برنا   |  اجتماعی  |  

جذب و پرورش استعدادهای درخشان از طریق اجرای چند طرح

رئیس مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان از اجرای چند طرح برای جذب و پرورش استعدادهای درخشان در سال تحصیلی جاری خبر داد.

جذب و پرورش استعدادهای درخشان از طریق اجرای چند طرح

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، فاطمه مهاجرانی درباره ارائه آمار مدارس تحت پوشش سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان «سمپاد» به کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در جلسه‌ای که با کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم گزارشی از تعداد و ظرفیت مدارس، کارهای ویژه‌ای که در مدارس استعداد درخشان انجام می‌شود، ارائه و به حوزه‌های چندساعتی ازجمله حوزه‌هایی که دارای فعالیت‌های پرورشی‌‌، تربیتی و علوم ورزشی و علوم پژوهشی و طرح شهاب اشاره شد.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری در حال اجرای طرح‌های مربوط به جذب و پرورش استعدادهای درخشان هستیم نه اینکه فقط بخواهیم درباره این موضوعات صحبت کنیم. به‌عنوان‌مثال ما طرح جدیدی به نام خانه علوم پایه» داریم که کاملاً منطبق با سند تحول بنیادین است و در این جلسه مطرح و بسیار مورد استقبال شماری کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. این‌ها طرح‌های در حال اجرا است و طرح‌هایی نیست که بگوییم فقط درباره آن صحبت شده است.

مهاجرانی در خصوص پیشنهادت اعضای کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اعضای این کمیسیون بر حوزه‌های هویتی تأکید داشتند که مثلاً برای ایجاد هویت ملی چه خواهیم کرد؟

وی اضافه کرد: طبیعتاً موضوع هویت بسیار مهم است، البته کارهایی هم در این زمینه صورت گرفته است ولی اینکه بگوییم آیا این تلاش‌ها کفایت می‌کند یا نه محل بحث است و به همین خاطر ما جلساتی را با ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری برگزاری می‌کنیم تا بتوانیم بیشتر روی موضوعات هویتی کارکنیم.

رئیس مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که موردتوجه کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی قرارگرفته موضوع فشار درسی زیاد روی دانش‌آموزان در این نوع مدارس است پس از بحث و بررسی های صورت گرفته مقرر شد حجم کارهای پژوهشی افزایش یابد، البته این در صورتی است که بتوانیم بحث کنکور را کمرنگ‌تر کنیم.

وی در خصوص ادامه همکاری مرکز ملی و پرورش استعدادهای درخشان با سازمان هوا و فضا گفت: در حال حاضر استفاده دانش آموزان از رصدخانه‌های سازمان هوا و فضا در حال پیگیری است. ما پروژه‌های مشترک زیادی با سازمان هوا و فضا داریم، انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان هوا و فضا جزو تفاهم‌نامه‌هایی بوده که پروژه‌های زیادی از آن حاصل‌شده است. همان‌طور که می‌دانید لزوماً تفاهم‌نامه‌ها به پروژه منتج نمی‌شود و خیلی از اوقات در حد نوشته باقی می‌ماند، اما تفاهم‌نامه با سازمان هوا و فضا جزو تفاهم‌نامه‌هایی بوده که از آن پروژه‌های زیادی به‌دست‌آمده است.

مهاجرانی با اشاره به میزان بودجه استعداد درخشان گفت: بودجه مستقلی نداریم و درواقع بودجه مرکز ما ذیل برنامه‌های آموزش‌وپرورش دیده‌شده است، اما بودجه امسال نسبت به پارسال بهتر بوده و امیدواریم که در مورد تخصیص نیز همین اتفاق بیافتد.

