ایلنا   |  فرهنگی  |  

«ایلدا» هیچ شناختی از قوم لُر ندارد

شکرخدا گودرزی (کارگردان تئاتر و تلویزیون) در نوشتاری به نقد سریال ایلدا ساخته راما قویدل پرداخته و آن را اثری بدون شناخت کافی از زمان و مکان موردنظر سازندگانش معرفی کرده است. او پیش‌تر نیز انتقادهایی به این سریال وارد دانسته بود که با واکنش‌های سازندگان سریال مواجه شده بود.

«ایلدا» هیچ شناختی از قوم لُر ندارد

شکرخدا گودرزی (کارگردان تئاتر و تلویزیون) در نوشتاری به نقد سریال ایلدا ساخته راما قویدل پرداخته و آن را اثری بدون شناخت کافی از زمان و مکان موردنظر سازندگانش معرفی کرده است. او پیش‌تر نیز انتقادهایی به این سریال وارد دانسته بود که با واکنش‌های سازندگان سریال مواجه شده بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «وقتی یادداشت اول من در باره سریال ایلدا منتشر شده بود از منابع نزدیک به آقای سبط احمدی، تهیه‌کننده محترم، شنیده بودم که ایشان فرموده بودند: چون بهش بازی ندادیم اینا رو نوشته! 

می‌خواستم حضور ایشان عرض کنم اگر من در آن سریال بودم، آیا ماهیت نگاه و ایده کارگردانی تغییر می‌کرد؟ آیا جغرافیای روایت تغییر می‌کرد؟ آیا موضوع و قصه تغییر می‌کرد؟! 

فکر می‌کنم توجه به همین سه نکته؛ جغرافیای روایت، نگاه کارگردانی و موضوع قصه و همچنین بی‌توجهی‌های بسیار زیاد درباره انطباق موقعیت روایت با شرایط زمان و مکان خود محورهایی باشند که یک اثر را متفاوت می‌کنند و موجب می‌شوند اثر با اقبال یا ‌عدم اقبال مواجه شود. 

 عدم تطبیق درونمایه با جغرافیای روایت موجب ‌عدم باورپذیری روایت شده است، هر جغرافیایی غیر از ویژگی‌های اقلیمی که دربرگیرنده زیست و محیط طبیعی زندگی افراد است، رفتارهای خاص خود را به همراه دارد، به همین دلیل است که رفتار فردی که در کویر زندگی می‌کند با فردی که در جنگل و یا فردی که در کوهستان، یا فردی که در شهر کوچک یا کلان شهر زندگی می‌کند متفاوت است، این رفتارها ناشی از ارتباط آدم‌ها با اشیاء و عناصری‌ست که احاطه‌اش کرده‌اند. این نکته در فیلمسازی بسیار مهم است و بسیاری از سبک‌ها بر همین پایه و اساس شکل گرفته‌اند، چه رئالیسم، چه نئورئالیسم، چه مستند، و چه مستند داستانی، همه این‌ها بر این پایه استوارند که روایت را بر اساس زیست و همین خصوصیات انسانی تعریف کنند. به تعبیری شاید جغرافیای روایت است که ما را به باور یا عدم باور در باره زندگی آدم‌ها سوق می‌دهد. در بستر جغرافیای روایت است که ما درک درستی از اقوام و طبقات مختلف پیدا می‌کنیم. همین تفاوت‌هاست که ما را دچار شگفتی می‌کند. دریافت ما از جغرافیای روایت است که ما را با تنوع بومی آشنا می‌کند! در نقاط مرزی ما اقوام مختلفی زندگی می‌کنند، عرب، کرد، ترک، لک، خراسانی، بلوچ و باز به همین دلیل جغرافیایی است که در سال 1399 بلوچستانی را می‌بینیم روستاهایش اکثرا شناسنامه، برق یا آب آشامیدنی ندارند! حالا تصورش را بفرمائید در سال 59 (چهل سال قبل) در نقطه صفر مرزی در سریال ایلدا! روستایی هست که بام‌هایش ایزوگام، برقش برقرار و تیرهای برقش سیمانی، جوی‌های آبش جدول‌کشی، درب خانه‌هایش آهنی و... خب اگر چنین روستاهایی آن هم در نقطه صفر مرزی وجود داشتند ما خیلی پیشرفته بودیم؟! در آن زمان بسیاری از شهرها هم جدول‌کشی نداشتند، تیرهای برق عموما چوبی بود و درها نیز با کوبه‌های زنانه کوب و مردانه کوب از جنس چوب بودند! پشت بام‌ها کاه گلی و کوچه‌ها و دیوارها غالبا کاهگل بودند تا آجری و قیرگونی شده! خب این وضعیت بسیاری از مناطق ایران در سال‌های 58 و 59 است. بافت شهرهای مرزی غالبا بر اثر بمباران شهری تغییر کرد و از اواخر دهه 60 به بعد است که پس از پذیرش قطعنامه شهرسازی ما شکلش تغییر می‌کند.

