاری تسنیم: محمد حسینی با اشاره به عملکرد کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در تصویب و بررسی جزئیات لایحه اصلاحی بودجه 1400 اظهار داشت: اصلاحیه لایحه بودجه 1400 در روز سه‌شنبه هفته گذشته از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و در مباحثی که دولت ایرادهایی بر مصوبات کمیسیون تلفیق مطرح کرده بود در اصلاحیه مذکور به‌جز اشاره به دو الی سه مورد از مصوبات و عدم پذیرش کلیه مصوبات کمیسیون تلفیق اقدام کرده است.

وی تأکید کرد: در اصلاحیه‌ای که دولت ارسال کرده است، اولین موضوعی که به چشم می‌خورد به‌نوعی اصرار بر صادرات 2میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز است و هیچ اشاره‌ای به عدد اصلاحی ـ مبنی بر صادرات یک‌میلیون و 500 هزار بشکه در روز ـ که کمیسیون تلفیق اعلام کرده بود نشده است و در مصوبه ارسال‌شده از سوی دولت اصرار بر صادرات 2میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز هست که با توجه به سهم سقف صندوق اصلاحیه لازم انجام شده ولی سقف میزان درآمد وصولی دولت از منابع نفتی حدود  200 هزار میلیارد تومان ثابت نگه‌داشته شده است.

مشاور رئیس دیوان محاسبات کشور تصریح کرد: موضوعی که در مباحث بعدی تبصره یک می‌توانیم به آن اشاره کنیم، بحث نرخ ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی  هست که دولت بر آن اصرار کرده که در این زمینه نرخ ارز محاسباتی را در اعداد و ارقام مندرج در لایحه اصلاحی درج نموده است و بحث بعدی اصلاحیه در مورد تبصره 12 در خصوص حقوق و مزایای کارکنان می‌باشد که ضمن تأکید بر افزایش 25درصدی حقوق و مزایا در سال 1400 برای کلیه کارکنان دولت حکمی نیز آورده شده است که در اجرای تبصره ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری چنانچه افرادی در دولت یا حتی بازنشستگان حقوقشان بیش از دو برابر عدد مندرج در تبصره باشد ممنوعیت پرداخت برای آن ایجاد خواهد شد.

حسینی اضافه کرد: تبصره 14 مورد دیگر است که ایرادهای زیادی بر آن وارد بود و تنها در اصلاحیه‌ای که دولت ارسال کرده اجازه دریافت یک درصد تنخواه‌گردان از خزانه دولت را مدنظر قرار داده است.

وی در ادامه گفت: دولت در لایحه بودجه رقم 268 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه درنظر گرفته بود که در اصلاحیه کمیسیون تلفیق به بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان افزایش یافت، در صورتی که در اصلاحیه ارسال‌شده از سوی دولت هیچ اشاره‌ای به تغییر رقم بودجه یارانه نشد.

حسینی با ابراز اینکه دولت در اصلاحیه ارسال‌شده تنها در چند تبصره و  اصلاحیه‌های کوچک مانند تبصره 5 اعداد و ارقام را با کمی افزایش تغییر داد و به مجلس ارسال کرد، افزود: انتظار این بود که دولت در این ردوبدل‌هایی که صورت گرفت و مباحثی که مطرح شد به‌دنبال اصلاح ساختاری موارد بودجه باشد و مواردی را که کمیسیون تلفیق به آن اشاره داشت اعمال کند و از احکام دقیق‌تری برای اصلاح بودجه استفاده شود، ولی عملاً می‌بینیم در این زمینه نیز اقدام مؤثری انجام نشده و دولت اصرار بر مصوبات لایحه اولیه بودجه داشته است.

وی تصریح کرد: در بحث مالیات که بسیار مدنظر بود به اخذ مالیات از سکونت‌گاه‌های خالی و عوارض واردات خودرو و سایر مواردی که در کمیسیون تلفیق صراحتاً به آن اشاره کرده بود در اصلاحیه بودجه هیچ اشاره‌ای نشده و حتی نظری مبنی بر اینکه که آیا این طرحها ادامه‌دار باشند یا حذف شوند اشاره نشده است.

مشاور کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش بودجه کمیسیون تلفیق مجلس در روز یکشنبه در مجلس قرائت شده و خیلی تغییرات زیادی نسبت به گزارشات اولیه پیدا نکرده است، لذا مجلس به‌غیر از ارز 4200تومانی، اصرار بر مصوبات و تمامی اصلاحات داشته و دولت هم مکلف بود ظرف مدت 15 روز ایراداتی را که در روز بررسی کلیات بودجه مورد نظر نمایندگان بود و موجب رد کلیات شد برطرف کند و در زمان حاضر شاهد هستیم که در اصلاحیه  ارسال‌شده به‌جز تغییر در چند تبصره  در مابقی اصرار بر لایحه اولیه بودجه است که امیدواریم با توجه به اقدامات رخ‌داده مجموعه قانون بودجه 1400 در همین زمان باقی‌مانده نهایی و به دولت ابلاغ شود.

