برنا   |  اجتماعی  |  

جذب و پرورش استعدادهای درخشان از طریق اجرای چند طرح

رئیس مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان از اجرای چند طرح برای جذب و پرورش استعدادهای درخشان در سال تحصیلی جاری خبر داد.

جذب و پرورش استعدادهای درخشان از طریق اجرای چند طرح

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، فاطمه مهاجرانی درباره ارائه آمار مدارس تحت پوشش سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان «سمپاد» به کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در جلسه‌ای که با کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم گزارشی از تعداد و ظرفیت مدارس، کارهای ویژه‌ای که در مدارس استعداد درخشان انجام می‌شود، ارائه و به حوزه‌های چندساعتی ازجمله حوزه‌هایی که دارای فعالیت‌های پرورشی‌‌، تربیتی و علوم ورزشی و علوم پژوهشی و طرح شهاب اشاره شد.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری در حال اجرای طرح‌های مربوط به جذب و پرورش استعدادهای درخشان هستیم نه اینکه فقط بخواهیم درباره این موضوعات صحبت کنیم. به‌عنوان‌مثال ما طرح جدیدی به نام خانه علوم پایه» داریم که کاملاً منطبق با سند تحول بنیادین است و در این جلسه مطرح و بسیار مورد استقبال شماری کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. این‌ها طرح‌های در حال اجرا است و طرح‌هایی نیست که بگوییم فقط درباره آن صحبت شده است.

مهاجرانی در خصوص پیشنهادت اعضای کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اعضای این کمیسیون بر حوزه‌های هویتی تأکید داشتند که مثلاً برای ایجاد هویت ملی چه خواهیم کرد؟

وی اضافه کرد: طبیعتاً موضوع هویت بسیار مهم است، البته کارهایی هم در این زمینه صورت گرفته است ولی اینکه بگوییم آیا این تلاش‌ها کفایت می‌کند یا نه محل بحث است و به همین خاطر ما جلساتی را با ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری برگزاری می‌کنیم تا بتوانیم بیشتر روی موضوعات هویتی کارکنیم.

رئیس مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که موردتوجه کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی قرارگرفته موضوع فشار درسی زیاد روی دانش‌آموزان در این نوع مدارس است پس از بحث و بررسی های صورت گرفته مقرر شد حجم کارهای پژوهشی افزایش یابد، البته این در صورتی است که بتوانیم بحث کنکور را کمرنگ‌تر کنیم.

وی در خصوص ادامه همکاری مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان با سازمان هوا و فضا گفت: در حال حاضر استفاده دانش آموزان از رصدخانه‌های سازمان هوا و فضا در حال پیگیری است. ما پروژه‌های مشترک زیادی با سازمان هوا و فضا داریم، انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان هوا و فضا جزو تفاهم‌نامه‌هایی بوده که پروژه‌های زیادی از آن حاصل‌شده است. همان‌طور که می‌دانید لزوماً تفاهم‌نامه‌ها به پروژه منتج نمی‌شود و خیلی از اوقات در حد نوشته باقی می‌ماند، اما تفاهم‌نامه با سازمان هوا و فضا جزو تفاهم‌نامه‌هایی بوده که از آن پروژه‌های زیادی به‌دست‌آمده است.

مهاجرانی با اشاره به میزان بودجه استعداد درخشان گفت: بودجه مستقلی نداریم و درواقع بودجه مرکز ما ذیل برنامه‌های آموزش‌وپرورش دیده‌شده است، اما بودجه امسال نسبت به پارسال بهتر بوده و امیدواریم که در مورد تخصیص نیز همین اتفاق بیافتد.

بر اساس این گزارش، نظرات و پیشنهادهای اعضای کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص استعدادیابی دانش‌آموزان و مدارس سمپاد به این شرح است: تعریف دقیق و جامع از مفاهیم و شاخص‌های مرتبط با مدارس سمپاد»، اصلاح روش‌های تشخیص دانش‌آموزان دارای استعداد برتر، تمرکز بر مفاهیم تقویت‌کننده مسائل هویتی در میان دانش‌آموزان، لزوم شفافیت در سیاست‌های مدنظر جهت شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان، ایجاد هماهنگی فرادستگاهی میان نهادهای متولی و سیاست‌گذار، خطر کاهش متقاضیان تحصیل در رشته‌های علوم پایه، تهیه آمار از فارغ‌التحصیلان سمپاد و آینده تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان سمپاد و تأکید برای اجرای طرح شناسایی و هدایت تحصیلی استعدادهای برتر (شهاب) به‌منظور شناسایی استعدادهای برتر است

 

کنکور بودجه فناوری   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات شهرستان البرز آغاز شدقزوین - ایرنا - مبارزه با علف های هرز در سطح مزارع غلات (گندم و جو) مزارع شهرستان البرز آغاز شد.
ایرنا قزوین استان قزوین ایرنا 

  

امسال حقوق تمام کارکنان دولت پرداخت شد/ برای کنترل نرخ تورم در سال جدید تلاش می‌کنیمرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همانطور که برنامه ریزی شده بود، از بیستم اسفندماه پرداخت یارانه نقدی و حقوق‌ کارکنان دولت آغاز شد و اکنون هیچ دستگاهی نیست که حقوق دریافت نکرده باشد.
ایلنا دولت تورم سازمان برنامه و بودجه 

  

قیمت امروز ارز در صرافی بانک ملیقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
ایلنا قیمت ارز صرافی 

  

ارز محلی، سازوکار پیشنهادی پاکستان به ایراناسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز سه شنبه نوشت: این کشور برای ادامه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوکار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو کشور است.
ایرنا ارز پاکستان ایران و پاکستان 

  

اثر افزایش نرخ ارز در تورم تخلیه شده استرئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد تورم هرچند تلخکامی هایی را در چند ماه اخیر به بار آورده و فشار سنگینی به اقشارکم درآمد و متوسط جامعه وارد ساخته ولی شتاب خود را از دست داده و اثر افزایش نرخ ارز در آن به‌تدریج تخلیه شده است.
تسنیم نرخ ارز ارز درآمد 

  

مدل کسب و کار شرکت توسکا تغییر می‌کند/حذف تبلیغ خدمات ارزش افزوده به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال اجرای قراردادهای شرکت توسکا با سازمان صدا و سیما مبنی بر تبلیغ کدهای دستوری ستاره – مربعی در برنامه‌های تلویزیونی که با انتقادات بسیاری همراه بود، این شرکت اعلام کرد که مدل کسب و کار خود را تغییر می‌دهد. این انتقادات پس از موضوع عدم شفافیت در نظرسنجی‌های مبتنی بر USSD و تبلیغات ارزش افزوده و اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر دستکاری نظرسنجی مسابقات…
مهر صدا و سیما سازمان صدا و سیما نوروز 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/28| قیمت دلار بازهم ثابت ماندقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت ارز صرافی 

  

فوتبال جهان| مورینیو: امباپه ارزشمندترین بازیکن جهان استفوتبال جهان - ژوزه مورینیو، سرمربی پیشین منچستریونایتد معتقد است ستاره 20 ساله پاری‌سن‌ژرمن شایسته تبدیل شدن به گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان است.
تسنیم فوتبال جام جهانی ژوزه مورینیو 

  

ژوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی، کیلیان امباپه را با ارزش ترین بازیکن فعلی دنیای فوتبال قلمداد کرد.
ورزش۳ ژوزه مورینیو امباپه فوتبال