فردا   |  سیاسی  |  

ائتلاف سازی واشنگتن به جای رفع تحریم ها

وزارت خارجه آمریکا : از این پس با 3کشور اروپایی هماهنگ عمل می کنیم،کاخ سفید : با پیشنهاد میانجی گری اروپا بر سر برجام موافقیم اما برنامه ای برای لغو تحریم ها علیه ایران نداریم!

ائتلاف سازی واشنگتن به جای رفع تحریم ها

رافائل گروسی ،مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی  شب گذشته با استقبال بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان وارد تهران شد و از امروز دیدارهای فشرده و مهمی با رئیس سازمان انرژی اتمی و سایر مقامات ارشد کشورمان خواهد داشت . این درحالی است که تنها 48 ساعت تا پایان ضرب الاجل اعلامی ایران در چارچوب ماده 6 قانون مجلس مبنی بر خروج از پروتکل الحاقی و توقف نظارت های فراپادمانی باقی مانده و طرف های مقابل در برجام و آمریکا همچنان به لفاظی های بی حاصل و حتی تهدیدات تکراری ادامه می دهند . از سوی دیگر، رایزنی های دیپلماتیک میان دو سوی اقیانوس اطلس نیز افزایش یافته و به نظر می رسد واشنگتن به جای حل منطقی و معقول مشکل یعنی پایان دادن به تحریم ها وسپس بازگشت ایران به تعهدات برجامی اش ، به سمت بازی ائتلاف سازی روی آورده است ، یک بازی قدیمی که به نظر می رسد در پایان دوره سه ساله تحریم های سخت و همه جانبه، دیگر اثرگذاری گذشته را ندارد و باعث عقب نشینی تهران از مواضع اصولی اش نخواهد شد . در این بین، روز گذشته مصاحبه مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل با سایت رهبر انقلاب منتشر شد . وی در این گفت وگو در خصوص لغو تحریم‌هایی که باید آمریکایی‌ها انجام بدهند، تاکید کرد : ما باید به‌ عنوان کشور ذی‌ نفع راستی‌آزمایی کنیم؛ یعنی اگر آمریکایی‌ها می‌گویند ما تحریم نفت یا پتروشیمی ایران را برداشتیم، ما نمی‌توانیم فقط به امضای یک نامه یا اعلام موضع رضایت بدهیم.وی افزود: در مجموع از زمان خروج آمریکا از برجام تا الان، سه نوع تحریم علیه ما اعمال کردند. اگر هرکدام از این تحریم‌ها لغو نشود، بازگشت آمریکا معنی ندارد؛ یعنی آمریکا زمانی می‌تواند بگوید که من به برجام برگشتم که همه‌ این تحریم‌ها لغو شود. صرف اعلام‌نظر از دید ما هیچ ارزشی ندارد.از سوی دیگر «فرحان حق»، سخنگوی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با «اسپوتنیک» درباره قصد ادعایی آمریکا برای گفت‌وگو با طرف‌های برجام از جمله ایران در خصوص این توافق هسته‌ای گفت: «در حال بررسی جزئیات این موضوع هستیم اما هم اکنون می‌توانیم بگوییم از تمامی گام‌هایی که برای حفظ برجام برداشته می‌شوند دلگرم می‌شویم و از تلاش‌ها برای اجرای کامل این توافق حمایت می‌کنیم.»