گفتنی است، کمیسیون تلفیق با پرداخت 150 هزار میلیارد تومان از محل حق‌الامتیاز واگذاری سهام و حقوق مالکان طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی برای کمک به صندوق‌های بازنشستگی و رد بخشی از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، رتبه‌بندی معلمان و متناسب‌سازی حقوق اعضای هیئت علمی و همچنین مطالبات قانون حمایت از معلولان، نظام تأمین اجتماعی فراگیر و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی موافقت شد، البته مبلغ پیشنهادی دولت در لایحه به این منظور 125 هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به 150 هزار میلیارد تومان افزایش داده شد.

همچنین درخواست دولت برای استفاده از مانده منابع استفاده‌نشده صندوق توسعه ملی از سال 99 جهت استعلام به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد تا استفاده از تسهیلات و منابع تبصره 4 از محل صندوق توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری انجام شود. از سوی دیگر با درخواست دولت مبنی بر کاهش انتشار اوراق مالی اسلامی ـ ریالی و  ارزی به‌مبلغ 50 هزار میلیارد تومان موافقت شد، دولت پیشنهاد 35 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه را در قالب اوراق خزانه ارائه کرده بود و کمیسیون تلفیق به مصوبه قبلی خود رأی داد تا این اوراق در قالب اسناد خزانه به‌منظور تهاتر بدهی بخش خصوصی، تعاونی و پیمانکاران به نظام بانکی و نظام بانکی به بانک مرکزی صادر شود.

صادرات نفت نفت مشاور   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار و سکه به کام نهنگ ها شدقیمت دلار در حالی هفته را به پایان برد که قیمت روز چهارشنبه از قیمت ابتدای هفته فقط 100 تومان کمتر بود. قیمت سکه هم 180 هزار تومان پایین‌تر از ابتدای هفته بسته شد. دست اندازهای کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
گسترش قیمت دلار بودجه 

  

تداوم جراحی های پیوند عضو در اپیدمی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین ربانی استادیار و متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی با اشاره به تداوم اعمال جراحی پیوند عضو در اپیدمی کرونا گفت: پیوند عضو تنها راه ادامه حیات با کیفیت بیمارانی است که دچار نارسایی شدید قلب، کلیه، کبد و… هستند و در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و ادامه حیات و ارتقای کیفیت زندگی آنان در گروی این فرایند درمانی است. وی افزود: مدت…
مهر جراحی جراحی قلب پیوند کبد 

  

وزارت بهداشت: شناسایی 112 نفر مبتلای به کرونای جهش یافته انگلیسی در کشور/ فوت 8 نفرسخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 112 نفر مبتلای قطعی به کرونای انگلیسی در کشور شن
خبرفوری وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

انتقاد سندرز از تل‌آویو به دلیل عدم ارسال واکسن کرونا برای فلسطینی‌هاسناتور برنی سندرز از دولت تل‌آویو به خاطر ارسال واکسن‌های کووید- 19 برای متحدان خارجی پیش از ارسال واکسن برای فلسطینی‌ها انتقاد کرد.
اعتماد برنی سندرز دولت تندرستی 

  

هشدار درباره ورود ویروس کرونای نیویورکینوع جدیدی از کروناویروس جهش یافته شناسایی شد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

مرگ یکی از کوچکترین مبتلایان کرونا در ایران؛ یک نوزاد دو روزهیک نوزاد دو روزه در گناباد، قربانی کروناویروس شده است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران نوزاد 

  

4 دست‌انداز کاهش قیمت سکه و دلاراقتصادنیوز: قیمت دلار در حال هفته را به پایان برد که قیمت روز چهارشنبه از قیمت ابتدای هفته فقط 100 تومان کمتر بود. قیمت سکه هم 180 هزار تومان پایین‌تر از ابتدای هفته بسته شد. دست اندازهای کاهش قیمت دلار و سکه چیست؟
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

افزایش مبتلایان به کرونا در شهرضا/ هیچ رسته شغلی تعطیل نیست حجت الله تنهایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش آمار مبتلایان در شهرضا اظهار داشت: بعد از پیک سوم کرونا در آبان ماه سیر نزولی بیماری را تا اواسط بهمن ماه در شهرستان تجربه کردیم اما اخیراً افزایش بیماران سرپایی به مرکز منتخب را داریم. وی با بیان اینکه در دی ماه متوسط مراجعان سرپایی روزانه 25 نفر و در حال حاضر به 60 نفر رسیده است، افزود: متوسط تعداد بیماران بستری در…
مهر وزارت بهداشت درمان خبرنگار 

  

واکسیناسیون کرونا هنوز در بهشت زهرا آغاز نشده است/کارگران جمع آوری پسماندهای عفونی هم باید در اولویت قرار بگیرندمدیر عامل شرکت شهر سالم با تاکید بر واکسیناسیون پرسنل بهشت زهرا(س) همگام با کادر درمان گفت: خواسته ما این است که نیروهای حوزه پسماند و کارگرانی که به جمع آوری زباله‌های عفونی اقدام می‌کنند، رانندگان اتوبوس‌، مترو و رانندگان تاکسی نیز در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند.
ایلنا واکسیناسیون درمان بهشت زهرا 

  

پژوهشگران ژاپنی: ویروس کرونا با صحبت کردن هم منتقل می‌شودنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد افراد مبتلا به کووید-19 به ویژه زمانی که از م
خبرفوری ویروس زمین سلامت