سیاست‌‌گذاری‌های سرمایه‌داری، عامل اصلی افزایش اعتراضات

یک جامعه‌شناس درباره دلیل افزایش مخالفت‌ها و اعترضات کنونی نسبت به ادوار گذشته که منجر به زمینه نفوذ معاندان شد، گفت: سیاست‌گذاری‌های روزافزون سرمایه‌داری پس از پایان دوران جنگ تحمیلی، معیشت مردم را به عنوان قاعده هرم‌زیستی جامعه به گروگان گرفت و باعث افزایش فاصله طبقاتی شد.

سیاست‌‌گذاری‌های سرمایه‌داری، عامل اصلی افزایش اعتراضات

آنچه دیگران می خوانند: دختر علی دایی با پوشش نامناسب در مهمانی خصوصی/وضعیت پوشش دخترای این جمع قرمزه! پرستویی پشت علی ضیا درآمد تعطیلی مدارس شنبه 5 آذر | مدارس کدام استان ها روز شنبه تعطیل هستند؟ عکسی از لیلی رشیدی که جنجال برانگیز شد | لیلی رشیدی در یک حرکت مردم را متعجب کرد

به گزارش شمانیوز و به نقل از سراج24؛ رضا جعفری جامعه‌شناس در یک گفت‌وگوی اختصاصی با سراج24  با بیان اینکه مخالفت و معاندت با انقلاب اسلامی ایران در داخل و خارج از ابتدای شکل گیری و پیروزی نظام جمهوری اسلامی همواره بوده و مربوط به امروز نبوده و نیست، اظهار داشت: دلیل افزایش اعتراضات در دوره کنونی نسبت به سایر سال‌های گذشته که سبب سوءاستفاده دشمنان و معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران شده است را باید در بسترهای اجتماعی، اقتصادی،سیاسی و فرهنگی حاکم بر کشور جستجو کرد .

وی با بیان اینکه پس از پایان 8 سال جنگ تحمیلی و حاکم شدن سیاست‌گذاری‌های روزافزون سرمایه داری، افزود: سیاست غالب شده سرمایه‌داری و حمایت از اشرافیت به عنوان عاملی بود که توانست در حوزه اقتصادی با گذر زمان معیشت مردم را به عنوان قاعده هرم‌زیستی جامعه با مشکلات متعددی مواجه سازد به گونه ای که با افزایش فاصله طبقاتی و فرو افتادن طبقه متوسط جامعه به طبقه فقیر آنها را برای گذران روزمره زندگی با مشقت‌های زیادی مواجه ساخت.

جعفری ادامه داد: کم توجهی و بلکه بی‌توجهی به سایر حوزه ها و سایه گستر شدن سیاست آمیخته با ایدئولوژی بر حوزه های اجتماعی و فرهنگی و ... همراه با سو مدیریت که حاصلی جز ناامیدی بالاخص نسل دهه 80 را با خود به همراه نداشته، عامل دیگری بود تا بر خشم نهفته بالاخص متولدان دهه مورد اشاره که از ابزارهای ارتباطات اجتماعی و به صورت سطحی تغذیه می‌کنند بیافزاید و واکنشهای مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. خشمی که ناشی از احساس نادیده‌ گرفته شدن توسط مسئولین مربوطه در مشارکت قرار ندادن و به انجام نرسانیدن خواسته‌های آنان با نافرمانی‌های مدنی در قالب کمرنگ شدن حضور در انتخابات، مهاجرت شروع و با یک فراخوان مجازی به حضور در کف خیابان و البته به نشانه اعتراض به وضع موجود فارغ از دلیل فراخوان رسید. مخالفان و دشمنان زخم‌خورده نظام هم بالاخص در خارج از کشور با توجه به دقت بر روانشناختی اجتماعی جامعه ایران که مسئولان بدان بی‌توجه بوده اند، مترصد استفاده از فرصت‌های فراهم شده برآمده و آشوب و اغتشاشات را در بطن اعتراضات تزریق کردند.

این جامعه شناس با نگاهی آماری نسبت به انتخابات ریاست جمهوری و تغییرات چند دوره اخیر، بیان داشت: اعتراضات مدنی زمانی اتفاق می‌افتد که مردم یک جامعه مشکلی با اصل و اساس حاکمیت و نظام حاکم بر آن کشور ندارند بلکه انتقادات و ناراحتی‌هایی از یک مسئول یا مسئولین اجرایی دارند که خواست‌های به حق آنها را نادیده و یا ضعیف می‌پندارند. گلایه اصلی متوجه عاملان وضع موجود در میان مسئولینی است که به جای توجه به عوامل کاهش اثرپذیری افراد جامعه و بهادادن به چرایی‌ این عوامل به دعواهای حزبی و جناحی خود در عرصه سیاست و اقتصاد کلان کشور می‌پردازند.