گریم هم از همین مساله تبعیت می‌کند. برخی از نمونه‌های گریم به نحوی‌ست که هیچ تناسب واقعی با جغرافیای فرهنگی منطقه‌ای که رویداد در آن روایت می‌شود، ندارد! 

ذهنیت کارگردان از میزانس و بازی نیز در همین راستاست. همانطور که در یادداشت اولیه بیان کردم استفاده کسالت‌آور از هلی شات و صحنه‌های کشدار که می‌خواهد با آن ضعف هدایت بازیگر، بیان دراماتیک و تصویری روایت و همچنین فضاسازی را بپوشاند! فیلم به دلیل‌عدم شناخت واقعی کارگردان از نشانه‌ها فاقد شناخت و ارائه درست از نشانه‌هاست و هر نشانه‌ای در سطحی‌ترین حد خود باقی مانده، و نه تنها کوچکترین اشاره‌ای به عناصر نشانه‌ای اهالی زاگرس‌نشین نمی‌کند بلکه به دلیل‌عدم شناخت از نشانه‌ها فاصله می‌گیرد و نشانه‌ها را به پایین سطح ممکن تنزل می‌دهد! نشانه‌هایی مثل «گلُوّنی»، «تفنگ»، «موسیقی» و...

در توانایی فردی برخی بازیگران شک ندارم چون توفیق همکاری با برخی از آن‌ها را داشته‌ام اما ایشان نیز به دلیل‌عدم هدایت درست از طرف کارگردان، تنها بر اساس ساختار و شاکله‌ی ذهنی شخصی خودشان برای رسیدن و دریافت نهایی از نقش تلاش کرده‌اند. شاید به تعبیری بتوان گفت که به خود واگذاشته شده‌اند و هر کدام جزیره‌ی جدایی هستند که تصویر و دریافت فردی‌شان را اجرا می‌کنند نه یک مجموعه‌ی به هم پیوسته‌ی متصل و منسجم را! از دیگر شاهکارهای کارگردانی جامپ کات‌هایی هست که در فیلم زده می‌شود، اگر بازیگری به بازیگر دیگر می‌گوید دلم مثل سیر و سرکه می‌جوشد ما در دیگی بزرگ چیزهایی‌ها در حال جوشیدن می‌بینیم! و یا اگر می‌گوید: اگر دروغ بگویم صاعقه به دو نیمم کند ما صاعقه می‌بینیم و...

اما اصل موضوع و مساله اصلی خود قصه است که در چند بخش اولیه، مقدمه و شاخ و برگ آنقدر طولانی شد که بر روند روایت قصه تاثیر گذاشت و قصه چرخ‌هایش در همان مقدمه پنچر شد و در گل ماند و نتوانست چابک و چالاک جلو برود. 

یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه در اوایل جنگ نقش نیروهای مردمی در جنگ است، ژاندارمری در اوایل جنگ به دلیل ساز و کار خود ژاندارمری، نه نیروی انسانی تحت امر آن، نقش آنچنانی در دفاع و مقابله نداشت، نه اینکه بی‌تاثیر بود، نه! اما تاثیر اساسی را ارتش، سپاه و نیروهای مردمی داشتند. هنوز یک نیروی هماهنگ کننده منظم و پرقدرت تشکیل نشده بود، اختلافات بین سپاه و ارتش و نیروهای مردمی زیاد بود. این مساله در خاطرات بسیاری از فرماندهان هست. حتی فردی که فرماندهی نیروی زمینی را برعهده داشت از نزدیکان بنی‌صدر و در کودتای نوژه سهیم بود…خود همین‌ها حکایت مفصلی دارند. 

غرض این است که ژاندارمری آن نیروی تعیین‌کننده و سازمان دهنده نبود. در کردستان با حضور شهید محمد بروجردی از ابتدای مسائل کردستان تا جنگ حقایقی نهفته است که شناخت آن‌ها ما را از دریافت کم و کیف نیروهای دخیل در جنگ و جغرافیای روایت یاری می‌کند و اتفاقا همین مسائل است (بیان این مطلب از رشادت‌ها و جانفشانی‌های نیروهای ژاندارمری کم نمی‌کند، بلکه کمک می‌کند ما جغرافیای روایت و قصه را درست تعریف کنیم.) که بیان کننده جغرافیای روایت می‌شود. اما آنچه که موجب این گسیختگی در روایت شده است. اتفاقا قصه در کردستان روی می‌دهد. دو طایفه که با هم اختلافاتی دارند بر اثر هجوم نیروی بیگانه دست در دست هم می‌دهند و به مقابله با متجاوز می‌پردازند. خب این قصه اگر در جای درست خود که مرتبط با جغرافیای قصه بود روایت می‌شد بسیاری از کاستی‌ها به خودی خود برطرف می‌شد. البته این یک دلداری به خویشتن است، هر چند اگر این اتفاق هم می‌افتاد بازعدم درک از جغرافیای روایت نمی‌توانست کمکی به موضوع کند. این گونه سریال‌سازی جز آنکه مخاطبان را بیش از پیش از صداوسیما رویگردان کند کار دیگری انجام نمی‌دهد. 

ناگفته نماند که برای ساخت این سریال چند کارگردان تغییر کرد و راما قویدل سومین کارگردانی بود که بالاخره ساخت این سریال نصیبش شد.»

شهرسازی بازی تلویزیون   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

عقبگرد بورس در 37 صنعتشاخص سهام روز گذشته از کف 3/ 1 میلیون واحدی پایین‌تر رفت تا هفته سراسر منفی را تکمیل کند.در این میان
خبرفوری بورس تهران بندرعباس خودرو 

  

هشدار | اگر این علائم گوارشی را دارید کرونا گرفته اید!​دو بررسی جدید نشان می‌دهند علائم گوارشی با بیماری شدیدتر کووید-19 و پیامدهای بالینی بدتر آن ارتباط دارند.
مستقل‌آنلاین یارانه پژوهش بیمارستان 

  

وزیر بهداشت: مدیریت کرونا مدیریت کروناوزیر بهداشت گفت: ما مدیریت کرونا را بر مبنای روزهای سخت دفاع مقدس در کشور انجام دادیم و از قبل از ورود ویروس به کشور، خودمان را آماده و سنگرآرایی کردیم و یک بیمار هم پشت درِ هیچ بیمارستانی سرگردان نشد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت سینما صدا و سیما 

  

بیماران بدحال کرونا چه کسانی هستند؟اقتصادنیوز : معاون درمان وزیر بهداشت گفت: بیشتر بیماران بد حال مبتلا به بیماری کووید 19 افرادی هستند که دیرهنگام و بعد از گذشت یک هفته یا 10 روز و بعد از آنکه بدحال شدند به مراکز درمانی مراجعه می کنند در صورتی که اگر در روزهای نخست شروع علائم به درمان خود حساس باشند، بهبودی حاصل نموده و جان خود را از دست نمی‌دهند.
اقتصادنیوز درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه 67 نفر بیمار جدید در بخش ها و تحت نظر اورژانس بیمارستانها بستری شدند، افزود: همچنین 58 ترخیص از کل بیمارانی که طی روزهای گذشته بستری بودند.
صراط بیمارستان قم اورژانس 