اعتراف بلینکن به شکست فشار حداکثری اما مقامات آمریکایی در عین تاکید بر حفظ تحریم ها تا توقف اقدامات ایران ، می دانند که سیاست ترامپ دیگر جواب نمی دهد و باید هر چه زودتر پایان یابد هرچند همچنان بر ائتلاف سازی با اروپا برای به اصطلاح مهار کشورمان حساب می کنند. از جمله این مقامات آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده است که در گفت وگو با شبکه بی بی سی گفت، آمریکا و متحدانش بار دیگر درخصوص ایران هم سو شده‌اند و آمریکا با سایر کشورها برای مواجهه با دیگر مسائل مرتبط با ایران، شامل نفوذ این کشور در منطقه و موشک های بالستیک آن همکاری خواهد کرد.وزیر امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پس گرفتن ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل و عقب‌نشینی واشنگتن در برابر تهران گفت : ما در چهار سال گذشته با اجرای رویکردی موسوم به "فشار حداکثری" روبه رو بودیم که نه تنها نتیجه نداد که موجب شد مسائل بدتر شود و ایران را به تهیه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای ترغیب کند. آن ها که (در زمان برجام) یک سال با چنین وضعیتی فاصله داشتند، اکنون بنا بر گزارش‌های موجود، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.اما جالب این جاست که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد «مادامی که مذاکراتی مشترک با اروپا درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام نشود، ایالات متحده از «مکانیسم ماشه» عقب‌نشینی نخواهد کرد».اظهارات ساکی در حالی است که نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنج شنبه در نامه‌ای به شورای امنیت موضع دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانیسم ماشه و احیای تمامی تحریم‌ها علیه ایران را پس گرفته بود.درمقابل؛جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم با تاکید بر این که "امکان دستیابی به راه حل دیپلماتیک با ایران وجود دارد" گفت: این کار نیازمند کار و دیپلماسی سرسختانه و روشن است و در نهایت ایران است که تصمیم می گیرد، آیا آماده اند تا اقدامات لازم را برای دادن اطمینان به جهان انجام دهند و به دنیا ثابت کنند که برنامه هسته ای شان صرفا برای اهداف صلح آمیز است.به نظر می رسد بازی جدید دولت بایدن در قبال ایران به سمت ائتلاف سازی با کشورهای اروپایی سوق یافته و واشنگتن در تلاش است با دستیابی به فرصت بیشتر به منظور رایزنی با طرف های حاضر در برجام، راهبرد ائتلاف سازی و به دست‌گرفتن رهبری بازیگران اصلی این توافق نامه بین المللی را برای افزایش فشارها به ایران دنبال کند.در این زمینه، مواضعی که از سوی سخنگویان رسمی آمریکا به ویژه رئیس جمهور این کشور طی روزهای پنج شنبه و جمعه هفته گذشته اعلام شد، نشان داد که راهبرد آمریکا صرفا خریدن وقت برای ائتلاف سازی و به دست گرفتن رهبری جریان غربی پشتیبان افزایش فشار به ایران است.  ند پرایس ،سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با فوق العاده توصیف کردن بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی و آمریکا که روز پنج شنبه در خصوص برجام منتشر شد  گفت :بیانیه این واقعیت را نشان داد که ما بار دیگر با نزدیک ترین متحدانمان در یک صفحه هستیم. کاملاً واضح است که دیگر در اهداف متقابل کار نمی کنیم و در واقع با هم گام برمی‌داریم.همچنین طبق نوشته رویترز، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفته، آمریکا «برنامه‌ای برای برداشتن گام‌های بیشتر» در خصوص ایران، قبل از «گفت‌وگوهای دیپلماتیک» ندارد. کانال تلگرامی شبکه خبری «الجزیره» هم نوشت : سخنگوی کاخ سفید به این رسانه گفته است،  «آمریکا پیشنهاد اروپا را برای میانجی گری در مذاکرات با ایران پذیرفته است اما آمریکا برنامه ای برای لغو تحریم ها علیه ایران ندارد.»

واشنگتن مصاحبه وزارت خارجه   اخبار برگزیده
  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

به نظارت بر ایران ادامه می‌دهیممدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ادامه نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تاکید کرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

برگزاری جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت با وزیر امورخارجهسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه این کمیسیون با وزیر امور خارجه خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وین جمهوری اسلامی 

  

برگزاری نشست شورای حکام با موضوع برجامنشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور 35 کشور عضو با موضوع فعالیت هسته‌ای ایران و برجام آغاز به کار کرد.
گسترش آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی هسته ای 

  

العرب، نزدیک به ریاض: هدف بایدن از فشار بر بن سلمان، دور کردنِ عربستان از پرونده هسته ای ایران استالعرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.
۵۵ آنلاین ریاض محمد بن سلمان عربستان 

  

خشم واعظی آشتیانی به کف و سوتی که پس از شکست علی کریمی زدندقائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: در این مجمع خیلی‌ها برای علی کریمی کف و سوت زدند، ولی تحلیل من از کف و سوت زدن برای کریمی این است که آنها از روی احترام این کار را نکردند.
خانه فوتبال خشم علی کفاشیان ایران خودرو 

  

همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود اما آن هایی که به طور رسمی استخراج کرده اند، برای واردات کالا می توانند از آن استفاده کنندعبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره مبادله رمزارزها پرداخته و اعلام کرده است: در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید کنند امکان این را داشته باشند که برای واردات از آن استفاده کنند.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین دولت واردات 

  

یک سخنگوی کاخ سفید موضع این کشور را درباره رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با اعضای توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران، بیان کرد.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو ایران 

  

هشدار جدی ظریف به اروپا و آمریکاوزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
مثلث محمدجواد ظریف خندوانه وین 