رضا جعفری با تاکید بر اینکه تجدیدنظر در سیاست‌های حوزه‌های مختلف ضروری به نظر می‌رسد، تصریح کرد: اصلاحات اساسی در امور کشور و تطبیق متناسب با تغییرات روز دنیا که نمی‌توان از آن گریزان بود، از راهکارهای بهینه‌سازی در عرصه سیاست و اجتماع است که حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و ورزشی را نیز دربر می‌گیرد. متاسفانه اعتراضاتی در سالیان گذشته به بهانه‌های مختلف شکل گرفت که دلیل آن بی‌توجهی به مسائل مطرح شده فوق علیرغم تذکرات متعدد از سوی دلسوزان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود. لذا امروز فوت خانم مهسا امینی بهانه ای شد تا اعتراضات در کف خیابان‌ مطرح شود و دشمنان مترصد چنین فرصتی به صورت کاملا آگاه و هدفمند برخی را فریفته و با رویکردهای متفاوت از این موقعیت سوءاستفاده کرده و اقداماتی تروریستی را حتی شاهد بودیم.

وی در پایان اعلام کرد: به نظر بنده هم اگر در جایی خود را نقد کنیم و در راه اصلاح روش‌هایی که به اینجا انجامیده، گام برداریم، خود باعث تقویت عملکرد مسئولین در داخل نظام جمهوری اسلامی ایران و جامعه می‌شود. مطمئنا اگر نگاهی به خود بیندازیم همانطور که در همه عرصه‌ها جوانان این مرزوبوم پای کار نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بودند، همچنان هم خواهند بود. کما اینکه از شهادت نوجوان 13 ساله در دفاع مقدس گرفته تا بدرقه شهید سردار سلیمانی هم این شور و علاقه به نظام جمهوری اسلامی ایران را در این جوانان دیدیم.

سرمایه سرمایه داری مهاجرت   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار امروز دربازار آزاد | قیمت دلار ریختدر معاملات روز سه شنبه شاهد کاهش قیمت دلار در بازار توافقی بودیم به نحوی که قیمت دلار به 34,541 تومان رسید.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

سازوکار عرضه خودروهای خارجی در بورس اعلام شدکارگروه اقتصادی واردات خودرو، سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا را تعیین کرد که بر این اساس مقرر شد سود منصفانه، 15 درصد قیمت تمام شده خودرو باشد.
فردا ایران خودرو واردات خودرو خودرو 

  

سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا تعیین شدکارگروه اقتصادی واردات خودرو، سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا را تعیین کرد.
ایلنا واردات خودرو خودرو بورس کالا 

  

افزایش قیمت خودرو تا کجا؟افزایش قیمت خودرو همچنان ادامه دارد و کارشناسان حوزه صنعت خودرو معتقدند با توجه به عوامل تعیین کننده وضعیت تولید و بازار، قیمت‌ها در حال صعود است تا جایی که رکود تورمی تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
گسترش افزایش قیمت قیمت واردات خودرو 

  

فوت 3 هموطن بر اثر کرونا/ در شبانه روز گذشته 34 بیمار جدید شناسایی شدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 3 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 144 هزار و 648 نفر رسید.
برنا 

  

وزارت بهداشت اعلام کرد، در شبانه روز گذشته متاسفانه 3 نفر بر اثر ابتلا به کووید 19 جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

بورس دوباره ریختشاخص بورس بیش از چهار هزار واحد کاهش پیدا کرد و به ارتفاع یک میلیون و 409 هزار واحد رسید.
اعتماد شاخص 

  

آمار کرونا امروز 15 آذر| بستری شدن72 بیمار کرونایی در ICUبنابر اعلام وزارت بهداشت، 72 بیمار مبتلا به کووید 19 در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.
نامه نیوز بیمارستان ایران خودرو خودرو 

  

اقتصادنیوز: در روزی که شاخص کل 3 دهم درصد نزول کرد، شاخص هم وزن 3 دهم درصد رشد کرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار امروز سه شنبه 15 شهریور ماه درجا زد و قیمت طلا 18 عیار و سکه ریزش کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ماه 

  

اعلام شرایط خرید تارا و پژو 207 در بورس کالابورس کالا شرایط خرید خودروهای تارا و پژو 207 را که قرار است شنبه هفته آینده (19 آذر) عرضه شود، اعلام کرد.
مملکت‌آنلاین خودرو بورس کالا پژو 

  

آمار جدید جان باختگان ویروس کرونا (15 آذر)براساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه در 24 ساعت گذشته 3 نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند.
گسترش ویروس وزارت بهداشت