بر اساس این گزارش، نظرات و پیشنهادهای اعضای کمیسیون نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص استعدادیابی دانش‌آموزان و مدارس سمپاد به این شرح است: تعریف دقیق و جامع از مفاهیم و شاخص‌های مرتبط با مدارس سمپاد»، اصلاح روش‌های تشخیص دانش‌آموزان دارای استعداد برتر، تمرکز بر مفاهیم تقویت‌کننده مسائل هویتی در میان دانش‌آموزان، لزوم شفافیت در سیاست‌های مدنظر جهت شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان، ایجاد هماهنگی فرادستگاهی میان نهادهای متولی و سیاست‌گذار، خطر کاهش متقاضیان تحصیل در رشته‌های علوم پایه، تهیه آمار از فارغ‌التحصیلان سمپاد و آینده تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان سمپاد و تأکید برای اجرای طرح شناسایی و هدایت تحصیلی استعدادهای برتر (شهاب) به‌منظور شناسایی استعدادهای برتر است

 

کنکور بودجه فناوری   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

واردات نهاده‌های کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شدعضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 کل کشور گفت: بر اساس این مصوبه واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی و همچنین تجهیزات کشاورزی بدون انتقال ارز به کشور آزاد شد.
فارس واردات کشاورزی ارز 

  

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد محسن کوهکن عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مصوبات نشست عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: در جلسه عصر کمیسیون پیشنهادات الحاقی در بخش درآمدی لایحه بودجه کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس تصویب کمیسیون واردات بدون انتقال ارز در سال آینده مجاز شد و دولت می‌تواند تا سقف 4 درصد از این محل مالیات دریافت کند. این مصوبه منبع درآمدی…
خانه‌ملت واردات ارز بودجه 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارزامروز نرخ خرید دلار در بانک‌ها و معامله دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته و ث
خبرفوری قیمت یورو پوند 

  

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری‌ها مطرح نیستوزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو ا ست.
فارس یورو ارز 

  

مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است/65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستندرئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده که می تواند در کشور به عنوان استان نمونه مطرح شود
برنا شورای عالی مبارزه با پولشویی ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر 

  

حذف صفرهای پولی ملی در شرایط تورمی موفقیت‌آمیز نخواهد بودعضو کمیته ارزی اتاق ایران گفت: علی‌رغم ثبات نسبی در بازار ارز اما هنوز به لحاظ شرایط تورمی، امکان حذ
خبرفوری حذف صفر از پول ملی موفقیت اتاق بازرگانی 

  

دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا و ارزیابی ابعاد انسانی آنبرنامه زنده «مناظره باز» (Open Debate ) کانال سحر بالکان، امشب با دعوت ازهرو وان لایتم کارشناس سیاسی در استودیوی بروکسل و آندرا مریدا، هماهنگ کننده حزب سبز در کلورادوی آمریکا، موضوع دستگیری مجری و مستندساز ایرانی-آمریکایی پرس تی وی، مرضیه هاشمی در خاک آمریکا را مورد بحث قرار خواهد داد.
برنا نیویورک روزنامه دولت 

  

تلاش رئیس جمهور ایران در مبارزه با تروریسمملاقات رییس جمهوری ایران با رییس مجلس پاکستان، آداب و رسوم مردم گواتمالا درخصوص بدی ها و شرارت ها و تلاش ترامپ برای ممانعت از تجارت ایران با دیگر کشورهای جهان عنوان سه موضوع مورد بررسی در برنامه این هفته «نشر خبر» (press release) است.
برنا رئیس جمهور ایران تروریسم 

  

انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟!مجتبی رحیمی در “سازندگی” نوشت: اظهارات اخیر سید‌محمد موسوی خوئینی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی هاشمی رفسنجانی و بعد از آن درباره‌ی مصطفی چمران و امام موسی صدر، اگرچه سیاستمداران را به واکنش واداشت اما در این میان ورود برخی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و رفع و رجوع کردن آن اظهارات در نوع خود … نوشته انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟! اولین بار در انصاف نیوز پد...
انصاف‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس مجمع روحانیون مبارز 

  

بسته‌های اینترنت تلفن همراه ارزان می‌شودوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از پیگیری جدی کاهش بسته‌های اینترنت اپراتورها داد.
تسنیم اینترنت کاربران اینترنت تلفن