  

آزادسازی قیمت خودرو در سال 1400؟رئیس هیات‌عامل ایدرو گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که خودروسازی بدون ‌زیان تولید کند. در غیر این ‌صورت دیگر انتظارات ما که شامل استمرار در تولید، نوآوری، کیفیت و تنوع تولید در آن است، رخ نخواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

ارزش روز سهام عدالت | یکشنبه 10 اسفندارزش روز سهام عدالت یکشنبه 10 اسفند اعلام شد.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام شاخص 

  

حاشیه جدید سارا و نیکا جنجال به پا کرد + تصاویردنیا جهانبخت از رابطه مهراد جم با سارا و نیکا پرده برداشت.دنیا جهانبخت در یک فیلم از رابطه میان مهراد جم با سارا و نیکا حرف زده و مهراد جم نیز واکنش مثبت نشان داده است.
مستقل‌آنلاین فرودگاه امام سوئد فرودگاه امام خمینی 

  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  اخبار داغ
  

تمدید چهار اقدام بانکی در حالت کرونایی/ فیلمبا توجه به شرایط خاص کشور و در راستای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تمهیدات ویژه بانک در سال 1400 نیز ادامه دارد.
گسترش بانک ویروس اکو 

  

نکاتی مهم برای بهبودیافتگان کرونا + فیلمفیلمی آموزشی از 9 نکته تغذیه‌ای بسیار پر اهمیت برای بهبودیافتگان ویروس منحوس کرونا به نمایش گذاشته شده است.
گسترش تغذیه ویروس 

  

واکسن روسی کرونا در قدیمی‌ترین جمهوری جهان + فیلمکشور سان مارینو برای مقابله با بیماری کووید_19 واکسیناسیون با واکسن روسی اسپوتنیک وی را آغاز کرد.
گسترش واکسیناسیون 

  

ویتامین ب6 با مهار التهاب و استرس اکسیداتیو برای مقابله با بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.
نامه نیوز دیابت قلب فشار خون 

  

علائم عجیب و غریب کروناویروس کرونا علایم عجیب و پایداری دارد که حتی پس از بهبودی هم در بدن بیمار باقی می ماند.
برنا ویروس 

  

نجات کودک 2 ساله از کرونا پس از دوماه!دختربچه 2 ساله پس از 2 ماه و نیم دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا از مرگ نجات یافت.
برنا ماه ویروس مرگ 

  

جزییات کامل از علایم قطعی کرونای انگلیسیموارد ابتلا به ویروسِ جهش یافته کرونا موسوم به "کرونای انگلیسی" روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.
برنا ویروس 

  

فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫33 درصدی در سطح یک میلیون و 181 هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای فولادی امروز با معاملات مثبت خود از شدت افت شاخص کل کم کردند.
گسترش سهام شاخص تجارت 

  

اهرم تعیین کننده در بورس امروزاقتصادنیوز: با مختصات فعلی بازار سهام، اگرچه سیگنال‌های مثبتی به بازار ارسال شده است اما همچنان شدت عرضه‌ها در روزهای آخر سال تعیین کننده خواهد بود.
اقتصادنیوز سهام 

  

قیمت دلار چگونه کاهشی می شود؟اقتصاد نیوز: کهنه کارهای بازار ارز می گویند قیمت دلار در روزهای آتی فقط در صورت تقویت سمت عرضه کاهشی می شود و جریان خبری و انتظاری اثر پایداری بر بازار ندارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

واکسن کووپارس روی افراد سالم آزمایش شد/ کووپارس پس از 35 روز وارد فاز دوم می شود/ ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده استمسعود سلیمانی گفت: ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده است که بخواهیم بگوییم واکسن روی نمونه جدید آن تاثیر دارد یا خیر. همه واکسن ها اصلی ترین نقطه را هدف قرار می دهند. تا زمانی که این نقطه ویروس تغییر نکرده است، واکسن ها همچنان موثر خواهند بود.
برنا ویروس 

  

شدت اثر مُسکن بورس تهرانبیشتر از دو هفته می‌شود که دامنه نوسان به شکل نامتقارن اجرا می‌شود، به جز روز اول سایر روزها شاخص کل با افت به کار خود پایان داده و ارزش معاملات نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه شده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آیا واقعا اهدای خون موجب ابتلا به کرونا می‌شود؟مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیاز به خون در استان فارس را جدی توصیف و با اشاره به کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های خونی، تاکید کرد که اهدای خون موجب ابتلا به کرونا نمی‌شود.
برنا روابط عمومی شیراز استان فارس