  

کرونا بیش از پیش اتحاد جهان بشریت برای داشتن زندگی سالم را نمایان کرددبیرکل انجمن اسلامی چین گفت: همه‌گیری کووید-19 بار دیگر به جهانیان هشدار داد که بشر در جامعه‌ای با آینده ای مشترک زیست می‌کند، که هیچ فرد یا کشوری نمی‌تواند دست تنها با بلایای بزرگ و بحران‌ها رو در رو شود، و این‌که وحدت و همکاری مسیر صحیح پیش روی جهانیان است.
ایلنا فضای مجازی نماز چین 

  

کرونا ویروس آزمایش الهی برای جهان بشریت استمفتی اعظم سلطنت برونئی دارالسلام عنوان کرد: گسترش این پاندمی مخوف و ترسناک به عنوان یک فاجعه شدید به حساب می‌آید. اما با این وجود، ما از آن رو که مسلمانیم می‌بایست که این موضوع را قضا و قدری از سوی خداوند عز و جل بدانیم.
ایلنا ویروس سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت 

  

کرونا | فوتبال فرانسه را تعطیل کردکووید 19 بار دیگر فوتبال فرانسه را معلق کرد.
۵۵ آنلاین فوتبال فدراسیون فوتبال فرانسه 

  

روحانی: مصوبات ستاد کرونا از طریق سخنگو اعلام می‌شودرییس جمهور روحانی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را محور نظارت بر اجرای تمامی مصوبات ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست و تاکید کرد: تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز صرفا از طریق سخنگوی ستاد ملی به مردم اعلام می شود...
انصاف‌نیوز حسن روحانی رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

از خوردن این میوه خوشمزه برای مقابله با کرونا غفلت نکنیدمتخصص تغذیه با بیان اینکه «به»، حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C است،گفت: این میوه سیستم ایمنی را تقویت کرده و به کاهش ابتلا به عفونت کمک می‌کند؛ ضمن اینکه دانه آن نیز باعث بهبود سرفه، گلودرد و برونشیت می‌شود.
برنا تغذیه سیستم ایمنی 

  

تست کرونای همه داوران تهرانی شاغل در لیگ فوتبال منفی شد.
ورزش۳ عکس فوتبال 

  

ویروس‌شناس روس: ایجاد ایمنی جمعی برابر کروناویروس غیرممکن استیک محقق ویروس شناس روس که در آزمایشی خود را برای دومین بار به کروناویروس آلوده کرده می‌گوید ایجاد مصونیت/ایمنی گله‌ای در برابر این ویروس ناممکن است. نتیجه گیری او بر اساس پرونده خود این است که مصونیت جمعی یا گله امیدی ناممکن است. ویروس همچنان در جهان ماندگار است و اگرچه واکسن‌ها ممکن است ایمنی ایجاد کنند اما این امر موقتی است...
رویداد۲۴ ویروس روسیه فرانسه 

  

کرونا در اروپا؛ محدویت‌ها باز می‌گرددایتالیا، اسپانیا، فرانسه و بریتانیا از جمله کشور‌هایی بودند که بیشترین صدمه را بر اثر کرونا دیدند و ناچار به اعمال محدودیت‌های سراسری خانه‌نشینی شدند.
رویداد۲۴ کمیسیون اروپا ایتالیا اسپانیا 

  

«آسپرین» داروی معجزه‌آسای کرونادانشمندان طی تحقیقات جدید دریافته اند مبتلایان بستری شده ویروس کرونا که برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی آسپرین استفاده می‌کرده‌اند نسبت به دیگران ریسک کمتری در مرگ به خاطر این ابتلا به این بیماری داشته‌اند.
۵۵ آنلاین ویروس درمان سکته قلبی